Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2020 09 29, 06:36

Tiesa ar melas? S.Skvernelis: „Auksinių šaukštų skandalas baigėsi niekuo“

Aiškindamasis dėl įtarimų permokėjus už greituosius testus, premjeras Saulius Skvernelis iš Seimo tribūnos sakė, kad rinkimų metu teisėsaugos tyrimai yra politizuojami. Kaip vieną tokių pavyzdžių jis pateikė prieš ketverius metus kilusį vadinamąjį auksinių šaukštų skandalą, kuris, anot Vyriausybės vadovo, baigėsi niekuo. 15min pasiaiškino, ar išties.
Saulius Skvernelis Patikrinta
Saulius Skvernelis / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Artėjantys rinkimai verčia politikus griebtis išradingumo siekiant rinkėjų dėmesio, o 15min imasi tikrinti, kiek tiesos politikų reklamose ir rinkiminiuose pasisakymuose. Įtariate, kad politiko išsakyti faktai – melagingi? Pastebėjimus siųskite el.paštu patikrinta@15min.lt arba užpildykite formą po šia naujiena.

„Turime kasmetinę ydingą praktiką, kai prieš rinkimus bet kokį tyrimą, ikiteisminį tyrimą bandome politizuoti, nesvarbu, kokio tai tipo rinkimai būtų – Seimo, Prezidento ar Europos Parlamento. Galime prisiminti ir vadinamąją auksinių šaukštų istoriją, kur labai skambiai nuskambėjo, bet, jei paklausčiau, kuo ji pasibaigė, tai pasibaigė tuo, kad buvo pakenkta socialdemokratų Vyriausybei 2016 metais, o toliau pasibaigė niekuo. Tai turbūt turime analogišką situaciją“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

Toks premjero teiginys sukėlė abejonių, nes pokyčių šis skandalas įnešė.

Pirmiausia, įkurta Gynybos resursų agentūra. Tai – centralizuota kariuomenės pirkimų institucija, kurią kuriant buvo planuojama, kad tai padarys sistemą skaidresne.

Agentūros kūrimą paskatino būtent auksinių šaukštų skandalas, kai kariuomenė iš bendrovės „Nota Bene“ lauko virtuvės įrankius įsigijo kelis kartus didesne nei rinkos kaina.

Be to, skandalo epicentre atsidūręs „Nota Bene“ vadovas Andrius Jazgevičius neišsisuko.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Bendrovės „Nota Bene“ direktorius Andrius Jazgevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Bendrovės „Nota Bene“ direktorius Andrius Jazgevičius

Jam iškelta baudžiamoji byla, kurioje jis galiausiai pripažintas kaltu. 2019 metais jis nuteistas už sukčiavimą ir svetimą prekės ženklo naudojimą.

Teismas A.Jazgevičiui skyrė 7 tūkst. eurų baudą, įpareigojo jį atlyginti 4 tūkst. eurų žalą Lietuvos kariuomenei bei sumokėti 750 eurų įmoką į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.

Reikia vertinti politiškai

15min kreipėsi į Vyriausybę ir nurodė šias aplinkybes bei pasiteiravo, ką premjeras norėjo pasakyti teigdamas, kad skandalas baigėsi niekuo.

Premjero patarėjas Tomas Beržinskas, atsakydamas į klausimą, prašė atkreipti dėmesį į kontekstą ir vietą, kur nuskambėjo ši S.Skvernelio citata.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Tomas Beržinskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Tomas Beržinskas

„Ši citata nuskambėjo Seimo posėdžių salėje, premjerui atsakinėjant į opozicijoje esančių parlamentarių, kurios dalyvauja ir šiemet vykstančiuose Seimo rinkimuose, raštu pateiktą klausimą. Kitaip tariant, kontekstas buvo absoliučiai politinis. Lygiai tokia pati buvo ir premjero mintis, pasakyta kaip pavyzdys kalbant apie politinę vadinamojo „auksinių šaukštų skandalo“ pusę – ne baudžiamąją, ne susijusią su privačiais fiziniais ar juridiniais asmenimis.

Premjeras kalbėjo apie „auksinių šaukštų skandalą“ ir jo padarinius tuometinei Socialdemokratų partijai, šios partijos rezultatus 2016 metų Seimo rinkimuose, kuriuos, tikėtina, nemenkai pakoregavo būtent minėtasis „skandalas“. Premjeras kalbėjo apie tai, kad politinė žala konkrečiai partijai neabejotinai buvo padaryta, tačiau galiausiai nė vienas iš politinių asmenų – nei tuometinis krašto apsaugos ministras, nei jo politinė komanda, nei valstybės tarnautojai – nebuvo apkaltinti jokiais nusikaltimais ar nusižengimais, nebuvo patraukti atsakomybėn ir pan. Būtent šiems minėtiems asmenims „skandalas“ ir „pasibaigė niekuo“.

Pats „skandalas“ tuo metu ir dabar buvo įvardijamas, traktuojamas kaip politinis, į jį buvo veliami visų pirma būtent politikai. Apie juos ir apie politinę „skandalo“ pusę bei atomazgą premjeras ir kalbėjo“, – tokį atsakymą 15min pateikė T.Beržinskas.

Papriekaištavo R.Karbauskiui, bet ne premjerui

Dėl auksinių šaukštų skandalo daugiausiai kritikos sulaukė tuometinis krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, deleguotas Lietuvos socialdemokratų partijos. 15min paklaustas, ar pritaria premjero pozicijai, jis atsakė teigiamai.

Šiuo metu Europos Parlamente socialdemokratams atstovaujantis J.Olekas sakė, kad visi išsakyti kaltinimai politikams, taip pat ir jam, išties subliuško.

„Politinis puolimas baigėsi niekuo. Teisine prasme žulikai buvo nubausti“, – kalbėjo J.Olekas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Juozas Olekas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Juozas Olekas

„Kaltinimai ministerijai ir ministrui visiškai subliuško ir pasirodė, kad tai buvo išnaudota rinkiminėje kovoje, – kalbėjo buvęs ministras. – Kita vertus, istorija pasibaigė teisingai. Krašto apsaugos ministerijos, konkrečiai mano sprendimais, teisingumui buvo perduotas žmogus ir įmonė, kuris žulikavo ir bandė apgauti kariuomenę. Tuo pavyko įtikinti teisėsaugą, kad ji atliktų tyrimą, kuris baigėsi tuo, kad konkretus žmogus nubaustas, o pinigai, kurie iš kariuomenės gauti apgaulės būdu [gauti], grąžinti. Tai teisingumas paėmė viršų, galime tuo pasidžiaugti.“

J.Olekas užsiminė, kad šį skandalą į priekį stūmė ne tik prezidentė ir politiniai oponentai, bet ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Paklaustas, ar šiame kontekste dabartiniai premjero pasisakymai neatrodo veidmainiškai, europarlamentaras sakė: „Premjerui negalėčiau to pasakyti, kadangi jis nebuvo aktyvistas šiame skandale. Bet Karbauskiui galėčiau tai pasakyti drąsiai, jis tą naudojo kaip pavyzdį, kaip politikai ir ministras nesitvarko.“

Taigi, 15min vertinimu, premjero pasisakymas, kad vadinamoji auksinių šaukštų istorija baigėsi niekuo, yra arti tiesos. Politikams skandalas išties baigėsi be teisinių pasekmių, tik su su trumpalaikiais rinkėjų pasitikėjimo praradimais. Tačiau teisiškai istorija baigėsi baudžiamąja byla, o kaltininkas – nubaustas. Be to, buvo įvykdytos reformos kariuomenės pirkimuose.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Jūs klausiate – tikriname mes
Įveskite politiko ar kito visuomenės veikėjo teiginį, kurį reikia patikrinti. Jei tik įmanoma, nurodykite, kur ir kada tai buvo pasakyta.
* privalomi laukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min