Dabar populiaru
Publikuota: 2010 kovo 8d. 14:34

Tiesioginiai merų rinkimai visas savivaldybes gali paversti Kėdainiais, teigia Vilniaus politikas A.Rudys

Karūna
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Karūna

Tiesioginiai merų rinkimai ir vykdomosios valdžios sukoncentravimas mero rankose savivaldybes gali paversti karalystėmis, o merus – karaliukais, pirmadienį per konferenciją Seime pareiškė Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys socialdemokratas Audrius Rudys.

„Įsivaizduokite, kas atsitiks, o atsitiks, atsiprašau, Kėdainiai. Kada visos savivaldybės galios centras pateks į vienas rankas“, – tvirtino politikas, dalyvavęs diskusijoje apie savivaldybių tarybų rinkimų sistemos keitimą, naują savivaldos modelį ir tiesioginius merų rinkimus.

Anot jo, pirmieji tiesioginiai mero rinkimai „dar kvepės demokratija“, per antrus, trečius ir visus kitus tiesioginius merų rinkimus esą „apie demokratiją galime nebešnekėti“.

„Kodėl? Todėl, kad lems pinigai. O jie vietos lygiu bus koncentruoti vienoje grupuotėje“, – tvirtino A.Rudys ir pabrėžė kalbąs iš patirties, su kuria susidūrė Vilniaus miesto savivaldybėje.

Anot politiko, dabartinėje savivaldos rinkimų sistemoje yra per mažas viešojo intereso atstovavimas, tačiau jį pakeitus taip, kaip dabar siūlo Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas (VVSRK), t. y. kad tiesiogiai renkami merai būtų vykdomosios valdžios atstovai, kiltų grėsmė savivaldybėms virsti karalystėmis.

Dabartiniai pasisakymai, kad tai silpnina partijas – dėl manęs jūs išnykite, partijos. Realiai čia mūsų, gyventojų, rinkimų teisė kelti kandidatus, – kalbėjo jis. Liudvikas Ragauskis.„Dabar savivaldybėje visko yra, o jeigu ateityje padarysi, kad meras bus vienvaldis karaliukas, mažesnės savivaldybės pasidarys vieno karaliuko giminės, draugų ir artimųjų sankaupa“, – tvirtino socialdemokratas.

Jo teigimu, toks meras sau pajungs ir savivaldybės tarybos narius.

„Per savo ketvirtą kadenciją matau labai paprastus žingsnius. Kada meras renkamas pirmame tarybos posėdyje, dažnai vieno-dviejų balsų skirtumu persveria, kas galiausiai taps meras. Praeina trys keturi mėnesiai, ir mero dauguma pasidaro keturi-penki balsai. O kodėl? O todėl kad vieną kartą paėmęs valdžią jis randa būdų net ir savo oficialius oponentus patraukti į savo interesų pusę“, – teigė A.Rudys.

Jis sakė tokią situaciją jau matęs Vilniaus miesto savivaldybės taryboje.

„Viena ponia Larisa vieną trečiadienį tarybos posėdyje projektą dėl prie Kuro aparatūros gamyklos esančio 62 hektaro ploto perėmimo „Rubicon group“ į šuns dienas išdėjo. Po trijų savaičių tarybos posėdyje tokius ditirambus tam projektui giedojo, kad nieko nesupratau, – Seime pasakojo A.Rudys. – Paskui paaiškėjo, kad meras sugebėjo Rusų sąjungai per tas tris savaites paskirti patalpas, ko ji siekė daug metų.“

„Vykdomosios valdžios bet kokioje situacijoje galimybės papirkinėti tarybos narius tampa begalinis“, – pabrėžė politikas. Jis taip pat teigė, kad tapęs vykdomosios valdžios atstovu meras įgis galimybę monopolizuoti vietos komunalinį ūkį, dalį socialinės sferos.

A.Rudžio manymu, labiausiai tinkamas rinkimų modelis savivaldai – mažoritarinė rinkimų sistema, kai teritorija suskirstoma į rinkimų apygardas, kuriose rinkėjai tiesiogiai renka vieną atstovą iš kelių kandidatų.

Visuomenės atstovas teisininkas Liudvikas Ragauskis, Konstituciniame Teisme apgynęs nepartinių asmenų teisę kelti savo kandidatus į savivaldybių tarybas, išvis stebėjosi, kas suteikė teisę partijoms kelti savo kandidatus.

„Niekur Konstitucijoje nerandu nei tiesioginės, nei išvestinės normos, iš kur atsiranda rinkimų teisė pas juridinius subjektus – partijas. Kaip atsiranda teisnumas pas juos, o mes, gyventojai, netenkame. Mes tampame kaip butaforiniai“, – stebėjosi kalbėtojas.

Jis teigė, kad argumentai, jog tiesioginiai merų rinkimai ir nepartinių kandidatų kėlimas susilpnins partijas, jam neaktualios. „Dabartiniai pasisakymai, kad tai silpnina partijas – dėl manęs jūs išnykite, partijos. Realiai čia mūsų, gyventojų, rinkimų teisė kelti kandidatus“, – kalbėjo jis. L.Ragauskis teigė esąs už mišrią rinkimų sistemą.

Tuo metu politologė Ainė Ramonaitė tvirtino, kad tiesioginiai merų rinkimai susilpnins partijas ir tai turės neigiamos įtakos visai politinei sistemai. Anot jos, „kelias į normalią demokratiją“ yra kitoks – partijų stiprinimas.

Dabar savivaldybėje visko yra, o jeigu ateityje padarysi, kad meras bus vienvaldis karaliukas, mažesnės savivaldybės pasidarys vieno karaliuko giminės, draugų ir artimųjų sankaupa, – tvirtino Audrius Rudys.„Tiesiogiai renkami merai, net jei būna partiniai, jie atsitraukia nuo partijos. Kaip partijos susitvarkys, kai jų lyderiai, tapę merais, atsitrauks nuo partijos“, – galimus tiesioginių merų rinkimų pavojus vardijo politologė. Ji pareiškė, kad kurdami naujus modelius „užsisukame į labai pavojingą žaidimą“.

Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas, Druskininkų meras Ričardas Malinauskas, kurortui vadovaujantis jau ne vieną kadenciją, pabrėžė, kad klaidinga manyti, jog atėję nepartiniai žmonės ar kuriame nors kaime, miestelyje tiesiogiai išrinkti žmonės per naktį padarys revoliuciją.

„Prieš dešimt metų, kai mane išrinko, irgi maniau, kad revoliuciją per vieną naktį padarysiu. Praktikoje šiek tiek kitaip dėliojasi“, – sakė jis.

Anot jo, kaip tik kyla grėsmė, kad išrinkti konkrečių vietovių atstovai kiekvienas „pradės antklodę tempti į savo pusę“, o pinigų nuo to juk daugiau neatsiras. „Nesutinku, kad meras yra kažkoks karaliukas, kad mes nutolę nuo žmonių. Juk tą meras kažkas ne iš kosmoso atsiunčia. Jį renka tos pačios partijos, tai nėra iš kažkur atsiųstas agentas“, – kalbėjo R.Malinauskas.

Didžiausios Seimo frakcijos – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų – seniūnas Jurgis Razma mažoritarinėje vietos savivaldos rinkimų sistemoje įžvelgė dar vieną pavojų: „Šalčininkuose net dėl kvapo nebeliktų kitos partijos atstovo. Nemanau, kad tai būtų sveika demokratija.“

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas yra parengęs keturis galimus savivaldybių tarybų rinkimų modelius. Pagal pirmąjį vietos politikai būtų renkami panašiai kaip dabar – pagal sąrašus, tik kandidatų sąrašus be partijų galėtų kelti ir nepartiniai piliečiai. Kitas modelis – proporcinis-teritorinis, kai savivaldybės teritorija būtų suskirstyta į keletą daugiamandačių rinkimų apygardų ir kiekvienoje būtų renkama po vienodą skaičių tarybos narių.

Trečias modelis – mišri rinkimų sistema. Dalis savivaldybių tarybos narių renkama pagal sąrašus, dalis – balsuojant tiesiogiai už asmenį. Ketvirtas variantas – perkeliamo balso rinkimų modelis, kai iš įvairių kandidatų sąrašų galima išsirinkti keletą kandidatų ir jiems atiduoti savo balsą.

Vieną iš šių modelių turės pasirinkti Seimas. Pagal Konstitucinio Teismo nutarimą nepartinių kandidatų sąrašams turi būti sudaryti teisė dalyvauti kitų metų pradžioje vyksiančiuose savivaldos rinkimuose. Be to, dalis politikų, tarp jų ir prezidentė Dalia Grybauskaitė, siekia, kad tuo metu vyktų ir tiesioginiai merų rinkimai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Žemaitė iš Plungės savo laimę rado didžiausiame Europos uoste

Popiežiaus vizitas Aktualu

Diakonas D.Chmieliauskas: popiežius Pranciškus atsigavo bendraudamas su paprastais žmonėmis

Aktualu

Vilnius kaip Gailestingumo miestas: pasaulis tai žino, tik patiems lietuviams reikia suvokti

Aktualu

Prie Panevėžio su BMW vertėsi „klevo lapas“ – nušlavė stotelę ir rėžėsi į medį

Aktualu

Pirmoji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Aktualu

Iš Lietuvos ir Vatikano diplomatinių santykių istorijos. Dovana popiežiui Pijui XI

Verslas

Penkis šimtukus gavęs abiturientas dabar minta korepetitoriaus duona ir apie emigraciją negalvoja

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Lietuvos jaunimui: negražus gyvenimas stovint prieš veidrodį

Aktualu

Popiežius ir vėl nustebino: netikėtai išėjo pasisveikinti su susirinkusiaisiais

Vardai

Julia Roberts išnuomoja namą Malibu: pas žvaigždę gyventi galima už 10,5 tūkst. dolerių per mėnesį

Gyvenimas

Garsus treneris R.Neverdauskas miestą iškeitė į kaimą, o kartingus – į alpakas

Aktualu

Sukčių laiškai „iš Nyderlandų“: Kauno įmonės reikalaujama sumokėti už KET pažeidimą

Pasaulis kišenėje

Kroatijos pakrantės subtilybės: nuostabu, bet netikėkit, kad čia rojus žemėje

Vardai

Popiežiaus Pranciškaus sutiktuvėse – ir žinomi žmonės: „Negalėjome praleisti istorinio įvykio“

15min recenzija Kultūra

Filmas „Knygynas“: popierinė istorija su iliustracijomis

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Kam skamba Pranciškaus buon pranzo – skanių pietų?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Kauno Santakoje popiežiaus mišių išvakarėse renkasi tikintieji

Stiprus vėjas talžo regatos jūroje dalyvius: sraigtasparnis ieško dingusio tėvo ir sūnaus, gelbėja įgulas

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: esame viena labiausiai grybaujančių Europos tautų

Naujienos

Aktualu

Žemaitė iš Plungės savo laimę rado didžiausiame Europos uoste

Popiežiaus vizitas Aktualu

Diakonas D.Chmieliauskas: popiežius Pranciškus atsigavo bendraudamas su paprastais žmonėmis

Aktualu

Vilnius kaip Gailestingumo miestas: pasaulis tai žino, tik patiems lietuviams reikia suvokti

Sportas

Diržų kolekcija lieka Londone: prakirsta nosimi A.Joshua sudorojo rusą A.Povetkiną

Aktualu

Prie Panevėžio su BMW vertėsi „klevo lapas“ – nušlavė stotelę ir rėžėsi į medį

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Aktualu

Pirmoji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Aktualu

Iš Lietuvos ir Vatikano diplomatinių santykių istorijos. Dovana popiežiui Pijui XI

Verslas

Penkis šimtukus gavęs abiturientas dabar minta korepetitoriaus duona ir apie emigraciją negalvoja

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Lietuvos jaunimui: negražus gyvenimas stovint prieš veidrodį

Aktualu

Popiežius ir vėl nustebino: netikėtai išėjo pasisveikinti su susirinkusiaisiais

Vardai

Julia Roberts išnuomoja namą Malibu: pas žvaigždę gyventi galima už 10,5 tūkst. dolerių per mėnesį

Gyvenimas

Garsus treneris R.Neverdauskas miestą iškeitė į kaimą, o kartingus – į alpakas

Aktualu

Sukčių laiškai „iš Nyderlandų“: Kauno įmonės reikalaujama sumokėti už KET pažeidimą

Pasaulis kišenėje

Kroatijos pakrantės subtilybės: nuostabu, bet netikėkit, kad čia rojus žemėje

Vardai

Popiežiaus Pranciškaus sutiktuvėse – ir žinomi žmonės: „Negalėjome praleisti istorinio įvykio“

15min recenzija Kultūra

Filmas „Knygynas“: popierinė istorija su iliustracijomis

Popiežiaus vizitas Aktualu

Kauno Santakoje popiežiaus mišių išvakarėse renkasi tikintieji

Stiprus vėjas talžo regatos jūroje dalyvius: sraigtasparnis ieško dingusio tėvo ir sūnaus, gelbėja įgulas

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: esame viena labiausiai grybaujančių Europos tautų

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min