Dabar populiaru
Publikuota: 2014 vasario 4d. 14:04

Tėvų organizacijos: maisto Vilniaus darželiams tiekimas turi būti mažiau centralizuotas

Vaikų darželis
Fotolia nuotr. / Vaikų darželis

Vienam iš Vilniaus darželių centralizuotai tiekimų maisto produktų tyrimus laboratorijoje užsakę Lietuvos tėvų forumo atstovai sako, kad gauti rezultatai kelia susirūpinimą.

Tėvų organizacijų atstovai taip pat teigia, kad maisto kokybė sostinės darželiuose pagerėtų, jei jų pirkimai būtų mažiau centralizuoti.

„Jeigu produktų tiekime darželiams dalyvautų daugiau tiekėjų, aš įsivaizduoju, kad natūraliai jie vienas kitą prižiūrėtų, būtų, kaip pasitempti ir tokio atsipalaidavimo, manau, nebūtų. Tiktai tas, kuris norėtų išsaugoti savo sutartį tiekti toliau maisto produktus  į ugdymo įstaigas, pieno ar kitų produktų vandeniu turbūt nerizikuotų skiesti“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė Lietuvos tėvų forumo pirmininkas Audrius Murauskas.

Tiktai tas, kuris norėtų išsaugoti savo sutartį tiekti toliau maisto produktus  į ugdymo įstaigas, pieno ar kitų produktų vandeniu turbūt nerizikuotų skiesti.

Tuo metu Aktyvių mamų sambūrio valdybos narė Rasa Žemaitė teigė, jog kiekvienam darželiui maistą perkant atskirai, sąnaudos greičiausiai išaugtų.

„Pats centralizuotas pirkimas nėra vienareikšmi blogis. Bet pati sistema yra taip sukurta, kad centralizuoto pirkimo metu yra sujungiamos viso maisto grupės į vieną ir tada atitinkamai maisto tiekėjo kriterijai yra tiek užkeliami, kad tokių maisto tiekėjų Lietuvoje yra labai nedaug. Ir tai jau sudaro prielaidą monopoliui, kas mums kelia nerimą, todėl kad žinome, jog kokybė tiesiogiai priklauso nuo konkurencijos“, – aiškino ji.

Sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė spaudos konferencijoje savo ruožtu sakė, kad iš darželio „Varpelis“ paimtų maisto produktų tyrimai atskleidė įvairių trūkumų. Pavyzdžiui, piene buvo mažiau baltymų, nei nurodyta ant pakuotės, piene ir varškėje rasta bakterijų, kurių neturėtų būti ar leidžiami mažesni kiekiai nei buvo rasta. Pieniškose dešrelėse ir dešroje rasta krakmolo, kurio neturėtų būti aukščiausios kokybės produktuose, kokie pagal pakuotę turėjo būti tirtieji. Pasak V.Kurpienės, vaikams neturėtų būti duodami ir produktai su skonio stiprikliais.

R.Žemaitė pažymėjo, kad tai yra ne tik „Varpelio“, bet „daugelio darželių problema, nes yra vienas centralizuotas teikėjas“.

Vilniaus savivaldybės Švietimo departamento direktorius Gintaras Alfonsas Petronis teigia, kad tiekėjo konkurso sąlygas turi vertinti Viešųjų pirkimų taryba, tuo metu maisto kokybės kontrole darželiuose užsiima Vilniaus valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

„Aš šiandien iš tėvelių išgirdau tai, kad vis tiktai ne tiek tiekėjo kaltė, kad produktai kažkuo yra vaikui nepalankūs, nors buvo pasakyta mintis, kad teisės akta nėra pažeidžiami, tačiau šiuo atveju, ko gero, dėmesį labiau reikėtų atkreipti į gamintoją – ką jisai pagamino, ką jisai parašė ant tos etiketės ir ar ta etiketė atitinka produktą“, – žurnalistams sakė jis.

Čia yra natūrali konkurencinė kova, visada, kai kalbama apie didelės vertės pirkimus, atsiranda va tokie vertinimai – kodėl šitas, kodėl ne anas.

Šiuo metu yra vykdomas naujas maisto produktų pirkimo Vilniaus ikimokyklinio ugdymo įstaigoms atviras konkursas. Pasak savivaldybės atstovo, konkurso sąlygų kvestionavimas yra natūrali konkurencinė kova.

„Aš manau, čia yra natūrali konkurencinė kova, visada, kai kalbama apie didelės vertės pirkimus, atsiranda va tokie vertinimai – kodėl šitas, kodėl ne anas ir taip toliau ir panašiai“, – sakė G.A.Petronis.

Savivaldybė pažymi, jog konkurso sąlygose numatyta, kad savivaldybė galės reikalauti tiekėjo sąskaita atlikti maisto produktų kokybės laboratorinius bandymus siekiant įsitikinti, kad tiekėjo tiekiamų produktų sudėtis ir kiti rodikliai atitinka Lietuvos ir Europos Sąjungos teisės aktuose nustatytus reikalavimus.

Anot G.A.Petronio, tėvai gali labiau kontroliuoti savo vaikų darželių administracijas, kurios užsako produktus.

„Mes vis tiktai vadovaujamės sveikatos apsaugos ministro patvirtintomis higienos normomis, kuriose yra aiškiai nusakyti produktai, o jau patys darželiai, patys tėvai, jeigu jie būna aktyvūs, kaip kad matėme šiandien, tikrai gali kontroliuoti, gali reguliuoti ir teikti savo siūlymus arba net reikalavimus darželių administracijoms užsakant tam tikrus produktus“, – pabrėžė jis.

Tačiau tėvai apgailestauja, kad darželiai negali atsisakyti tiekėjo paslaugų.

„Pasiūlymuose išreiškėme tokį tėvų norą, kad darželis, atlikus tyrimus, galėtų keisti maisto tiekėją, kol kas tai nėra įmanoma“, – sakė R.Žemaitė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min