Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Byla dėl Lietuvos karių girtavimo Afganistane išnagrinėta slaptame teismo posėdyje

Lietuvos kariai savo stovykloje
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Asociatyvinė iliustracija: Lietuvos kariai savo stovykloje Afganistane
Šaltinis: 15min
0
A A

Ketvirtadienį Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) baigė nagrinėti bylą dėl trijų mūsų šalies karių, apkaltintų girtavimu Afganistane ir išmestų iš tarnybos. Karių gynėjai visą šią bylą atvirai vadino „sufabrikuota ir sufalsifikuota“, o kariuomenės ir Krašto apsaugos ministerijos (KAM) atstovai sugebėjo teismą įtikinti, jog galimo girtavimo istorija turi būti gvildenama slapto proceso metu.

Jeigu teigiama, kad Lietuvos karių misija Afganistane yra ypatinga tarnyba, trunkanti 7 paras per savaitę ir 24 valandas per parą, o tarnybos metu kariams vaišintis svaigalais yra griežtai draudžiama, kaip suprasti misijos vado oficialų leidimą kariams vartoti alkoholį? Kur parašyta, kad kariams alkoholį vartoti galima, o būti neblaiviems – draudžiama? Kokią teisę užrašyti karių blaivumo patikrinimo rezultatus turėjo karo medikė, kuri net nėra gydytoja?

Tokie keistoki klausimai ketvirtadienį, 15min.lt žiniomis, buvo narpliojami neviešame teismo posėdyje, kuriame gvildenamos trijų Lietuvos karių atleidimo iš tarnybos aplinkybės.

Kaip skelbta anksčiau, sausio 30-osios vakarą nutarta patikrinti Goro provincijos atkūrimo grupėje (PAG) tarnavusių vyresniųjų leitenantų Alberto Baciuškos ir Aurimo Andriuškevičiaus bei kapitono Pauliaus Barkausko blaivumą.

A.Baciuškai nustatytas vidutinis girtumo laipsnis – 2,05 promilės alkoholio.

P.Barkauskui alkoholio tikrintuvas parodė 0,9 promilės, o A.Andriuškevičiui – 1,13 promilės alkoholio.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Rasa Juknevičienė
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Rasa Juknevičienė Afganistane

Jau kitą rytą kariai buvo nušalinti nuo tarnybos, o grįžusius juos pasitiko krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, pasirašiusi įsakymą skirti trijulei drausminę nuobaudą už padarytą šiurkštų pažeidimą. Visi trys išleisti į atsargą.

Skųsdamiesi dėl minėto įsakymo teisėtumo teismui, kariai naudojosi ir pribloškiamu argumentu – esą alkoholio tikrintuvo rodmenis galėjo iškreipti jų naudotas burnos skalavimo skystis „Colgate“.

Teisme pareiškėjai akcentavo ir begalę procedūrinių pažeidimų, susijusių su jų atleidimu iš tarnybos.

Buvo viešas – pasidarė slaptas

Ketvirtadienį paaiškėjo, kad šis VAAT teisėjo Arūno Dirvono diriguojamas teismo procesas, kurį planuota užbaigti, pasisuko netikėta linkme.

Pirmiausia, teismas nutarė dar sykį išsikviesti ir pakartotinai apklausti teisme jau liudijusią bendrosios praktikos slaugytoją Vitą Andriukevičienę, Gore tikrinusią karių blaivumą.

Be to, teismas sutiko prijungti prie bylos atsakovų – kariuomenės ir KAM atstovų, pateiktus visiškai slaptus dokumentus, su kuriais neleista susipažinti net pareiškėjams bei jų gynėjams. Tuo pačiu nuo tų dokumentų atsiradimo byloje visas teismo procesas virto uždaru: šalims uždrausta daryti posėdžio garso įrašą, o žiniasklaidos atstovai tapo apskritai nepageidaujami.

Pakartotinė slaugytojos apklausa

15min.lt žiniomis, šiandieniame slaptame teismo posėdyje išmestų karių trijulės gynėjai – advokatas Alvydas Jokšas ir Karių gynimo centro direktorius Laimonas Jakas, toliau kamantinėjo medikę V.Andriukevičienę, kaip buvo tikrinami kariai.Ukrainietis karo gydytojas dėl nosies traumos apskritai neužuodžia kvapų, todėl būtent lietuvės slaugytojos Z.Andriukevičienės paprašė pauostyti, ar nuo karių sklinda alkoholio kvapas.

Gynybos argumentas – jog naudotą alkotesterį ji neteisėtai atsivežė į Afganistaną, buvo pasibaigęs net prietaiso patikros laikas: „Alkotesteris buvo ne tas, kuris čia dabar oficialiai rodomas!“

Be to, advokatams sukėlė rimtų abejonių medikės kvalifikacija ir galimybės atlikti karių apžiūrą.

Anot jų, nustatyta tvarka griežtai reikalauja, kad girtumą nustatyti ir protokolą surašyti turi „ne seselė, ne akušerė“, o gydytoja.

„Vien tik tas pažeidimas daro tą protokolą negaliojantį. Andriukevičienė nėra karo gydytoja, ji neturi karo gydytojos kvalifikacijos“, – aiškino gynėjai.

Ukrainietis prarado uoslę?

Kodėl girtumo nenustatė ir žurnalo neužpildė Lietuvos karių apžiūroje dalyvavęs karo gydytojas iš Ukrainos Andrejus Bondarevskis?

Atsakovai teisme aiškino, kad A.Bondarevskis dėl nosies traumos apskritai neužuodžia kvapų, todėl būtent V.Andriukevičienės paprašė pauostyti, ar nuo karių sklinda alkoholio kvapas.

Savo ruožtu karių gynėjas A.Jokšas stebėjosi, kaip į karinę misiją galėjo pakliūti sveikatos sutrikimų turintis asmuo.

A.Jokšas sakė nepatikėsiąs versija apie dingusią ukrainiečio uoslę, kol gydytojas A.Bondarevskis nestovės teismo tribūnoje ir nepasakys to, prieš tai prisiekęs kalbėti tik tiesą.

Advokatai priekaištavo medikei Z.Andriukevičienei, jog galbūt kariams nebuvo išaiškinta jų teisė tikrintis blaivumą ne stovykloje, o artimiausioje medicinos įstaigoje. Tokie svarstymai nustebino liudytoją, siūliusią suprasti, jog būtent stovykloje ir yra vienintelis sveikatos priežiūros skyrius, o artimiausios įstaigos reikėtų ieškoti nebent Afganistano sostinėje Kabule.Patys pareiškėjai neneigia, kad vartojo alkoholinius gėrimus ne toje vietoje ir ne tais kiekiais, kurie yra leidžiami, taip pažeisdami taisykles, – teisme aiškino kariuomenės atstovai. Per parą kariams leidžiama išgerti ne daugiau dviejų skardinių ar butelių alaus, arba dviejų taurių po 200 ml vyno.

Beje, minėtas skyrius yra antrinės sveikatos priežiūros įstaiga (aukštesnio lygio nei poliklinika), nes čia gali būti, pavyzdžiui, atlikta apendicito operacija, padaryta rentgeno nuotrauka, sugipsuotas lūžis.

V.Andriukevičienė teisme sulaukė priekaištų ir dėl to, kad karių girtumui nustatyti nepaėmė kraujo. Esą jei medicinos skyriaus lygis yra aukštesnis negu poliklinikos, atlikti kraujo tyrimą čia buvo tiesiog privaloma.

Medikei teko teisintis, kad kraujo paimti ji moka, tačiau ji net nežino, kokioje temperatūroje mėginį reikėtų laikyti, ji neturi reagentų ir specialios įrangos. Galų gale – specifinių žinių: „Tam turi būti žmonių, kurie baigę laboranto mokslus.“

Superklausimas: gėrė ar skalavo?

Karių gynėjai abejojo ir tuo, kad apskritai buvo tinkamai naudojamas alkoholio tikrintuvas.

„Ar jūs reikalavote, kad prieš pūsdami jie išsiskalautų burną?“, – klausė jie.

„Kaip aš jų reikalausiu?“, – stebėjosi medikė, bet minėjo, kad A.Baciuška, A.Andriuškevičius bei P.Barkauskas „vartojo vandenį“ ir prieš pirmą, ir prieš antrą pūtimą į tikrintuvą.

„Jie gėrė ar skalavo?“, – tikslinosi vienas advokatų, manantis, jog išspjautas ar nurytas vanduo gali lemti rodmenų skirtumus.

Medikė sakė negalinti tiksliai atsakyti.

„Jūs prašėt, kad išsiskalautų?“, – neatlyžo teisininkas.

„Aš jų asmeniškai neprašiau, bet gerti kategoriškai nedraudžiau“, – bandė aiškintis V.Andriukevičienė.

„Ar buvo toj patalpoj, kur tikrinot blaivumą, indas išspjauti vandeniui?“, – į ataką kilo kitas gynėjas.

„Taip, kriauklė“, – minėjo medikė.

„O jūs matėt, kaip išspjovė“, – stebėtiną atkaklumą demonstravo teisininkas. Mat girtumo tikrinimo tvarka imperatyviai nurodo, jog prieš pūsdamas asmuo privalo išsiklalauti burną.

Kiek trunka kario tarnyba?

Pareiškėjai dar suabejojo, kad forminant karių patikrinimą buvo naudojami nustatytos formos dokumentai. Esą atsakovams į teismą neatsinešus nustatytų formų, nebuvo galimybės palyginti jų su tomis, kurios panaudotos Afganistane. „Akivaizdžiai matyti, kad nebuvo naudojamos tos formos, kurios privalėjo būti naudojamos ir yra patvirtintos ministro įsakymu“, – pažymėta baigiamosiose kalbose.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Kulkosvaidininkas virš Afganistano skrendančiame sraigtasparnyje
Kulkosvaidininkas virš Afganistano skrendančiame sraigtasparnyje

Gynėjams kliūna ir kaltintojų argumentas, kad kariai gėrė „tarnybos metu“.

„Jei tarnyba visą parą, tai reikia ir mokėti už visą parą!“, – advokatas A.Jokšas aiškino, jog kalbėti apie karių prievolę 24 valandas per parą būti pasitempusiems – nesąžininga.

Savo ruožtu atsakovų atstovai aiškino, kad misijoje Afganistane esančių karių tarnybos laikas skaičiuojamas nuo jų išvykimo iki grįžimo dienos: „Tai reiškia, kad jie visą laiką būna tarnyboje.“

Ministerijos ir kariuomenės atstovai kalbėjo ir apie individualiosios parengties svarbą – tai reiškia, kad kiekvienas karys bet kurią akimirką privalo būti pasirengęs atlikti užduotį: „Karys privalo žinoti, kad bet kuriuo metu jis gali būti iškviestas į operacijas.“

Nustatyta, ko ir kiek galima išgerti

Teisme priminta, jog pagal Lietuvoje galiojantį Alkoholinio kontrolės įstatymą, karinėse įstaigose vartoti alkoholį yra griežtai draudžiama.

Tačiau misijos Afganistane metu šis lietuviškas įstatymas netaikomas, todėl vadovaujamasi PAG vado specialiu įsakymu, reglamentuojančiu nestiprių kvaišalų pardavimą kariams.Jei tarnyba visą parą, tai reikia ir mokėti už visą parą!, – advokatas A.Jokšas aiškino, jog kalbėti apie karių prievolę neatsipalaiduoti 24 valandas per parą – nesąžininga.

Pagal nustatytą tvarką, kariams griežtai draudžiama alkoholį laikyti gyvenamosiose patalpose.

Per parą kariams leidžiama išgerti ne daugiau dviejų skardinių ar butelių alaus, arba dviejų taurių po 200 ml vyno.

Gerti kariams galima tik PAG vadui leidus ir tik tam tikromis progomis bei tam nustatytose vietose.

„Patys pareiškėjai neneigia, kad vartojo alkoholinius gėrimus ne toje vietoje ir ne tais kiekiais, kurie yra leidžiami, taip pažeisdami taisykles“, – teisme aiškino atsakovų atstovai. Kariuomenei teisme atstovavo teisininkas Renaldas Bujokas, o KAM – Teisės taikymo ir atstovavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Ramūnas Kučiauskas.

KAM ir kariuomenės teisininkai kartojo apie tarptautinės misijos specifiką. Jei Lietuvoje 17 valandą prasideda poilsis, tai Afganistane karys ir toliau lieka su ginklu ir toliau tęsia tarnybą.

Anot kariuomenės atstovų, pagal jokius teisės aktus negalima kariams būti neblaiviems: „Pavyzdžiui, jei vairuotojas sustabdomas, jis baudžiamas ne už tai, kad gėrė, bet dėl to, kad alkoholio koncentracija jo organizme viršija leistiną normą. Lygiai ta pati ir čia situacija.“

„Nėra nustatyta norminiame akte, kad alkoholį gerti galima, būti neblaiviam – negalima. Čia yra KAM atstovų fantazija“, – prieštaravo advokatas A.Jokšas.

Verdiktas – gruodžio 13 dieną

Atleistus karius ginantys teisininkai apibendrino, jog „neblaivumo nustatymas buvo atliktas nesilaikant procedūrinių ir teisės aktų reikalavimų“, o tie procedūriniai pažeidimai „turi įtakos rezultato teisėtumui ir pagrįstumui.“ Svarbiausia, anot jų, „praktiškai nėra nustatyta, kad kariai buvo neblaivūs.“

Kariuomenės ir Krašto apsaugos ministerijos atstovai teismo prašė atmesti skundą dėl ministrės R.Juknevičienės įsakymo kaip nepagrįstą. Jie pabrėžė, jog nėra pagrindo ginčyti to, kad trims kariams buvo nustatytas neblaivumas, jie nesutinka ir su teiginiu, kad neblaivumas nustatytas neteisėtai.

Oponentai savo ruožtu prašė skundą tenkinti, pripažįstant ministrės įsakymą nepagrįstu, o karių atleidimą – neteisėtu.

Verdiktą teisėjas A.Dirvonas žada skelbti gruodžio 13 dieną 16.50 val.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min