Dabar populiaru
Publikuota: 2017 balandžio 28d. 08:57

L.Anužienės kunigaikštystė: išpūstos algos ir įstatymai kojoms valyti

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre (KMPMC) – tikra suirutė su viešaisiais pirkimais. Centras neskelbia sudaromų sutarčių, nors tai daryti privalo. Dar daugiau, Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) ne vienam įstaigos konkursui turėjo rimtų pastabų ir įpareigojo nutraukti sutartis, tačiau centras tai padaryti atsisakė.

15min jau ne kartą rašė apie negeroves šiame centre. Po 15min tyrimų švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė reikalauja skandalingai pagarsėjusios centro vadovės Laimutės Anužienės pasitraukimo, buvo kreiptasi į prokuratūrą, tyrimą atlieka Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK). Tačiau šioje istorijoje aiškėja vis naujų ir naujų detalių.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Jurgita Petrauskienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Jurgita Petrauskienė

Kodėl yla liko maiše?

Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) užsakytas KMPMC auditas atskleidė naujų skandalingų detalių. Paaiškėjo, kad L.Anužienė lengva ranka pildė savo ir savo artimųjų kišenes iš KMPMC biudžeto. Tai tik papildė KMPMC pažeidimų puokštę, sukauptą be ŠMM leidimo įsigyjant prabangų visureigį ir vykdant kitus viešuosius pirkimus. Dabar aiškėja, kodėl šie skandalingi faktai anksčiau neiškilo į viešumą.

ŠMM pateikiamais duomenimis, vien pernai L.Anužienė „pasirašė 12 autorinių sutarčių su darbo grupėmis, į kurių sudėtį įtraukta ji pati ar jos šeimos nariai“. Pagal šias sutartis centro vadovė sau papildomai išmokėjo 15,9 tūkst. eurų, dar 11 tūkst. eurų atgulė jos sūnaus ir marčios kišenėse. Tokios sutartys paprastai sudaromos vykdant mažos vertės pirkimus, informaciją apie kuriuos KMPMC privalo viešinti pagal įstatymą. Bet neviešina.

Jei panaršysite KMPMC svetainėje, lengvai rasite skiltį „Viešieji pirkimai“. Tik naudos iš jos bus mažai. Jei ieškosite informacijos apie sudarytas sutartis, rasite turbūt nuo neatmenamų laikų gulintį užrašą, jog „info ruošiama“. Nustatytų laimėtojų skiltyse rasite arba „info ruošiama“, arba išvardintus konkursus, kuriuos kažkas laimėjo – tik neaišku, kas.

Informacijos apie sudarytas sutartis nėra
Informacijos apie sudarytas sutartis nėra

Na, galbūt čia KMPMC svetainę prižiūrinčio personalo darbo brokas. Tačiau L.Anužienės vadovaujama įstaiga visiškai ignoruoja įstatymu nustatytą prievolę Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje (CVPIS) viešinti visas sudarytas viešųjų pirkimų sutartis.

Nors aktyviai vykdo viešuosius pirkimus, KMPMC nėra paskelbęs nė vienos sutarties ir taip neabejotinai pažeidžia įstatymą. Ir panašu, kad pažeidimo mastas didelis.

Centrinėje viešųjų pirkimų sistemoje nėra skelbiama sutarčių
Centrinėje viešųjų pirkimų sistemoje nėra skelbiama sutarčių

„Perkančiosios organizacijos visas nuo 2015 metų sudarytas sutartis ir jų pakeitimus privalo viešinti CVPIS. Išimties pirkimo sutartims, sudarytoms po mažos vertės pirkimo, nėra. Ši perkančioji organizacija visiškai neviešina sutarčių. Pagal procedūrų ataskaitų duomenis, nuo 2015 m. pradžios, kuomet atsirado prievolė viešinti sutartis, ši perkančioji organizacija yra sudariusi tik keletą sutarčių, tačiau metinėje ataskaitoje deklaruoja per 500 mažos vertės pirkimų 2015 m., kurių sutartys nepaviešintos“, – 15min informavo Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Diana Vilytė.

Jei KMPMC būtų laikęsis įstatymo, sutartys, kuriomis L.Anužienė pildė savo ir savo artimųjų kišenes, turėtų būti viešai prieinamos, kaip ir garsiojo „Volvo“ visureigio lizingo sutartis. Tačiau nebuvo – jos aptiktos tik ŠMM užsakyto audito metu.

KMPMC visureigis
KMPMC visureigis

VPT nustatė įstatymų pažeidimus, nurodė nutraukti milijoninę sutartį

Prabangaus bendrabučio Kuršių nerijoje, Pervalkoje, ant Kuršių marių kranto, įrengimui buvo organizuotas viešųjų pirkimų konkursas. Jo vertė – 1,2 milijono eurų. Projektas buvo finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis. Konkursą laimėjo įmonė „Resteksa“.

Šios įmonės stambiausias paslaugų pirkėjas yra būtent KMPMC, bendra centro konkursų vertė, kuriuos laimėjo ši įmonė, – daugiau nei 2 milijonai eurų. Konkurse dalyvavo dar trys dalyviai, tačiau visi buvo atmesti kaip neatitinkantys reikalavimų.

2015 metais VPT vertino šį centro viešąjį pirkimą ir nustatė nemažai įstatymų pažeidimų, susijusių su kvalifikacijos reikalavimų pažeidimais, konkurencijos ribojimu. VPT nustatė, kad sandoris yra niekinis ir negalioja, bei rekomendavo centrui nutraukti sutartį.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Diana Vilytė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Diana Vilytė

„Apibendrindama tai, kas išdėstyta, Tarnyba konstatuoja, kad nustatyti Įstatymo pažeidimai turėjo įtakos Pirkimo rezultatams, o Sutartis sudaryta pažeidžiant Įstatymo reikalavimus. <...> Sandoris yra niekinis ir negalioja, todėl perkančioji organizacija turėtų nutraukti Sutartį ir organizuoti naują viešąjį pirkimą“, – rašoma VPT patikrinimo išvadose.

Taip pat VPT pažymi, kad centras tarnybai dokumentus pateikė gerokai pavėluotai, tik po sutarties sudarymo: „Papildomai atkreipiame dėmesį, kad perkančiosios organizacijos veiksmai, kai ji tarnybos reikalaujamus dokumentus pateikia tik po pirkimo sutarties sudarymo, nors buvo imperatyviai įpareigota tokių veiksmų neatlikti, nesuderinami su teisingumo, protingumo ir sąžiningumo reikalavimų taikymu civilinių teisinių santykių subjektui įgyvendinant savo teises bei atliekant pareigas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viešųjų pirkimų tarnyba
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viešųjų pirkimų tarnyba

Tarnyba primena, kad įstatymas ir Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksas nustato perkančiosios organizacijos vadovo ar jo įgaliotų asmenų, komisijos narių, ekspertų, perkančiųjų organizacijų valstybės tarnautojų ar darbuotojų, atsakomybę už įstatymo pažeidimus.“

Centras atsisakė nutraukti sutartį

VPT vadovė D.Vilytė 15min informavo, kad KMPMC atsisakė nutraukti sutartį. Pagrindinis centro motyvas buvo tas, kad nutraukus sutartį, centras patirs didelę žalą.

„Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras informuoja, jog centras negali nutraukti sutarties, kadangi vienašalis sutarties nutraukimas yra sunkiai įmanomas šioje situacijoje tiek teisine, tik faktine prasme. UAB „Resteksa“ atsisakė bendru sutarimu nutraukti sutartį, motyvuojant didelių nuostolių turėjimu ir eile kitų pagrindų, todėl sutarties nutraukimas abiejų šalių sutarimu nėra įmanomas.

Ingos Labutytės nuotr./KMPMC mokymo bazė Pervalkoje
Ingos Labutytės nuotr./KMPMC mokymo bazė Pervalkoje

Kita vertus, pažymėtina, kad šiuo metu didelė dalis sutarties yra įvykdyta, vyksta darbai, todėl sutarties nutraukimas sąlygotų centrui didelės žalos buvimą bei kitas ekonomiškai nenaudingas ir neigiamas pasekmes“, – rašoma KMPMC vadovės L.Anužienės pasirašytame atsakyme VTP.

Prabangus „bendrabutis“ Pervalkoje jau atidarytas, bet oficialiai jo statybos dar nebaigtos

Įdomu ir tai, kad 2016 metų vasarą vyko prabangios centro mokymo bazės Pervalkoje, ant marių kranto, atidarymas, jame dalyvavo L.Anužienė, tuometė švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė, Neringos meras Darius Jasaitis ir kiti asmenys, tačiau oficialiai sklype statybos nėra baigtos. Pats centras savo finansinėje ataskaitoje 2016 metų pabaigoje pastatą Pervalkoje deklaruoja kaip nebaigtą statybą, kurios vertė – 1,2 milijono eurų.

Oficialiai sklype yra statomas bendrabutis. Paskutinis įrašas Registrų centre apie pastato baigtumą buvo 2015 metais, tada pastatas buvo sudegęs ir buvo registruotas 35 proc. pastato baigtumas.

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro nuotr./Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro bazės Pervalkoje atidarymas
Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro nuotr./Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro bazės Pervalkoje atidarymas

Leidimas pastato rekonstrukcijai buvo išduotas 2015 metų spalio mėnesį. Nors centre jau vyko ištaigingas atidarymas, ten vykdoma veikla, tačiau įdomu tai, kad statybos užbaigimas, Registrų centro duomenimis, taip ir nebuvo registruotas. Statybų inspekcijos informacinėje sistemoje „Infostatyba“ taip pat nėra duomenų ir deklaracijos apie statybos užbaigimą. Taigi, oficialiai pastato statybos dar nėra baigtos.

VPT įpareigojo nutraukti ir dar vieną pirkimo sutartį

2014 metas VPT vertino ir dar vieną KMPMC viešąjį pirkimą. Organizacija vykdė praktinio mokymo instruktavimo patalpos įrangos pirkimą. Projektas taip pat buvo finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis. Sutarties vertė – 364 tūkstančiai eurų. Organizacija pirkimą vykdė supaprastinto atviro konkurso būdu ir gavo vienintelį UAB „Alma littera sprendimai“ pasiūlymą.

VPT konstatavo, kad organizuodama pirkimą organizacija pažeidė įstatymą, buvo nustatyta, kad perkančioji organizacija netinkamai apskaičiavo pirkimo vertę. VPT vėl rekomendavo nutraukti sutartį ir skelbti naują viešąjį pirkimą.

„Fotolia“ nuotr./Pinigai
„Fotolia“ nuotr./Pinigai

Šį kartą centras paklausė VPT rekomendacijos – sutartis buvo nutraukta. Tačiau, pagal portalo freedata.lt duomenis, tais pačiais metais buvo atliktas naujas pirkimas, kurį vėl laimėjo „Alma littera sprendimai“. Tiesa, pirkimo vertė šiek tiek sumažėjo ir siekė 358 tūkstančius eurų. Vėl buvo rinktasi iš vieno vienintelio pasiūlymo.

Anksčiau – dar vienas VPT kirtis

Ir tai dar ne viskas. VPT 2011 metais vertino dar vieną centro organizuotą projektavimo ir statybos darbų pirkimą. Konkurso vertė – 1,7 milijono eurų. Konkursą laimėjo įmonė „Struktūra“, tai vėl buvo vienintelė konkurse dalyvavusi įmonė. „Struktūra“ yra stambiausias centro konkursų laimėtojas, bendra įmonės laimėtų centro konkursų vertė – 2,8 milijono eurų.

VPT ir vėl nustatė įstatymo pažeidimus, susijusius su kvalifikacijos reikalavimų nepagrįstumu ir neproporcingumu. Tarnyba įspėjo centrą organizuojant pirkimus laikytis įstatymų.

„Tarnybos nuomone, pateiktos pastabos galėjo daryti įtaką tam, kad pasiūlymą pateikė vienintelis tiekėjas. Vykdant kitus viešuosius pirkimus, prašome atkreipti dėmesį į nurodytus pažeidimus, laikytis įstatymo bei kitų su viešaisiais pirkimais susijusių teisės aktų reikalavimų“, – rašoma 2011 metų VPT vertinimo išvadoje.

Vadovė gavo ne tik atlyginimą, bet ir priedus

Be visos suirutės dėl viešųjų pirkimų aiškėja ir faktas, kad vadovė L.Anužienė gaudavo ne tik atlyginimą, bet ir priedus. KMPMC finansinėje ataskaitoje, teiktoje 2016 metų pabaigoje, nurodoma, kad per metus vadovo atlyginimui buvo planuojama skirti 19,4 tūkst. eurų. Tačiau prie šio skaičiaus išmokėtas dar 7 tūkstančių eurų priedas. Taigi iš viso išmokėta daugiau nei planuota – 26,4 tūkst. eurų.

Laimutė Anužienė
Laimutė Anužienė

Dar daugiau, ataskaitoje nurodoma, kad centre dirba 445 specialistai, kurių atlyginimams buvo planuojama išmokėti 3 057 000 eurų. Tačiau buvo išmokėta mažesnė suma – 2 876 000 eurų.

Pats KMPMC į 15min pateiktus klausimus el. paštu neatsakė ir nepaaiškino straipsnyje minimų aplinkybių: kodėl neviešina viešųjų pirkimų sutarčių, taip pat – kodėl nevykdo VPT rekomendacijų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

04:17
01:26
02:04

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min