Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Viešame pogrindyje – slaptas instruktažas Kovo 11-osios skustagalvių žygio dalyviams

Teismo žiūrovo aprangos akcentas.
Sauliaus Chadasevičiaus/15min.lt nuotr. / Būsimojo žygio dalyviai bando susitarti, kad problemų nekiltų net dėl tokių dalykų, kaip apranga.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pernai Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną pasaulinio garso skandalą dėl eitynių Vilniaus Gedimino prospekte sukėlę žygeiviai šįmet iš anksto mėgina susitarti, kaip reikia elgtis, kad nebūtų perlenkta lazda.

Ne tik „Lietuva –  lietuviams!“, bet ir „Juden raus!“, „Lipo žydai kopėčiom...“, „Graži Lietuva be ruso“ bei kitus aštrius šūkius skanduojantis jaunimas, kurio eisenoje mirgėjo ne tik Trispalvės, bet ir fašistiniai simboliai.

Tarp eisenos dalyvių nepageidautini asmenys su komunistine arba trečiojo reicho simbolika.Taip atrodė 2008-ųjų Kovo 11-osios žygis pagrindine sostinės gatve, virtęs tarptautiniu skandalu ir turėjęs atoveiksmį: žygio dalyviai buvo masiškai tampomi po policijos nuovadas ir teismus, kai kuriems iš jų skirtos tūkstantinės baudos, nors kai kas ir buvo išteisintas.

Per metus žygeiviai nepamynė savųjų idealų, bet išmoko pamoką: politinės valdžios atstovų, teisėsaugos pareigūnų ir visuomenės bei tarptautinės bendruomenės geriau nesiutinti.

Todėl jau seniai tradicija virtęs žygis sudrebins prospektą ir šįmet, tačiau jo organizatoriai mėgina iš anksto apsitarti, kas leidžiama, o kas ne.

Įvairiuose interneto forumuose pastarosiomis savaitėmis buvo platinama informacija – būsimo žygio dalyviai primygtinai raginami laikytis tam tikrų instrukcijų. 15min.lt nutarė jas apžvelgti.

„Nebus jokio kriminalo“

„Gerbiamieji, Kovo 11 dieną vyks jau tradicija tapusios patriotinių jėgų eitynes Gedimino prospektu. Prašome, kas turėsite noro ir galimybių, prisijungti“, – rašoma pranešime.

Minima, jog prašymas savivaldybei išduoti leidimą maršui šįmet buvo pateiktas Lietuvių Tautinio Centro vardu. Leidimą savivaldybė davė. „Turbūt suprato, kad lietuviai žygiavo ir žygiuos“, – replikuoja žygeivių elgesio instrukcijos autorius.

Toliau pateikiama konkreti faktinė informacija: „Renkamasi Sereikiškių parke. Eitynių pradžia 16:00 val. Suderintas maršrutas: Sereikiškių parkas-Katedros aikštė-Gedimino prospektas-Lukiškių aikštė. Gedimino prospektas švenčių dienomis uždarytas, todėl be jokių problemų bus galima eiti pačiu prospektu. Policija atitinkamai stabdys eismą gatvėse, kurios kertasi su eisenos maršrutu.“

Čia pat skeliamas svarbus instruktažo punktas: „Lukiškių aikštėje skirstomasi ir nepažeidinėjant kelių eismo taisyklių grupės juda savo keliais.“ Tai savotiška užuomina, kad tęsti minios kelionės ir, pavyzdžiui, apgulti Seimo rūmų, tikrai neplanuojama.Jokių kurstančių nesantaiką ir panašių šūkių.

Eitynių organizatoriai pabrėžia, jog siekiant leidimo, valdžiai buvo pažadėta, „kad nebus jokio kriminalo.“

Ką reiškia ši frazė, aptariama smulkiau, informaciją papildant žaismingais, o kartais ir kandžiais komentarais. Viena frazė apie seksualines mažumas netgi kvepia įstatymo pažeidimu, kitur neapsieita nepacitavus Ostapo Benderio.

„Šiais metais eiseną bus bandoma daryti tyliai (1.Protestas 2.Saugumas), todėl kaip atsvara šventės iškilmingumui turėtų būti tautinės atributikos gausa ir kuo daugiau trispalvių“, – planuoja organizatoriai.

8 esminiai punktai

Galų gale, jie pateikia esminę instrukciją, kurią sudaro aštuoni punktai (Kalba netaisyta –  Red. past.).

1. Jokių simpatijų kuriai nors politinei partijai (Čia turima omeny, kad eisenos dalyviai kaip visuma neremia ir nesimpatizuoja jokiai politinei partijai, atitinkamai eisenoje negali būti jokių politinių jėgų vėliavų ar kokios nors kitos atributikos. Čia aišku irgi reikėtų žiūrėti lanksčiai – jeigu eina žmogelis prisisegęs koncervatorių ar socialdemokratų ženkliuką tai nereikia iškart pult nuplėšinėti jį – nedarome iš musės dramblio. Lai eina. Prie šitos taisyklės priskirčiau ir Murzą ir Paleckį – jokių frontų ir jokių nacionaldarbininkų atributikų).

2. Jokių simpatijų komunizmo ir nacizmo ideologijoms (Čia jau reikalavimai griežtesni - negali būti ne tik kad vėliavų, bet ir antsiuvų, ženkliukų ir t.t. Vadinasi, tarp eisenos dalyvių nepageidautini asmenys su komunistine arba trečiojo reicho simbolika).

3. Jokių plakatų ar lozungų socialine tema (Eisena nėra skirta paverkti apie pilvo reikalus).

4. Jokių pydargėjų (Nematau reikalo aiškintis dėl šio punkto).

5. Jokių kurstančių nesantaiką ir panašių šūkių („Kodeks nado čest“, – O.Benderis).

6. Eisenoje gali dalyvauti ne tik lietuviai, bet ir Lietuvai bei lietuvių tautai lojalūs piliečiai (Eisenoje gali dalyvauti bet kas (išskyrus 1-6 punktuose paminėtas aplinkybes), kas yra Už Lietuvą, Už Lietuvius ir Už Kovo 11d. šventę).

7. Eisenoje gali būti nešamos kitų valstybių vėliavos (Manau taip kitų šalių piliečiai parodo pagarbą Lietuvos valstybei ir išreiškia solidarumą šalies patriotinėms jėgoms).

8. Eisenoje gali būti nešamos nevalstybinių ir neformalių organizacijų vėliavos (Čia aišku neturi prieštarauti 1-6 punktams).

Beje, vos tik ėmė plisti ši informacija, kaipmat atsirado nepatenkintųjų. Lietuvos gėjų ir lesbiečių tinklapyje užvirė diskusijos, kurių esmė: kodėl patriotais save vadinantiems radikalams Vilniuje žygiuoti leidžiama, o seksualinių mažumų paradas neįsivaizduojamas?

Todėl kaip alternatyva tą pačią dieną rengiamos ir kitos eitynės. Akciją  „Prieš rasizmą ir ksenofobiją – už toleranciją ir pakantumą“ žadėjo surengti Žmogaus teisių stebėjimo institutas ir Lygių galimybių plėtros centras.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min