Dabar populiaru
Publikuota: 2010 gruodžio 8d. 10:46

Šiemet iš tarnybos Lietuvos kariuomenėje jau atleista 17 stikliuko mėgėjų

Minėjimo akimirka
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / KAM vadovybė: jokių išimčių neblaiviems kariams.

Už tai, kad pasirodė neblaivūs tarnyboje, šiemet iš kariuomenės jau atleista septyniolika karių. Penki iš jų – karininkai. Krašto apsaugos ministerija pateikia skaičius, iš kurių matyti, kad tokių karių daugėja. Todėl teigiama, kad girtaujantiems kariams išimčių nebus daroma.

Kaip rašoma Krašto apsaugos ministerijos pranešime, vartoti alkoholinius gėrimus karinėse įstaigose ir teritorijose yra draudžiama įstatymu, o už buvimą neblaiviam tarnybos metu Lietuvos kariuomenės drausmės statutas profesinės karo tarnybos kariui numato vienintelę nuobaudą – atleidimą iš tarnybos.

„Buvimas neblaiviam tarnybos metu yra šiurkštus kariuomenės drausmės pažeidimas ir tam negali būti pateisinimo. Sąmoningai Drausmės statutui nusižengdamas profesinės karo tarnybos karys suvokia, kad už tai jam teks prisiimti atsakomybę. Kartais viešumoje pasigirsta balsų, raginančių pagailėti suklydusių karių, tačiau darydami išimtį siųstume neteisingą žinią visiems kariams, kad neatsakingas elgesys kariuomenėje kartais gali būti pateisintas. Tačiau griežtos elgesio taisyklės turi būti taikomos vienodai visiems be išimties kariams: tiek eiliniams, seržantams, tiek vadams karininkams. Tai yra karinės drausmės, kariuomenės stiprybės ir jos moralės pagrindas. Toks principingumas kariuomenei yra tiesiog būtinas ir sąžiningas“, – KAM pranešime teigia krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.

Šiuo metu derinamos Lietuvos kariuomenės drausmės statuto pataisos taip pat patikslins ir sugriežtins kariams leistinas alkoholio koncentracijos promilių normas. Iki šiol nustatant drausmės pažeidimą dėl kario buvimo neblaiviam tarnyboje buvo vadovaujamasi bendromis nuostatomis, taikomomis visiems darbuotojams, t. y. viršijus leistiną 0,4 promilės alkoholio koncentracijos normą, laikoma, kad karys yra neblaivus. Drausmės statuto pataisos nustato maksimalią žemiausią 0,2 promilės alkoholio koncentracijos normą tiems kariams, kurie tarnybos metu vairuoja taktinės ir logistinės paskirties transporto priemones, oro ar vandens transporto priemones, taip pat kariams, atliekantiems užduotis pavojingoje aplinkoje ar dirbantiems su potencialiai pavojingais įrenginiais.

Kitiems kariams tarnybos metu yra nustatoma leistina 0,4 promilės norma. Buvo svarstymų nustatyti žemesnę nei 0,2 promilės normą, tačiau tokio sugriežtinimo atsisakyta, nes kai kurių maisto produktų, papildų, vaistų sudėtyje gali būti alkoholio, galinčio nežymiai padidinti jo koncentraciją kraujyje.

Sugriežtėjęs požiūris – jokių išimčių

Kariuomenės drausmės statutas numato, kad krašto apsaugos ministras, atsižvelgdamas į lengvinančias aplinkybes, gali sušvelninti drausminę nuobaudą, atleidimą iš tarnybos pakeisdamas karinio laipsnio sumažinimu. Pastaruosius dvejus metus atvejų, kai Krašto apsaugos ministerijos vadovybė būtų sušvelninusi drausminę nuobaudą dėl neblaivumo iš tarnybos atleistam kariui, nebuvo.

Iš viso iš tarnybos dėl buvimo neblaiviam tarnybos metu 2007 m. ir 2008 m. buvo atleista po keturis karius, 2009 m. – devyni (vienas karininkas), šiemet – septyniolika (penki iš jų – karininkai).

Kariuomenės vadas generolas majoras Arvydas Pocius taip pat yra pabrėžęs, kad karių drausmės stiprinimas išlieka vienu jo veiklos prioritetų ir kad už bet kokius su drausme susijusius pažeidimus kariuomenėje bus taikomos griežtos priemonės.

Protokolinė vyno taurė

Alkoholio kontrolės įstatyme yra numatyta išimtis, kai valstybės valdžios ir valdymo institucijose leidžiama vartoti alkoholinius gėrimus – oficialių priėmimų ir kitų protokolinių renginių metu. Ta pati nuostata taikytina ir kariniams daliniams.

Oficialiame, protokoliniame renginyje, vykstančiame kariniame dalinyje arba už jo ribų, tarnybos metu dalyvaujančiam kariui nėra draudžiama pakelti alkoholinio gėrimo „protokolinės“ taurės.

Alkoholio vartojimas tarptautinėse misijose

Alkoholinių gėrimų vartojimą tarptautinėse misijose nustato karinių stovyklų vidinės taisyklės. Lietuvos kariai Afganistane tarnauja Čagčarane, Kabule, Herate, šalies Pietuose. Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės, kuriai vadovauja Lietuva, stovykloje alkoholinių gėrimų vartojimą reglamentuoja provincijos atkūrimo grupės vado patvirtintos taisyklės.

Taisyklės yra parengtos atsižvelgiant į NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų (ISAF), kurių sudėtyje misiją Afganistane vykdo Lietuvos kariai, standartines veiklos procedūras, galiojančias Afganistane.

Šios Alkoholio vartojimo taisyklės numato, kad Goro provincijos atkūrimo grupėje tarnaujantis personalas stovykloje gali vartoti tik nestiprius alkoholinius gėrimus, tik provincijos atkūrimo grupės vado nurodytoje patalpoje ir vado įsakymu patvirtintomis progomis. Taisyklės draudžia alkoholį laikyti darbo arba gyvenamosiose patalpose, vartoti jį tarnybos metu ir likus mažiau nei aštuonioms valandoms iki tarnybos pradžios. Su šiomis Alkoholio vartojimo taisyklėmis pasirašytinai supažindinami visi Goro provincijos atkūrimo grupėje tarnaujantys kariai.

Net ir šiais dviem atvejais draudimas kariui būti neblaiviam tarnybos metu išimčių nenumato (viršijus 0,4 promilės alkoholio koncentracijos normą, bus laikoma, kad karys yra neblaivus).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min