Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 kovo 5d. 19:00

Valstybė gydytojų nuo koronaviruso neapsaugos: nelaimės atveju didesnio draudimo nebus

Nors Lietuvoje tėra užfiksuotas vienas koronaviruso atvejis ir serganti moteris jaučiasi gerai, visame pasaulyje nuo infekcijos mirė tūkstančiai žmonių, taip pat ir medikai. Tuo remdamasi Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjunga prašo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) medikams suteikti papildomą socialinį draudimą, jeigu gydytojas mirtų užsikrėtęs koronavirusu. Ministerija atsako, kad apie infekciją kol kas žinoma per mažai.

Trečiadienį 15min studijoje viešėjusi profsąjungos vadovė Aldona Baublytė teigė, kad medikų bendruomenė reikalauja keisti COVID-19 statusą – ją laikyti nebe „pavojinga užkrečiama liga“, bet „ypač pavojinga užkrečiama liga“.

Tai padarius, koronavirusu sergančius pacientus gydantiems medikams galėtų būti taikomi Žmonių ir užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo 32 ir 33 straipsniai. Juose aprašomos papildomos socialinės garantijos – draudimas darbingumo netekimo atveju, papildomos kompensacijos sveikatos priežiūros darbuotojui netekus sveikatos ar mirus.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Aldona Baublytė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Aldona Baublytė

„Remiamės kitų šalių patirtimi, kad iš tikro sveikatos priežiūros specialistų yra jau ne viena mirtis. Vien dėl to fakto, kad jie, teikdami sveikatos paslaugas, užsikrėtė minėta liga ir atsisveikino su šiuo pasauliu“, – teigia ji.

Pasak sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės, keisti COVID-19 statusą yra dar ankstoka, iki galo nėra žinoma, kiek ši infekcija yra pavojinga.

„Mes apie šią ligą sužinojome tik apie du mėnesius ir apie jos mirtingumą, kliniką duomenys yra tik renkami ir nuolat atnaujinami. Yra pastebėta, kad 80 proc. žmonių serga maža simptomatika arba yra be simptomų ir 20 proc. pasireiškia ryškesni simptomai. Dėl mirtingumo rodiklių – atitinkamai pagal amžiaus grupes labai skiriasi. Tai yra nuolat besikeičianti informacija, nes tai yra nauja liga.

Kalbėti apie šios ligos įrašymą į užkrečiamųjų ligų sąrašą gal ir galėsime, bet reikės sulaukti daugiau informacijos. Dabar manau, kad darbuotojai, dirbantys gydymo įstaigose, ir dabar turi socialines garantijas“, – sakė viceministrė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Kristina Garuolienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Kristina Garuolienė

„Be draudimo, kuris yra numatytas 32 straipsnyje“, – sureagavo A.Baublytė.

Pasak K.Garuolienės, ne vien nuo ministerijos priklauso, ar COVID-19 bus priskirta ypač pavojingoms ligoms.

Mūsų darbuotojų psichologinė būsena turi būti rami.

„Yra tam tikri kriterijai, taisyklės. Ir jeigu bus nustatyta, kad ta liga sukelia labai didelį mirtingumą, tos diskusijos galėtų būti. Tik suvokime, kad dabar yra labai sudėtinga situacija ir turbūt dabar pagrindinis uždavinys yra apsaugoti, kad darbuotojai neužsikrėstų, sudaryti tokias darbo sąlygas, kad turėtų apsaugos priemonių“, – 15min studijoje kalbėjo K.Garuolienė.

Pasak A.Baublytės, Seime jau yra svarstoma keisti Žmonių ir užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymą.

„Vertiname tai, kad mūsų darbuotojų psichologinė būsena turi būti rami. Jeigu žmogus matys, kad jam yra suteikiamos socialinės garantijos, jam bus psichologiškai ramiau. Mes kalbėjome su žmonėmis pirmose barikadų pusėse. Jie sako, o ką mano šeima, jeigu taip ar kitaip. (…) Mes visi sakome, kad ši liga, virusas yra nepažįstamas. Vertinam tik tuos argumentus, kas vyksta kitose šalyse ir kaip ten elgiamasi. Iš tikro draudimas kažkokiai specialiai kategorijai yra reikalingas, jeigu ne visiems“, – kalbėjo ji.

Visos naujienos apie koronavirusą specialiame 15min polapyje.

Papildomas socialinis draudimas yra vienas iš kelių medikų reikalavimų, skirtų SAM, Seimui ir Savivaldybių asociacijai. Kartu gydytojai reikalauja geriau pasirūpinti jų saugumu ir vykdyti mokymus, kaip elgtis esant koronavirusui. Kitu atveju, gydytojai svarsto galimybę sustabdyti darbus.

„Visi reikalavimai rimti ir tikimės, kad reakcija iš ministerijos bus. Ministras sako, kad reikia sėstis ir kalbėtis. Gaila ministro ir visos komandos, kalbėtis nelabai yra kada, yra kiti klausimai, kuriuos reikia spręsti“, – 15min studijoje sakė A.Baublytė.

Jos teigimu, iš ministerijos atsakymo sulaukti tikimasi per 20 dienų nuo kreipimosi šios savaitės pradžioje.

Praėjusią savaitę 15min studijoje kalbėjęs Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius taip pat pažymėjo, kad ministerija privalo pasirūpinti gydytojų apsauga.

„Noriu kalbėti apie rimtą paramą gydymo įstaigoms iš Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM). Tai turi būti padaryta. Sužiūrėti ir jau dabar skirti įstaigoms resursus – respiratorius, apsauginius drabužius ir kalba yra ne tik apie 5 įstaigas, kurios yra pasiruošusios, bet ir apie pirminę apžiūrą. Dabar, kiek žinau, rinkoje nebėra kaukių ir respiratorių, problema juos surasti, todėl galbūt SAM galėtų padėti.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Kasiulevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Kasiulevičius

Nes darbuotojų apsauga yra pirminis uždavinys. Tą pabrėžė Pasaulinės sveikatos organizacijos ekspertai ir kiti. Jų aprūpinimas yra labai svarbus, nes kitaip jie susirgs ir negalės teikti pagalbos. Bet kitas dalykas – susirgę nežinodami teikia pagalbą kitiems ir dar užkrečia daugybę žmonių. Kinijoje yra nustatyta, kad 14 proc. užsikrėtė būtent gydymo įstaigose“, – sakė V.Kasiulevičius.

Praėjusią savaitę SAM skelbė, kad aštuonioms didžiosioms Lietuvos ligoninėms iš aktyvuoto Valstybės saugos civilinių priemonių rezervo papildomai buvo skirta asmens apsaugos priemonių.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min