Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 7d. 21:39

V.Bakas: visuomenei bus atskleista visa 10 metų kaupta informacija, sąrašas įspūdingas ir jis neapsiriboja viena įmone

Vytautas Bakas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Vytautas Bakas

„Visuomenei bus atskleista visa informacija, kuri buvo kaupiama daugiau negu 10 metų, apie neteisėtą įtaką, nedeklaruotą įtaką. Kada niekam neatskaitingi, niekieno nerinkti žmonės tenkino savo asmeninius poreikius visų Lietuvos piliečių sąskaita. Kada korumpavo politikus, šantažavo, netgi siekė įtraukti į svarbiausias valstybės institucijas savo žmones: prokuratūra, teismai, ministerijos. Tikrai įspūdingas sąrašas ir jis tikrai neapsiriboja viena įmone“, – apie baigiamą verslo įmonių įtakos politikai tyrimą kalba Vytautas Bakas.

LRT laidoje „Dėmesio centre“ – pokalbis su Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku Vytautu Baku.

– Pone Bakai, jūsų komitetas taip pat atlieka specialų tyrimą dėl politikos ryšių su verslo grupėmis. Prezidentė, aiškindamasi visuomenei dėl susirašinėjimo su E.Masiuliu, interviu tarsi užsimena žinanti apie jūsų komiteto būsimas išvadas ar turimą medžiagą, kuri neva patvirtina, kad žurnalistas Tomas Dapkus yra ne tik žurnalistas, bet ir atlikdavo kitas koncerno jam pavestas funkcijas. Ar jūs galėtumėte tai kaip nors pakomentuoti?

– Pradėkime nuo to, kad išvadų šiandien niekas negali žinoti, nes aš pats nežinau galutinių išvadų – jų dar nėra. Žmonės dirba ir savaitgaliais, mūsų biuras formuluoja pagrindines išvadas. Šiandien aš mačiau pirminį projektą, todėl noriu pasakyti labai atvirai – tiek tyrimo režimas, tiek pačios išvados nėra niekam žinomos, išskyrus komiteto narius. Tačiau vienas iš mūsų tyrimo šaltinių yra, be abejo, valstybės institucijų teikiama informacija.

Reikėtų pasakyti, kad aukščiausi valstybės vadovai nuolat, ne tik dabar, bet ir anksčiau, gaudavo ir gauna informaciją apie procesus, kurie reikšmingi valstybės saugumui. Taigi nereikėtų stebėtis prezidentės pasisakymu – reikėtų stebėtis, jei ji negautų jokios informacijos.

– Šiandien viešai paskelbta Valstybės saugumo departamento (VSD) informacija, kuri buvo skirta Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK). Mes, žinoma, negalime atskleisti šaltinio, iš kurio gavome informaciją. Šiuose dokumentuose kai kurios pavardės ir juridinių asmenų pavadinimai yra paslėpti daugeliu atveju. Neslepiamos tik D.Mockaus, R.Kurlianskio, T. Dapkaus, ir R.Raulynaičio pavardės. Tai, kas čia parašyta, iš esmės patvirtina tai, ką kalba prezidentė. Jūs susipažinęs su paviešintais dokumentais?

– Aš nežinau, kokius jūs turite dokumentus. Noriu pasakyti, kad NSGK dabar surašė pirminį 150 lapų išvadų projektą, jame yra kelios dešimtys pavardžių. Mūsų dėmesio centre yra penkios ar šešios įmonės.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Tomas Dapkus su žmona Natalija
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Tomas Dapkus su žmona Natalija

– Kas tai per įmonės?

– Aš nenorėčiau dabar detalizuoti. Atleiskite, tai būtų tiesiog nesolidu. Aš manau, kad komitetas pateiks visuomenei apibendrintą, ne iš konteksto ištrauktą informaciją. Mes turime tikslą ir girdėjau prezidentės raginimą išviešinti kuo daugiau informacijos. Tikiuosi, kad mums pavyks tai padaryti. Visuomenei bus atskleista visa informacija, kuri buvo kaupiama daugiau negu 10 metų, apie neteisėtą įtaką, nedeklaruotą įtaką. Kada niekam neatskaitingi, niekieno nerinkti žmonės tenkino savo asmeninius poreikius visų Lietuvos piliečių sąskaita. Kada korumpavo politikus, šantažavo, netgi siekė įtraukti į svarbiausias valstybės institucijas savo žmones: prokuratūra, teismai, ministerijos. Tikrai įspūdingas sąrašas ir jis tikrai neapsiriboja viena įmone.

Yra nesolidu, kad iš valstybės institucijų parlamentinio tyrimo medžiaga tampa vieša anksčiau, negu tai daro komitetas. Tai gali būti tik dalis informacijos, ja galima vėliau manipuliuoti ir t.t. Palaukime porą savaičių ir pamatysime ne vieną įmonę. Labai to tikiuosi. Bent jau kaip pirmininkas tikrai kovosiu, kad visuomenė sužinotų visą tyrimą medžiagą, kurią surinko NSGK.

– O jūsų nuomone, būtų normalu viešinti kai kurių asmenų susirašinėjimus trumposiomis žinutėmis? Pavyzdžiui, Tomo Dapkaus ir Raimondo Kurlianskio žinutes: „ryt 10 m. jūsų politiniam projektui. Pamenu, kaip skilo nuo abonento, ir kaip visi svarstė, kad turbūt neišgyvens, o išgyveno ir dar šiemet paims valdžią. Toliaregiška...“ Čia dalis medžiagos apie tai kaip, anot saugumo, Liberalų sąjūdis yra iš esmės „MG Baltic“ koncerno nuo A.Zuoko partijos atskelta grupė ir įkurta nauja politinė jėga „MG Baltic“ iniciatyva. Liberalų sąjūdis kaip „MG Baltic“ projektas – taip formuluoja VSD. Tokius pokalbius jūs tiesiog viešinsite? Tai teisėta?

– Pasakysiu taip – aš galiu komentuoti tik komiteto išvadas. Šiandien jų nėra, visos jos yra įslaptintos, todėl komentuoti tai, kas gauta iš patikimų žiniasklaidos šaltinių, man būtų sudėtinga. Neslėpsiu, mes šiandien ryte gavome trečdalį išslaptintos informacijos iš tos, kurios prašėme. Likusi informacija turėtų būti komitetui pateikta iki trečiadienio. Tada procedūra yra tokia, kad komiteto nariai, atsižvelgiant į gautą medžiagą, formuluos savo išvadas, šlifuos kiekvieną pastraipą. Bet noriu pasakyti, kad visuomenė gaus visą informaciją. Aš esu šalininkas, kad visi 149 lapai, kuriuos mes dabar parašėme, būtų prieinami visuomenei. Kad tiek žurnalistai, tiek politologai galėtų daryti savo įžvalgas.

Manau, kad mums neišvengiamai reikia priimti sprendimus – kalbu apie įstatymų leidybą, apie institucijų stiprinimą, kad užkištume tas landas, per kurias netenkame labai daug vertės ir lėšų. Dėl to stringa mūsų valstybės raida. Mūsų tikslas – parodyti tas skyles. Tikrai nieko nekaltinsime, mes pateiksime tai, kaip veikia politika, kaip priimami sprendimai. Mes pateiksime pagrindinius interesus, tarpininkus, pagrindinius tikslus, sandorius ir t.t. Visa tai bus pateikta, ir aš manau, kad šiuo klausimu pozicija ir opozicija turėtų susivienyti. Tik tada mes galime padaryti didelį proveržį, nors taip Lietuva tikrai yra daug pasiekusi.

– Pone Bakai, tai, ką jūs kalbate, be abejonės yra labai svarbu. Jūs dabar negalite pasakyti tų 5 koncernų ar verslo grupių, kurių veiklą, politinę galią tyrėte, bet tai yra, sakykime taip – praeities įtaka. Turbūt akivaizdu, kad pasakius A reikia pasakyti ir B – dabar įtaka taip pat yra galima. Žinome, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas R.Karbauskis yra vienos stambiausių verslo organizacijų Lietuvoje savininkas. Ir tai negali neturėti poveikio politinei sistemai. Kaip su tuo?

– Galėtumėte patikslinti, kur tas poveikis yra? Aš NSGK vadovauju dvejus metus. Per tą laiką nesu gavęs nė vieno prašymo, netgi pasidomėjimo iš partijos pirmininko apie tai, ką mes darome, ką tiriame. Priešingai – per dvejus metus buvo priimti sprendimai, kurie be precedento sustiprino mūsų krašto saugumą, sustiprino mūsų žvalgybas, jų pajėgumus. Dabar yra pertvarkoma valstybės tarnyba. Manau, mes tokių sprendimų neturėjome pastaruosius 14 metų – nuo stojimo į NATO.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

– Jūsų tyrimas „Agrokoncerno“ niekaip nelietė: nei rusiškų trąšų vežimo į ES, nei keliasdešimt tūkstančių hektarų valdymo, nei sprendimų, susijusių su žemės ūkiu, kontekste ir t.t. Jūs to koncerno neanalizavote?

– Aš jums atsakysiu į tą klausimą, kai mes baigsime tyrimą.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus atvyko į Prezidentūrą, susitinka su D.Grybauskaite

Popiežiaus vizitas Aktualu

Kelionė su „Ganytoju“: kaip atrodo popiežiaus skrydžiai į užsienį?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus jau Lietuvoje – oficiali pasitikimo ceremonija įvyko

Popiežiaus vizitas Aktualu

Svarbios maldos vietos Lietuvoje

Aktualu

Dandolke nužudytos lietuvės vaikams teikiama psichologo pagalba: spręs dėl perdavimo į globėjų rankas

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Popiežiaus vizitas 15min iš Romos Aktualu

Prieš 5 metus – 15min klausimas popiežiui Pranciškui. Apie krepšinį

24sek

LKL reitingas: Šaro efektas, „Ryto“ viltys ir „kubilo“ komandos ambicijos

Pasaulis kišenėje

Nauja verta aplankyti vieta Egipte: turistams atvertas 4 tūkst. senumo kapas

Aktualu

Popiežius Pranciškus: biografija ir įdomūs faktai

Vardai

Po sužadėtuvių Nomeda Marčėnaitė su mylimuoju po vienu stogu kraustytis neskuba: „Nenorime pokyčių“

Aktualu

Prezidentu gyventojai mato Gitaną Nausėdą ir Saulių Skvernelį

Vardai

Kourtney Kardashian santykių viražai: trijų vaikų mama susitikinėja su 20-mečiu jaunuoliu

Gazas

Priešpaskutinė diena Balkanų ralyje: kraujuojančios lietuvių žaizdos

Sportas

Įspūdingai laimėjęs I.Barysas gavo pylos nuo trenerių: „Taip rizikuoti negalima“

Gyvenimas

Ką galime sodinti rudenį: renkantis sodinukus, svarbu neapsirikti

Vardai

Amalia Damonte – moteris, kurią popiežius Pranciškus norėjo vesti: atstumtas atsigręžė į Dievą

Popiežiaus vizitas 15min iš Romos Aktualu

Pranciškaus kelionių puošmenos? Dieviški netikėtumai

Žurnalistai laukia Prezidentės ir Popiežiaus susitikimo

Maistas

Savaitgalio pietums – lietuvių mėgstami balandėliai: 9 klasikiniai ir egzotiškesni receptai

Naujienos

Nusivylimas Toronte: „Raptors“ žaidėjų ir LeBrono emocijų kontrastai

Aktualu

Donaldas Trumpas ketina paskelbti, ar grąžins sankcijas Iranui

Aktualu

Sirijoje sudužo karinis rusų sraigtasparnis, abu pilotai žuvo

Aktualu

Ką Šiaurės ir Pietų Korėjų lyderių susitikimo metu slėpė Kim Jong Uno batai?

Vardai

Meghan Markle įrodė savo pranašumą prieš hercogienę Catherine

Aktualu

Darbo užkulisiai iš arti: policijos pareigūnų šūviai aidi prekybos centruose ir miškuose

Aktualu

Šiauliuose aptikti XVII a. namo pamatai

Gazas

Rygoje prasidėjo Lietuvos šonaslydžio čempionatas, lietuviai svilino asfaltą su latviais ir estais

Gyvenimas

Pilvinio tipo nutukimas glaudžiai susijęs su depresija

Verslas

S.Eidrigevičiaus vardo menų centrui architektai pasiūlė 19 idėjų: išrinkite geriausią!

Sportas

Pasaulio ledo ritulio čempionate Rusija ir Kanada varžovų nepagailėjo

24sek

Šansą gavęs „Žalgirio“ jaunimas įrodė vertę prieš „Juventus“

Aktualu

Išslaptinta VSD pažyma: „MG Baltic“ bandė valdyti valstybę, D.Mockus sako, kad koncernas dirbo gerai

Kultūra

Savaitgalis Kauno Šančiuose: parako sandėlyje skambėjo smuikas, lauke kvepėjo kepami blynai

Vardai

M.Kiltinavičius Lisabonoje I.Zasimauskaitei perka ir maistą: „Negalime valgyti bet kur“

Aktualu

Oksfordo centre policija susišaudė su ginkluotu asmeniu

Sportas

Įspūdingą A.Gudžiaus metimą treniruotėje išvydęs treneris: „Tai fenomenalu“

Gazas

Į kelionę automobiliu: kaip pasiruošti, kad pusiaukelėje neprireiktų remonto

Laisvalaikis

JAV vaikų darželio žaidimų aikštelėje aptiktas lokys

Vardai

Deimantės Guobytės mergvakaris Niujorke ir Las Vegase: šėlionės prie baseino ir Calvinas Harrisas

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min