Dabar populiaru
Publikuota: 2020 balandžio 8d. 14:06

„Tuščių ligoninių“ sąmokslas Lietuvą pasiekė iš už Atlanto

Santaros klinikų Infekcinių ligų korpusas
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Santaros klinikų Infekcinių ligų korpusas

Feisbuke platinami greta kelių Lietuvos ligoninių nufilmuoti vaizdo įrašai. Šalia gydymo įstaigų pasigedus žmonių antplūdžio, dvejojama COVID-19 pandemijos mastu. Ekspertai su tokiu požiūriu nesutinka, o raginimai filmuoti ligonines į Lietuvą importuoti iš JAV ultradešiniųjų ratelių.

Socialiniame tinkle skelbiamas vaizdo įrašas, kurį filmavęs vyras aplanko porą sostinės ligoninių. Nepastebėjus ligonių antplūdžio konstatuojama, kad pandemija sukelta tyčia.

15min nuotr./Įrašas socialiniame tinkle
15min nuotr./Įrašas socialiniame tinkle

„Ir gaunasi, kad gal jie specialiai, kuriamos gigantiškos pratybos ar kas“, – vaizdo įrašo pabaigoje sako sąmokslo teorijas „Youtube“ platinantis veikėjas Kazimieras Juraitis.

Per kelias dienas vaizdo įrašu feisbuke pasidalyta beveik 20 tūkst. kartų, jis peržiūrėtas daugiau nei 200 tūkst. kartų. Tačiau, skirtingai nei siekia įteigti K.Juraitis, chaoso ligoninių apylinkėse trūkumas nereiškia, kad epidemijos nėra.

„Žinome, kad pacientų yra“

Feisbuke skelbiamas vaizdo įrašas – ištrauka iš beveik 2 valandų trukmės sąmokslo teorijų kratinio K.Juraičio „Youtube“ kanale. Tokio pobūdžio įrašais vyras dalijasi reguliariai.

Nereikia per daug turėti iliuzijų ir džiaugtis, kad jei nėra kaip Italijoje, negali taip atsitikti.

Greta laidos, kurios dalis pasiekė feisbuką, nurodoma, kad Santaros klinikose – 1 COVID-19 užsikrėtęs žmogus. Tai nebuvo tiesa vaizdo įrašo paskelbimo dieną ir nėra tiesa dabar.

Pavyzdžiui, kovo 22 d. Santaros klinikose buvo 45 COVID-19 užsikrėtę pacientai, balandžio 8 d. tokių buvo 34. Anot Kauno klinikinės ligoninės atstovų, tą pačią dieną jų ligoninėje buvo 18 COVID-19 pacientų, dar antra tiek laukė tyrimo rezultatų.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, balandžio 8 d. Lietuvos ligoninės stacionaruose buvo 134 COVID-19 pacientai, 21 jų – sunkios būklės.

Santaros klinikų Šeimos medicinos centro vadovas, profesorius Vytautas Kasiulevičius pastebi, kad darbo medikams netrūksta net ir nematant chaoso greta įėjimų į ligonines.

„Jeigu norime tokios situacijos kaip Italijoje, nežinau, ar tai yra gerai. Tai, kad ligoninės yra apkrautos, mes tikrai tą žinome, ir tikrai žinome, kad pacientų yra“, – 15min sakė V.Kasiulevičius.

„Nereikia turėti iliuzijų“

Kelios ramios minutės greta ligoninės nereiškia, kad ligos protrūkio nėra. Juo labiau kad šalies ligoninės planines operacijas ir vizitus pas gydytojus atšaukė dar kovo pradžioje.

Jeigu norime tokios situacijos kaip Italijoje, nežinau, ar tai yra gerai.

Dalis ligoninių atlaisvino lovas potencialiems COVID-19 pacientams. Tai daroma būtent siekiant išvengti Italijoje ar Ispanijoje susiklosčiusios situacijos. Internete apstu vaizdo įrašų su ligoninių koridoriuose guldomais labiausiai koronaviruso paveiktų Europos šalių pacientais.

Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktoriaus, profesoriaus Sauliaus Čaplinsko, tai, kad greta ligoninių nėra chaoso, rodo, kad karantinas veikia. Tačiau dabartinė situacija neturėtų užliūliuoti ir leisti įtikėti pergale kovoje su virusu.

„Tai, kad mes nematome pacientų antplūdžio, [...] dar nereiškia, kad taip negali atsitikti. Ypač jei per Velykas žmonės elgsis neatsakingai. Nereikia per daug turėti iliuzijų ir džiaugtis, kad jei nėra kaip Italijoje, negali taip atsitikti“, – 15min paaiškino S.Čaplinskas.

Prasidėjo JAV

Jungtinių Valstijų faktų tikrintojai politifact.com akstiną filmuoti ligonines atsekė iki konservatyvių JAV visuomenės veikėjų įrašų tviteryje. Gyventojai buvo raginami filmuoti ir naudoti grotažymę „FilmYourHospital“ (liet. nufilmuok savo ligoninę).

O konservatyvios žiniasklaidos stebėsena užsiimanti organizacija mediamatters.org išsiaiškino, kad ligonines filmuoti kviečianti grotažymė užgimė ultradešiniųjų sąmokslo teorijos šalininkų „QAnon“ gretose.

K.Juraičio „Youtube“ daugiausia remiamasi būtent „QAnon“ šalininkų pateikiamomis sąmokslo teorijomis. Pagrindinis „QAnon“ skleidžiamos teorijos motyvas – suplanuotas ir dirbtinai išpūstas ligos protrūkis, kuriuo siekiama masiškai kontroliuoti žmones, diegti 5G tinklą, skatinti masinį skiepijimą.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Santaros klinikų Infekcinių ligų korpusas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Santaros klinikų Infekcinių ligų korpusas

Dėl šios priežasties keliamos abejonės dėl ligoninių užimtumo. Šiuo aspektu sąmokslo teorijų skleidėjai žengia koja kojon su Kremliumi, aktyviai skleidžiančiu sąmokslo teorijas apie globalių elitų siekį virusą panaudoti slaptiems savo kėslams įgyvendinti.

Nors panašu, kad feisbuke skelbiami vaizdo įrašai – tikri, jais siekiama parodyti, neva pandemijos mastas – išpūstas.

Panašios „tuščių ligoninių“ istorijos iš Jungtinių Valstijų rodo koordinuotą siekį sumažinti problemos masto suvokimą. O atsainus požiūris artėjant Šv.Velykoms, gali nuvesti į situaciją, kai filmuoti greta ligoninių tikrai bus ką.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Šiuolaikiškos studijos

Video

00:47
01:15
00:57

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min