Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tradiciniai apdovanojimai – be „Metų architekto“ laureato (nuotraukos)

Liepos 1 tarptautinė architektų diena. Kauno architektai ją paminėjo išrinkdami geriausius kolegų darbus
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / „Metų architekto“ nominacijos nugalėtojas šiemet neapdovanotas. Vietoje jo paskelbta pauzė.
Šaltinis: 15min
0
A A

Trečiadienį, švęsdami Tarptautinę architektų dieną, Kauno architektai išsidalino tradicinius apdovanojimus. Tiesa, „Metų architekto“ nominacijos laimėtojas šiemet nebuvo paskelbtas.

 Vertinimo komisijos nariai teigė nusprendę padaryti pauzę, nes neatsirado vieno ryškaus kandidato. Tarp pačių architektų girdėjosi kalbos, kad komisijos nariams nepavyko surasti kompromiso ir apsispręsti, kuris vienas iš kelių kandidatų vertas „Metų architekto“ titulo.

Kitose nominacijose apdovanojimus skynė tiek ankstesnių metų laureatai, tiek naujokai. Geriausio architektūrinio projekto autoriais kolegos pripažino Gintautą Natkevičių, Gintarą Čepurną ir Tomą Kulešą, kurie sukūrė Trakų rajone poilsiautojų laukiantį poilsio ir pramogų kompleksą „Anupriškės“.

Geriausio urbanistinio projekto nominaciją dalijasi dvi architektų grupės, suprojektavusios dvi aikštes. Už Sąjūdžio aikštę Jonavoje kolegų įvertinimus pelnė Jonita Šyvokienė, Andrius Gabrys ir Laurynas Avyžius. O aikštės tarp Šiluvos Bazilikos ir Šv. Mergelės Marijos apsireiškimo koplyčios projektas pripažinimą lėmė Gintautui Natkevičiui, Jurgitai Skalskytei, Tomui Kulešai ir Agnei Natkevičiūtė.

Apdovanojimą iš kolegų rankų atsiėmė ir architektas Darius Čiuta, kurio suprojektuotas buto terasos fragmentas viename Kauno bute pripažintas geriausiu metų interjero projektu. Speciali nominacija už architektūrinius atradimus paskirta ir architektų grupei „Dviejų grupė“, kurios nariai, aktyviai dalyvaudami įvairiuose miesto erdvių rekonstrukcijų vizijų konkursuose, nuolat pateikia originalių idėjų.

Prisiminti senjorai

Metų debiutu pripažintas Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės fakulteto Architektūros katedros auklėtinio Jono Šarakausko magistro darbas. Jį išrinkęs komisijos narys – svečias iš Japonijos Ryken Yamamoto įvertino naujoko įžvalgas, kuriant savo baigiamąjį darbą „Kauno Savanorių prospektas – linijinis miesto centras. Architektūrinio formavimo problemos ir sprendimo galimybės“.

Specialiais apdovanojimais už viso gyvenimo indėlį į Kauno ir Lietuvos architektūrą apdovanoti ir architektūros profesoriai Algimantas Miškinis bei Jonas Minkevičius. Pastarasis žurnalistams prasitarė, kad jaučiasi laimingas, jog jo niekas nepamiršo. „Šiandien man gera“,  – sakė prof. J.Minkevičius.

Išsidaliję apdovanojimus iš savo būstinės Senamiestyje architektai išvyko tęstis šventės S.Dariaus ir S.Girėno stadione. Jame įsikūrę pilotai šių metų laureatus ir kitus drąsuolius žadėjo pakelti į orą įvairiomis skraidymo priemonėmis.

  Apdovanojimų istorija

Pirmoji premija „Metų architektui“ įteikta 1997-aisiais. Jos iniciatoriai – laikraštis „Statybų pilotas“ - taip siekė propaguoti pažangią architektūrą Kauno krašto visuomenėje ir tarp architektų. Kasmet liepos 1-ąją apdovanojimas įteikiamas Kauno krašto architektui, kurio kūryba išsiskiria originalumu, profesionalumu ir nauda visuomenei.

Nuo to laiko „Metų architektais“ paskelbti 12 Kauno krašto architektų:

1997 metais – Evaldas Barzdžiukas už du individualius gyvenamuosius namus Kauno Žaliakalnio šlaite.

1998 metais – Algimantas Kančas už tradicinės architektūros ir naujų statybinių medžiagų bei priemonių junginius.

1999 metais – Dalius Šarakauskas už prekybos centro „Skaistė“ projektą ir vartų fabriką „Ryterna“.

2000 metais – Gintaras ir Asta Prikockiai už VU Kauno humanitarinio fakulteto rekonstrukciją, vilą „Jūra ir smėlis“ Preiloje bei nuoseklią veiklą istoriniame Kauno kontekste.

2001 metais – Gintautas Natkevičius už atvirą, idėjiškai užtaisytą architektūrą.

2002 metais – Darius Čiuta už meninę drąsą ir tai, kad dirbdamas su skirtingais kolektyvais, stimuliuoja juos ir „užkrečia“ projektus formos grynumu, saikingumu ir tiksliniu medžiagų panaudojimu.

2003 metais – Laima Tumynienė ir Gintas Vieversys už reikšmingas komercinės architektūros realizacijas – kosmetikos parduotuvės „Sarma“ interjerą Vilniuje; autocentrą, komercinį pastatą su sveikatingumo centru ir prekybos centrą „Iki“ Marijampolėje.

2004 metais – Vilius Adomavičius ir Vida Vyšniauskienė už vilas prie Kalvių ežero ir Kačerginėje, „Ąžuolyno“ teniso sporto centrą Kaune ir gyvenamojo kvartalo prie Klaipėdos koncepcinį projektą ir kitus neabejotinai sėkmingos architektūros pavyzdžius.

2005 metais – Ramūnas Raslavičius už elegantišką ir nuoseklią architektūrą firmos „Lemora“ pastate ir 2 Vytėnų gyvenamuosiuose namuose.

2006 metais – Algimantas Miškinis, kurio publikacijos ir knygos urbanistinio paveldo klausimais bei principinga, nuosekli ir aktyvi pilietinė pozicija dėl svarbiausių Kauno urbanistinių problemų nusipelno ypatingos pagarbos, dėmesio ir visuomenės dėkingumo

2007 metais – Gražina Janulytė-Bernotienė už Kauno medicinos universiteto bibliotekos, Marijampolės kultūros centro projektus ir M.K. Čiurlionio dailės muziejaus rekonstrukciją.

2008 metais – Eugenijus Miliūnas, kurio profesionali ir meniška architektūra verta ypatingos kolegų pagarbos, dėmesio bei susižavėjimo, ir kurio įtaka formuojant šiuolaikinį Kauną verta žaidžiančiojo architektūros trenerio vardo.

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min