Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 27d. 17:16 , Atnaujinta: 2019 spalio 17d. 14:18

Į dėmesio medžioklę pasikinkė V.Putiną ir alkoholio draudimus

Vladimiras Putinas geria alų.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Vladimiras Putinas geria alų.

Ką bendro turi Rusijos prezidento grasinimai pasauliniu karu ir alkoholio draudimai Lietuvoje? Abu įvykiai – puikus masalas kuriant klaidinančias naujienas.

Pastarąją savaitę socialiniuose tinkluose platinamos trys nuorodos į tinklalapyje refa.lt patalpintas publikacijas. Dviejose pasakojama apie Vyriausybės ketinimus uždrausti alkoholio vartojimą Lietuvoje, viena perduodami Vladimiro Putino žodžiai apie artėjantį trečią pasaulinį karą.

15min nuotr./Klaidinančios publikacijos antraštė
15min nuotr./Klaidinančios publikacijos antraštė

Publikacijomis pradėta dalintis rugsėjo 19–23 dienomis. Susumavus, nuorodomis pasidalino apie 250 feisbuko vartotojų, nuorodos įdėtos socialinio tinklo puslapyje „Lietuvos naujienos“.

Komentatoriai piktinasi valdžios planais ir baiminasi Rusijos prezidento žodžių. Panašu, kad be reikalo. Dėmesį traukiančios antraštės turi mažai ką bendro su pateikiama informacija.

Nesusiję vaizdo įrašai

Vietoj teksto feisbuke platinamose publikacijoje skaitytojams pateikiami vaizdo įrašai. Pasirodo, kad Trečiojo pasaulinio karo šauklys visiškai ne Kremliaus galva, o mistikė Baba Vanga, su kurios pranašystėmis supažindina naujienų portalo lrytas.lt reportažas. V.Putinas vaizdo įraše taip ir nepasirodo.

15min nuotr./Klaidinančios publikacijos turinys
15min nuotr./Klaidinančios publikacijos turinys

Pranešimuose apie prekybos apribojimus, viename kurių kalbama apie visišką alkoholio uždraudimą, o kitame apsiribojama teiginiais apie išeiginių metu draudžiamus gėrimus, teksto nė raidės, tačiau šį pakeičia vaizdo įrašai.

Viename jų vėl lrytas.lt pasakojimas, tiesa, apie alkoholio draudimą lauko kavinėse bei Seimo nario Petro Čimbaro siūlymą sekmadienį leisti alkoholiu prekiauti ilgiau nei iki trečios valandos. Kitas vaizdo įrašas – „IronManLT“ video esė apie alkoholio žalą.

Dar vienu tinklalapio įrašu socialiniame pradėta dalintis pirmadienį. Po pralaimėtų pakartotinių Seimo rinkimų padidėjusiu susidomėjimu buvusia žurnaliste Rūta Janutienė pasinaudoti nusprendė ir refa.lt.

15min nuotr./Refa.lt publikacija
15min nuotr./Refa.lt publikacija

Tinklalapyje paskelbta publikacija pavadinimu „Rūta Janutienė yra persekiojama „Aš bijau bijoti“… Prašo Jūsų pagalbos!“. Rugsėjo 24 d. tinklalapyje pasirodžiusią antraštę lydi lrytas.lt vaizdo įrašas iš pokalbių laidoje „Moterų balsas. Dabar“.

Vaizdo įrašas „YouTube“ įdėtas 2017 m. spalį. Jei žiūrėtume vien į antraštės ir publikavimo datas, šio fakto nežinotume.

Pirmųjų trijų publikacijų pavadinimai neturi nieko bendro su pateikiamu turiniu. Jie – melagingi. Publikacijos apie R.Janutienę atveju – klaidinantys.

Tai ne pirmas kartais, kuomet refa.lt meluoja. Pavyzdžiui, gegužę tinklalapyje nebūtais dalykais kaltintas partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas.

Tuo tarpu tinklalapis sveikauk.lt naudoja tą pačią antraštę apie alkoholio draudimą atostogų metu ir pateikia kelių mėnesių senumo tekstą, kuriame nėra kalbama apie visišką alkoholio draudimą.

15min nuotr./Refa.lt skiltis „apie mus“
15min nuotr./Refa.lt skiltis „apie mus“

Neaiški kilmė

Viešai prieinamo informacijos apie tinklalapius įrankio whois.domaintools.com duomenimis, pavadinimas refa.lt užregistruotas praėjusių metų liepą. Tinklalapis yra Jungtinėse Valstijose esančiame serveryje.

Pasiekti tinklalapio administratorių refa.lt kontaktų skiltyje nurodytu telefonu numeriu nepavyksta. Balsas kitoje ragelio pusėje praneša, kad telefono numeris neegzistuoja.

Pabandę įvesti telefono numerį „Google“ paieškos sistemoje, aptinkame internetinį skelbimą pavadinimu „parduodu fanų puslapius Facebook'e“ – nurodytas tas pats telefono numeris kaip ir refa.lt kontaktuose. Tiesa, skelbimas publikuotas 2013 m., todėl už socialinio tinklo puslapius „Stilius ir mada“ bei „LTfilmukai“ prašoma po 200 litų.

15min nuotr./Viktor Kit socialinio tinklo profilis
15min nuotr./Viktor Kit socialinio tinklo profilis

Susisiekti nepavyksta ir refa.lt kontaktų skiltyje nurodytu el.pašto adresu. Tiesa, socialinio tinklo puslapio „Lietuvos naujienos“ kontaktų skiltyje nurodoma ta pati virtualaus pašto dėžutė, kurią pateikia ir publikacijų melagingomis antraštėmis autoriai.

Feisbuke žiniasklaidos ir naujienų įmone pristatantis puslapis nurodo susijęs su regioniniu laikraščiu „Lietuvos naujienos“, kurį leidžia UAB „Naujienų akcija“, priklausanti žiniasklaidos bendrovių grupei „Kavo media“. Nė vieno šių darinių aptikti Registrų centro Juridinių asmenų registre nepavyko. Apie ryšius su refa.lt neužsimenama.

Puslapio administratoriumi nurodomas Viktoras Kit profilis, ne kartą platinęs „Lietuvos naujienos“ turinį.

Vyras nurodo gyvenantis Vilniuje ir dirbantis geležinkelio infrastruktūros statybos įmonėje „Vitras-S“, kuri priklauso Estijos kapitalo geležinkelių paslaugų įmonei „Skinest Rail“.

15min nuotr./Informacija apie puslapį „Lietuvos naujienos“
15min nuotr./Informacija apie puslapį „Lietuvos naujienos“

Įmonės atstovė 15min patvirtino, kad nuotraukoje matomas vyras išties yra „Vitras-S“ darbuotojas.

Pasidalinti Viktoro Kit telefono numeriu įmonės atstovė atsisakė, pasak jos, darbuotojo prašymu. Su save „Lietuvos naujienų“ administratoriumi įvardijančiu vyru susisiekti kol kas nepavyko.

Praėjusių metų birželį Susisiekimo ministerija nusprendė, kad „Skinest“ negali tiekti paslaugų „Lietuvos geležinkeliams“, nes įmonė neatitinka Lietuvos nacionalinio saugumo interesų.

Ministerijos teigimu, įmonės savininkas Olegas Osinovskis turi didinančių riziką ar keliančių grėsmę nacionaliniam saugumui ryšių su užsienio valstybių institucijomis ar jų fiziniais ar juridiniais asmenimis.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programoje, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:56
01:25
06:38

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min