Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 4d. 10:21

Viduržemio jūroje Lietuvos kariai aptiko į Libiją gabenamą ginklų kontrabandą

Lietuvos kariai, dalyvaujantys ES operacijoje „Sophia“, aptiko nelegaliai gabenamus ginklus
ES operacijos „Sophia“ nuotr. / Lietuvos kariai, dalyvaujantys ES operacijoje „Sophia“, aptiko nelegaliai gabenamus ginklus

Lietuvos kariuomenės laivo apžiūros grupės kariai, tarnaujantys  Europos Sąjungos Jūrų pajėgų komponento Viduržemio jūros pietų centrinėje dalyje vykdomoje operacijoje „Sophia“, gegužės 1 d. vakare apieškojo su Libijos vėliava tarptautiniuose vandenyse plaukusį motorinį laivą „El Mukthar” ir konfiskavo kontrabandinių ginklų krovinį, ketvirtadienį praneša Krašto apsaugos ministerija (KAM).

Kaip 15min informuoja KAM, tai pirmoji ES operacijos „Sophia“ istorijoje sėkmingai atlikta nelegaliai gabenamų ginklų į Libiją aptikimo užduotis nuo mandato suteikimo pradžios 2016 m. liepos mėnesį.

„Didžiuokimės savo kariais ­– operacija „Sophia“ yra svarbiausia ES saugumo operacija. Laivų patikra yra sudėtinga ir rizikinga užduotis, tad sėkmingas jos įgyvendinimas ne tik rodo aukštą lietuvių karių pasirengimo lygį bei profesionalumą, bet ir yra svarus bei apčiuopiamas Lietuvos indėlis į tarptautinio saugumo užtikrinimą“, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Ginklų embargas Libijai

Sprendimą apžiūrėti tarptautiniuose vandenyse plaukusį laivą priėmusi operacijos vadavietė rėmėsi 2016 m. Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucija Nr. 2292 dėl ginklų embargo Libijai.

Iš Vokietijos karinio laivyno laivo „FGS Rhein“ nuo š. m. kovo operacijas vykdanti pirmoji 12 Lietuvos karių grupė, kateriais pasiekusi laivą „El Mukthar“, jame surado kelių rūšių ginklų ir amunicijos – kulkosvaidžių, AK47 automatų, granatsvaidžių, minosvaidžių, granatų, sprogmenų ir kitos amunicijos.

ES operacijos „Sophia“ nuotr./Sulaikyti ginklai
ES operacijos „Sophia“ nuotr./Sulaikyti ginklai

Visi ginklai buvo perkelti į Vokietijos karo laivą patikrinimui ir sunaikinimui, kaip tai numato tarptautiniai teisės aktai.

„Šis atvejis rodo, kad dalyvaudami tarptautinėse operacijose Lietuvos kariai savo užduotis atlieka profesionaliai ir ryžtingai. Organizuodami karių atranką ir parengimą operacijoms, siekiame būtent tokio rezultato ir tokio požiūrio į paskirtų užduočių vykdymą. Dėkoju Laivo apžiūros grupės kariams už pavyzdingą tarnybą ir linkiu sėkmės ją tęsiant Viduržemio jūroje“, – sakė Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas.

Visi įrodymai, kad gabenamas ginklų embargu Libijai uždraustas krovinys, bus perduoti atitinkamoms Europos Sąjungos šalių narių institucijoms, o jų pateiktos išvados – Jungtinių Tautų Sankcijų komitetui.

Lietuva operacijoje „Sophia“ dalyvauja nuo 2015 metų. Be Lietuvos kariuomenės laivo apžiūros grupės karių, šiuo metu du Lietuvos karininkai tarnybą vykdo Italijos karinio laivyno laive „San Giusto“ dislokuotoje Pajėgų vadavietėje, dar vienas karininkas tarnauja operacijos „Sophia” vadavietėje Romoje (Italija).

ES operacija „Sophia“

Europos Sąjungos Taryba 2015 m. gegužę nusprendė pradėti ES karinę operaciją „Sophia“, kuria siekiama suardyti neteisėto žmonių gabenimo ir prekybos žmonėmis Viduržemio jūros regiono pietų centrinėje dalyje verslo modelį.

ES operacijos „Sophia“ nuotr./Sulaikyti ginklai
ES operacijos „Sophia“ nuotr./Sulaikyti ginklai

Nuo 2016 m. birželio mėn. Taryba sustiprino operacijai suteiktus įgaliojimus įtraukdama dvi pagalbines užduotis: mokyti Libijos pakrančių apsaugos ir karinio jūrų laivyno pajėgas ir prisidėti įgyvendinant JT ginklų embargą atviroje jūroje prie Libijos krantų. Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucija nr. 2292 smerkią ginklų tiekimą iš ar į Libiją ir suteikia įgaliojimus šalims narėms nacionaliniu lygmeniu ar su tarptautinėmis organizacijomis rengti patikrinimus sulaikyti ir priverstinai nukreipti laivus, jei jie įtariami gabenant ginklus iš ar į Libiją.

Šioje ES operacijoje dalyvauja 25 ES šalys, kurios skiria karinius laivus, orlaivius ir kitus karinius pajėgumus operacijos užduotims atlikti. Šiuo metu operacijoje dalyvauja 5 laivai ir 6 orlaiviai

Operaciją „Sophia“ vykdančios pajėgos jau sulaikė 109 asmenis, įtariamus neteisėtu žmonių gabenimu ir neutralizavo 422 kontrabandinius laivus. Įgyvendinant galiojančią JT Saugumo Tarybos rezoliuciją dėl ginklų embargo Libijai, buvo atlikti 45 draugiški laivų kontaktai, 7 laivų identifikavimai ir dvi tiesioginės laivų apžiūros.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min