2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2018 01 05

Už Petro Gražulio „Lexus“ sumokėta ir iš valstybės pinigų: dėl politiko veiklos kreiptasi į prokurorus

Petras Gražulis klimpsta 15min atskleistoje prabangaus „Lexus“ pirkimo istorijoje. Politikas įsigijo mašiną, kurios dalį vertės anksčiau padengė valstybės lėšomis – o tai, anot Seimo konservatorių ir „valstiečių“ atstovų, yra neteisėta. Negana to, P.Gražulis atsisako pasakyti, ar už mašiną mokėjo grynais.
Petras Gražulis
Petras Gražulis / Austėjos Usavičiūtės montažas

P.Gražulis mašiną slapčia įsigijo iš bendrovės „Nordic Via“, kurios verslas Lietuvoje tiesiogiai susijęs su Rusijos naftos milžine „Rosneft“. Politikas mašiną nusipirko, bet tai nuslėpė. Ir tai tik dalis istorijos. Kaip išaiškino ketvirtadienį paskelbtas 15min žurnalisto Dovydo Pancerovo tyrimas, tą patį „Lexus“ P.Gražulis anksčiau nuomojo iš parlamentinių lėšų. O tokios mašinos pirkimas jau kvepia rimtu pažeidimu.

Kreipėsi ir į prokurorus

Pirmieji į 15min tyrimą sureagavo konservatoriai. Seimo narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė dėl „Lexus“ istorijos kreipėsi į Seimo etikos sargus ir prokuratūrą. Be to, P.Gražulio istoriją siūloma traukti į parlamentinį tyrimą dėl politikų ir verslo ryšių.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė

„Viešojoje erdvėje pasirodžius informacijai apie P.Gražulio ryšius su juridiniais asmenimis ir automobilio nuomos bei pirkimo sutartis, kyla įtarimų, jog jis tokiu būdu galėjo gauti turtinės naudos – įgijo automobilį – valstybės sąskaita, nes didžioji dalis jo įsigyto automobilio vertės galimai buvo padengta valstybės biudžeto lėšomis, kas mėnesį mokant nuomos įmokas. Tačiau Seimo nariams draudžiama įsigyti automobilius, kuriuos jie anksčiau nuomojo už kanceliarines lėšas“, – penktadienį išplatintame pranešime teigia R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Automobilių nuomą iš parlamentinių lėšų uždraudė dabartinė valdžia. Tai buvo vienas pirmų į valdžią atėjusių „valstiečių“ darbų. Kad Seimo nariams draudžiama įsigyti iš parlamentinių lėšų anksčiau nuomotas mašinas, 15min patvirtino ir „valstietė“ Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė.

„Tikrai taip. Mes ir norėjome uždaryti tą problemą, (...) kai kolegos iš parlamentinių išlaidų nuomodavo mašinas. Na, išperkamoji nuoma nebuvo galima. Bet įvykdavo keistų tokių dalykų. Todėl dabar jau griežtai tai yra nustatyta“, – kalbėjo R.Baškienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rima Baškienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rima Baškienė

Anot jos, P.Gražulio atvejis turi būti deramai įvertintas etikos sargų. Ar „tvarkietis“ galėjo tokiu būdu pasisavinti valstybės turtą, pašnekovė vertinti nesiryžo.

Ar mokėjo grynais? Nesakys

15min pavyko susisiekti ir su P.Gražuliu. Politikas iš pradžių bendravo gana atvirai, nors ir su ironijos gaidele. Jis patvirtino, kad iš parlamentinių lėšų ilgai nuomojosi būtent šį „Lexus“, anksčiau registruotą su politiku siejamos bendrovės „Judex“ vardu. Tačiau politikas nemano, kad tokiu būdu buvo padengta dalis mašinos vertės.

„Aš ją rinkos kaina pirkau, o ne likutine verte. Kokia jos likutinė vertė – aš net nežinau. Gal jos likutinė vertė – kokie 10 tūkst. eurų, buhalteriškai“, – teisinosi P.Gražulis, mašiną nusipirkęs už 21 tūkst. eurų. Pirminė „Lexus“ vertė, 15min surinktais duomenimis, buvo gerokai didesnė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Petro Gražulio „Lexus“
Luko Balandžio / 15min nuotr./Petro Gražulio „Lexus“

Pagal Seimo kanceliarijos skelbiamus duomenis, 2015 metais automobilio nuomai P.Gražulis išleido 4,1 tūkst. eurų, po metų – dar 3,6 tūkst. eurų parlamentinių lėšų. Tai mokesčių mokėtojų pinigai. O kokiais pinigais už „Lexus“ pirkimą mokėjo P.Gražulis – visai kitas klausimas.

Pasiteiravome P.Gražulio, kaip jis mokėjo automobilį perdavusiai „Nordic Via“ – grynais ir pavedimu. Ir čia politikas užsiplieskė.

„Koks jūsų reikalas? Kaip norėjau, kaip susitarėm – taip ir mokėjau“, – atšovė P.Gražulis.

Pokalbio metu klausimas apie mokėjimo būdą pakartotas dar kelis kartus, bet „tvarkiečio“ atsakymai buvo iš esmės identiški. Galiausiai politikas vėl pratrūko, kaltindamas 15min ryšiais su prezidentūra, STT ir net Lietuvoje uždrausta komunistų partija. Pavyzdžiui:

„Žinau, kad čia yra STT dienraštis.“

„Klaninės sistemos, kurią valdo konservatoriai ir Grybauskaitė, dalis.“

„Anksčiau jus valdė komunistai, KGB ir, kas čia valdė...“

Priminus, kad 15min atsirado gerokai po Sovietų Sąjungos griūties, politikas pradėjo žarstytis melagingais pareiškimais, neva 15min „įsteigė rusų kompanijos“.

Beje, P.Gražulis jau suskubo papildyti savo interesų deklaraciją. Ketvirtadienį pateiktame dokumente politikas patvirtina pernai gegužę „Lexus“ nusipirkęs už 21 tūkst. eurų iš kompanijos „Nordic Via“. Apie mašinos istoriją su „Judex“ vėliava politikas deklaracijoje neužsimena – bet įstatymas ir neįpareigoja to daryti.

VIDEO: Petras Gražulis pratrūko, paklausus apie nuslėptą sandorį su „Rosneft“ atstovais

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Parašykite atsiliepimą apie 15min