Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

​Vaikų gelbėtoja Rasa Dičpetrienė nutuokia, kodėl 14-metė alytiškė iššoko per mokyklos langą

Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vykdomoji direktorė Rasa Dičpetrienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė Rasa Dičpetrienė
Šaltinis: 15min
0
A A

15min.lt pateikia organizacijos „Gelbėkit vaikus“ direktorės Rasos Dičpetrienės komentarą po nelaimės Alytaus Šaltinių pagrindinėje mokykloje. Antradienį per pietus Alytuje 14-metė moksleivė, pastaruoju metu nelankiusi pamokų, atėjo į mokyklą ir įvykdė grasinimą iššokti per langą iš trečiojo aukšto koridoriaus. Paauglė, kurios tėvai šiuo metu uždarbiauja užsienyje, dėl daugybinių sužalojimų iš ligoninės Alytuje skubiai pervežta bei paguldyta gydyti į Kauno ligoninę.

Vakarykštė nelaimė skaudžiai palietė mūsų organizaciją ir asmeniškai mane, kaip mamą. Nežinodama visų priežasčių, nesiimu spėlioti, kodėl pro langą iššokusi mergaitė priėmė tokį sprendimą, tik per plauką nesibaigusį tragedija. Psichologams pabendravus su vaiku, tikiu, pavyks išsiaiškinti tikrąsias šio žingsnio priežastis ir kiek galima labiau padėti minėtai septintokei psichologiškai ir fiziškai sustiprėti.

Vakarykštės nelaimės akivaizdoje noriu atkreipti dėmesį į tai, ko iš šios skaudžios situacijos turėtume pasimokyti mes, Lietuvos piliečiai.  

Vakar kaip niekada aiškiai ir atvirai išgirdome visuomenę ir žiniasklaidą kalbant apie užsienin gyventi išvykusių ir su giminaičiais Lietuvoje paliktų vaikų problemą. Iš tiesų ši problema Lietuvoje egzistuoja jau seniai – gerą dešimtmetį ar net daugiau ir pastaruoju metu ypač aštrėja.

Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ dienos centruose neretai susiduriame su užsienin dirbti išvykusių tėvų paliktų vaikų atvejais. Tokios šeimos nelaikomos socialiai remtinomis, tad jas stebėti sunku, jos niekur neįtrauktos ir nesuregistruotos. Sunku būtų nurodyti net apytikslį jų skaičių mūsų šalyje. Nors ir negalėdami tiksliai apskaičiuoti problemos masto, žinome, jog ji egzistuoja ir kiek tik įmanoma, stengiamės apie tai kalbėti. Padedami rėmėjų, Lietuvoje likusiems emigrantų vaikams ruošiame pagalbos programą, kurią netrukus pradėsime vykdyti.

Emigrantų tėvų Lietuvoje paliktiems vaikams pagalbos reikia dėl to, kad fiziškai atskirtas nuo tėvų, vaikas jaučia ir psichologinę atskirtį. Jau vien faktas, kad negali tėvams bet kada paskambinti, nepavyksta jų kasdien pamatyti, po pamokų sugrįžus namo negali su tėvais pasidalinti dienos džiaugsmais ir rūpesčiais, vaikui reiškia labai daug. Ypač tai svarbu paauglystėje, kai tėvų supratimo reikia daugiau nei bet kuriuo kitu gyvenimo laikotarpiu.

Seneliai ar kiti giminaičiai dėl savo amžiaus ar ne tokio gero pažinimo, dažnai sunkiai gali suprasti ir „pajausti“ vaiką. Sakau „pajausti“, nes būtent psichologinis „pajautimas“ ir fizinis ryšys (apkabinimas, paglostymas) yra svarbios, neperduodamos jokiais interneto kanalais ar programomis, tėvų ir vaikų bendravimo detalės. Fizinė gerovė tikrai nėra svarbiausia, ko reikia vaikui. Jei jos pakaktų, 30-yje organizacijos „Gelbėkit vaikus“ kuruojamų dienos centrų neturėtume tiek emigrantų vaikų, ieškančių šilumos, supratimo, norinčių išsipasakoti ir būti išgirstais. Kai namuose prarandamas saugumo jausmas, vaikai jaučiasi apleisti, sunkiai integruojasi į visuomenę, nelengvai sprendžia kasdienius rūpesčius, dažniau susiduria su patyčių problema. Mūsų, Lietuvos piliečių, pareiga, pagal galimybes tokiems vaikams padėti. 

Luko Balandžio nuotr./Jonas Valančiūnas
Luko Balandžio nuotr./Jonas Valančiūnas „Gelbėkit vaikus“ renginyje.

Antrasis dalykas, kurį skatina apmąstyti vakarykštis alytiškės paauglės žingsnis, yra patyčių Lietuvos mokyklose problema. Pagal patyčių skaičių mokyklose, Lietuva pirmauja Europoje.

Mūsų organizacijos psichologai, įvairių patyčių prevencijos programų metu lankydamiesi Lietuvos mokyklose, teigia, kad patyčių procentas jose – apie 60 proc. Tai reiškia, jog Lietuvos mokyklose patyčias patiria daugiau nei kas antras moksleivis.

Lietuvoje atlikto „Neigiamos vaikystės patirties“ tyrimo metu įrodyta, jog vaikystėje keturis ar daugiau kartų patyčias patyręs žmogus net 14 kartų daugiau yra linkęs į savižudybę.

Galbūt dėl patyčių gausos mokykloje, pasaulyje pirmaujame ir savižudybių skaičiumi? Švietimo ministerijos ir NVO vykdomos patyčių prevencijos mokyklose gausiai vykdomos programos niekada nebus efektyvios tol, kol Lietuvos žmonės nesupras, kad pradėdami nuo artimiausios savo aplinkos, situaciją keičiame kiekvienas iš mūsų. Sudrausminkime besityčiojantį, padėkime nuskriaustajam, atkreipkime dėmesį į apleistąjį, sukluskime, jei vaikas arba suaugęs žmogus, kad ir juokaudamas, ima kalbėti apie savižudybę. 

Pasak tyrimų, jau keletą metų iš eilės Lietuvos vaikai yra nelaimingiausi pasaulyje. Tik mes, Lietuvos žmonės, galime pakeisti situaciją ir padėti mūsų šalies vaikams užaugti aktyviais, sąmoningais ir –  svarbiausia – laimingais mūsų šalies piliečiais. Būkime sąmoningi, būkime pilietiški.

PAGALBA TELEFONU
Psichologinės pagalbos tarnyba Telefono numeris Darbo laikas
Vilties linija
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai
116 123
visą parą
Jaunimo linija
Emocinę paramą teikia: savanoriai
8 800 28888
visą parą
Vaikų linija
Emocinę paramą teikia: savanoriai
116 111
kasdien (11:00–21:00)
Pagalbos moterims linija
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
8 800 66366
kasdien (10:00–21:00)
Linija doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai
8 800 77277
I–V (16.00–20.00)
Krizių įveikimo centras Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Olandų g. 19-2, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt).
*Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
8 640 51555
I, III, V (16.00–20.00)

Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami.
Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

PAGALBA INTERNETU
Vilties linija
pagalba teikiama suaugusiems
Rašyti svetainėje: paklausk.kpsc.lt/contact.php
arba rašyti el. paštu: vilties.linija@gmail.com
atsako per 3 darbo dienas
Jaunimo linija
Emocinė parama teikiama jaunimui
Registruotis ir rašyti: www.jaunimolinija.lt/laiskai
atsako per 2 darbo dienas
Vaikų linija
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Registruotis ir rašyti:
www.vaikulinija.lt
atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalbos moterims linija
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Rašyti el. paštu:
pagalba@moteriai.lt
atsako per 3 darbo dienas

Papildoma informacija - www.klausau.lt

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min