Dabar populiaru
Publikuota: 2015 kovo 9d. 13:42

Slapti V.Putino kariai jau Vilniuje – prisidengę labdara bruka propagandą

Rusijos teroristai Donecke
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Rusijos teroristai Donecke

„Aš iš Donecko. Petro Porošenka su automatu užgrobė valdžią, vėliau suklastojo prezidento rinkimus, o dabar žudo Donecko ir Luhansko gyventojus. Jis bombarduoja mokyklas, ligonines ir vaikų namus. Į Lietuvą atvykau rinkti paramos“, – dėsto žalia striuke pasipuošęs Igoris Jalaginas.

Jaunuolis taip pat mojuoja Vilniaus savivaldybės išduotu leidimu, dalija skrajutes, ant kurių „Maxima“, „Akropolis“ ir LNK logotipai. Taip galvojantis ir organizacijai „Ežiai“ atstovaujantis žmogus turi vizą gyventi Lietuvoje ir leidimą iš mūsų šalies gyventojų rinkti paramą.

Vaikus gelbsti nuo... Ukrainos kariuomenės

15min.lt pasiekė vilniečio garso įrašas, kuriame jis kalbasi su paramą Ukrainos vaikams Lietuvoje renkančiais savanoriais:

„Aš pats iš Donecko. Ten prasidėjo kariniai veiksmai ir vaikai iš Donecko ir Luhansko buvo perkelti į internatus Charkove ir Odesoje. Mes padedame šiems internatams.

– O kas ten atsitiko?

– Ten šaudo, tiksliau šaudė. Dabar jau nustojo. Dabar ten taika ir viskas gerai.

– O kas šaudė?

– Ten šaudo Ukrainos kariuomenė.

– Tikrai? O į ką?

– Į Donecką.

– Kodėl?

– Dėl teritorijos.

– O kokia ten problema dėl tos teritorijos?

– Net nežinau, kaip jums teisingai atsakyti. Nežinau, kaip teisingai suformuluoti.

– Na, suformuluokite, kad aš suprasčiau.

Kai atėjo Porošenkos valdžia, Donecko ir Luhansko sričių gyventojai su tuo nesutiko. Nes tai neteisėta valdžia.

– Kodėl neteisėta?

Kai atėjo Porošenkos valdžia, Donecko ir Luhansko apskričių gyventojai su tuo nesutiko. Nes tai neteisėta valdžia. Kaip gali būti teisėta valdžia, kai žmogus ateina su automatu, sėdasi ir sako: „Aš prezidentas“?

– Kaip gali būti teisėta valdžia, kai žmogus ateina su automatu, sėdasi ir sako: „Aš prezidentas“?

– Kaip tai su automatu? Girdėjau, kad rinkimai buvo?

– Rinkimai buvo, bet jie buvo suklastoti.

– Kaip tai suklastoti?

– Rinkimuose nedalyvavo Donecko, Luhansko, Odesos ir Charkovo sritys.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos prezidentas Petro Porošenka
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos prezidentas Petro Porošenka

– Ir Odesos nebuvo?

– Nebuvo. Na, maža dalis atėjo balsuoti.

– O aš maniau, kad visa Odesa atėjo balsuoti.

– Keista, aš tuo metu buvau Odesoje.

– Iš Donecko nuvažiavote?

Ukraina šaudo į Donecką, pataiko į mokyklas, vaikų namus, mokyklas. Žūva taikūs žmonės.

– Aš iš Donecko išvažiavau 2013 m., kai dar Maidano nebuvo. Man niekas netrukdo gyventi Odesoje. Ukraina šaudo į Donecką, pataiko į mokyklas, vaikų namus, mokyklas. Žūva taikūs žmonės. Jums tai normalu?

– O jūs tikrai žinote, kad pataiko?

– Taip, tikrai žinau. Šalia gatvėje Ukrainos karių sviedinys pataikė į ligoninę.

– O iš kur žinote, kad sviedinys iš Ukrainos?

– Mūsų organizacija nedalyvauja politikoje.

– Bet jūs gi man ką tik sakėte, kad renkate paramą vaikams, kurių tėvus sušaudė Ukrainos kariai.

– Vaikams, kurie nukentėjo nuo karinių veiksmų Donecko ir Luhansko srityse.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos teroristai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos teroristai

– O kaip jūs į Lietuvą iš Donecko patekote?

– Ramiai sėdau į autobusą ir atvažiavau.

– Ir vizą davė?

– O kaip be vizos galima atvažiuoti? Štai, prašom, yra viza.

– Atvažiuojate taip paprastai į Lietuvą iš Donecko.

– O koks skirtumas, iš kur mes?

– O iš kur pinigai čia gyventi?

– Mums būstą, maitinimą ir kelionę apmoka organizacija.

– O galima sužinoti jūsų pavardę?

– Igoris Jalaginas.

– O jūsų?

– Jevgenijus Vladislavovičius Smirnovas. Ežiukas yra našlaičio simbolis, jis nieko prie savęs neprisileidžia. Kaip ir jūs. Mes esame labdaros fondas ir jau seniai veikiame. Visi dokumentai tvarkingi. Paskambinkite telefonu.

– O jūs taip tikrai galvojate, kaip dabar sakėte?

– Aš taip negalvoju, aš žinau.

VIDEO: Lietuvoje renkama parama prorusiškiems teroristams Ukrainoje

VMI pradės tyrimą

Pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus, įstaigos paramos gavėjo statusą turi registruoti tik tokiu atveju, kai nori gauti 2 proc. paramą gyventojams pildant metines turto ir pajamų deklaracijas.

Šie jaunuoliai Lietuvoje veikia labdaros fondo „Ežiai“ vardu. Apie šį fondą jau rašė Lietuvos žiniasklaida.

Patys žaliomis striukėmis vilkintys veikėjai prisistato tarptautinio labdaros fondo „Jerzys“ vardu. Šiam fondui vadovauja Ruslanas Ferima.

Tai spalvinga asmenybė, kuriam teko augti vaikų namuose. Vėliau jis bausmę už ginklo laikymą atliko kalėjime, iš kurio išėjęs įkūrė probleminiams vaikams ir paaugliams padėti skirtą organizaciją „Jerzys“.

Nors ši organizacija skelbia aibę kontaktinių telefono numerių, tačiau tikslios informacijos apie jų veiklą ir atsiradimo Lietuvoje aplinkybes gauti beveik neįmanoma. 15min.lt duomenimis, iki šiol Lietuvos piliečiai šio fondo veikloje dalyvavo minimaliai – pinigus renka atvežtiniai žmonės, kuriems vadovauja žmogus iš Donecko.

Lietuvoje „Jerzys“ veikti pradėjo per lietuvišką įmonę UAB „Siksus“. Vėliau Lietuvoje buvo įkurta organizacija „Ežiai“. Ji naudojasi tuo pačiu tinklalapiu, turi tą patį direktorių, bet formaliai yra naujas juridinis asmuo.

„Siksus“ direktoriumi buvo lietuvis Martynas Sirvydas, tačiau tik tris dienas. Tuomet į direktoriaus vietą sėdo Viktoras Bilykas, kuris kilęs iš Luhansko. Dar vėliau atsirado Ruslanas Ferima iš Donecko.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Valstybinė mokesčių inspekcija
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Valstybinė mokesčių inspekcija

Apie naują įmonę galima sužinoti tik tiek, kiek ji pati gali apie save papasakoti. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) komunikacijos vadovas Darius Buta 15min.lt teigė, kad pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus, įstaigos paramos gavėjo statusą turi registruoti tik tokiu atveju, kai nori gauti 2 proc. paramą gyventojams pildant metines turto ir pajamų deklaracijas.

„Vilniaus mokesčių inspekcija būtinai susisieks su šia organizacija ir tikrai pasidomės jos veikla“, – žadėjo D.Buta.

Vilniaus savivaldybė leido

Vasario 26 dieną šie leidimai buvo atšaukti fondo savanoriams nesilaikant leidimų išdavimo sąlygų. „Maxima“ logotipas savanorių dalijamose skrajutėse buvo naudojamas ir iki šiol galimai yra naudojamas be mūsų sutikimo, – teigė R.Saulytė.

Labdaros fondas „Jerzys“ sostinėje veikia turėdamas Vilniaus miesto savivaldybės leidimą.

Savivaldybės Saugaus miesto departamento Administracinės veiklos skyriaus vedėjo pavaduotoja Vaida Misiūnienė pasirašė leidimą organizacijos atstovams rinkti paramą Gedimino ir Konstitucijos prospektuose, Ozo, Saltoniškių, Ukmergės ir kitose gatvėse.

Dažniausiai organizacijos atstovai paramą renka prie didžiųjų prekybos centrų ir judriose gatvėse. Gyventojai tiesiog stabdomi garsiais šūksniais ir iš jų prašoma paaukoti Ukrainos vaikams.

V.Misiūnienė 15min.lt teigė, kad organizacijos prašymas įtarimų nesukėlė: „Tarptautinė labdaros organizacija „Jerzys“ kreipėsi į Savivaldybę pernai gruodį, prašydama leidimo organizuoti taikią lėšų rinkimo akciją nukentėjusiems nuo karinių operacijų rytų Ukrainoje paremti.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vilniaus miesto savivaldybė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vilniaus miesto savivaldybė

Gavusi prašymą, Renginių komisija patikrino, ar ši organizacija yra oficialiai registruotas juridinis asmuo paramos rinkėjas, kas pasirašė prašymą. Šioje komisijoje paprastai dalyvauja ir vienas Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovų. VPK atstovas posėdžio metu neturėjo duomenų, kurie būtų kėlę įtarimų dėl minėtos organizacijos nepatikimumo ar grėsmės saugumui.

 Labdaros organizacija nurodė, jog visas finansines ataskaitas apie akcijų metu surinktas lėšas Lietuvoje ir kitose ES šalyse, jie galės pateikti per savo atstovybes Europoje.“

„Maxima“ ir LNK atsiribojo

Žaliomis striukėmis apsirėdę savanoriai bruka lapelius, ant kurių galima rasti ir „Maxima“, „Akropolio“, LNK emblemas.

„Maxima“ atstovė Renata Saulytė 15min.lt teigė, kad bendrovė leidimą rinkti paramą šiam fondui yra sustabdžiusi, o įmonės logotipas naudojamas neteisėtai:

„Tarptautinis labdaros ir paramos fondas „Jerzys“ kreipėsi į „Maximą“ prašydamas suteikti leidimą parduotuvių prieigose rinkti aukas. Fondo atstovai pateikė mums dokumentus, įrodančius, kad ši organizacija yra teisėtai įregistruota Lietuvoje kaip labdaros ir paramos fondas, taip pat galiojantį Vilniaus miesto savivaldybės išduotą leidimą rinkti aukas viešose vietose. Fondo atstovai taip pat nurodė, kad lėšos bus renkamos visose ES šalyse.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Pinigai
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Pinigai

Vadovaudamiesi šia informacija, suteikėme fondui leidimus rinkti lėšas prie „Maximos“ parduotuvių didžiuosiuose Lietuvos miestuose vasario 6-16 dienomis,  su sąlyga, kad fondo savanoriai netrukdys mūsų klientams ir netrikdys viešosios tvarkos.

Pasibaigus nurodytam laikotarpiui, leidimas buvo pratęstas iki kovo 27 dienos. Tačiau vasario 26 dieną šie leidimai buvo atšaukti fondo savanoriams nesilaikant šių leidimų išdavimo sąlygų.

Taip pat informuojame, kad „Maxima“ logotipas savanorių dalijamose skrajutėse buvo naudojamas ir iki šiol naudojamas be mūsų sutikimo. Atšaukę leidimus, paraginome fondą nedelsiant nutraukti neteisėtą „Maxima“ logotipo naudojimą.“

Nuo ežių atsiribojo ir LNK. „Sausio 26 dieną LNK kreipėsi į labdaros fondą „Jerzys“, prašydama nenaudoti LNK logotipo labdaros fondo lankstinukuose, nes LNK nėra ir niekada nebuvo šios organizacijos rėmėja, o LNK logo buvo naudojamas neteisėtai. Mes buvome patikinti, kad daugiau šios skrajutės nebus dalinamos“, – 15min.lt teigė televizijos atstovė.

Aiškių atsakymų neturi

Mes čia esame jauni vaikinai. Mums jau grasino. Visi mato mūsų užmojus. Mums jau grasino iš kitų fondų. Vienas prorusiškas pulkininkas mums tiesiai šviesiai pasakė, kad nukentėsim, – teigė S.Frolovas.

Paskambinus ant lapelių nurodytu telefonu atsiliepė rusiškai kalbantis vaikinas. Jis prisistatė Sergejumi Frolovu.

Papasakojus, kokiu klausimu skambiname, S.Frolovas tvirtino, kad tai provokacija, kurią prieš fondą surengė Rusijos specialiosios tarnybos arba konkurentai: „Mes čia esame jauni vaikinai. Mums jau grasino. Visi mato mūsų užmojus. Mums jau grasino iš kitų fondų. Vienas prorusiškas pulkininkas mums tiesiai šviesiai pasakė, kad nukentėsim.“

Pasak jo, fondo vadovybė visiškai palaiko Lietuvos ir Ukrainos politiką ir tokių teiginių, kokie skamba įraše, tikrai sakyti negalėjo. Pasiteiravus, ar tarp savanorių yra Igoris Jalaginas ir Jevgenijus Smirnovas, pašnekovas sutriko.

„Žinoma, yra. Kiekvienas savanoris gali turėti savo nuomonę, kuri gali skirtis nuo mūsų vadovybės pozicijos“, – po pauzės sakė jis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos vėliava
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos vėliava

Paklausus, kur keliauja Lietuvoje surinkti pinigai, S.Frolovas teigė, kad visa informacija yra tinklalapyje. Pasitikslinus, ar galima tikėti jokiais finansiniais dokumentais neparemtais teiginiais, kad pinigai tikrai pasiekia Ukrainos savanorių batalionus ir ligonines, S.Frolovas sakė:

Visi savanoriai pinigus renka ir pasirašo protokoluose. Protokolai plombuojami, kad būtų galima vėliau palyginti skaičius ir jie teikiami mokesčių inspekcijai, taip pat gaunamos visos ataskaitos iš bankų, – aiškino fondo atstovas.

„Visi savanoriai pinigus renka ir pasirašo protokoluose. Protokolai plombuojami, kad būtų galima vėliau palyginti skaičius ir jie teikiami mokesčių inspekcijai, taip pat gaunamos visos ataskaitos iš bankų. Pinigus į sąskaitas dedame kiekvieną penktadienį. Patikrinti, kur keliauja pinigai, – labai lengva.“

Patikslinus, kad VMI iš jų negauna jokios informacijos, S.Frolovas ėmė karščiuotis ir piktintis, kad yra kabinėjamasi prie kiekvieno jo žodžio.

„Jeigu jūs žinote įstatymus, tai suprantate, kad ataskaitos teikiamos vieną kartą per metus“, – jau kitą versiją dėstė jis.

S.Frolovas vėl bandė aiškinti, kad jie nėra prorusiška organizacija, prisišnekėjęs savanoris bus nubaustas, ir liepė vadovautis savo sąžine rašant straipsnį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:03
01:44
43:35

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min