Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 11 25, 13:30 Atnaujinta 2021 11 25, 14:42

Didžiulė korupcijos schema statybų priežiūroje: dešimtys įtariamųjų, rasta 300 tūkst. eurų

Vilniaus savivaldybės ir kitų institucijų darbuotojai gali būti įsipainioję į „tarpinstitucinę nusikalstamą schemą“, ketvirtadienio rytą pranešė Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) patvirtino atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl įtariamos korupcijos statybų priežiūros srityje. Tyrimas vyko ilgiau nei metus, kratų metu rasta per 300 tūkst. eurų grynųjų pinigų. Tiriama daugiau nei 150 nusikalstamų veikų, jas padaryti galėjo daugiau nei 60 įtariamųjų, tarp jų – šešių valstybės tarnybų darbuotojai.

Kaip teigė meras, STT vadovas jį informavo apie tarpinstitucinę nusikalstamą schemą, kurioje dalyvavo daugybė institucijų, tarp jų galimai yra ir keli savivaldybės darbuotojai.

Kas tie darbuotojai, R.Šimašius neatskleidžia. Nesako ir to, kokiuose skyriuose jie dirba.

Plačiau skaitykite čia: Vilniaus savivaldybės darbuotojai – STT akiratyje dėl įtarimų korupcija: keli kabinetai užplombuoti, vyko kratos.

15min žiniomis, ketvirtadienį STT pareigūnai lankosi savivaldybėje, keli kabinetai užplombuoti, vyksta kratos.

20 valstybės tarnautojų

Generalinės prokuratūros surengtoje spaudos konferencijoje irgi pateikta informacija apie atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl galimos korupcijos teritorijų planavimo ir statybų valstybinės priežiūros srityse.

Specialiųjų tyrimų tarnybos Centrinės tyrimų valdybos viršininkas Darius Balčiūnas teigė, kad ilgiau nei po metus trukusio tyrimo pavyko atskleisti didžiulę korupcinę schemą valstybės institucijose, atsakingose už teritorijų planavimą ir statybų valstybinę priežiūrą.

„Įtariama, kad valstybės tarnautojai per tarpininkus priimdavo kyšius įvairiose teritorijų planavimo dokumentų rengimo stadijose. T.y. išduodant statybos leidimus, viešinant ir derinant projektus, priduodant įvairius nekilnojamojo turto objektus.

Ikiteisminiame tyrime bus siekiama nustatyti, ar kyšiai buvo imami už teisėtą veikimą vykdant įgaliojimus, ar už neteisėtą – dirbtinai sudarant biurokratines kliūtis, tokiu būdu netiesiogiai provokuojant ar reikalaujant duoti kyšius.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, neteisėto praturtėjimo ir pinigų plovimo“, – teigė D.Balčiūnas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Darius Balčiūnas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Darius Balčiūnas

Ikiteisminiame tyrime nustatyta daugiau nei 80 nusikalstamos veikos epizodų, tiriama per 150 nusikalstamų veikų. Nustatyta daugiau nei 60 galimų įtariamųjų, iš kurių 20 – valstybės tarnautojai.

Įtariamųjų gali būti ir daugiau, teigė D.Balčiūnas.

Per šią savaitę buvo atlikta daugiau nei 170 kratų, operacijoje dalyvavo daugiau nei 100 STT pareigūnų iš visos Lietuvos.

Intensyvūs veiksmai buvo atliekami šešiose institucijose – Vilniaus miesto savivaldybėje, Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje, Darbo inspekcijoje, Nacionalinėje žemės tarnyboje, Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre ir Žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijoje.

Visų šitų institucijų darbuotojai atlikdavo savo vaidmenį, kad būtų pasiektas tas rezultatas, kokio ir reikėjo papirkėjui. Ar tai buvo aukščiausio lygio vadovai, teisėsauga neatsako.

Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Justas Laucius neatskleidė, ar įtarimai pareikšti kai kurių Vilniaus savivaldybės skyrių vadovams, konkrečių nekilnojamojo turto vystymo bendrovių akcininkams, tačiau patikino, kad tyrime tikrai nefigūruoja miesto vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis ar kiti mero aplinkos, politinio pasitikėjimo asmenys.

„Galiu paneigti – Vilniaus miesto vyriausiasis architektas šiame tyrime nefigūruoja jokiu statusu. Duomenų, kad gerbiamas Pakalnis galėtų būti kažkaip susijęs su šioje byloje tiriamomis veikomis, nėra (...). Tiesiogiai su Vilniaus meru susijusių asmenų, iš jo artimojo rato, politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojų, ikiteisminiame tyrime nefigūruoja“, – naujienų agentūra BNS cituoja J.Laucių.

Dešimtys papirkėjų

Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras J.Laucius sakė, kad pagal bylos aplinkybes matyti, kad kyšius davė ne viena ir ne dvi dešimtys papirkėjų. Jiems įtarimai nė vienam dar nėra pareikšti.

Prokuroras paragino tuos žmones, kurie kyšius ketino duoti ar davė asmenims, kurie reikalavo jų ar provokavo juos duoti, pranešti teisėsaugai, tuomet esą tokie papirkėjai būtų atleisti nuo atsakomybės.

„Visus tuos, kurie atpažino save šioje situacijoje, davė kyšius kolegos paminėtų institucijų darbuotojams, raginu pranešti STT“, – teigė J.Laucius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Justas Laucius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Justas Laucius

D.Balčiūno teigimu, kyšių sumos įvairios – nuo kelių šimtų iki kelių dešimčių tūkstančių eurų. Tikslių sumų jis neįvardijo. Daugumoje atvejų kyšiai duoti grynais pinigais.

Dauguma objektų Vilniuje

„Tiriamos nusikalstamos veikos susijusios su 50 statybos objektų, turto vystytojų veikla – tiriami 23, tai – fiziniai ir juridiniai asmenys“, – teigė D.Balčiūnas.

Dauguma objektų yra Vilniuje, tačiau išsamiau ir šito teisėsaugininkai teigė negalintys komentuoti, kad nepakenktų tyrimui. Tie objektai ir pastatyti, ir statomi.

J.Laucius teigė negalįs įvardinti, ar tai didelės nekilnojamojo turto bendrovės.

Prokuroras teigė, kad tarp įtariamų valstybės tarnautojų yra ir eilinių, ir tam tikrų įgaliojimų turinčių tarnautojų. Tačiau apie tikslias pavardes jis sakė nekalbėsiąs, nes tam dar per anksti.

Kiti galimi įtariamieji, kurie nėra valstybės tarnautojai, yra įvairias pareigas užimantys asmenys, sakė J.Laucius.

Suimtų nėra

„Sulaikytų asmenų buvo, tačiau dėl suėmimo šiuo metu sprendimų nėra. Yra asmenų, kuriems paskirtos švelnesnės kardomosios priemonės, kurios mažiau riboja jų laisvę. Pagrindinė kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti“, – teigė J.Laucius.

D.Balčiūnas papildė, kad per šią savaitę buvo sulaikyti 25 žmonės.

„Šią savaitę kratų metu radome daugiau nei 300 tūkst. eurų grynųjų pinigų“, – apie radinius kratų metu sakė STT atstovas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min