Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 spalio 13d. 18:56

Statybos inspekcijos verdiktas projektui Žvėryne: tai ne rekonstrukcija, o nauja statyba

Vilniaus S.Moniuškos gatvėje seną namą keis didesnis naujas
15min nuotr. / Vilniaus S.Moniuškos gatvėje seną namą keis didesnis naujas
Vilniaus S.Moniuškos g. viename kieme senas medinukas pagal projektą turėjo virsti ištaigingu dideliu namu. Savivaldybė išdavė leidimą statybai, tačiau kaimynai, kuriuos, kaip jie teigė, naujasis pastatas pasmerktų gyventi amžiname šešėlyje, nenuleido rankų. Ir gali švęsti šiokią tokią pergalę – Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija konstatavo, kad leidimas išduotas neteisėtai.

Vietoj seno medinuko

15min dar gegužės mėnesį rašė, kad Žvėryno S.Moniuškos g. 10, 10A ir 10C namų gyventojai su nerimu laukia seno medinuko jų kieme rekonstrukcijos. Suprasdami, kad šios tikrai reikia, žvėryniečiai vis dėlto neslėpė buvę priblokšti, į ką tas namas pavirs – dviejų aukštų pastatą su mansarda.

Kaimynai sako apie projektą, kuriam ir statybą leidžiantis dokumentas buvo išduotas, sužinoję atsitiktinai – iš skelbimo apie namo pardavimą. Tada ir nusprendė ieškoti institucijų paramos.

„Parduodamas namas su patvirtintu rekonstrukcijos projektu Žvėryne, S.Moniuškos g. 10B“, – toks pirmasis skelbimo sakinys gerokai sutrikdė aplinkui gyvenančius žmones.

„Leidimas namo rekonstrukcijai išduotas 2020 m. lapkričio 11 d., bet realiai leidimas suteiktas naujai daugiabučio statybai, nes vietoje vieno aukšto medinio namo planuojama trijų su puse aukštų daugiabučio statyba. Leidime tai vadinama 2 butų namu su negyvenamu pusrūsiu (su langais) ir palėpe-studija su stoglangiais (namo aukštis 12,22 m)“, – tuomet įvairioms institucijoms rašė kaimynai.

Gyventojai tuomet teigė, kad daug esamų daugiabučių namų langų yra vidinio kiemo pusėje, todėl toks didelis statinys mažame kiemelyje pavers kiemą „šuliniu“, iš gyventojų atims saulės šviesą, natūralią šilumą, padidės vidinio kiemo drėgmė, o tai turės įtakos ir žmonių sveikatai bei psichikai. Be to, esą gerokai nuvertės jų turimas turtas.

Kaina pasikeitė

Tačiau nors statybos leidimas buvo išduotas, jokios statybos per šį laiką taip ir neprasidėjo.

Kaip 15min pasakojo vienas šalia esančio namo gyventojas, kuriam naujasis pastatas tikrai gerokai pagadintų gyvenimą, „Statybos inspekcija, atsižvelgdama į kaimynų skundus ir gautą Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vertinimą dėl gaisrinės saugos neatitikimo, ėmėsi medinuko rekonstrukcijos projekto patikrinimo“.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kiemas Žveryne
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kiemas Žveryne

Tuo pačiu metu žmonės užfiksavo, kad atsirado naujas skelbimas apie parduodamą tą patį objektą, tik jo kaina nuo buvusios 259 tūkst. eurų sumažėjo iki 185 tūkst. eurų. Šį skelbimą vis dar galima rasti viename iš skelbimų portalų. Jame tvirtinama, kad „parduodamas namas su žemės sklypu, su patvirtintu rekonstrukcijos projektu“.

Atsirado naujas skelbimas apie parduodamą tą patį objektą, tik jo kaina nuo buvusios 259 tūkst. eurų sumažėjo iki 185 tūkst. eurų.

Sprendimas – leidimas neteisėtas

Tačiau kaimynai jau gali švęsti nedidelę savo pergalę. Statybos inspekcija po patikrinimo paskelbė, kad statybą leidžiantis dokumentas buvo išduotas neteisėtai.

„Statybos inspekcija informuoja, kad 2020-11-11 Vilniaus miesto savivaldybės administracija išdavė statybą leidžiantį dokumentą (SLD) žemės sklype, adresu S.Moniuškos g. 10B, Vilniuje, statyti naujus inžinerinius tinklus bei rekonstruoti gyvenamąjį namą, pagal parengtą statinio projektą „Gyvenamosios paskirties (dviejų butų) pastato S.Moniuškos g. 10B, Vilniuje, rekonstravimo projektas“.

Statybos inspekcijos Rytų Lietuvos statybos valstybinės priežiūros departamentas atlikęs patikrinimą 2021-09-30 surašė SLD išdavimo teisėtumo, prisijungimo sąlygų ir specialiųjų reikalavimų išdavimo terminų laikymosi patikrinimo aktą, kuriame konstatuota, kad SLD išduotas neteisėtai“, – toks inspekcijos verdiktas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kiemas Žveryne
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kiemas Žveryne

Paaiškinimas paprastas: „Nustatyta, kad minėtame projekte nurodyta neteisinga statinio statybos rūšis, t. y. SLD išduotas minėto pastato rekonstrukcijai, tačiau, įvertinus projekto sprendinius, nustatyta, kad planuojama atlikti naujo statinio statybą.

Atsižvelgdama į patikrinimo rezultatus ir vadovaudamasi Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymu, Statybos inspekcija rengia ieškinį teismui, kuriame teismo bus prašoma panaikinti neteisėtai išduotą SLD.“

SLD išduotas minėto pastato rekonstrukcijai, tačiau, įvertinus projekto sprendinius, nustatyta, kad planuojama atlikti naujo statinio statybą.

Panaikina tik teismas

Vilniaus savivaldybės Vyriausiojo miesto architekto skyriaus specialistai, kalbinti gegužę, jokių problemų dėl šio projekto nematė. Esą sprendiniai patvirtinti atsižvelgus į Žvėryno gyvenamojo rajono detalųjį planą ir išduotus 2016 m. specialiuosius architektūrinius reikalavimus bei Kultūros paveldo departamento specialiuosius paveldosaugos reikalavimus.

„Rekonstruojamas vienbutis gyvenamasis namas į dvibutį nėra daugiabučio gyvenamojo namo dalis. Pagal nustatytas sąlygas, rekonstruojamas dvibutis gyvenamasis namas neperžengia buvusio vienbučio namo užstatymo ribų, tai yra 2 aukštų su mansarda ir rūsio patalpomis pastatas. Žemės sklypo bendraturčių sutikimai yra.

Pateiktiems insoliacijos skaičiavimams Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamentas pritarė“, – tuomet vilčių gyventojams nesuteikė Vilniaus miesto architekto skyrius.

Buto pardavėjų nuotr./Būsimo namo vizualizacija
Buto pardavėjų nuotr./Būsimo namo vizualizacija

Dabar Vilniaus miesto savivaldybė papildomai komentarų dėl šio projekto teigia neturinti. Esą statybos leidimą panaikinti gali tik teismas, tad kai toks sprendimas bus, tuomet situacija ir pasikeis – kol kas savivaldybės išduotas leidimas tebėra galiojantis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 6

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:50
01:14
00:27

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min