Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 balandžio 28d. 13:14

STT agentas R.Martišius: susirašinėjimas buvo pavogtas, o jo viešinimas yra melo kampanija

Specialiųjų tyrimų tarnyba 15min tema
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Specialiųjų tyrimų tarnyba

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnas Renatas Martišius melo kampanija vadina susirašinėjimo paviešinimą, tikina, kad duomenys iš jo buvo pavogti, ir ketina savo pozicijas ginti teisme. Tiesa, ar pokalbiai iš tiesų vyko, pareigūnas nekomentuoja.

„Ta šmeižto, melo akiplėšiška kampanija sulauks atsako teisiniais metodais. Aš save laikau teisininku ir Lietuvos karininku ir turiu išlaikyti tam tikrą lygį, laikytis garbės, orumo principų. Ir visiškai pasitikiu tiek teisėsauga, tiek teisinėmis priemonėmis, kovojant prieš šitą kampaniją. Man nesuvokiama“, – 15min antradienį sakė R.Martišius.

Paprašius pareigūno pasakyti, ką konkrečiai jis laiko melu, patikino, kad netiesa yra „kiekviename punkte“.

SKAITYKITE PLAČIAU: STT pareigūno telefono paslaptys: pokalbiai su įtariamuoju, viceministrės paslaugos, slaptos operacijos

Tiesa, R.Martišius negalėjo patikslinti, ar toks susirašinėjimas iš tiesų buvo.

„Aš jums dar kartą sakau, komentuoti, eiti į pašlemėkų lygį tikrai neisiu“, – 15min kalbėjo jis.

Pasak STT pareigūno, duomenys iš jo buvo gauti neteisėtu būdu.

„Be abejonės, neteisėtu būdu. (...) Aš pasilieku teisę teisinėmis priemonėmis ginti savo garbę ir orumą, šeimos narius. Jų duomenys gi taip pat buvo pavogti“, – sakė pareigūnas.

Pirmadienį vienas iš sulaikytųjų advokatų Giedrius Danėlius, Nacionalinio kraujo centro byloje apkaltinto verslininko Antano Petrošiaus advokatas, spaudos konferencijoje teigė, kad susirašinėjimas buvo gautas nepažeidžiant įstatymų, esą A.Petrošiui jį atsiuntė pats R.Martišius.

„Susirašinėjimas nėra ir nebuvo pažymėtas nei slaptumo, nei riboto naudojimo žyma. Jis pateiktas paties pareigūno“, – tikino advokatas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Giedrius Danėlius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Giedrius Danėlius

Advokatų taryba prašo paviešinti informaciją

Advokatų taryba pirmadienio vakarą pranešė prašanti Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) paviešinti informaciją, kuria, kaip teigia tarnyba, buvo šantažuojamas STT vadovas ir dar bent vienas pareigūnas.

„Advokatų tarybos nuomone, būtina nedelsiant viešai paskelbti visą informaciją, kuria STT pareigūnai buvo tariamai šantažuojami“, – žurnalistams pirmadienį sakė tarybos pirmininkas Ignas Vėgėlė.

„Informacijos apie galimai neteisėtus STT pareigūnų veiksmus slėpimas didina abejones dėl deklaruojamos kovos su korupcija tikrumo ir veiklos skaidrumo“, – pridūrė jis.

STT kol kas į šį prašymą nereagavo. STT anksčiau skelbė, kad pradėjo vidinį patikrinimą, kurio metu tikrinamos aplinkybės dėl informacijos turinio ir dėl informacijos patekimo pas trečiuosius asmenis.

STT pabrėžia, kad savo veikloje taiko aukščiausius skaidrumo standartus, tad visapusiškai įvertins visas šios situacijos aplinkybes. Priklausomai nuo patikrinimo rezultatų, būtų sprendžiamas ir pareigūnų atsakomybės klausimas.

Prokurorai kaltina advokatus ir verslininką šantažu

Praėjusią savaitę Generalinė prokuratūra paskelbė apie sulaikytus tris advokatus ir verslininką, įtariant juos neteisėtai rinkus informaciją apie Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) darbuotoją ir panaudojant ją šantažui, esą siekiant nutraukti ikiteisminį tyrimą.

Sulaikytieji advokatai yra advokatų profesinės bendrijos „WINT law firm“ advokatas Giedrius Danėlius bei advokatų profesinės bendrijos „Intra lex“ advokatai Valdas Rakauskas ir Dainius Baronas. Sulaikytas verslininkas – Antanas Petrošius, „Solis Tribus“ akcininkas, figūruojantis Nacionalinio kraujo centro byloje.

Teisėsauga įtaria G.Danėlių neteisėtu poveikiu STT direktoriui Ž.Bartkui ir tyrėjai Vilijai Kerbelienei, kuri atlieka ikiteisminį tyrimą minėtoje byloje. Teigiama, kad G.Danėlius susijęs su ketinimais panaudoti kompromituojančią informaciją apie STT žvalgybos pareigūną R.Martišių.

Pats advokatas tą neigia – apie galimus netinkamus pareigūno veiksmus jis pirmiausia informavo tyrėją V.Kerbelienę. Be to, sako nesąs tiesiogiai bendravęs su Ž.Bartkumi. Informaciją apie STT agentą tarnybos vadovui pateikė kitas advokatas Valdas Rakauskas, jie esą pažįstami nuo studijų laikų. V.Rakauskas Ž.Bartkui iš pradžių informaciją nusiuntė nuotoliniu būdu, vėliau jie susitiko gyvai.

Kas yra STT pareigūno pokalbiuose?

Pirmadienį 15min paskelbė susirašinėjimo fragmentus iš STT pareigūno R.Martišiaus telefono. Juose randama, kaip pareigūnas bendrauja su slaptus tyrimus atliekančiais savo kolegomis Lietuvoje ir Latvijoje, gauna savo vadovo prašymą išspręsti vienos bendrovės problemas ir tam pasitelkia socialinės apsaugos ir darbo viceministrės Eglės Radišauskienės pagalbą.

Susirašinėjime yra ir draugiškas pokalbis su, kaip galima spėti, pačiu įtariamuoju verslininku Antanu Petrošiumi.

Kad 15min gautas susirašinėjimas yra autentiškas, patvirtino vienas iš sulaikytųjų advokatų – Valdas Rakauskas. Taip pat minėtoje spaudos konferencijoje G.Danėlius rodė keletą ištraukų iš susirašinėjimo. Jos sutapo su redakcijos turimais duomenimis.

Bendravo su teisėju

2018 m. balandžio 6 dieną, kada Nacionalinio kraujo centro byloje buvo suimta tuometė centro vadovė Joana Bikulčienė, R.Martišius privačiame susirašinėjime buvo informuotas, kad J.Bikulčienės suėmimą spręs X asmuo, buvusi prokurorė.

STT Vilniaus valdybos viršininko pavaduotojas Robertas Žilinskas klausė, kodėl ji. STT agentas R.Martišius atrašė, kad esą viskas yra gerai. „Viskas ok. Su teisėju kalbėjau.“ „Dabar kalbėjai?“ – paklausė R.Žilinskas. „Taip“, – atrašė R.Martišius. Balandžio 19 dieną R.Žilinskas kolegai pažymi, kad „Petruchai (numanomai A.Petrošiui – red.) liko 2 savaitės.“

Bendrovės problemas padėjo spręsti viceministrė

2018 m. gegužės 28 dieną R.Žilinskas rašo, kad „būtų faina, jei pavyktų pagelbėti žmogeliui“ ir kartu nurodo Užimtumo tarnybos Klientų aptarnavimo direktoriaus pavaduotoją Bronislavą Sabiną Katinienę. Jis prašo padėti spręsti UAB „Barta“ problemas dėl imigrantų įdarbinimo. Tuo pat metu R.Martišius susirašo su socialinių reikalų ir darbo viceministre Egle Radišauskiene.

Gegužės 29 dieną pareigūnas papildomai domisi, kokius tiksliai dokumentus jis (nenurodomas asmuo – red.) teikė ir kiek laiko pavėlavo. R.Žilinskas tikina, kad, kiek jis supranta, tai buvo prašymas, o pavėluota buvo keletą dienų. „Pavyks kas nors?“ – domisi jis. R.Martišius atrašo, kad dar nesusitiko. Kiek vėliau, 10 val. 25 min. pažymi, kad paprašė „skubiai susitikti“ ir susitikimas įvyks 12 val. Su kuo – nenurodoma.

R.Žilinskas kolegai paaiškina padėtį, kad „ten dirba užsieniečiai. Siekiant pratęsti toliau, reikia iki termino galo kreiptis prieš du mėnesius. Dabar žmogelis parašė prašymą netaikyti tokio termino, nes pavėlavo mėnesį, jie gali dar dirbti iki 06-27. Tipo kažkokia specialistė šiandien perdavė, kad sako neteisti, tai žmogelis juodai parinasi. Labai sunku surasti specialistų. Reikia bandyti kažką daryti. UAB „Barta“. Prašymas vakar (2018 gegužės 28 d – red.), netaikyti 2 mėnesių termino pratęsimui dėl 1 mėn. pavėlavimo.“

R.Martišius atrašo „ok“.

Gegužės 29 dieną, vidudienį R.Martišius susitiko su E.Radišauskiene. Po pokalbio, 13 val. 08 min., jis R.Žilinskui teigia: „Viskas manau bus ok. Ryt nuvažiuos sutvarkys. Kuruoja asmeniškai.“

Po kelių valandų viceministrė R.Martišiui atrašo, kad „su „Barta“ nėra paprasta – pasirodo, terminą jie tikrai praleido ir dar turėjo vieną atleidimą – ko negalima daryti, plius migracija (numanoma – Migracijos departamentas – red.) gali turėti jiems nemažai pastabų: paprašiau raštu info, ryt pasakysiu“. Šią žinią jis perduoda R.Žilinskui ir prideda, kad „kas įmanoma, tas bus.“

Kitą dieną, gegužės 30 d., viceministrė informuoja apie pratęstus leidimus.

„UAB „Barta“ įdarbintų 4 užsieniečių leidimai dirbti galioja iki 2018-06-29, taip pat ir nacionalinės vizos galioja iki 2018-06-29“, – parašė ji ir pasiūlė įmonės vadovui kreiptis dėl naujo leidimo.

„Jei šiandien priduos, tai parašyk man“, – prideda viceministrė. Tokią žinią R.Martišiuis perduoda ir R.Žilinskui. R.Martišius padėkoja viceministrei: „Darkart ačiū. Skolingas. Šiandien nuvažiuos.“

Tiesa, panašu, kad problema tokiu būdu iki galo dar nebuvo išspręsta. Po poros valandų R.Martišius rašo viceministrei, kad esą žmogus klausia, ką jam daryti. E.Radišauskienė pasiūlė duoti savo numerį.

Birželio 4 dieną R.Martišius domisi, kaip „mūsų draugui valtininkui DB (suprask – Darbo biržoje (Užimtumo tarnyboje) – red.) sekėsi. Jis man nekelia, gal DB Jį supokavo?“

Viceministrė atrašo, kad „nesupakavo“, esą yra problemų su migracija. „Ten situacija, kurioj iš tiesų valtininkas prisiirklavo ne taip, bet kadangi kabina migracija, galim pasiūlyti tik teisėtą būdą kreipiantis dėl naujo leidimo. Dar galim rasti žmogų us (numanoma – iš – red.) DB.“

„Gal jis galėtų nueiti pats pas vadovę Ingą (Inga Balnanosienė – Užimtumo tarnybos vadovė – red.) ar kt. ir galutinai išsiaiškinti. Nes verks ant kalnieriaus. (...)“, – siūlo R.Martišius.

„Gali. Aš pasuksiu Ingai. (…) Viskas, pakalbėjau su Inga Balnanosiene, ji pasuks jam“, – pažymi viceministrė.

Pokalbiai su Petruxa, Latvijos pareigūnais

Dokumente taip yra ir kitų pokalbių fragmentų. Vienas jų – asmuo, įvardintas „Petruxa“ (galimai – pagrindinis R.Martišiaus tyrimo objektas Antanas Petrošius, – red.), klausia, ar R.Martišius nenorėtų padaryti karjeros šuolio ir „rimtai pažiūrėti į valstybės interesų pažeidimus (…)“ SGD terminalo temoje. R.Martišius atrašo, kad tema yra įdomi, jis galėtų imtis tyrimo, tačiau reikia papildomos informacijos. „Petruxa“ teigia, kad jis, kaip bankininkas, gali pasakyti, kad terminalo sandoris valstybei buvo nuostolingas, „o kažkam labai naudingas“.

Susirašinėjime taip pat yra pateikti pokalbiai su Latvijos pareigūnais, vykę 2018 m. sausio birželio mėnesiais. Juose kalbama apie Nacionalinio kraujo centro bylą. Susirašinėjime pažymima, kad AP (numanomai – Antanas Petrošius – red.) persivedė į savo sąskaitą 600 tūkst. eurų. Taip pat klausiama, ar Latvijos pareigūnai neturi daugiau informacijos apie kyšius, mat lietuviams tokių duomenų trūksta. R.Martišius su kolega iš Latvijos taip pat aptarinėja ir daugiau tyrimo detalių, iš pokalbių galima spręsti, jog buvo stebimas įtariamųjų, taip pat ir A.Petrošiaus, judėjimas, ieškoma jų ryšių Latvijos valdžios institucijose.

Pokalbiuose su kitais STT pareigūnais aptariamas A.Petrošiaus ir jo aplinkos asmenų stebėjimas ir sekimas. Viename pokalbių STT pareigūnas guodžiasi, kad kavinėje didelis triukšmas, todėl įrašo kokybė gali būti prasta.

Be kitų pokalbių, dokumente yra užfiksuotas ir 2018 m. sausio-vasario mėn. vykęs susirašinėjimas su liūdnai pagarsėjusiu verslininku Arūnu Cicėnu, kuriame šis klausia, kur vyks šventimas, mat netrukus sukaktuvės. Kokios, įvardyta nebuvo.

E.Radišauskienė gynėsi R.Martišiaus nepažįstanti, paskui prisiminė

15min susisiekė su socialinių reikalų ir darbo viceministre Egle Radišauskiene paklausti, kodėl ji domėjosi UAB „Barta“ įmonės klausimais. Anot viceministrės, viskas vyko seniai, bet, kiek pamena, veikiausiai dėl skundo.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eglė Radišauskienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eglė Radišauskienė

Paklausus, ar ne R.Martišius prašė padėti išspręsti klausimus, viceministrė teigė tokio žmogaus nė nepažįstanti.

„Renatas... Gal net nepažįstu, kas jis yra. O jeigu rašė, tai gal... Renato Martišiaus, tokio gyvenime žmogaus... nepažįstu. Tikrai ne, jis net nėra... Aš net nežinau, o kas jis yra, gal galit pasakyti? Aš jį turėčiau žinoti?“ – teiravosi viceministrė.

„Ten ne pareigūnas buvo, ten buvo tiesiog skundas. Buvo fizinio žmogaus, kaip dažnai būna, kadangi mūsų kontaktai yra atviri. Ten buvo fizinio žmogaus, jokio pareigūno, skundas. Ne ne ne, čia gal ne tas atvejis. Tikrai ne. (…) Nežinau, kokią informaciją jūs turite. Šito žmogaus aš nepažįstu ir tikrai net nežinau, kas jis toks yra. Aš tokio žmogaus tikrai nepažįstu. Vardu Renatas pažįstu vieną žmogų“, – pažymėjo E.Radišauskienė.

Po keliasdešimt minučių 15min žurnalistui E.Radišauskienė perskambino. Norėjo patikslinti suteiktą informaciją.

„Kadangi vienintelį pažįstu Renatą, pasiskambinau savo draugei ir paklausiau, kokia jos vyro pavardė. Tai taip, jis yra tas Martišius, bet kadangi ji nešioja savo mergautinę pavardę, aš tiesiog nesuvedžiau, kad čia yra tas pats žmogus. Kad nelikčiau melagė, taip, šitą Renatą aš pažįstu. Jis yra geriausios mano draugės sesers vyras, bet aš taip pat bendrauju su jo žmona ir taip pat su juo“, – pridėjo viceministrė.

Jos teigimu, ar su R.Martišiumi buvo kalbėta ir dėl UAB „Bartos“, tikina neprisimenanti, nes „buvo labai seniai“. Ar pareigūnas yra kreipęsis pagalbos, viceministrė pažymėjo, kad „kokių klausimų ir buvo užduota, bet jis tikrai neprašė (…) daryti spaudimo niekada gyvenime.“

Su verslininku A.Petrošiumi 15min susisiekti nepavyko.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min