Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 liepos 5d. 13:55 , Atnaujinta: 2019 liepos 5d. 14:17

Susipažinkite su koalicijos sutartimi: partijos pasidalijo postus, S.Skvernelio pavardės sutartyje nėra

Ramūnas Karbauskis, Gediminas Kirkilas, Valdemaras Tomaševskis, Remigijus Žemaitaitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Ramūnas Karbauskis, Gediminas Kirkilas, Valdemaras Tomaševskis, Remigijus Žemaitaitis
Penktadienį po daugiau nei mėnesio derybų Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), Socialdemokratų darbo partija (LSDDP), partija „Tvarka ir teisingumas“ bei Lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) nutarė suburti naują kairiojo centro koaliciją. Seime ji turės 76 balsus.

Koalicijos sutartį Seime, Algirdo Brazausko salėje, pasirašė politinių organizacijų lyderiai. Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pasirašė sutarties priedą, kuriame paskirstyti postai Vyriausybėje. Tiesa, jo paties vardo ir pavardės, kaip asmens eisiančio ministro pirmininko pareigas, dokumente nėra.

Ar po liepos 12-osios, kai Vyriausybė naujai prisiekusiam prezidentui grąžins įgaliojimus, S.Skvernelis tęs darbą, paaiškės kitą savaitę – antradienį. Tada ministras pirmininkas žadėjo paaiškinti savo sprendimo motyvus.

Keturios partijos derėjosi Vyriausybės programos rėmuose, persidalijo postus ministrų kabinete ir Seime.

„Socialdarbiečiams“ teks Užsienio reikalų ir Žemės ūkio ministerijos, „tvarkiečiams“ – Krašto apsaugos ministerija, Kultūros ministeriją „tvarkiečiai“ dalysis su „valstiečiais“, LLRA-KŠS kuruos Vidaus reikalų ir Susisiekimo ministerijas.

LVŽS liks vadovauti Aplinkos, Ekonomikos ir inovacijų, Energetikos, Finansų, Socialinės apsaugos ir darbo, Sveikatos, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoms, taip pat perims Teisingumo ministeriją iš LSDDP.

LVŽS lyderio Ramūno Karbauskio teigimu, keisis keli Seimo komitetų pirmininkai. Kurie – neminėjo.

Yra kandidatas į žemės ūkio ministrus, sutartis galios ir su V.Pranckiečiu pareigose

LSSDP lyderio Gedimino Kirkilo teigimu, užsienio reikalų ministru bus siūloma eiti tam pačiam ministrui – Linui Linkevičiui. Kas užims žemės ūkio ministro postą, politikas neatskleidė, tačiau neoficialiai kalbama, kad ministru gali tapti Seimo narys Andrius Palionis.

„Aišku, mes turim numatę. Ministras pirmininkas pasakys apie savo kabinetą“, – teigė G.Kirkilas, bet patikino, kad žemės ūkio reikalų ministras keisis. Dabar šią sritį kuruoja Giedrius Surplys.

„Mes deleguojam savo kandidatą, ministras pirmininkas su juo buvo susitikęs, aš manau, jis pasakys jums“, – teigė LSDDP pirmininkas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gediminas Kirkilas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gediminas Kirkilas

Seimo pirmininko pozicija, anot jo, teks jų partijai, o kas į Seimo vadovus bus siūlomas, kol kas esą neaišku: „Sutarty įrašyta, bet mano paties partija ir prezidiumas labai abejoja dėl šito. Patikėkit, šita pozicija tuščia tikrai nebus, jeigu keistųsi Seimo pirmininkas.“

Jis teigė, kad liepos viduryje vyks LVŽS tarybos posėdis, kur esą bus priimtas sprendimas dėl tolimesnio dabartinio Seimo pirmininko „valstiečio“ Viktoro Pranckiečio darbo.

Anot G.Kirkilo, jis nesakė, kad koalicinė sutartis nustos galioti, jei Seimui ir toliau vadovaus V.Pranckietis. Esą tai išsigalvojo komentatoriai. 15min tai patikrino ir nustatė, kad G.Kirkilas sakė netiesą, nes trečiadienį aiškiai formulavo, kad neatstatydinus V.Pranckiečio, sutarties galiojimas nutrūks.

Dabar partijos lyderis tikino, kad koalicinė sutartis galios, net jei Seimo pirmininkas nepasikeis.

Mes galvojam, kad svarbiau yra valstybės stabilumas ir stabili Vyriausybė. Visa kita yra antriniai dalykai.

„Mes galvojam, kad svarbiau yra valstybės stabilumas ir stabili Vyriausybė. Visa kita yra antriniai dalykai“, – nurodė Seimo narys ir patikino, kad sutartis „būtinai galios“, jei V.Pranckietis liks pareigose.

Anksčiau perspėta apie pirmalaikių rinkimų galimybę

Reaguodamas į postų dalybas, V.Pranckietis koalicinį susitarimą yra pavadinęs šantažu ir nurodė, kad trauktis neketina.

Jei iš pareigų patraukti dabartinio Seimo vadovo nepavyks, koalicinės sutarties galiojimas nutrūks, anksčiau teigė „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis bei „socialdarbiečių“ pirmininkas Gediminas Kirkilas.

Tiesa, vėliau „socialdarbiečių“ frakcijos Seime seniūnas Andrius Palionis švelnino poziciją teigdamas, kad iš jų pusės nutraukti koalicinę sutartį nebus reikalaujama.

Opozicija pranešė balsavime dėl V.Pranckiečio atstatydinimo nedalyvausianti.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktoras Pranckietis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktoras Pranckietis

Anksčiau LVŽS pirmininkas R.Karbauskis yra sakęs, kad nepavykus pakeisti Seimo pirmininko, susidariusi krizė gali privesti iki pirmalaikių parlamento rinkimų.

Kalbėdamas apie programines nuostatas, kurias į Vyriausybės programos įgyvendinimo planą siūlė įtraukti „socialdarbiečiai“, G.Kirkilas tikino, kad partija reikalavo su socialine sritimi susijusių pokyčių.

„Sutarėm su koalicijos partneriais dėl nemokamo bakalauro, dėl miškų kirtimo mažinimo, dėl tiesioginių seniūnų rinkimų, dėl tarėjų teismuose – projektas pradėtas, bet norim palaikymo, nes čia – Konstitucijos keitimas. Yra daug pasiūlymų, – nurodė politikas ir tikino, kad ir partnerių norai taip pat remtini.

– Likus pusantrų metų, ar šiek tiek mažiau, iki rinkimų šita dauguma ir Vyriausybė turi padaryti labai aiškius darbus.“

Kandidatas vadovauti KAM – Seimo narys

„Tvarkiečių“ lyderis Remigijus Žemaitaitis teigė, kad į krašto apsaugos ministrus bus siūlomas Seimo narys, tačiau neatskleidė, ar jų partijos narys.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis

„Deleguosim žmogų, premjerui esant esam supažindinę, žmogus, kuris turi patirties ir tarptautinėje arenoje, ir politinėje, ir parlamentinėje. Manomai, kad tiks šitas žmogus ir liepos 16 – 17 dieną visi sužinosim“, – dėstė politikas.

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, R.Žemaitaičio matymu, pareigas galėtų eiti toliau.

„Džiaugiuosi, kad rastas finansinis sutarimas dėl 5 proc. skyrimo pareigūnams ir statutiniams pareigūnams netekto nedarbingumo, tai yra iš 100 mln. eurų 5 mln. skiriami. Padidinamas finansavimas neformaliam švietimui, tiesiogiai seniūnų rinkimai ir tarėjai. Tai pagrindiniai šitie dalykai, kurie buvo keliami“, – aiškino partijos lyderis ir tikino, kad partija nereikalavo su fiskalinės drausmės taisyklių pažeidimu susijusių pakeitimų.

Šiuo metu partija „Tvarka ir teisingumas“ dėl Darbo partijos sprendimo atšaukti vieną narį neturi frakcijos Seime. R.Žemaitaitis reiškė viltį, kad pirmadienį su „valstiete“ Agne Širinskiene „bus rastas bendras sprendimas, kaip šitą sprendimą būtų galima įforminti“.

„Džiaugiuosi, kad žmogus išreiškė norą ir palaikymą mūsų frakcijai“, – dėstė Seimo narys.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Agnė Širinskienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Agnė Širinskienė

70 eurų visiems vaikams LLRA-KŠS tenkina

LLRA-KŠS, kaip nurodė V.Tomaševskis, kandidatūras į susisiekimo ir vidaus reikalų ministrus svarstys ir kol kas asmenų neįvardijo.

„Mes šitų klausimų kol kas neaptarinėjom [...]. Esam kitam etape, dabar svarstysim partijos viduje potencialius kandidatus užimti tam tikras pareigas“, – aiškino politikas.

„Seime situacija aiškesnė, viskas surašyta pagal Seimo Statutą. Yra tam tikros kvotos. Aišku, dabar, po naujos daugumo atsiradimo, šitos kvotos bus perskirstomos. Aišku, mes neteksim Etikos ir procedūrų komisijos pirmininko posto, kadangi jis priklauso opozicijai“, – kalbėjo V.Tomaševskis.

Jis tikino, kad koalicinis susitarimas dėl vaiko pinigų partiją tenkina – susitarta, kad universali vaiko pinigų išmoka kitąmet didėtų iki 70 eurų, daugiavaikių, nepasiturinčių šeimų vaikams, neįgaliesiems – iki 100 eurų, nors LLRA-KŠS anksčiau prašė išmoką iki 100 didinti visiems vaikams.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Valdemaras Tomaševskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Valdemaras Tomaševskis

Anot V.Tomaševskio, koaliciniame susitarime numatyta stiprinti savivaldos galias, mažinti biurokratiją, didinti finansavimą vietinių kelių tiesimui, senjorams garantuoti nemokamus vaistus.

R.Karbauskis: V.Pranckiečio klausimas spręsis LVŽS taryboje

LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis dėkojo partijoms, kurios prisijungė prie naujos koalicijos, už kantrybę. Jis reiškė džiugesį, kad Seime bus formali dauguma.

„Labai džiaugiuosi, kad mes po ilgo laiko galim konstatuoti, kad Seime susiformuoja dauguma, kuri turi aritmetinį skaičių – virš 71 nario. Džiaugiuosi taip pirmiausia dėl to, kad po naujai išrinkto prezidento inauguracijos, premjerui grąžinus įgaliojimus, procesas vyks labai sklandžiai“, – kalbėjo R.Karbauskis ir reiškė viltį, kad stabilumą pavyks išlaikyti iki kadencijos pabaigos, o žmonių gyvenimas gerės.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

Sprendimą dėl to, ar teikti projektą dėl dabartinio Seimo pirmininko atstatydinimo, anot R.Karbauskio, liepos 15 dieną priims LVŽS taryba.

Sprendimą, ar nesitraukti pačiam iš pareigų, po tarybos posėdžio esą galės priimti ir pats V.Pranckietis.

Seimo pirmininko pozicija Valstiečių ir žaliųjų sąjungai buvo ne tiek svarbi, kiek atsakomybės Vyriausybėje.

„Seimo pirmininko pozicija Valstiečių ir žaliųjų sąjungai buvo ne tiek svarbi, kiek atsakomybės Vyriausybėje. Mūsų frakcijos sprendimai, mūsų frakcijos balsavimai buvo, kad mes pirmiausia prioritetą keliam ne Seimo pirmininko pozicijai, o bet kuriai sričiai, kurią mes galim turėti Vyriausybėje [...]“, – sprendimus aiškino R.Karbauskis.

Jis tikino, kad po partijos posėdžio, jei bus atitinkamas sprendimas, gali vykti V.Pranckiečio atstatydinimo procedūra. Parašai esą tam jau buvo renkami anksčiau ir jų surinkta pakankamai.

Dėl to, ar koalicinė sutartis galios, jei V.Pranckietis liks Seimo pirmininku, anot LVŽS pirmininko, spręs šį postą gavę „socialdarbiečiai“.

„Tą klausimą turi spręsti partneriai, kurių pozicijai priskirtas tas postas“, – nurodė R.Karbauskis.

Gaila, kad kurie kiti mūsų partijos nariai elgiasi visai priešingai.

Vertindamas bendražygės A.Širinskienės sprendimą prisijungti prie „tvarkiečių“ frakcijos, politikas sakė, kad džiaugiasi: „Tai yra sprendimas labai stiprus. Gaila, kad kurie kiti mūsų partijos nariai elgiasi visai priešingai.“

S.Skvernelis atsakymus žada antradienį

Premjeras S.Skvernelis neatskleidė, ar po liepos 12-osios tęs darbą. Jis sakė į su tuo susijusius klausimus atsakysiąs antradienį.

„Kadangi toks dėmesys didelis, aš manau, antradienį suteiksim tokią pat galimybę pabendrauti Vyriausybėje. Sprendimai yra priimti, o motyvai, kokie yra, dėl ko, antradienį susitiksim, aš jums visiems atsakysiu. Pabendrausim“, – dėstė politikas ir tikino, kad iki antradienio niekas nepasikeis.

Toks dėmesys čia, Seime yra šitam įvykiui, tai bus dar vienas įvykis.

„Toks dėmesys čia, Seime, yra šitam įvykiui, tai bus dar vienas įvykis“, – pridūrė S.Skvernelis.

Jis nesiėmė atsakyti, kiek ministrų iš dabartinio kabineto pasikeis: „Gali būti visko. Gal ir tie ministrai, kurie dirba šiandien ministerijose ministrais, galbūt bus tinkami, arba išreikš partijos (norą - red. past.), kad toliau atstovautų jiems ir įgyvendintų Vyriausybės programą. Personalijos kol kas nebuvo aptartos.“

„Jeigu būtų tokia galimybė, įvertinus, kad nesikeis Vyriausybės programa ir iki Seimo rinkimų iš esmės liko metai laiko, tai ši Vyriausybė galėtų ir pabaigti – šitos sudėties. Bet, tikėtina, bus pokyčių“, – teigė ministras pirmininkas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis, Saulius Skvernelis, Valdemaras Tomaševskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis, Saulius Skvernelis, Valdemaras Tomaševskis

Jis tikino, kad iš esmės nėra keičiama Vyriausybės programa, tad ir ministrų kabinetas „iš esmės“ nesikeičia.

Trijų partijų pasirašytame memorandume buvo minima S.Skvernelio kaip būsimo premjero pavardė. Dabar koaliciniame susitarime ji neminima.

„Nėra jokių pavardžių, tai logiška dėl to, kad personalijos gali būti įvairios. Noriu tiktai paminėti, kad nėra nepakeičiamų žmonių, pačių geriausių. Gyvenimas nestovi vietoje. Bet kokiu atveju, Vyriausybė suformuojama, Seimas suformuoja savo vadovybę, darbai vyksta.

Įrašymas personalinių pavardžių į koalicijos sutartį – nematau jokios prasmės dėl to“, – komentavo S.Skvernelis, pridurdamas, kad memorandume buvo išsakytas tikslas, noras.

Nauja-sena koalicija

Naujai suformuotą koaliciją kai kas vadina nauja-sena, kadangi ją sudaro ankstesni koalicijos partneriai LVŽS ir „socialdarbiečiai“, sutartį „dėl bendro darbo“ turėję „tvarkiečiai“ ir buvusiosios valdančiosios daugumos sprendimus dažnai palaikę „lenkai“.

Kam naudinga nauja koalicija? Politologų įžvalgos – čia.

Apie siekį performuoti koaliciją LVŽS pranešė gegužės 14-ąją. Tąkart „valstiečių“ lyderis taip pat informavo, kad partija nesitrauks į opoziciją, nors tai buvo žadėta pralaimėjimo prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose atveju.

Prezidento rinkimuose dalyvavęs „valstiečių“ remtas kandidatas S.Skvernelis nepateko į antrąjį turą ir liko trečias. Pirmojo turo rinkimų naktį jis pareiškė atsistatydinsiąs, jei „prapils“.

Ar liepos 12-ąją, kai Vyriausybė prisiekusiam prezidentui grąžins įgaliojimus, S.Skvernelis pateiks atsistatydinimo pareiškimą, neaišku iki šiol.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

00:29
21:57
01:27:07

15min metų knygų rinkimai

Naujas testas

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Tik prenumeratoriams
Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min