Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 18d. 06:03

Tiesa ar melas? G.Nausėda: „Lenkija yra antroji pagal didumą mūsų eksporto partnerė“

Gitanas Nausėda Patikrinta 15min
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Gitanas Nausėda

Pirmojo užsienio vizito į Lenkiją nuvykęs prezidentas Gitanas Nausėda akcentavo dvišalių santykių svarbą. Jis tikino, kad šiandien Lenkija yra antroji pagal didumą Lietuvos eksporto partnerė. Negana to, pasak prezidento, į Lenkiją eksportuojama daugiausia lietuviškos kilmės gaminių. Ar ekonomisto išsilavinimą turintis prezidentas sakė tiesą?

„Šiandien Lenkija, pagal savo svarbą, yra antroji pagal didumą mūsų eksporto partnerė. Ir praktiškai netgi pirmoji, jei kalbėtume apie lietuviškos kilmės gaminių arba prekių eksportą. Tai mums tikrai yra malonus faktas“, – Lenkijoje pareiškė G.Nausėda.

Tačiau Statistikos departamento praėjusią savaitę paskelbti šių metų sausio–gegužės duomenys rodo ką kita.

Pagal juos, svarbiausios Lietuvos eksporto partnerės šiemet buvo Rusija (13 proc.), Latvija (9,1 proc.), Lenkija (8,5 proc.) ir Vokietija (7,8 proc.), importo – Rusija (16,1 proc.), Lenkija (11,5 proc.), Vokietija (11,4 proc.) ir Latvija (6,9 proc.).

Lietuviškos kilmės prekių šiuo laikotarpiu daugiausia eksportuota į Vokietiją (9,6 proc.), Lenkiją (9,5 proc.), Latviją (7,1 proc.), Švediją (7 proc.), Jungtinę Karalystę (5,6 proc.).

Todėl 15min pasidomėjo, kokiais duomenimis remdamasis prezidentas Lenkiją vizito Varšuvoje metu stumtelėjo aukštyn.

Prezidento Komunikacijos grupės atstovai nurodė, kad G.Nausėda, kalbėdamas Lenkijoje, rėmėsi šių metų pirmojo ketvirčio ir pernykščiais Statistiko departamento duomenimis.

„Prezidentas spaudos konferencijos Lenkijoje metu kalbėdamas apie eksporto apimtis rėmėsi oficialiais 2019 m. pirmo ketvirčio Lietuvos Statistikos departamento duomenimis: 2019 m. sausio–kovo mėn. Lietuva daugiausia eksportavo į Rusiją (12,8 proc.), Lenkiją (8,9 proc.), Latviją (8,7 proc.) ir Vokietiją (7,9 proc.).

Kalbėdamas apie Lietuviškų prekių eksportą, rėmėsi oficialia 2018 m. užsienio prekybos statistika: „Lietuviškos kilmės prekių daugiausia eksportuota į ES – 67,4 proc. bendro lietuviškos kilmės prekių eksporto. Pagrindinės lietuviškos kilmės prekių eksporto partnerės buvo Lenkija, Vokietija, Jungtinės Valstijos, Latvija ir Švedija“, – nurodė G.Nausėdos atstovai žiniasklaidai.

Kodėl remtasi senais duomenimis, o ne naujausiais, jie nepaaiškino. Taip pat nepaaiškino, kodėl bendras eksportas įvardintas remiantis vieno laikotarpio, o lietuviškos kilmės prekių – kito laikotarpio duomenimis.

Statistikos departamento Užsienio prekybos statistikos skyriaus vyriausioji specialistė Irina Plačienė 15min teigė, kad G.Nausėda labai smarkiai nesuklydo. Esą būna mėnesių, kai Lenkija ir Latvija lentelėse apsikeičia vietomis, o Lenkija, nors ir nepirmauja, bet yra tarp šalių lyderių, į kurias Lietuva eksportuoja vietinės kilmės gaminius.

„Mes pamėnesiui duomenis teikiame, tas eiliškumas valstybių partnerių keičiasi. Pavyzdžiui, sausį–kovą iš tiesų lietuviškos kilmės produktų daugiausia eksportuota į Lenkiją, bet nuo balandžio jau Vokietija pirmauja. Kriminalo nėra, nes Lenkija tikrai yra tarp pagrindinių partnerių“, – teigė ji.

15min vertinimu, sakydamas, kad šiandien Lenkija yra antroji pagal didumą mūsų eksporto partnerė, G.Nausėda buvo arti tiesos, tačiau „maloniu faktu“ to vadinti negalėjo, nes tai nėra šiandienos faktas.

Naujausiais Statistikos departamento duomenimis, pirmoji pagal eksporto kiekius buvo Rusija, antroji Latvija, o Lenkija – trečia. Klydo G.Nausėda ir tvirtindamas, kad Lenkija pirmauja pagal lietuviškos kilmės prekių eksportą, nes čia lyderė – Vokietija.

Jūs klausiate – tikriname mes
Įveskite politiko ar kito visuomenės veikėjo teiginį, kurį reikia patikrinti. Jei tik įmanoma, nurodykite, kur ir kada tai buvo pasakyta.
* privalomi laukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Video

00:12
00:51
00:48

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min