Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 28, 08:57

Lietuva žada būti griežta rusų dezertyrams. Bet yra išlygų

Šaukiamojo amžiaus rusas Nemunu valtimi atplaukia į Lietuvą iš Karaliaučiaus srities ir pasiprašo prieglobsčio, sakydamas, kad nenori dalyvauti Rusijos karo nusikaltimuose. Tokia hipotetinė situacija tampa visai realia. Kaip elgtųsi Lietuvos institucijos? Kaip jos turi elgtis pagal galiojančią teisinę sistemą? Tai aiškinosi 15min žurnalistai.
Mobilizacija Rusijoje Tik prenumeratoriams
Mobilizacija Rusijoje / „Scanpix“/AP nuotr.

Lietuvą užplūdus migrantų srautui į Baltarusiją, šalies institucijos priėmė sprendimą neįsileisti jų į šalį, o aptikus pasienyje – „palydėti“ atgal į Baltarusiją. Oficialiai argumentuojama, kad jiems nurodoma prieglobsčio prašyti oficialiuose pasienio punktuose.

Lietuvos vykdomoji valdžia tikina, kad vien karo prievolės vengimas nebūtų pagrindas suteikti politinį prieglobstį.

Tačiau kaip praktiškai pasieniečiai elgtųsi su jiems prisistačiusiais rusais?

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas Giedrius Mišutis teigė, kad aplinkybės būtų tiriamos pasieniečių padalinyje.

„Būtų vertinama kiekviena situacija individualiai – šiaip tokiu atveju (valtimi atplaukus iš Karaliaučiaus, – aut. past.) asmuo net negalėtų būti įleistas į Lietuvą, tačiau taikomos išimtys dėl bėgančių nuo karinės agresijos, politinio persekiojimo, humanitariniais tikslais ir taip toliau“, – paaiškino G.Mišutis.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Giedrius Mišutis
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Giedrius Mišutis

Nepaisant to, nelegaliai upę perplaukęs rusas nebūtų siunčiamas atgal, neišsiaiškinus aplinkybių.

„Tos aplinkybės gali būti skirtingos, net upę perplaukę žmonės gali būti skirtingi – galbūt asmuo turės ir galės pateikti įrodymus dėl politinio persekiojimo, galbūt jis išvis dokumentų neturės arba bus neblaivus.

Turi būti tiriamos aplinkybės, bet kol jos bus tiriamos, asmuo bus mūsų padalinyje, jis nebus išmestas ar plukdomas atgal“, – paaiškino G.Mišutis.

Jis kartu pabrėžė, kad prieglobsčiai pagal bendrą tvarką gali būti pateikti pasienio kontrolės punkte.

„Pasienio kontrolės punkte kiekvienas pilietis gali pasiprašyti prieglobsčio. Aišku, čia VSAT yra pirminė institucija, yra tam Migracijos departamentas, tačiau kontrolės punktas yra ta vieta, kur toks prašymas gali būti teikiamas“, – teigė G.Mišutis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min