Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 sausio 11d. 16:54

Pasitelkę buką klastą parduoda „laimingus“ loterijų skaičius, bet už tai nebaudžiama

„Powerball“ loterijos bilietas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / „Powerball“ loterijos bilietas
Būdų išvilioti pinigus, ko gero, yra daugiau, nei juos uždirbti. Pavyzdžiui, feisbuke dalijamasi pasiūlymu įsigyti laimingus loterijų bilietų skaičius. Azartinių lošimų prievaizdai tikina, kad tokia veikla – nedraudžiama.

Daugiau nei 14 tūkst. feisbuko vartotojų naujienų sraute pasirodė tinklalapio bilietailaimingi.info reklama. Joje Arno Adomaičio vardu prisistatantis vyras teigia radęs būdą, kaip atspėti laimingus loterijų skaičius.

15min nuotr./Įrašas socialiniame tinkle
15min nuotr./Įrašas socialiniame tinkle

Naujienų portalų imitacijos

Tačiau užuot sistemą naudojęs vienas A.Adomaitis esą nusprendė savo atradimu pasidalyti ir su socialinio tinklo vartotojais. Reklamoje pasakojama, kad dėl atradimo Lietuvos lošimų organizatoriai kone puolė į paniką.

Ši iliustruojama 15min primenančia straipsnio nuotrauka skambia antrašte. Tai – klastotė. Publikacija pateikiamu pavadinimu naujienų portale pasirodžiusi nebuvo. Tą patį galima pasakyti ir apie kitą reklamoje pateiktą neva tinklalapio tv3.lt teksto klastotę.

Tos pačios klastotės naudojamos ir kituose internetiniuose tinklalapiuose, pavyzdžiui, kombinacijos.com, laimingi-bilietai.com, idomiausi.itikėtinis-faktai.info, atskleistainformacija.info, uzdirbk.laimingi-bilietai.info.

15min nuotr./Fotomontažas, naudojant 15min logotipą
15min nuotr./Fotomontažas, naudojant 15min logotipą

Lygiai taip pat naujienų portalus imituoja sukčiai, siūlantys investuoti į kriptovaliutas. 2019 m. tokiu būdu netekę pinigų į policiją kreipėsi šimtai žmonių.

Įtarimą kelia ir reklamoje pateikiami vaizdo įrašai. Šiuose tariami laimėtojai esą dalijasi savo įspūdžiais. Tačiau visi vaizdo įrašai turi bendrą bruožą – iš kalbančiųjų žodžių pašalintą laimėjimų platformos pavadinimą.

Taip yra todėl, kad tie patys vaizdo įrašai anksčiau buvo naudojami kitoms panašaus pobūdžio reklamoms, pavyzdžiui, tinklalapiui kombinacijos.com ar darbokodas.com. Po visais vaizdo įrašais išjungta galimybė komentuoti.

15min nuotr./Vaizdo įrašai su tariamais laimėtojais
15min nuotr./Vaizdo įrašai su tariamais laimėtojais

Socialiniame tinkle skelbiamą reklamą lydi laimėjimais besidalijantys komentatoriai. Šie – anoniminiai, be nurodytų IP adresų, todėl juos parašyti galėjo bet kas. Patikrinę kelias pateiktas nuotraukas aptikome, kad šios – suklastotos.

Tikrieji motyvai

Paaiškinęs, kaip naudotis tariamai laimingus skaičius atspėjančia platforma, reklamos autorius atskleidžia savo tikrąjį motyvą – uždarbį iš loterijos organizatorių.

„Taip pat su kiekvienu jūsų laimėjimu aš gaunu tam tikrą procentą iš loterijos, todėl jūsų laimėjimas man yra taip pat labai svarbus. Jei uždirbate Jūs, uždirbu ir aš“, – rašoma reklamoje.

Vien uždarbio iš atspėtų loterijos skaičių, panašu, negana.

Tokia veikla pagal Lietuvos Respublikos loterijų įstatymą nedraudžiama.

Pasinaudoję nemokama laimingus skaičius atspėjančia platforma, klientai yra nukreipiami į loterijų tinklalapius. Tai padaryti reikia naudojantis reklamoje pateikta nukreipimo nuoroda. Nukreipimo nuorodos autoriaus pajamos priklauso nuo nuoroda pasinaudojusių asmenų loterijos svetainėje išleistų lėšų.

Kuo tokių daugiau, tuo didesnės nuorodos kūrėjo pajamos. Todėl apsimoka kurti tinklalapius, vaizdo įrašus, fabrikuoti naujienų portalų turinį. Tai – tikrasis reklamos autoriaus pajamų šaltinis.

Tuo tarpu siūlydamos galimybę gauti nuolaidų ar uždarbį loterijų bendrovės siekia padidinti klientų skaičių, veikiausiai, neįtardamos apie šios paslaugos dėka susiformavusią „verslo“ šaką.

Taikosi į ieškančius darbo namuose

Internetinėje reklamoje teigiama, kad nepavykus laimėti garantuojamas pinigų grąžinimas. Tačiau paslaugą internetinėje erdvėje aptariantys komentatoriai tokia galimybe pasinaudoti tikino negalėję.

15min nuotr./Tinklalapyje reddit.com publikuota nuotrauka (kairėje) ir socialiniame tinkle platinamoje reklamoje pateikta nuotrauka (dešinėje)
15min nuotr./Tinklalapyje reddit.com publikuota nuotrauka (kairėje) ir socialiniame tinkle platinamoje reklamoje pateikta nuotrauka (dešinėje)

Tuo tarpu kiti komentatoriai aiškino pirkę, pavyzdžiui, 6 loterijos bilietus, iš kurių laimingi buvo 3. Tiesa, įvertinti, ar sėkmė nusišypsojo atsitiktinai, ar dėl laimingus skaičius spėjančios skaičiuoklės – sunku.

Naršyklės pagalba pasižiūrėjus, kokiais raktiniais žodžiais reklama „Google“ paieškoje randama, aptinkame, kad reklamos autoriai naudoja frazes „darbas internetu", „darbas namuose“, „kaip uzdirbti pinigu“ ar „greiti pinigai“.

Lošimų įstatymas nedraudžia

Kilus įtarimui apie galimą pažeidimą, susisiekėme su Lietuvos banko atstovais, tačiau buvome nukreipti į Finansų ministerijai pavaldžią Lošimų priežiūros tarnybą (LPT).

15min nuotr./Paslauga esą pasinaudojusio asmens komentaras
15min nuotr./Paslauga esą pasinaudojusio asmens komentaras

Šios atstovų teigimu, svetainėje pateikiama informacija ne apie nelegaliai vykdomas loterijas, o apie galimybę pasinaudojant sukurta programa susigeneruoti tokią skaičių kombinaciją, kuri galimai būtų laiminga tam tikroje loterijoje.

„Tokia veikla pagal Lietuvos Respublikos loterijų įstatymą nedraudžiama. Be to, ši veikla Lošimų priežiūros tarnybos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos negali būti prižiūrima ir licencijuojama“, – teigiama LPT teisėkūros, personalo ir bendrųjų reikalų skyriaus vedėjo Arnoldo Dilbos atsakyme 15min.

Kitaip tariant, paaiškėjus, kad laimingų loterijų bilietų skaičius atspėjanti platforma savo funkcijos neatlieka, pasiskųsti nebūtų kam.

15min nuotr./Laimingus loterijų bilietų skaičius siūlantis tinklalapis
15min nuotr./Laimingus loterijų bilietų skaičius siūlantis tinklalapis

Krislas tiesos

Bent viena socialiniame tinkle platinamos reklamos dalis, vis dėlto, teisinga. Joana Ginther, per 17 metų moteris loterijose laimėjusi daugiau nei 20 mln. JAV dolerių, išties egzistuoja.

Paskutinį prizą, 10 mln. dolerių, moteris laimėjo 2010 metais. Pirmą laimėjimą J.Ginther susižėrė 1993 m., tada „Lotto Texas“ susižėrusi 5,4 mln. dolerių.

Tačiau, skirtingai nei feisbuke platinamos reklamos autorius, J.Ginther itin vengia viešumo ir internetinių tinklalapių savo pergalių priežastims atskleisti nekuria.

„ABC News“ kalbintų JAV loterijų organizatorių manymu, G.Ginther tiesiog itin sekasi. Visus laimėjimus ji rinko nutrinamų bilietų loterijose, kuriose atspėti laimingą bilietą esą beveik neįmanoma.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

01:21:38
24:31
02:39

Esports namai

Grožio programa 360°

URBAN˙/

Kiekvienas gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min