Dabar populiaru
Publikuota: 2020 gruodžio 30d. 17:59

Sostinėje – šimtai, o Klaipėdoje medikams talkina tik pirmieji savanoriai, tarp jų A.Mockus: „Turim stengtis būti naudingi“

Aurimas Mockus
Asmeninio arch. nuotr. / Aurimas Mockus

„Iš tikrųjų nustebau, kad buvome pirmi savanoriai“, – sako Klaipėdos respublikinėje ligoninėje prieš Šv. Kalėdas savanoriauti pradėjęs aktyvus klaipėdietis, krašto apsaugos savanorių kariškis Aurimas Mockus. Neabejojęs, jog pagalbos reikia visoms ligoninėms, jis sako pirmenybę teikęs Klaipėdos universitetinei ligoninei (KUL), kurioje gydomi sunkiausios būklės Covid-19 ligoniai, tačiau pasisiūlius į pagalbą skambučio visgi netruko sulaukti ne iš minėtos, o iš kitos ligoninės vadovo, tad jai ir skiria tris dienas per savaitę.

„Pradžiai aš ir vėl, taip išeina, kad eilinį kartą kalu vinį į Klaipėdos universitetinės ligoninės vyr. gydytojo Vinso Janušonio duris, kuris prieš televizijos kameras viešai dievagojasi, kaip KUL yra sunku rasti papildomų rankų ir kaip niekas nenori ateiti dirbti, kai tuo tarpu pats asmeniškai, dar tą pačios dienos rytą, atsisako savanorių pagalbos, nors puikiai yra žinoma, kad medikai ir daktarai, kuriems tenka dirbti KUL infekciniame korpuse su COVID-19 pacientais, vos liežuvius nuo išsekimo apverčia“, – socialiniame tinkle rašo A.Mockus.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Aurimas Mockus
Luko Balandžio / 15min nuotr./Aurimas Mockus

15min portalui klaipėdietis pasakoja prieš kurį laiką susisiekęs su Klaipėdos meru, išreiškęs idėją savanoriauti. Meras gi susisiekė su V.Janušoniu ir kitų ligoninių vadovais ir netruko perskambinti.

„Man sakė, kad KUL nereikia, pranešė apie mane kitiems. Bet čia jau atskira tema, problema ne personalas, bet greičiausiai vadovas... Iki kraujo išeskaluotos šios temos. Aš jau kitą dieną sulaukiau skambučio iš Respublikinės ligoninės vadovo Dariaus Steponkaus. Pakalbėjome, kiek laiko turime, kuo užsiimame. Vadovas kalbėjo su didele pagarba. Santariškėse net prašo pagalbos, o pas mus dar savanorių nėra. Bet pabuvęs ligoninėje ir pamatęs situaciją įsitikinau, kad papildomų rankų labai reikia. Mes dirbame pakaitomis su mano bičiuliu. Būna, kad neturime net kada telefonu atsiliepti. Dažniausiai dirbame 8–13 val. arba 13–20 val. Kritinės dienos, kai vyksta priėmimas – pirmadienį, trečiadienį ir šeštadienį. Tomis dienomis stengiamės padėti“, – kalbėjo A.Mockus.

KUL nuotr./Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai
KUL nuotr./Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai

Kartu su bičiuliu jam tenka talkinti įvairių skyrių ligoniams, juos pristatant iš priėmimo į kitus skyrius, vežant rentgeno procedūrai ar į operacinę, perduodant daiktus.

Jaudulį vyrui anądien sukėlė atvežta jauna moteris, kurios gyvybė ėmė gesti ir medikai vertėsi per galvą bandydami jai padėti.

„Visko tenka, net ir tramdyti, džiudžitsu prisiminti teko. Pačios moterys istorijų pasakojo, kai joms tenka tramdyti girtą atvežtą žmogų, kuris staiga pašoka ir ima kumščiais mojuot, o juk atvežtas buvo iš gatvės, kad nesušaltų. Tokia jų kasdienybė... Kai pirmą kartą susiduri, atrodo vienaip, o medikai tuo gyvena kasdien... Supranti, kad ne be reikalo esi ten ir gali būti naudingas“, – pasakojo klaipėdietis, kurio šeima vysto privačių darželių verslą. Šiuo metu vyras turi laisvo laiko ir turi galimybę savo rankas skirti ligoniams.

„Pagrindinis verslas – privatūs darželiai. Dirbam sudėtingom sąlygom. Klaipėdos filialas uždarytas, daug personalo iškrito, bet Gargžduose dar dirba. Stebiu ir matau, kad sunki situacija, ir norisi reaguoti. Mes visi kariai esam davę priesaiką. Žinom, kam kariškiai ruošiami – kad palaikytų taiką, o karo atveju apsiginti. Įsivaizduokim, kad tai karo frontas. Turim stengtis būti naudingi“, – įsitikinęs A.Mockus.

Žinom, kam kariškiai ruošiami – kad palaikytų taiką, o karo atveju apsiginti. Įsivaizduokim, kad tai karo frontas. Turim stengtis būti naudingi.

Vyras sako pastebėjęs pavargusių medikų, tam tikrų konfliktų, kurie kyla tiesiog iš žmonių nuovargio.

Nuotr. iš kul.lt/Klaipėdos universitetinės ligoninės medikų kova su COVID-19
Nuotr. iš kul.lt/Klaipėdos universitetinės ligoninės medikų kova su COVID-19

A.Mockus stebisi, jog tuo metu, kai Vilniuje į medikų šauksmą pagelbėti atsiliepė šimtai žmonių, Klaipėdoje kol kas skaičiuojami pirmieji rankas ištiesę žmonės.

Pirmieji savanoriai

Respublikinės Klaipėdos ligoninės vyriausiasis gydytojas Darius Steponkus 15min teigė, jog savanoriai yra didžiulė pagalba, kai trūksta rankų.

„Savanorystę visa laiką skatindavom, pastaruoju metu ypatingai kvietėm. Antras mėnuo, kai pas mus savanoriauja Klaipėdos universiteto ir kolegijos studentai, kurie pasirinkę medicinos krypties studijas, žmonės, kurie vienaip ar kitaip išmano sritį. Savanoriavimas – tai jų studijų tęstinumas, galimybė iš arčiau pažinti sveikatos sistemą.

Kitas etapas – turime pirmuosius aktyvius visuomenės atstovus, keletą žmonių, kurie ateina savo laisvu laiku padėti mūsų karštuosiuose taškuose, skyriuose, kuriuose yra ir Covid-19 pacientai, taip pat skubią pagalbą teikiančiuose skyriuose. Tai keletas žmonių, kurie nesusiję su medicina – aktyvūs, pilietiški klaipėdiečiai. Džiaugiamės jų pagalba, nes šalia rankų, kurių trūksta, labai svarbus ir visuomenės įsitraukimas. Medikams labai sunkus laikotarpis, šventes pasitinkame galvodami, kaip išgyventi šį sudėtingą periodą. Kai visuomenė ateina į pagalbą, susiformuoja požiūris, kad reikia padėti, medikams pakelia ūpą, nuotaiką, kovinę dvasią. Tai labai gera patirtis“, – kalbėjo D.Steponkus.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Respublikinė Klaipėdos ligoninė
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Respublikinė Klaipėdos ligoninė

Pasak ligoninės vyr. gydytojo, nors savanorystė savaime labai gražus poelgis, visgi esant tokioms aplinkybėms vertinama, ar žmogus tikrai pasirengęs padėti, teiraujamasi jo sveikatos būklės, psichologinio pasirengimo, nes darbas su pacientais nėra paprastas ir lengvas.

„Juk tenka susidurti ir su tokiais dalykais kaip konfidencialumas. Savanoris atlieka eilę tam tikrų įsipareigojimų, bet ne kiekvienas gali tai daryti. Iki šiol kurie kreipėsi, tokių iš visuomenės turime tris, visi sėkmingai tai daro“, – džiaugėsi D.Steponkus.

Šiuo metu Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje medikams pagelbėja ir daugiau nei dešimt medicinos studentų. Pagrindiniame ligoninės filiale gydoma apie du šimtus ligonių.

Kai visuomenė ateina į pagalbą, susiformuoja požiūris, kad reikia padėti, medikams pakelia ūpą, nuotaiką, kovinę dvasią. Tai labai gera patirtis.

„Manau, priimtumėm ir antra tiek. Džiugu girdėt, kai atsiranda šimtai ir tūkstančiai kituose miestuose, mums pakaktų kelių dešimčių savanorių, kurie padėtų, pagelbėtų, nes darbas vyksta 24 val. per parą.

Kol kas pirmos kregždės, bet gal bus daugiau, žmonės aktyvūs, nuoširdūs, besistengiantys padėti. Jie sutiko dirbti visuose skyriuose ir mes išnaudojame tas rankas, kur reikia. Ir jie jaučiasi laimingi, nes gera patirtis“, – sakė D. Steponkus.

Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) vyriausiasis gydytojas prof. Vinsas Janušonis telefonu neatsiliepė. Ligoninės atstovė netrukus atsiuntė komentarą, kuriame V. Janušonis teigia:

„KUL darbuotojai dirba susitelkę, tad turimų pajėgų užtenka susitvarkyti su esama situacija. Šiuo metu ligoninėje turime tris savanorius. Siekiame, kad jų gretos pasipildytų būsimais medikais: universiteto, kolegijos Sveikatos mokslų fakultetų studentais, kurie jau turi medicininei veiklai reikalingų žinių pradmenis“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min