Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 19d. 22:18

Turgelių gyventoja: mes meldėmės, o jie atėjo kaip šėtonai

E. Vėlyvio provokacija bažnyčioje
Kadras iš video / E. Vėlyvio provokacija bažnyčioje

Emilio Vėlyvio surežisuotas reklaminis šou per Žolinę Turgelių bažnyčioje papiktino tikinčiuosius, politikus, tiesiog piliečius ir žinomus žmones. Pritariančių akcijai buvo gerokai mažiau, bent jau viešojoje erdvėje. Pati Bažnyčia komentuoti įvykį atsisakė, esą tai nebuvo svarbus įvykis, o bažnyčia šiuo metu rengiasi popiežiaus vizitui. Tačiau tą dieną, kai LRT filmavimo grupė buvo nuvykusi į Turgelius, Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčios klebonas buvo iškviestas į Vilniaus arkivyskupiją, ir po ten įvykusio pokalbio komentarų teikti leidimo jau neturėjo.

LRT kalbinti Turgelių gyventojai tvirtina, kad jų maldos namuose – Turgelių Švč. Mergelės Marijos į dangų ėmimo bažnyčioje – buvo sutrikdyta svarbiausia parapijos šventė. Į ją renkasi tikintieji iš aplinkinių parapijų, svečiai iš Lenkijos.

Prieš pat mišias įžengę trys kunigais persirengę aktoriai – Mindaugas Papinigis, Ainis Storpirštis ir Vitalijus Cololo – pirmosiomis akimirkomis įtarimų nesukėlė. V.Cololo į tikinčiuosius kreipėsi lenkiškai – kvietė į šou. Šį vaizdą tiesiogiai socialiniame tinkle „Facebook“ transliavęs šou ir akcijos režisierius E.Vėlyvis dar pridėjo: Žolinės proga „Zero Live Show“ komanda [...] Dievo namuose kviečia tikinčiuosius šį spalį atvykti į jų tikėjimą sustiprinsiantį šou.

Turgelių gyventoja Marija Petrašun meldėsi visai netoliese, tačiau per maldininkų gaudesį negirdėjo kalbėtojo žodžių. Matė, kad persirengėlis kažką dalijo, tačiau nesuprato ką.

„Buvome susikaupę prieš tokias šventes, šioms šventėms rengėmės devynias dienas, o čia atėjo jie. Mes žiūrėjome, kas čia vyksta, nesupratome, kas tie žmonės“, – pasakoja gyventoja.

Turgelių seniūnijos seniūnas Voicechas Jurgelevičius pasakoja, kad apie tai, jog bažnyčioje rengiama provokacija, jis supratęs tik tada, kai kunigas persirengėlius išprašė iš bažnyčios.

Kita Turgelių gyventoja Vladislava Šilobrit turėjo pasitikti svečius, matė, kaip trijulė iš privažiavusio automobilio pasuko bažnyčios durų link. Moteris nusprendė, kad trijulė – kunigai iš Lenkijos. Ji atkreipė dėmesį į keistą vieno iš jų išvaizdą.

„Pamačiau mirties kaukę, susinervinau, kad jis apsirengęs kaip popiežius, bet su ta kauke. Norėjau nuplėšti ją ir pažiūrėti į veidą, kas jis toks, bet buvo labai aukštas ir aš negalėjau, tik sušukau: kvieskite policiją – šėtonai atėjo! Labai susijaudinau“, – prisimena Turgelių gyventoja.

Į policiją kreipėsi Šalčininkų rajono valdžia. Po paros pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl trikdymo atlikti pamaldas, kitas apeigas arba iškilmes. Už tai gresia bauda, viešieji darbai, laisvės apribojimas arba areštas.

Po kontroversiškos akcijos aktorius Vitalijus Cololo tikino, kad niekas nebuvo pažeista – aktoriai pasirodė dar prieš apeigas.

„Parašykit ant bažnyčios, kas yra uždrausta, gal kai kam užeiti uždrausta. Nevyko nei apeigos, todėl tai įvyko be 5 minučių devynios. Lygiai po pusantros minutės mūsų nebuvo bažnyčioj. Klebonas galėjo tęsti darbą“, – sakė aktorius.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vitalijus Cololo
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vitalijus Cololo

Turgelių gyventojai tvirtina, kad jų maldos namuose sutrikdyta svarbiausia metų šventė.

„Buvo atlaidai, suprantate? Pamaldos prasideda dar iki 8 valandos. Žmonės ateina iš pat ryto kalbėti rožančių, suprantat? – sako Turgelių gyventoja Danuta Michalovska.

„Mes susikaupę meldėme Dievo Motiną, kad ji pasigailėtų mūsų, protėvių, kurie išėję, ir mūsų vaikų. O jie atėjo kaip šėtonai ir netinkamai elgėsi“, – sako V.Šilobrit.

Tokiai nuomonei prieštaraujantis greito maisto tinklo „Kiaulė rūkė“ bendraturtis Dominykas Čečkauskas nemato nieko smerktino. Jis ir pats naudojo savo įmonės reklamoje nukryžiuotąjį, kitus religinius simbolius. Nusprendus, kad tokia reklama įžeidė dalį tikinčiųjų, priteista solidi bauda, tačiau verslininkai ją užginčijo.

„Man, asmeniškai, kai aš žiūrėjau, buvo juokinga. Taip. Na aš manau, kad jų tikslas buvo pasijuokti iš mišių, bet aš nemanau, kad tą draudžia Lietuvos įstatymai. Aš manau, kad Lietuvos įstatymai leidžia juoktis iš šventės idėjos ar proceso kažkokios idėjos“, – sako D.Čečkauskas.

Komunikacijos konsultantas Linas Kontrimas teigia, kad galima išskirti tai, jog taikiniu tapo, jo nuomone, silpnesnieji.

„Mes negalime leisti chamizmui vešėti. Man baisiausia, kad tokie menkystos – jie taikiniu renkasi silpnesnius. Jei tu esi kietas, išeik ir padaryk tokią akciją tarp „bachūrų“, taip sakant. Tada pažiūrėsiu, kaip išneši kailį“, – sako L.Kontrimas.

Advokatas Raimundas Jurka akciją vadina sąmoningu, suplanuotu veiksmu, kuris vertas teisinio įvertinimo.

„Teisiškai žiūrint, turi būti įvertinama, ar buvo sutrikdyta viešoji rimtis plačiąja prasme. Tai yra žmonių rimtis, sutrikdyta nepadoriais veiksmais. Jeigu yra santykis tarp veiksmų ir galimų pasekmių, tokiu atveju yra vertinama, kiek tai sutrikdė rimtį ir atitinkamai galima spręsti, ar vis dėlto buvo trukdoma tikėjimo laisvei“, – sako teisininkas.

Vilniaus Universiteto profesorius dr. Paulius Subačius primena tarptautinius Lietuvos įsipareigojimus, kurie jo manymu, akivaizdžiai pažeisti.

„Šiuo atveju Lietuvos Respublika yra pasirašiusi tarptautinę sutartį su Šventuoju Sostu ir vienoje iš tų sutarčių yra numatyta religinių vietų apsauga. Kita vertus, mes esame Europos civilizacijos dalis, mes laikomės bendrųjų normų ir tai atsispindi ir Baudžiamajame kodekse, kur suprantama, kad religinių apeigų, taip pat ir kitų apeigų, tarkim, valstybinių apeigų yra neleidžiama trikdyti“, – sako VU profesorius.

Po akcijos pasigirdo kalbų, kad E.Vėlyvio akcija nėra išskirtinė. Prieš kelerius metus Rusijoje didelį atgarsį sukėlė merginų grupės „Pussy Riot“ Maskvos Kristaus Išganytojo katedroje surengtos „pankų maldos“ prieš Vladimirą Putiną. Šiemet Žmogaus Teisių Teismas paskelbė, kad Lietuva 2012 m. nepagrįstai apribojo dizainerio Roberto Kalinkino drabužių reklamą su Jėzaus ir Marijos personažais.

Tiesa, VU profesoriaus dr. Vytauto Ališausko teigimu, skirtumas tarp R.Kalinkino džinsų reklamos ir E.Vėlyvio akcijos yra didžiulis.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vytautas Ališauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vytautas Ališauskas

„Džinsų reklama tiesiog naudojo religinius įvaizdžius ar net, sakyčiau, religines aliuzijas tam tikram produktui. „Pussy Riot“ buvo politinis protestas. Galime jį traktuoti gal ne visai etišku, bet tai buvo, kaip jie sakė, prieš Bažnyčios putinizaciją, bet jokiu būdu ne pačios krikščionybės pajuoka, juo labiau – tikinčiųjų trukdymas. Mes čia matome tiesiai agresyvų veiksmą, kurį galbūt galima net traktuoti kaip neapykantos nusikaltimą. Su demokratine visuomene tai niekaip nesuderinama ir tai yra priešiška liberalios demokratijos buvimui“, – sako V.Ališauskas.

Po parą trukusios tylos viešai prabilo ir akcijos režisierius. Feisbuke E.Vėlyvis parašė, kad jį „stebina apsimestinis spekuliatyvus šventeiviškumas ir dogmatizmas žmonių, kurie dažnai nėra verti net bažnyčios slenksčio pabučiuoti“. Į vieną iš komentarų socialiniuose tinkluose, kad tokias akcijas galima rengti kur nors gatvėje ar net Seime, E.Vėlyvis sureagavo ir užsiminė: „Taigi, kito mūsų performanso vieta kaip ir aiški, O dar ir Popiežius atvažiuoja! Sekite reklamą – bus linksma!“

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Skandalas, sudrebinęs Panevėžį: ilgalaikis korupcijos tyrimas ar politinių žaidimų dalis?

Gyvenimas

15min studijoje – S.Dailidė, siūlantis ledinį iššūkį: 30 dienų maudytis eketėje

Aktualu

Teismo verdiktą išgirdo dvigubą žmogžudystę Kaune įvykdę budeliai: salėje nesėdėjo kartu

Aktualu

Dalia Grybauskaitė Sauliaus Skvernelio sprendimą komentuoja lakoniškai

Aktualu

Žuvelė užkibo: Nastia Rybka iš Tailando atskrido tiesiai į pareigūnų glėbį Maskvoje

Vardai

Vaidas Baumila – vėl vienišas: išsiskyrė su stiliste Monika Jasionyte

15min iš Berlyno Verslas

Lietuva šiemet pasauliui prisistato be kiaulienos gaminių

24sek

Šaras prieš R.Pitino: 0:1. Po 24 metų laikas revanšui

Aktualu

Kauno autobusų stoties aikštelėje užsidegė automobilis, teko evakuoti šimtus keleivių

24sek

Prieš „Žalgirį“ – legendinis treneris, spindėjęs tarp titulų ir sekso skandalų

Aktualu

Policija ir vaiko teisių sargai ieško dingusios visos šeimos – trys vaikai nelanko mokyklos

Aktualu

15min studijoje – pokalbis su naujuoju švietimo, mokslo ir sporto ministru Algirdu Monkevičiumi

15min iš Berlyno Verslas

G.Surplys tikisi, kad jau kitą savaitę atsinaujins lietuviškų kiaulių eksportas į Lenkiją

Gazas

Smarkus snygis sostinėje sutrikdė eismą: keliuose spūstys, vėluoja viešasis transportas

24sek

LKL teisėjai paaiškino, kodėl nubaustas Simas Jasaitis, pats susižeidęs labiau

Gazas

Rygos gatvėse nebus barstoma druska, ar tokiu pačiu keliu žengs ir Vilnius?

Vardai

Kultiniai „Sopranai“ grįžta: vietoj serialo – kino filmas apie mafijos šeimos priešistorę

Aktualu

Sostinėje sulaikytas jaunas įžūlus plėšikas: poelgius apmąstė gulėdamas veidu į sniegą

Aktualu

Po sniego atakos Kaune pasipylė avarijos, greitkelyje Vilnius-Kaunas slidu

Vardai

15min studijoje – Monika Linkytė: turą pradėsianti atlikėja kviečia į koncertus ir dovanoja bilietus

Pasaulis kišenėje

Dronai tapo oro uostų siaubu: kodėl juos pastebėjus iškviečiama dešimtys policininkų

Gyvenimas

Driesas van Notenas pasiūlė išeitį jaunajai kartai, kuri trokšta būti stilinga

Aktualu

Žiemos pasaka Klaipėdoje: per naktį miestą padengė pusnynai, neatlaikė medžiai

Aktualu

Klaipėdoje į uosto akvatoriją išsiliejo naftos produktai

Aktualu

Dėl prastų Lietuvos oro sąlygų korespondencija ir siuntos gali vėluoti

Naujienos

Infografikas
Kultūra

M.Burokas: obsesijos – praeitis ir poezija

Aktualu

Kaune po atnaujinimo atidarytas Dainavos parkas

Verslas

Paradoksas: pardavimai Kėdainiuose mažėja, o ekonomika auga

Aktualu

Orai.lt: savaitei įpusėjus bus sausa, orai vėl šils

Gyvenimas

V.Šapurovas: kiek santuokoje svarbus seksas ir kaip išsaugoti aistrą iki senatvės

Vardai

Garsios moterys pasidalijo savo grožio paslaptimis: ką naudoja, dėl ko gailisi ir kam neturi laiko?

Gyvenimas

Modernūs būdai, neleidžiantys mums kentėti skausmo ir kodėl operacijos metu toks svarbus anesteziologo darbas

Aktualu

Netikros aukštosios mokyklos vilioja studentus valstybės nepripažįstamais bakalauro ir magistro diplomais

Verslas

Prekybininkai: apribojus prekybos centrų darbo laiką, darbo neteks iki 5 tūkstančių žmonių

Pasaulis kišenėje

Poilsiautojų pilnos ir sodybos, ir upės

Deuce

Novakas Džokovičius tapo čempionu Sinsinatyje ir perrašė istoriją

Aktualu

Austėja atsisveikino su dvejus metus širdies laukusiu tėčiu: „Vylėmės, kad tikrai sulauksime“

Verslas

Pasakiška galimybė: parduodama į jaukius namus paversta bažnyčia

Aktualu

Alytaus rajono mokyklose rudenį planuojama įrengti stebėjimo kameras

Pasaulis kišenėje

Aplink pasaulį su kuprine. Užtemimo medžioklė Amerikoje

Vardai

Remigijus ir Rovena Žiogai pakrikštijo sūnų Rojų: ypatingą dieną ir patys tapo krikšto tėvais

Kultūra

Justinas Žilinskas: Kas yra ir su kuo valgoma „fantasy“?

Verslas

Prieš rugsėjį lietuviai užgulė Suvalkus – mokinius čia apiperka perpus pigiau

24sek

Prieš 2 mėnesius „Lietkabelį“ palikęs latvis sumanė atsisveikinti ir sulaukė pokštų

Aktualu

Valstybinis studijų fondas pradeda registruoti paskolų prašymus

Aktualu

Aplaidumas: Didžiosios sinagogos liekanas tampo praeiviai – niekas nesaugo

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Deuce

Karjeros pergalė – K.Bertens nugalėjo S.Halep ir tapo Sinsinačio čempione

Gyvenimas

Juvelyrė J.Gusarovienė: pati sau esu didžiausia konkurentė

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:07
37:17
01:02

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min