Pasakojimą apie hobį kolekcionuoti visus karūninius alaus kamštelius 34 metų A.Pieškus pradėjo nuo šmaikščios pradžių pradžios. Pasak jo, idėja kolekcionuoti būtent alaus kamštelius kilo kelionės per Lenkiją metu. Tuo metu orientacinį sportą lankęs 16-metis A.Pieškus stebėjo, kaip jo bendraamžiai domėjosi ir rinko alaus skardines, tačiau jo paties dėmesys krypo ne skardinių, bet kamštelių link, mat vaikinui pasirodė, jog kamšteliai kuprinėje užims žymiai mažiau vietos.
Asmeninės A.Pieškaus nuotr./A.Pieškus |
„Dešimt alaus kamštelių užima žymiai mažiau vietos nei alaus skardinės. Tai supratęs pradėjau kolekcionuoti alaus kamštelius. Galima sakyti, kad pradžią lėmė vietos ekonomija“, – šmaikštavo kolekcininkas.
Kolekcijoje daugia nei 20 000 kamštelių
Kauniečio teigimu, kol kolekcija dar buvo visai nedidelė, azartas surinkti 100-ą, vėliau 1000-tį, 10 000-ąjį kamštelį buvo didesnis. Dabar pomėgiui jis skiria mažiau dėmesio, nes ir taip turi kuo didžiuotis: oficialiai A.Pieškaus kolekcijoje yra 17 401 kamštelis, bet dar apie 5 tūkst. laukia dėžėje. Tad iš viso jo namuose turėtų būti daugiau nei 20 tūkst. alaus ir gaiviųjų gėrimų kamštelių.
Didžiulė ir kruopščiai rinkta kolekcija jau pelnė nacionalinį pripažinimą: A.Pieškaus surinktų kamštelių rekordas įamžintas 2003 metais išleistoje „Lietuvos rekordų knygoje“.
„Tais metais turėjau daugiau nei 8 tūkst. alaus ir gaiviųjų gėrimų litografuotų kamštelių“, – prisiminė A.Pieškus.
Dabar kaunietis gali pasidžiaugti ir tuo, jog tarp jo kolekcijos – kamšteliai iš 126 šalių, o daugiausiai – iš JAV (2359), Vokietijos (2069) bei Italijos (1591).
Mainosi su užsieniečiais
Jau 18 metų kamštelių kolekcionavimu užsiimantis vyras sako, jog mainai su užsieniečiais vyksta beveik kiekvieną savaitę, bet tik su patikimais kolekcionieriais. Pasak, A.Pieškaus, pasikeitimas eksponatais vyksta paprastai: „mainų draugas“ išsirenka kamštelius iš jo „mainų fondo“, o pats atsiunčia dokumentą su savo siūlomais kamšteliais. Abi pusės išsirinkusios norimus eksponatus išsiunčia kamštelius į kitą šalį.
Asmeninės A.Pieškaus nuotr./A.Pieškaus kolekcijoje – patys įvairiausi kamšteliai iš 126 pasaulio šalių. |
„Mano tikslas jau pasiektas, todėl dabar svarbiausia, kad kamštelių mainai būtų kokybiški ir suteiktų malonumo“, – pasakojo šiuo metu Vilniuje dirbantis kaunietis.
Pašnekovas prisiminė patyręs keletą apgavysčių. Tačiau, pasak jo, bent vienas melagingas apsikeitimas padeda tašką kolekcionavimui, nes yra „juodieji“ sąrašai, į kuriuos pakliūva visi nesąžiningi kolekcionieriai.
Iš visų savo „mainų draugų“ lietuvis išskiria italą Franco Ferretti. Šis kolekcininkas turi virš 200 tūkst. alaus kamštelių iš 209 pasaulio šalių. Tarp jo eksponatų yra ir lietuviško alaus kamštelių. Pasak A.Pieškaus, lietuviški kamšteliai užsieniečių yra labai mėgiami, nes yra gražūs.
Tiesa, šiuo metu jie yra truputį praradę savo vertę. Prieš 10-metį buvo kur kas paklausesni.
„Lietuvoje yra pakankamai daug alaus kamštelių kolekcionierių, kurie turi savo „užsieniečių draugų sąrašus“. Tokiu būdu lietuviškais alaus kamšteliais yra aprūpinamas beveik kiekvienas užsienietis, kuris pradeda kolekcionuoti“, – paaiškino kaunietis.
Norėjo parduoti
Kauniečio kolekcijoje yra kamštelių iš įvairių pasaulio kampelių, taip pat ir egzotinių šalių. Nors iš pirmo žvilgsnio visi jie panašūs, tačiau atidi kolekcininko akis mato jų skirtumus: „Pavyzdžiui, kai kurie itališki yra per pusę didesni nei kiti karūnkamščiai“.
Asmeninės A.Pieškaus nuotr./A.Pieškus ir jo kolekcija, jau prieš keliolika metų buvusi įspūdinga. |
A.Pieškus prisipažino, kad kamštelių kolekcija jam svarbi ne tik savo verte, bet ir įdėtomis pastangomis bei lėšomis. Ją kaunietis laiko specialiame kambaryje: „Oficialus jo pavadinimas – „tamsus kambarys“.
Paklaustas, ar per beveik 20 metų, kai kolekcionuoja kamštelius, nebuvo kilusi mintis kolekcijos parduoti, A.Pieškus neslėpė: „Buvo kilusi tokia mintis ne kartą. Norėjau parduoti arba mesti kolekcionavimą. Tačiau nugalėdavo noras tęsti“.
Pasidomėjus, kaip tokį vyro pomėgį vertina artimi žmonės, A.Pieškus atviravo: „Žmona niekuomet nesakė „arba aš, arba kamšteliai“, o sūnus jau pats turi tokią kolekciją, kad dauguma kolekcionierių varvintų seilę“.
Todėl tikėtina, jog tūkstantinės kamštelių kolekcijos ateityje Pieškams neteks parduoti. Ją greičiausiai paveldės pomėgiu kolekcionuoti jau užsikrėtęs sūnus.