Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 17d. 11:00

Statybinių atliekų sąvartynas šalia Gariūnų: įtarimus dėl pažeidimų ėmėsi tirti aplinkosauga

Statybinių atliekų ir grunto sąvartynas prie Gariūnų
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Statybinių atliekų ir grunto sąvartynas prie Gariūnų – pažymėta riba tarp dviejų sklypų

Už Gariūnų, tarp miškų, kur susibėga geležinkelio bėgiai, supiltos krūvos statybinio laužo ir jau perdirbtų atliekų. Tai bendrovės „Vaidva“ statybinių atliekų sąvartynas. Ne vienus metus aplinkosaugos srityje dirbęs specialistas 15min tvirtina, esą atliekų kiekiai čia gerokai viršija leistinus, o sąvartynas užima du sklypus, nors taršos leidimas išduotas tik vienam. Įmonės direktorius bet kokius įtarimus neigia.

Po į viešumą iškilusio skandalo dėl „Grigeo Klaipėda“ galimai į Kuršių marias išleistų tik iš dalies valytų nuotekų plūstelėjo nemažas srautas skundų dėl taršos įvairiose Lietuvos vietose. Tarkim, Vilniuje susirūpinta plastiko tarša, kai šios atliekos išplaukė į Nerį, Kėdainiuose aplinką teršė „Nordic sugar Kėdainiai“ ir t.t.

15min pasiekė informacija apie dar vieną objektą, kuriame veikla galimai vykdoma ne pagal išduotus leidimus, kas gali reikšti aplinkos taršą. Tyrimo čia ėmėsi aplinkosaugininkai.

Leidimuose – viena, realybėje – kas kita?

Dešimtmetį aplinkosaugos srityje valstybinėse institucijose dirbęs vyras sako iš savo pareigų Aplinkos apsaugos departamento Vilniaus valdyboje buvęs išstumtas dėl to, kad nesistengė įtikti naujiesiems tiek valdybos, tiek departamento vadovams bei siūlė patikrinimus, kurių vadovai kažkodėl nenorėjo pradėti. Kol kas jis prašo neatskleisti jo tikrojo vardo ir pavardės, nors jie redakcijai žinomi, todėl pavadinkime jį Arūnu.

Vienas iš objektų, dėl kurio Arūnas dar prieš dvejus metus sako sulaukęs neigiamo atsakymo, kai paragino imtis patikrinimo, yra UAB „Vaidva“ statybinių atliekų aikštelė sostinės pakraštyje, Kuro gatvėje, už Gariūnų.

Anot buvusio aplinkosaugininko, galimus pažeidimus jis su kolegomis pastebėjo lankydamas šalia įsikūrusias įmones – atliekų kalnai siekė aplink augančių medžių viršūnes, užėmė išties didelę teritoriją.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Statybinių atliekų ir grunto sąvartynas prie Gariūnų
Luko Balandžio / 15min nuotr./Statybinių atliekų ir grunto sąvartynas prie Gariūnų

Patikrinę dokumentus Arūnas su kolegomis sako radę neatitikimų. Esą pagal išduotą taršos leidimą (vadinamasis TIPK leidimas buvo išduotas 2017 m. rugpjūčio 25 d.) į šią vietą gali būti atvežta ne daugiau kaip 400 tonų mišrių statybinių atliekų, o tai yra apie 20 sunkvežimių, tačiau esą ir plika akimi matyti, kad statybinio laužo čia yra gerokai daugiau.

O ir naftos produktų kvapas buvo juntamas, kas irgi sukėlė klausimų, nes nebuvo matyti ir kietos, vandeniui nelaidžios dangos, tokia nebuvo užfiksuota ir Registrų centro Nekilnojamojo turto registro duomenų bazės išraše dėl turto šiuo adresu. Šiame dokumente nėra įrašyta ir apie vietinių valymo įrenginių įregistravimą.

Leidimas sandėliuoti ir perdirbti statybines atliekas išduotas tik vienam sklypui, o krūvos užima du. Apie tai buvo informuota Vilniaus valdybos vadovybė, tačiau tyrimas nepradėtas.

Be to, leidimas sandėliuoti ir perdirbti statybines atliekas išduotas tik vienam sklypui, o krūvos užima du. Apie tai buvo informuota Vilniaus valdybos vadovybė, tačiau tyrimas nepradėtas.

Tyrimas pradėtas tik dabar

„Aš nieko nekaltinu, nes negaliu kaltinti, bet įtarimų kyla. Kodėl kitose vietose vos ne kitą dieną viskas stabdoma. O čia iš viso nebuvo pradėtas tyrimas. Tik dabar, kai buvo gautas skundas, jo imtasi“, – kalbėjo buvęs aplinkosaugininkas.

Aplinkos apsaugos departamento Viešųjų ryšių specialistė Ieva Krikštopaitytė 15min patvirtino, kad pranešimas apie galimai neteisėtą veiklą šiame sklype buvo gautas sausio 16 d.

„Šiuo metu būtent dėl šios veiklavietės yra vykdomas tyrimas, kuris dar nėra pasibaigęs. Apie rezultatus galėsime informuoti, kaip įprasta, jam pasibaigus“, – prieš savaitę teigė atstovė, dar patikslinusi, kad tyrimas turėtų būti baigtas per 20 darbo dienų, tačiau yra galimybė terminą pratęsti.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Statybinių atliekų ir grunto sąvartynas prie Gariūnų
Luko Balandžio / 15min nuotr./Statybinių atliekų ir grunto sąvartynas prie Gariūnų

Vasario 17-osios rytą I.Krikštopaitytė 15min informavo, kad tyrimas dėl šios įmonės baigtas: „Įmonei bus surašomas rašytinis įspėjimas.“

Aplinkosaugininku apie 10 metų dirbęs Arūnas tvirtina, kad Nekilnojamojo turto registro duomenų bazės išrašai rodo, jog visa sąvartyno teritorija turi būti viename sklype, o jo riba – ties vagonėlyje esančiu administraciniu pastatu. Tik šitam sklypui išduotas taršos leidimas.

„Yra įtarimų, kad jie veža ir užterštą gruntą, nors gali perdirbti tik nepavojingas mišrias statybines atliekas. Pavojingą gruntą tvarkančios įmonės turi turėti specialius leidimus“, – tvirtino Arūnas.

Šiuo metu būtent dėl šios veiklavietės yra vykdomas tyrimas, kuris dar nėra pasibaigęs. Apie rezultatus galėsime informuoti, kaip įprasta, jam pasibaigus, – sakė AAD atstovė.

Įmonė ginasi leidimus turinti

Tačiau „Vaidvos“ Vilniaus padalinio vadovas Edvinas Pukinskas tvirtina, kad buvęs aplinkosaugininkas 15min pateikė klaidingą informaciją. Jis pateikė ištrauką – lentelę – iš taršos leidimo, kuri esą įrodo, kad leidžiami atliekų kiekiai, kuriuos įmonė gali atsigabenti į savo teritoriją, yra kur kas didesni.

Vis dėlto vadovo žodžiais verčia abejoti būtent jo paties pateikta lentelė: joje nurodomi projektiniai įrenginio pajėgumai tonomis per metus, o kitoje lentelėje tame pačiame taršos leidime įrašytas didžiausias vienu metu leidžiamas laikyti bendras atliekų, įskaitant apdorojimo metu susidarančių atliekų, kiekis tonomis.

Skaičiai šiose leidime esančiose lentelėse labai skirtingi, nes, tarkim, vienu metu betono atliekų iš griovimo galima turėti viso labo 400 tonų, o štai metinis projektinio įrenginio pajėgumas siekia net 25 tūkst. tonų. Tačiau, pasak aplinkosaugininkų, vertinant vienu metu esančius atliekų kiekius reikėtų žiūrėti ne į metinius pajėgumus.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Statybinių atliekų ir grunto sąvartynas prie Gariūnų
Luko Balandžio / 15min nuotr./Statybinių atliekų ir grunto sąvartynas prie Gariūnų

„Statybinis laužas daugiausia (didžioji dalis) atkeliauja iš mūsų griaunamų objektų, žinoma, taip pat padedame ir kitiems susitvarkyti statybinį laužą, perdirbame. Dėl pavojingų medžiagų – mūsų įmonė turi atestatą ir leidimą surinkti pavojingas medžiagas“, – tvirtino E.Pukinskas, teigdamas, kad užteršto grunto į šią statybinių atliekų aikštelę niekas neveža – įmonė turinti tai įrodančius dokumentus.

Statybinis laužas yra perdirbinėjamas tik tame sklype, kur ir yra išduotas taršos leidimas. Gretimame sklype vyksta tik perdirbto statybinio laužo, t.y. skaldos, sandėliavimas, – sakė E.Pukinskas.

Atmeta E.Pukinskas ir įtarinėjimus, kad statybinis laužas perdirbamas ne tik tame sklype, kuriam yra išduotas taršos leidimas: „Statybinis laužas yra perdirbinėjamas tik tame sklype, kur ir yra išduotas taršos leidimas. Gretimame sklype vyksta tik perdirbto statybinio laužo, t.y. skaldos, sandėliavimas.“

Paprašytas patikslinti, nes iš turimų nuotraukų nesunku pamatyti, kad statybinių atliekų esama ir gretimame sklype, – vienas sklypas baigiasi ties administracinėmis patalpomis, įrengtomis vagonėlyje, – E.Pukinskas į laišką nebeatsakė, kaip ir į kitus papildomus klausimus, nors prieš tai įspėjo, kad yra kvalifikacijos atestato kursuose, todėl bendrauti gali tik elektroniniu paštu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min