Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugsėjo 6d. 08:14

Tyrime dėl pensiono gyventojo laikymo savadarbiame narve – naujas posūkis

Už grotų
123rf.com nuotr. / Už grotų
Panevėžio prokuratūros vadovas atnaujino ikiteisminį tyrimą dėl psichinę negalią turinčio žmogaus laikymo savadarbiame metaliniame narve Rokiškio rajone esančiuose socialinės globos namuose. Vyriausiasis prokuroras Donatas Skrebiškis pareiškė, kad jo pavaldinio sprendimas nutraukti tyrimą buvo nepagrįstas ir nurodė toliau aiškintis galimą neteisėtą laisvės atėmimą ir piktnaudžiavimą Skemų socialinės globos namuose.

Už savadarbių grotų laikomą vyrą per patikrinimą pernai rugsėjį rado Seimo kontrolierių įstaiga. Jos atstovas Vytautas Valentinavičius apie tai pranešė teisėsaugai, policija pradėjo ikiteisminį tyrimą, įtarimai vėliau buvo pareikšti globos namų direktoriui, jo pavaduotojui ir slaugytojai.

Tačiau šiemet rugpjūtį prokuroras tyrimą nutraukė, konstatavęs, kad žmogaus laikymas už grotų prieštaravo gerai moralei, tačiau tokie veiksmai gali būti vertinami kaip drausminis nusižengimas, o ne nusikaltimas.

Kaip rodo 15min surinkta medžiaga, nutraukdamas tyrimą prokuroras Arvydas Gramba pabrėžė, kad joks sveikatos sutrikdymas ar fizinis skausmas nenustatyti, o vyras už grotų buvo patalpintas „siekiant apsaugoti patį globotinį, kitus globotinius, globos namų rimtį“.

Seimo kontrolierių įstaiga šį sprendimą apskundė – jos teigimu, vyro izoliavimas, patalpinant jį ilgam laikui į savadarbį rakinamą metalinį narvą yra žiaurus, nežmoniškas elgesys, sukeliantis psichinę kančią.

Panevėžio prokuratūros vadovą žmogaus teisių gynėjų argumentai įtikino. Jis rugsėjo antrąją konstatavo, kad byloje nesiaiškinta, kas konkrečiai buvo atsakingas už vyro priežiūrą ir uždarydavo jį savadarbiame narve, todėl tyrimas privalo būti tęsiamas.

„Būtina patikslinti, kuriems asmenims ir kokie įtarimai gali būti pareikšti“, – rašoma prokuratūros vadovo nutarime.

„Skandalinga ir netoleruotina“

Pernai šią informaciją paskelbus žiniasklaidai, globos namų vadovas teigė, kad darbuotojai izoliavo agresyvų globotinį, su kuriuo nepajėgė kitaip susitvarkyti.

Seimo kontrolierių įstaigai fiksavus galima pažeidimą, grotos buvo išmontuotos.

„Tas žmogus, jis iš tiesų ne mūsų lygio, mes negalime suteikti jam reikiamos pagalbos. Jo yra pastovi būklė, jam nepaūmėja. Jis daužosi kambaryje, išdaužė tualetus, sienas, kelia pavojų gyventojams. Sudėtingas ligonis“, – tuomet aiškino direktorius Gintaras Girštautas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vadovybė šią situaciją pavadino skandalinga ir netoleruotina, o grotų įrengimą - nežmonišku ir neapgalvotu elgesiu. Direktorius trumpam buvo nušalintas nuo pareigų, bet vėliau į darbą grįžo, globotinis įstaigą paliko.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

47:36
01:21:02

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min