TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Valstiečiai“ nutarė veltis į konfliktą su prezidente: embrionų šaldyti neleis

Ramūnas Karbauskis ir Dalia Grybauskaitė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Ramūnas Karbauskis ir Dalia Grybauskaitė
Šaltinis: 15min
28
A A

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis penktadienį ryte 15min pranešė, jog Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos, kuriomis bus draudžiama šaldyti embrionus bus teikiamos Seimui, nepaisant to, jog šioms pataisoms užprogramuotas prezidentės Dalios Grybauskaitės veto.

Dar ketvirtadienio vakare R.Karbauskis 15min tikino, kad pakartotinio veto nesinorėtų ir žadėjo, jog prezidentės pozicijai prieštaraujančių įstatymo nuostatų gali būti atsisakyta, penktadienį nuomonė jau kita.

„Mes vakar ilgai svarstėme ir vis dėlto apsisprendėme taip, kadangi mediciniškai jokio skirtumo tarp embriono ir kiaušialąsčių šaldymo nėra, tai mes tam spaudimui, kuris prieš mus naudojamas, nepasiduosime ir tos keturios pataisos bus teikiamos“, – sakė jis.

Anot jo, ketvirtadienio vakare buvo bandoma rasti kompromisą, tačiau galiausiai suprasta, kad jis neįmanomas, ir nutarta neatsisakyti vertybių ir pabandyti atmesti prezidentės veto.

R.Karbauskis tikino, kad anksčiau, pats buvo neteisingai supratęs prezidentės poziciją, todėl išėjo nesusikalbėjimas, už kurį atsakomybę prisiima valstiečiai-žalieji. R.Karbauskis pripažįsta, kad jo viešai dėstoma nuomonė galėjo atrodyti kintanti ir paaiškino viešai klaidingai pasisakęs apie tai, kad nuostatų, kurios gali sulaukti veto, bus atsisakyta, nes pats iki galo nesuvokė situacijos.

„Mes prisiimam tą kaltę, kad mes nesupratome. Skirtumas šioje vietoje tikrai bus. Tikriausiai bus šioje situacijoje šiam punktui veto ir atitinkamai bus apsispręsta Seime. Mes tiesiog pasiryžome antrą sykį paklausti naujai išrinkto Seimo, ar nereikia reikalauti, kad būtų pasirinktas metodas, kuris mediciniškai yra visiškai analogiškas, bet vertybine prasme, moraliai, yra teisingas, nes jokios gyvybės naikinimo jis nesukuria“, – pareiškė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų pirmininkas.

Pasak jo, santykiams su prezidente šie vertybiniai nesutarimai neturi pakenkti, nes tai – vertybinis klausimas.

„Net ir mūsų frakcijoje gali būti vienas kitas, kuris nebalsuos. Gali būti, kad koalicijos partneriai nebalsuos už mūsų pasiūlymą, gali būti, kad dalis opozicijos balsuos ir taip toliau. (...) Mes gerbiame prezidentės poziciją, tiesiog šiuo atveju ne prezidentė mums turi sakyti argumentus medicininius“, – aiškino jis.

R.Karbauskis: „Triukšmauja suinteresuotieji“

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas tikina, kad embrionų šaldymą palaiko tik tie medikai, kurie patys suinteresuoti teikti tokias paslaugas.

„Galiu teigti, kad visas tas triukšmas, kuris dabar kilo, yra inicijuotas tų, kas vykdo šitas paslaugas. Jie, matyt, norėtų valdyti embrionus“, – teigė R.Karbauskis.

Tuo tarpu valstiečių-žaliųjų siūlomoms nuostatoms pacientų organizacijos, anot R.Karbauskio, prieštarauja dėl to, kad nesupranta procedūrų.

Mes gyvulininkystėje biškį supažindinti esam, suprantate? Čia, aišku, ne gyvuliai, čia – žmonės, bet principas tas pats, – sako R.Karbauskis.

„Išėjo taip, kad iki galo nėra išaiškinta. Tas pakeitimas – šaldomi embrionai, ar šaldomos kiaušialąstės – iš viso nieko nekeičia. Absoliučiai. Žmogus, moteris, kuri gauna paslaugą ir kuri kompensuojama valstybės, nepajus skirtumo. Visiškai ta pati procedūra ir taip toliau“, – aiškino R.Karbauskis.

R.Karbauskis sako ketvirtadienį iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ir Kauno klinikų medikų išgirdęs paaiškinimą, kad procedūros efektyvumas nė kiek nesumažėja.

„Realiai, man buvo pasakyta, mediciniškai, efektyvumo prasme. Va, kai sako, kad efektyvumas mažesnis. Visiška nesąmonė. Absoliučiai. Vien logiškai... Aš esu šiek tiek mokytas genetikos. Mes gyvulininkystėje biškį supažindinti esam, suprantate? Čia, aišku, ne gyvuliai, čia – žmonės, bet principas tas pats. Ar tu šaldai embrioną, ar paimi šaldytą kiaušialąstę ir ją apvaisini, vis tiek į moters organizmą yra implantuojamas embrionas. Jokio skirtumo nėra, kokia procedūra buvo prieš tai“, – aiškino Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas.

Prezidentės nuomonė nekinta

Prezidentės Dalios Grybauskaitės Spaudos tarnyba ketvirtadienį 15min patvirtino, kad šalies vadovės patarėjai su valstiečiais ir žaliaisiais buvo susitikę pasikalbėti apie Pagalbinio apvaisinimo įstatymą. Tačiau pabrėžiama, kad prezidentė savo nuomonės dėl esminių įstatymo nuostatų nekeičia.

„Dėl galimų Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisų konsultacijos vyko. Jų metu buvo pakartota Prezidentės pozicija dėl esminių įstatymo nuostatų ir pagalbos nevaisingoms poroms. Tikimės, kad į jas bus atsižvelgta“, – komentare 15min rašė prezidentės Spaudos tarnyba.

Rudenį vetuodama Seimo priimtą konservatyvų Pagalbinio apvaisinimo įstatymą prezidentė D.Grybauskaitė teigė, kad jis neatitinka Konstitucijos bei Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijų, blogina jau dabar taikomą nevaisingumo gydymo praktiką ir paslaugų prieinamumą, atima nevaisingų porų teisę į šiuolaikinius gydymo metodus.

Vetuodama įstatymą prezidentė pažymėjo, kad analogišką įstatymą, ribojantį embrionų skaičių, 2004 metais buvo priėmusi Italija, tačiau šis įstatymas buvo pripažintas žalojančiu moters sveikatą, antikonstituciniu ir prieštaraujančiu Europos žmogaus teisių konvencijai.

Tuomet prezidentė pasiūlė įstatyme įtvirtinti tokias nuostatas, kurios atitiktų nevaisingų šeimų lūkesčius, tarptautinę medicinos praktiką ir Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, taip pat atvertų galimybes pasinaudoti medicinos mokslo patvirtintais nevaisingumo gydymo metodais, tausotų moters ir vaiko sveikatą, neribotų embrionų skaičiaus ir užtikrintų jų apsaugą bei galimybę užkirsti kelią sunkioms genetinėms ligoms.

Seimas prezidentės veto pritarė ir įteisino galimybę dėl sukuriamų embrionų skaičiaus apsispręsti šeimoms.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min