Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 15d. 12:27

Ūkininkaujančio K.Starkevičiaus atsakas dėl supainiotų interesų: į Seimą reiks kviest užsieniečius

Kazys Starkevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Kazys Starkevičius

Konservatorius Seimo Kaimo reikalų komiteto narys Kazys Starkevičius, komentuodamas „valstietės“ Agnės Širinskienės norą dėl jo galimo interesų konflikto kreiptis į Seimo etikos sargus, sako, kad tokia iniciatyva yra iš fantazijų srities – esą jeigu jis kaip ūkininkas, siūlydamas su žemės ūkiu susijusias pataisas, turėjo nusišalinti, svarstant, pavyzdžiui, šildymo klausimą, taip turėtų daryti visi parlamentarai, gyvenantys daugiabučiuose ar mieste.

„Aš esu deklaravęs, kad esu ūkininkas. Kai svarstėme šildymo klausimą, turėjo visi tie, kurie gyvena daugiabučiuose arba mieste, nusišalinti, nes tai paliečia kiekvieną. Sveikatos srityje visi buvę medikai turi nusišalinti. Čia jau šiek tiek per daug fantazijos. Nebus, kas Seime dirba. Reiks užsieniečius pasikviest į Seimą, tai jie nebus suinteresuoti“, – 15min sakė parlamentaras.

Antradienį, po opozicinės frakcijos pakartotinio kreipimosi į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, „valstietis“ Andriejus Stančikas paviešino parlamento slėptą 2017-ųjų rugsėjo 20 dienos Seimo Kaimo reikalų komiteto garso įrašą ir stenogramą (su ja galite susipažinti teksto apačioje).

A.Širinskienė: konservatorius remia finansiškai sau palankų sprendimą

Anksčiau manyta, kad to posėdžio metu Komiteto nariai svarstė valdančiosios „valstiečių“ partijos pirmininko Ramūno Karbauskio ir jam artimų asmenų verslui nenaudingas Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pataisas. Pasirodo, parlamentarai šios temos nelietė, tačiau pritarė K.Starkevičiaus siūlymui leisti ūkininkams savo ūkį kartu su žeme padovanoti artimiems giminaičiams – tėvams, vaikams, seneliams, vaikaičiams, taip pat sutuoktiniams, įtėviams, įvaikiams.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Agnė Širinskienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Agnė Širinskienė

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė A.Širinskienė ūkininkaujančio konservatoriaus elgesiu nenusišalinant nuo klausimo pasipiktino.

„Seimo narys konservatorius K.Starkevičius atvirai komiteto posėdyje pasakoja apie savo ūkininkavimą, tačiau tai nesutrukdė jam dalyvauti priimant sprendimus, kurie jam, kaip ūkininkui, yra palankūs – įgalins asmeninio ūkio plėtrą. Tai yra šiurkštus Seimo nario etikos pažeidimas ir akivaizdus interesų konfliktas, kai, užuot nusišalinęs nuo balsavimo, Seimo narys aktyviai dalyvauja klausimo svarstyme, remia jo asmeniniam verslui palankias įstatymo pataisas“, – socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje rašė ji.

2014 minėtus pakeitimus registravęs K.Starkevičius tikina, kad anuomet buvo susidariusi kuriozinė situacija.

Matau, kad tai liečia tūkstančius žmonių, dėl to ir buvo toks mano siūlymas. Aš asmeniškai nė kiek nesuinteresuotas.

„Jeigu senelis ar tėvas nori padovanoti savo žemę, dovanojimą reikia įforminti. Tik po mirties [žemę] jis galėtų padovanoti. Gyvant esant negalima padovanoti savo turto“, – aiškina parlamentaras. „Matau, kad tai liečia tūkstančius žmonių, dėl to ir buvo toks mano siūlymas. Aš asmeniškai nė kiek nesuinteresuotas“, – priduria jis.

Valdo apie 100 hektarų nuosavos žemės

2016 metais kandidatuodamas į Seimą, K.Starkevičius deklaruoja individualia žemės ūkio veikla užsiimantis nuo 2003-iųjų.

„Nuosavos žemės su žmona ir su visais vaikais turime apie 100 hektarų. Ta numatyta riba man dar toli. Ateity, ką žinai, gal dovanosiu savo [žemę] vaikams [...]“, – sako parlamentaras ir pridūrė, kad dabar tokių planų neturi. „Nei man kas dovanoja, nei aš ruošiuosi dovanoti“, – tvirtina jis.

Dėl K.Starkevičiaus elgesio A.Širinskienė pranešė artimiausiu metu besikreipsianti į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją.

„Tegul skundžia jie ką tik nori, kam jie nori“, – į parlamentarės užmačias atšovė opozicinės konservatorių partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis

A.Širinskienė, komentuodama K.Starkevičiaus teiktus siūlymus, pabrėžė Seimo nario politinę priklausomybę.

„Paradoksas, tačiau konservatorių jau kelintą savaitę keliamas triukšmas dėl neva slepiamo praėjusių metų rugsėjo 20 dienos Kaimo reikalų komiteto posėdžio garso įrašo, gali pasisukti netikėta linkme“, – rašė ji, nors į Seimo kanceliariją dėl slėpto Komiteto garso įrašo kreipėsi ir liberalė Aušrinė Armonaitė, ir Mišrios Seimo narių grupės narė Aušra Maldeikienė.

G.Landsbergis: A.Širinskienė surengė ataką prieš politinį oponentą

G.Landsbergis A.Širinskienės teiginius ir intenciją kreiptis į Seimo etikos sargus įvertino kaip gąsdinimo priemonę.

„Kai užduodami klausimai apie „Agrokoncerną“, visą situaciją su žemės ūkio bendrovėmis ir Ramūną Karbauskį [...], kol kas jie („valstiečiai“ – aut. past.) daro visus žingsnius, kad atsakymų nebūtų. Visokie jų posėdžių įslaptinimai – tyčia netyčia lyg nekalti – man kirba įtarimas, kad viskas su tuo susiję. Kai aš uždaviau klausimus apie Ramūną Karbauskį, staiga dėl manęs klausimų atsirado. Manau, kad tai yra gąsdinimo priemonė. Mes tikrai nežadame išsigąsti. Ir toliau tuos klausimus kelsime“, – tikina G.Landsbergis.

Tiek A.Stančikas yra ūkininkas, tiek ministras Bronius Markauskas yra ūkininkas. Kiekvienas jų žingsnis privalo būti vertinami pagal tą pačią prizmę.

Jis, paklaustas, ar ūkininkaujantis K.Starkevičius turėjo neregistruoti Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo pakeitimų, ar bent jau nusišalinti dėl jų balsuodamas, atsako, kad visus Kaimo reikalų komiteto narius reikėtų vertinti pagal vieną kurpalių – esą dauguma jų yra ūkininkavimo veiklą deklaravę parlamentarai, teikę su žemės ūkiu susijusius įstatymo projektus.

„Tiek A.Stančikas yra ūkininkas, tiek ministras Bronius Markauskas yra ūkininkas. Kiekvienas jų žingsnis privalo būti vertinami pagal tą pačią prizmę. Jeigu nėra vertinami, tada tai politinė ataka prieš politinį oponentą, ypač tuo metu, kai politiniai oponentai klausinėja klausimų apie jų lyderį“, – dėsto G.Landsbergis.

Aptariamame Komiteto posėdyje, be K.Starkevičiaus, dalyvavo ir balsavo „valstiečiai“ A.Stančikas, Juozas Rimkus ar liberalas Juozas Baublys. Visi jie 2016 metais kandidatuodami į Seimą deklaravo individualia žemės ūkio veikla užsiimantys nuo 2003-iųjų. Apie tai, kad nuo 2000 metų valdo žemės ūkio technikos įmonę „Auridana“, privačių interesų deklaracijoje Vyriausiąją rinkimų komisiją informavo ir kitas Komiteto narys „valstietis“ Aurimas Gaidžiūnas.

Kodėl R.Karbauskio verslui nepalankūs siūlymai atmesti – neaišku

Kaip minėta anksčiau, praeitų metų rugsėjį susirinkęs Kaimo reikalų komitetas R.Karbauskio verslui nepalankių siūlymų nesvarstė ir automatiškai palaimino mįslingai sudarytos darbo grupės nuomonę – ji atmetė idėją peržiūrėti įstatyme įtvirtintą susijusių asmenų sąvoką.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

G.Landsbergis tikina bandęs sužinoti, kokie buvo tokį sprendimą priėmusios darbo grupės motyvai.

Lieka vienintelis kelias: pataisas iš naujo registruoti ir su visuomenės, žiniasklaidos priežiūra sekti jų svarstymą iš naujo.

„Kadangi nėra nei darbo grupės posėdžio išrašo, nei garso įrašo – jie neprivalo įrašinėti – turime vienintelį dalyką – Kaimo reikalų komiteto oficialų formalų paaiškinimą, kuris nieko nepaaiškina, kodėl viena konkreti pataisa buvo atmesta. Mano požiūriu, lieka vienintelis kelias: pataisas iš naujo registruoti ir su visuomenės, žiniasklaidos priežiūra sekti jų svarstymą iš naujo“, – sako Seimo narys ir priduria, kad prie šios iniciatyvos kvies prisijungti daugiau frakcijos narių.

Pagal šiuo metu galiojantį reglamentavimą, asmuo ar su juo susiję asmenys Lietuvoje gali įsigyti tiek žemės, kad bendras žemės ūkio paskirties žemės plotas neviršytų 500 hektarų.

Susijusiais asmenimis, remiantis įstatymu, laikomi sutuoktiniai, tėvai (įtėviai), jų nepilnamečiai vaikai (įvaikiai), su išimtimis – juridiniai asmenys.

Su 15min tyrimu apie R.Karbauskio šeimos įmonių tinklą, kuriuo besinaudodamas Seimo nario „Agrokoncernas“ valdo žemes ir apeina įstatymą, galite susipažinti čia. Po šio tyrimo Generalinė prokuratūra, atsižvelgdama į atvejus, kai keli juridiniai asmenys galimai bendrai valdo didesnius nei teisės aktuose nustatyti 500 hektarų žemės ūkio paskirties žemės plotus, nusprendė inicijuoti tyrimą.

„Pagaliau baigsis manipuliacijos ir interpretacijos. Prokuratūra atsakys į visus klausimus“, – socialiniame tinkle „Facebook“ anksčiau skelbė R.Karbauskis, neigęs, kad jis ar jo šeima įstatymus pažeidė ar apeidinėjo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Neįgaliųjų poilsis Šventojoje: penkių kvadratinių metrų zona palubėje su kebliu patekimu

Kultūra

15min studijoje – prestižiniame Lokarno kino festivalyje apdovanoto filmo „Rūgštus miškas“ kūrėjai

Aktualu

Paulius Gritėnas: Ofiso planktono rengimo ministerija

24sek

„Žalgiris“ susigrąžins į Barseloną nuklydusį Lietuvos talentą

Sportas

Ispanai rodo raumenis: „Sevilla“ nusivalė kojas į šviesmečiais atsilikusią komandą

Gyvenimas

Kodėl ant vaismedžių pūva obuoliai ir kriaušės? Specialistas pataria, kaip to išvengti

Pasaulis kišenėje

Karališka prabanga ir didybė: įspūdingiausi valdovų rūmai pasaulyje

Gazas

Dyzelinis variklis: ar tikrai taip blogai? Pasaulio pabaiga? Nebūtinai!

Gazas

BMW paskelbė: visiškai autonominiai automobiliai – utopija

24sek

LaVaras Ballas apsimelavo: naujos jo lygos žaidėjai liko be žadėtų pinigų

TOP6: ką skaityti ir kuo svarbios paveikslėlių knygos vaikams – pasakoja ekspertai

Gazas

Netrukus Vilnių užplūs jaunų vairuotojų srautas: pavojingų vietų sąrašas

Vardai

Maksimas Galkinas sausakimšoje Palangos salėje šaipėsi iš D.Grybauskaitės ir kaltinimų Rusijai

Aktualu

Advokatas R.Jurka apie E.Vėlyvio akciją: gerai, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas

Gazas

50 metų vienoje darbovietėje išdirbęs vairuotojas: „Aplink Žemę ne kartą apsukau“

24sek

Netikėtas vizitas: „Ryto“ naujokams – sirgalių krikštas

Vardai

Kodėl iš neblaivaus E.Dragūno nebuvo konfiskuotas „Lamborghini“: advokatės komentaras

Maistas

Gaudom paskutinius vasaros savaitgalius: receptai, kuriuos būtina išbandyti

Verslas

N.Numavičiaus kontroliuojama įmonė rekonstruos dalį „Audėjo“

Infografikas

Naujienos

Aktualu

Neįgaliųjų poilsis Šventojoje: penkių kvadratinių metrų zona palubėje su kebliu patekimu

Kultūra

15min studijoje – prestižiniame Lokarno kino festivalyje apdovanoto filmo „Rūgštus miškas“ kūrėjai

Aktualu

Paulius Gritėnas: Ofiso planktono rengimo ministerija

24sek

„Žalgiris“ susigrąžins į Barseloną nuklydusį Lietuvos talentą

Sportas

Ispanai rodo raumenis: „Sevilla“ nusivalė kojas į šviesmečiais atsilikusią komandą

Gyvenimas

Kodėl ant vaismedžių pūva obuoliai ir kriaušės? Specialistas pataria, kaip to išvengti

Pasaulis kišenėje

Karališka prabanga ir didybė: įspūdingiausi valdovų rūmai pasaulyje

Gazas

Dyzelinis variklis: ar tikrai taip blogai? Pasaulio pabaiga? Nebūtinai!

Gazas

BMW paskelbė: visiškai autonominiai automobiliai – utopija

24sek

LaVaras Ballas apsimelavo: naujos jo lygos žaidėjai liko be žadėtų pinigų

TOP6: ką skaityti ir kuo svarbios paveikslėlių knygos vaikams – pasakoja ekspertai

Gazas

Netrukus Vilnių užplūs jaunų vairuotojų srautas: pavojingų vietų sąrašas

Vardai

Maksimas Galkinas sausakimšoje Palangos salėje šaipėsi iš D.Grybauskaitės ir kaltinimų Rusijai

Aktualu

Advokatas R.Jurka apie E.Vėlyvio akciją: gerai, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas

Gazas

50 metų vienoje darbovietėje išdirbęs vairuotojas: „Aplink Žemę ne kartą apsukau“

24sek

Netikėtas vizitas: „Ryto“ naujokams – sirgalių krikštas

Vardai

Kodėl iš neblaivaus E.Dragūno nebuvo konfiskuotas „Lamborghini“: advokatės komentaras

Maistas

Gaudom paskutinius vasaros savaitgalius: receptai, kuriuos būtina išbandyti

Verslas

N.Numavičiaus kontroliuojama įmonė rekonstruos dalį „Audėjo“

Infografikas

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min