Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 kovo 15d. 19:25

Stintmečio naktigones Rusnė nutryps šokiais po klevu

Nemuno žemupys pakvies į naktigones
Astos Aleksėjūnienės nuotr. / Nemuno žemupys pakvies į naktigones
Nida po viduržiemio stintas viliojo, bildindama kuokomis į lentas, įmerktas į eketes Kuršių mariose. Palanga – žiemos vidury iš Baltijos jūroje sužvejotų stintų kulinarinius šedevrus kūrė ir žmones iš visos Lietuvos paragauti į Basanavičiaus gatvę viliojo. O Nemuno žemupys, Rusnės sala, šiemet pirmą kartą kvies į tradicinio stintmečio naktigones – paminės jas šokiais paupy.

Prie Pakalnės upės klevo, kur Nemunas šakojasi į Atmatą, Skirvytę ir Pakalnę, kitą savaitgalį, kovo 21-osios vakarą, 21 val. visi  pamario krašto tradicijų gerbėjai turės progos pasilinksminti Salos etnokultūros ir informacijos centro organizuojamoje Stintų naktyje Rusnėje. Taip pat – graibštais žuvis nuo krantinių pamėginti pagauti, pasivaržyti, žuvis pirkti, kepti ir ragauti. 

Jau skelbiama, kad  koncertuos  šokių kolektyvai „Rusnietis“, „Juknaičiai“,  Rusnės pagrindinės mokyklos šokėjai, folkloro ansambliai „Sklada“, „Kitava“, o tarp šventės rėmėjų yra  vietos seniūnija, bendruomenė „Rusnės šeima“ ir žuvininkystės verslo įmonių asociacija „Lampetra“.

Tai jos įmonėms dabar, artėjant stintų nerštui, yra  įtempto darbymečio naktigonės su šviesomis ant krantų ir tinklų su pagauta žuvimi vilkimas į krantą.  Stintų sankaupos po dienos poilsio paprastai tik naktimis sparčiai juda prieš srovę, ir gaudyti jas tinklais, užtveriant srautus, reikia sparčiai. O ryte būtina kuo greičiau laimikius išvežti ir parduoti, nes žuvys – greitai gendantys produktai.

Sekmadienį, reprezentacinėje Rusnės miestelio vietoje, prie  informacinių stendų lauko,  iki vėlyvos popietės jauni Rusnės vyrai prekiavo stintomis po atviru dangumi, pasistatę svarstykles tiesiog ant žemės. Dėžes su žuvimis laikė mikroautobuse, pirkėjų nepritrūko. 

Vienas tarp jų buvo ir  Šilutės rajono tarybos narys „tvarkietis“ Darius Soščeka, kiti–vietiniai ir atvykę iš svetur žmonės.Daugelį sekmadienį  į Rusnę atviliojo žinia, jog šviežių stintų saloje ir žvejybos verslo užimtose upių pakrantėse  galima nuspirkti pigiau, nei prekybos centruose.

Žvejybos įmonių asociacija „Lampetra“ paskelbė parduodanti šviežias stintas tiesiai iš pakrantės.  Kaina už kilogramą – 1,60-2,00 euro, ji priklauso nuo perkamo kiekio. Minimalus – 20 kg. 

Bet jūs mums reklamos nedarykit,  tuoj baigsime išparduoti paskutinę dėžę, svarbu, kad policija neatvyktų ir neišvaikytų

Tiesa, Rusnės miestelio centre jauni vyrai po 2 eurus už kilogramą stintų  sekmadienį prašė, nė trupučio nevaržydami pirkėjų pasirinkimo laisvės. Kas norėjo – ir kilogramą, du ar  dešimt pirko.

„Bet jūs mums reklamos nedarykit,  tuoj baigsime išparduoti paskutinę dėžę, svarbu, kad policija neatvyktų ir neišvaikytų“, – juokavo vienas. 

Sintomis Rusnė ir Šilutė kvepės dar savaitę, kitą, į nerštavietes iš Baltijos per Kuršių marias į Nemuną, Skirvytę,  Miniją, Giliją ir kitus intakus prieš jų srovę  šios plėšrios žuvys skystais tuntais traukia dabar, kai vanduo dar šaltas. Ber priartės šilumos banga, ir valksmai, tikimasi, pasunkės.

Pamario krašte dabar ir be stintų karštligės yra kuo pasidomėti. Iš žiemaviečių grįžo ir pamario žemumas nutūpė šimtai tūkstančių migruojančių paukščių. 

Potvynio užlietų ir nepravažiuojamų kelių beveik neliko, tad  pasukti jais ir pakeliui jų karalijomis, gulbių giesmininkių chorais po  dangaus mėlyne pasigrožėti – įspūdinga. Tiesa, truputį žvarbu,bet grįžtant pakeliui per Šilutę yra kur skanaus karštimo išgerti ar pavalgyti.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

14:52
00:26
00:21

Esports namai

Kiekvienas gali

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min