TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Valdas Adamkus: Darbo partijos byla nebuvo politizuojama

Valdas Adamkus
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Valdas Adamkus
Šaltinis: BNS
0
A A

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus teigia, kad jo dienoraščių knyga „Paskutinė kadencija“ negali tapti pretekstu paskelbti vadinamąją Darbo partijos (DP) juodosios buhalterijos bylą politizuota.

„Aš net neprileidžiu to ir visiškai negalvoju apie tai“, – paklaustas, ar nemano, kad jo teiginiai knygoje sudaro galimybes laikyti tyrimą politizuotu, BNS trečiadienį sakė V.Adamkus.

DP lyderis Viktoras Uspaskichas, trečiadienį liudijęs komisijai dėl neliečiamybės, citavo V.Adamkaus knygą bei jo pasisakymus televizijos laidoje. Cituodamas vietas, kurios, jo teigimu, rodo tiesioginį šalies vadovo kišimąsi į bylą, V.Uspaskichas tikino, jog vien to užtektų bylą pripažinti politine.

V.Uspaskichas citavo V.Adamkaus pasisakymus, esą atlikus kratą V.Uspaskicho namuose jis paprašęs bylai skirti papildomų pareigūnų, taip pat nuogąstavo dėl prokurorų esą duoto pažado nesuimti V.Uspaskicho, jei šis grįžtų į Lietuvą ir bendradarbiautų su teisėsauga.

V.Adamkus BNS trečiadienį sakė, kad būdamas prezidentu jis nesikišo į šią bylą. Paklaustas, ar jis iš tiesų prašė skirti papildomų pareigūnų bylai tirti, V.Adamkus patikino to nedaręs.

„Nieko, absoliučiai nieko, jokio ryšio nebuvo ir aš stengiausi sąmoningai su tuo reikalu nieko bendro neturėti. Aš toje knygoje užkliuvau už vienintelio dalyko – aš skaitydamas spaudoje ir girdėdamas bei matydamas, kaip jie Maskvoje susirinkę išdergė Lietuvą, užsiregistravau kaip faktą tai. Kaip aš vedžiau dienoraštį visą laiką apie visus Lietuvos įvykius dešimt metų, taip ir tas faktas yra užfiksuotas. Aš aprašiau, kaip Viktoras išsivežė visą savo Darbo partijos prezidiumą į Maskvą ir sušaukė spaudos konferenciją, kurioje iškoneveikė Lietuvą“, – prisiminė V.Adamkus.

Knygoje „Paskutinė kadencija“ Darbo partijos byla minima ne kartą.

„Ką aš knygoje parašiau, tai aš viską atsimenu, kadangi aš ją pats rašiau, pats redagavau, pats susitvarkiau. Aš kiekvieną sakinį ten žinau, kas yra parašyta, niekas jos man neparašė“, – tikino jis.

Knygoje „Paskutinė kadencija“ Darbo partijos byla minima ne kartą.

„Į Prezidentūrą atvažiavau kone kaip įprastą darbo dieną – vos keliolika minučių po aštuntos. Netrukus atvyko generalinis prokuroras Algimantas Valantinas, valstybės saugumo departamento vadovas Arvydas Pocius ir mano patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Mindaugas Ladiga. Jie supažindino mane su vakar dar ir po vidurnakčio vykdytos kratos Darbo partijos būstinėje rezultatais. Paimti kompiuteriai, bus mėginama išsiaiškinti neskaidrias finansines operacijas, nes yra pagrindas įtarti, esat dvigubą buhalteriją. Darbo partija skelbė, kad turėjusi apie 2 milijonus litų pajamų. Jau dabar nustatyta, kad buvo operuojama daugiau nei 10 milijonų litų. Bus mėginama nustatyti, iš kur atkeliavo tie pinigai. Darbiečiai, aišku, šaukia, kad tai politinis susidorojimas. Pats Viktoras Uspaskichas dabar yra Maskvoje. Prašiau generalinio prokuroro tik vieno dalyko: nevilkinti tyrimo ir, jei pažeisti įstatymai, kuo skubiau bylą perduoti teismui. Antraip neišvengsime viso teisinio proceso supolitinimo“, – 2006 metų gegužės 21 dieną, sekmadienį, padarytame įraše teigė V.Adamkus.

„Vakar vakare, parskridus į Vilnių, man pranešė, kad Valstybės saugumo departamento direktorius Arvydas Pocius ir mano patarėjas Mindaugas Ladiga prašo iš ryto su jais skubiais susitikti. Jie mane informavo apie kratos Darbo partijos būstinėje rezultatus. Kompiuterių laikmenose ir dokumentuose aptikti duomenys patvirtina, kad būta dvigubos buhalterijos. Esą pinigai kone maišais buvo vežiojami į partijos būstinę ir išmokami ne tik partiečiams, bet ir visokiems rėmėjams. Vien “Respublikai„ šiemet sumokėta 400 tūkstančių litų! Ko gero, tai geriausiai paaiškina, kodėl šis laikraštis laikosi tokios vienašalės pozicijos. Daug įdomių pavardžių iš Viktoro Uspaskicho pinigų gavusių asmenų sąraše. Pasirodo, viena buhalterė partijos būstinėje tvarkė oficialią apskaitą, o antra kitame pastate – neoficialią. Krata buvo padaryta ir V.Uspakicho namuose. Rasta teisėsaugą rimtai sudominusių dokumentų. Ir pora milijonų litų grynaisiais. Mano pašnekovai nerimavo, kad prokuratūra, lėtai sukdamasi, gali įklampinti bylą, nes ją tiria tik du prokurorai. Nutariau generalinio prokuroro prašyti, kad skirtų dar kelis pareigūnus“, – 2006 metų gegužės 24 dieną rašė tuomet pareigas ėjęs prezidentas.

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Viktoras Uspaskichas
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Viktoras Uspaskichas

2006 metų gegužės 26 dieną V.Adamkus rašė: „Išsikviečiau generalinį prokurorą ir prašiau asmeniškai prižiūrėti šią bylą“. Tų pačių metų birželio 5-ąją jis pasižymėjo, kad „V.Uspaskichas iš Maskvos atsiuntė grasinamą laišką iš Maskvos, kad grįš į Lietuvą ir atskleis “visą tiesą„ apie Paulauską, Muntianą ir... Adamkų“.

V.Adamkaus 2006 metų birželio 27 dienos įraše sakoma, jog „baigiantis darbo dienai, generalinis prokuroras Algimantas Valantinas pranešė, kad surinkta pakankamai duomenų kelti bylą Darbo partijai kaip juridiniam asmeniui. Tai leidžia man viešai pareikšti, kad Darbo partija negali būti kviečiama prisidėti prie buriamos naujos valdančiosios koalicijos“.

Maždaug po dviejų mėnesių, 2006 metų rugpjūčio 25 dieną, V.Adamkus pateikia įžvalgas apie Artūrą Paulauską, tuomet vadovavusį Naujajai sąjungai, o dabar priklausantį Darbo partijai ir esantį laikinosios komisijos, Seime nagrinėjančios trijų darbiečių neliečiamybės panaikinimo klausimą, pirmininko pavaduotoju.

„Politinis gyvenimas po vasaros atostogų štilio vėl pagyvėjo. Net graudu matyti, kaip blaškosi Artūras Paulauskas. Nei jis, nei jo partija šiuo metu neturi jokios politinės įtakos, gal todėl mėgina griebtis ir už šiaudo. Kalba apie kažkokį vidurio “valstybininkų„ bloką, mėgina gerintis Darbo partijai. Rytoj vyks darbiečių suvažiavimas, o viskam iš Maskvos telefonu diriguoja V.Uspaskichas. Prokuratūra man pranešė, kad netrukus jam pateiks kaltinimus ir oficialiai paskelbs tarptautinę paiešką“, – dėsto V.Adamkus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min