Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2019 02 20, 11:08 Atnaujinta 2019 02 20, 13:59

S.Skvernelio ir R.Norkaus reakcijos teisėjų ir advokatų korupcijos skandale: teismų vadovai sukrėsti

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad prieš aštuonis teisėjus pradėtas baudžiamasis persekiojimas rodo, jog neliečiamųjų laikai baigėsi. Savo ruožtu Lietuvos Aukščiausiojo Teismo vadovas Rimvydas Norkus išreiškė susirūpinimą, kaip Teismui reikės užtikrinti nepertraukiamą bylų nagrinėjimą. Per specialią trumpąją spaudos konferenciją teismų vadovai prisipažino esantys sukrėsti.
Rimvydas Norkus ir Saulius Skvernelis
LAT vadovas Rimvydas Norkus ir premjeras Saulius Skvernelis / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Ministro pirmininko teigimu, teisėsaugos tyrimas taip pat siunčia signalą, kad Lietuvos teismų sistemoje yra rimtų problemų, kurios turi būti nedelsiant sprendžiamos.

Neliečiamųjų laikai baigėsi. Šią pamoką turi išmokti visi – ir politikai, ir tarnautojai, ir teisėjai, ir gydymo įstaigų vadovai.

„Neliečiamųjų laikai baigėsi. Šią pamoką turi išmokti visi – ir politikai, ir tarnautojai, ir teisėjai, ir gydymo įstaigų vadovai. Valstybėje siekiame nulinės tolerancijos korupcijai, o asmenys, kurie dengėsi tvirtais partiniais stogais ar naudojosi suteiktais įgaliojimais savo, o ne valstybės gerovei kurti, turi sulaukti tinkamo atpildo“, – feisbuke rašo S.Skvernelis.

Dėkoja tarnyboms už drąsą

„Noriu padėkoti tarnyboms už drąsą. Žinau, kad Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba atliks savo darbą, bet tai, kad kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu įtariami Lietuvos Aukščiausiojo, Apeliacinio, Vilniaus apygardos administracinio ir kitų teismų teisėjai, rodo, su kokio masto problemomis susiduriama“, – teigia premjeras.

Pasak jo, „gražus fasadas gali slėpti sistemines ydas viduje“.

„Garsios kalbos apie teismų reformą gali užgožti nemalonius faktus, bet nuo jų niekur nedingsi. Su tokiomis teismų sistemos spragomis susidurdavę žmonės ne tik nusivildavo teisingumo, bet ir jiems buvo padaroma didelė žala“, – nurodė ministras pirmininkas.

„Valstybė turi apsivalyti, turi būti tobulinama teisėjų atrankos ir patikros sistema, turi geriau veikti savireguliacijos institucijos, turi būti įdiegti papildomi saugikliai. Žinau, kiek daug teisėjų sąžiningai ir garbingai atlieka kasdienes pareigas. Jie turi būti apsaugoti nuo nusikalstamo spaudimo, o tai bandantys daryti asmenys turi būti traukiami atsakomybėn“, – teigė Vyriausybės vadovas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rimvydas Norkus
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rimvydas Norkus

LAT pirmininkas kreipėsi informacijos

Šiandien paskelbus informaciją apie įvairiomis korupcinėmis veikomis įtariamus teisėjus, tarp jų – LAT teisėją Egidijų Laužiką, ir Lietuvos Respublikos Prezidentei dekretu sustabdžius jo įgaliojimus, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Rimvydas Norkus kreipėsi į Lietuvos Respublikos generalinį prokurorą dėl informacijos, kuri, nepakenkiant ikiteisminiam tyrimui, galėtų būti aktuali Teismui užtikrinant nepertraukiamą bylų nagrinėjimą.

Kol yra sustabdyti teisėjo įgaliojimai, teisėjas bylų nenagrinėja. Sprendimas dėl nebaigtų teisėjo nagrinėti bylų bus priimtas artimiausiu metu.

Daugiau informacijos apie ikiteisminio tyrimo apimtį Lietuvos Aukščiausiajam Teismui nėra žinoma.

Stringa visos E.Laužiko bylos

15min atkreipia dėmesį, kad LAT kiekvieną dieną yra sudarytas intensyvus nagrinėjamų bylų tvarkaraštis, jas svarsto 3 teisėjų kolegijos, o jei bent vieno nario nėra – darbas negalimas. Trečiadienį ir tikriausiai ketvirtadienį bei penktadienį žlunga visos bylos, kurias nagrinėja LAT teisėjas E.Laužikas.

Šiandieną popietę šis teisėjas turėjo skelbti sprendimą rašytinio proceso būdu nagrinėjamoje byloje, susijusioje su vienu Vaikų socializacijos centru.

Rytoj LAT turėjo būti skelbiamas taip pat rašytinės bylos sprendimas, kurioje viena bendrovė skundė Nacionalinę žemės tarnybą prie Žemės ūkio ministerijos dėl vienašališkos valstybinės žemės nuomos sutarties nutraukimo.

Penktadienį Aukščiausiojo Teismo tvarkaraštyje yra iš viso vos 4 bylos, ir visas jas nagrinėjančių kolegijų sudėtyje yra būtent teisėjas E.Laužikas.

E.Laužikas siekė valdyti Teisėjų tarybą

15min primena, kad 2018 m. lapkritį teisėjas E.Laužikas dalyvavo nuožmiuose naujojo Teisėjų tarybos pirmininko rinkimuose.

Minėtas teisėjas surinko 9 kolegų balsus tik po atkaklios kovos nusileido šiuo metu Teisėjų tarybai pirmininkaujančiam A.Valantinui (gavo 12 balsų).

Teisėjų taryba yra iš 23 teisėjų sudaryta vykdomoji teismų savivaldos institucija, užtikrinanti teismų ir teisėjų nepriklausomumą, sprendžianti įvairius svarbiausius teisėjų bendruomenės klausimus.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Egidijus Laužikas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Egidijus Laužikas

Teismų vadovai pareiškė esantys sukrėsti

Kelių teismų vadovai trečiadienį pareiškė esantys sukrėsti po teisėsaugos pranešimų apie tyrimus dėl galimos korupcijos teismuose.

„Aš ir visas teismo kolektyvas esame sukrėsti šios žinios. Labai gaila, kad mūsų teismo teisėjo vardas minimas tokiame kontekste“, – išplatintame pranešime teigia Vilniaus apygardos administracinio teismo pirmininkė Jolanta Malijauskienė.

Prokuratūra trečiadienį paskelbė atliekanti tyrimus dėl korupcijos, sulaikyti aštuoni įvairių grandžių teisėjai ir penki advokatai.

Vilniaus apygardos teismo pirmininkė Loreta Braždienė sakė, kad tyrimas supurtė visą teismų sistemą.

Pasak jos, po pasirodžiusios informacijos apie aštuonis teisėjus apimantį tyrimą „iškilo labai rimtų klausimų“ apie teisėjo moralę.

L.Braždienė teigė, kad Vilniaus apygardos teisme dirbantis H.Jaglinskis yra vienas labiausiai patyrusių civilinių bylų teisėjų, o įtartino teisėjo elgesio ji nepastebėjusi.

„Mūsų teismų bendruomenės prioritetas yra nepakantumas korupcijai ir teisėjo vardo žeminimui, todėl tokia informacija, kuri mus pasiekė iš žiniasklaidos, tikrai supurtė visą teismų sistemą“, – BNS trečiadienį sakė teismo vadovė.

„Teisingumui užtikrinti svarbu ne tik įstatymo raidė, bet ir teisėjo moralė ir šiandien mums iškilo labai rimtų klausimų. Žiūrėsime, stebėsime situaciją, tačiau bet kokiu atveju pagrindinis prioritetas išliks nepakantumas korupcijai“, – pridūrė ji.

Vadovė apie teisėją A.Kaminską nekomentavo

J.Malijauskienė tvirtino, kad jos teismo darbuotojai netoleruoja ir ateityje netoleruos jokių korupcijos apraiškų.

Vilniaus apygardos administracinio teismo pirmininkė sakė, jog teisėjas A.Kaminskas šiuo metu nedirba, ir detaliau situacijos nekomentavo.

Teismų vadovai pristigo žodžių

Trečiadienio popietę Nacionalinėje teismų administracijoje dėl šio korupcijos skandalo vyko Teisėjų tarybos pirmininko Algimanto Valantino, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininko Rimvydo Norkaus ir Vilniaus apygardos teismo pirmininkės Loretos Braždienės spaudos konferencija.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Spaudos konferencija dėl aštuonis teisėjus apimančio ikiteisminio tyrimo
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Spaudos konferencija dėl aštuonis teisėjus apimančio ikiteisminio tyrimo

Teisėjų tarybos pirmininkas A.Valantinas sakė, kad ši diena be galo sunki ir sudėtinga.

„Šioje situacijoje nelabai gali būti komentarų. – sunkiai žodžius rinko jis. – Tai labai skaudžiai palietė teismų bendruomenę. Noriu patikinti, kad teismuose dirba, kol neįrodyta, sąžiningi ir teisingi teisėjai.“

Jis ragino vis dar dirbančius teisėjus ir toliau atsakingai atlikti savo pareigas.

A.Valantinas užsiminė, kad įtariami teisėjai bylų negalės nagrinėti, įstatymų nustatyta tvarka jos bus perduotos kitiems kolegoms.

Generalinis prokuroras E.Pašilis minėjo, kad dalį teisėjų bylų teks peržiūrėti. A.Valantinas sakė, jei teisėsauga nustatytas, kad nagrinėjant bylas buvo padarytos nusikalstamos veikos, jas teismams teks nagrinėti iš naujo.

Paklausus, ar yra kokių saugiklių, išskyrus teisėjo sąžinę, užtikrinti, kad jie neimtų kyšių, A.Valantinas kalbėjo apie griežtą atranką.

„Noriu labai aiškiai pasakyti, kad šiandien kalbame apie vakar dieną. Jei kalbame, kad teismų sistemai kažko trūksta ir mes negalime susitvarkyti, būčiau priešingos nuomonės.

Šiandien mes turime visus mechanizmus, kad į teisėjų luomą patektų nepriekaištingos reputacijos asmenys, sąžiningi, dori. Bylos pirmininkas negali pasirinkti, tai kompiuterizuota. Tų mechanizmų daug, kurie veiksmingi, bet šis pavyzdys parodo, kad prie visų teisėjų sargo nepastatysi“, - tvirtino jis.

Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Rimvydas Norkus sakė, kad sulaikytas teisėjas Egidijus Laužikas dirba ties 20 bylų. Jis tikino, kad prie teisėsaugos minimos Vijūnėlės dvaro bylos teisėjas nedirbo.

„Yra byla susijusi su Vijūnėlės dvaru. Kai 2017 m. birželį LAT priėmė sprendimą griauti dvaro pastatus, kolega nedalyvavo šios bylos nagrinėjime. Šiuo metu LAT yra kita byla, su tuo pačiu aspektu, keliamas klausimas, ar nereikėtų keisti sprendimo vykdymo tvarką. Šiuo metu kasacinis skundas priimtas LAT. Vėlgi, šis teisėjas nedirba su šiuo skundu“, – kalbėjo jis.

R.Norkus tvirtino, kad toliau bus tobulinamos teisėjų atrankos procedūros, siekiant užtikrinti, kad tokie atvejai nepasikartotų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min