Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 26d. 15:01

Viktoras Uspaskichas milijonus merkia į Tailandą

Viktoras Uspaskichas už apartamentus Tailande paklojo daugiau nei 4 mln. eurų
Žygimanto Gedvilos / 15 min ir Tailando įmonės „Mai Khao Beach Condotel Company“ nuotr. / Viktoras Uspaskichas už apartamentus Tailande paklojo daugiau nei 4 mln. eurų

Perrinkimo į Europos Parlamentą siekiantis Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas keičia investicijų kryptį. Jei iki šiol politiko veiklos žemėlapyje dominavo Lietuva ir Rusija, pastaruoju metu V.Uspaskichas didelius pinigus merkia kur kas toliau į rytus – Tailande.

Tokia informacija aiškėja iš V.Uspaskicho kandidato anketos, kurią skelbia Vyriausioji rinkimų komisija. Panašu, kad europarlamentaras rimtai apsirūpino nekilnojamuoju turtu – dideli pirkiniai deklaruoti prabangiame apartamentų komplekse Tailande, prie Antamanų jūros pakrantės.

Milijonus šiam apsipirkimui V.Uspaskichas skolinosi iš savo vaikų oficialiai valdomo verslo. Taip verslas panaudotas vietoj banko ir apsieita be poreikio mokėti pajamų mokestį. Mokesčių ekspertės Rūtos Bilkštytės vertinimu, bent kol kas tai atrodo teisėta.

Dar viena V.Uspaskicho investicija Tailande – milijoną eurų viršijanti paskola. Sprendžiant iš politiko deklaracijos, panašu, jog solidžią sumą „darbiečių“ lyderis paskolino Tailando karininkui.

Politikas pripažįsta tapęs nekilnojamojo turto plėtotoju Tailande. V.Uspaskichas teigia egzotiškoje šalyje statantis dešimtis apartamentų. Tailando karininkas – jo verslo partneris.

Keturi milijonai Pukete

Puketas (Phuket) – didžiausia Tailando sala, mėgstama turistų. Būtent ten nuplaukė daugiau nei keturi V.Uspaskicho milijonai.

V.Uspaskichas deklaruoja du sandorius su Tailando bendrove „Mai Khao Beach Condotel Company Limited“. Ši įmonė skelbiasi parduodanti prabangius apartamentus prie pat garsaus Mai Khao paplūdimio suręstame apartamentų komplekse. Pernai rudenį, kai po Puketą važinėjosi „Google Street View“ automobiliai, komplekso statybos tebevyko.

Skelbiama, jog kompleksą sudarys 364 įvairaus dydžio apartamentai. Potencialius pirkėjus ar svečius statytojai vilioja ne tik Andamanų jūros pakrante ar šalia esančiais golfo aikštynais, bet ir 12 baseinų bei kitais prabangos atributais.

V.Uspaskichas deklaravo du sandorius su „Mai Khao Beach Condotel Company Limited“: Pernai spalį sudaryta beveik 3 mln. eurų vertės sutartis, o šių metų sausį sudarytas dar vienas sandoris už 1,24 mln. eurų. Abiem atvejais V.Uspaskichas nurodo, jog tai nekilnojamojo turto nuomos sandoriai.

Vietoj banko – vaikų valdoma įmonė

Pagal oficialią turto deklaraciją, V.Uspaskichas neturėjo pakankamai pinigų pirkiniams Tailande. Politikas deklaruoja turįs turto už maždaug 2,38 mln. eurų, tačiau tai nėra pilnas vaizdas į V.Uspaskicho piniginę.

V.Uspaskicho vaikai iš pirmos santuokos – Eduardas ir Julija – disponuoja aibe jų tėvui anksčiau priklausiusio turto bei verslais tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. O didžiąją dalį pinigų pirkiniams Tailande V.Uspaskichas skolinosi. Ne iš banko – iš savo vaikų oficialiai valdomos bendrovės „Edvervita“. Pastaroji mažu banku būti gali be jokių problemų – 2017 m. duomenimis, „Edvervitos“ nepaskirstytas pelnas siekė daugiau nei 40 mln. eurų.

V.Uspaskichas deklaruoja 3,1 mln. eurų iš „Edvervitos“ pasiskolinęs praėjusių metų rugsėjo 25 d. Po mažiau nei mėnesio beveik 3 mln. eurų nukeliavo į Tailandą.

Kodėl V.Uspaskichas pinigus ėmė kaip paskolą, o ne per, pvz., dividendų išmokėjimą jo vaikams, kol kas galima tik spėlioti.

Mokesčių ekspertė Rūta Bilkštytė 15min teigė, jog pinigus V.Uspaskichas galėjo gauti, pvz., kaip dovaną iš vaikų. Tačiau tokiu atveju politiko atžaloms būtų tekę išmokėti dividendus iš „Edvervitos“, o tai reikštų ir pajamų mokesčio mokėjimą.

Vis dėlto, pasak R.Bilkštytės, kol kas šie Uspaskichų šeimos manevrai su mokestine teise neprasilenkia. Anot ekspertės, Mokesčių inspekcijai atsirastų papildomo darbo, jei „Edvervita“ sumanytų nurašyti milijoninę paskolą V.Uspaskichui.

V.Uspaskichas: tai investicija

Susisiekus su V.Uspaskichu, politikas patikslino, kad milijonai Tailande – tai ne apsipirkimas savo malonumui, o investicija.

„Labai daug didėja srautas turistų ir naudojasi tomis paslaugomis nekilnojamo turto. (...) Statom 70 [apartamentų]“, – sakė V.Uspaskichas.

Jis patvirtino esantis projektą vystančios bendrovės akcininkas. Tiesa, jo kandidato anketoje tokia informacija nėra pateikta.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktoras Uspaskichas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktoras Uspaskichas

Direktorius Uspaskicho pavardės negirdėjo

Kas tiksliai valdo „Mai Khao Beach Condotel Company Limited“, kol kas nežinoma. Tailando žiniasklaidoje skelbiama, kad bendrovė priklauso įmonių grupei „Thai Business Development Company Group“. Jos vadovu pristatomas Igoris Protasovas iš Rusijos. Rusiškų pavardžių netrūksta ir „Mai Khao Beach Condotel Company Limited“ kontaktuose.

15min pavyko susisiekti su I.Protasovu. Jis papasakojo, kad komplekso statybos jau baigtos. Atidarymo šventė vyks gegužės 19 d., likus savaitei iki rinkimų į EP.

„Didysis atidarymas bus gegužės 19 d. Jis jau pastatytas, dabar baigiamieji darbai, baseinus pildo. Faktiškai baigta“, – sakė I.Protasovas.

Pasak jo, šiuo metu komplekse nenupirkta tik apie 30 apartamentų – likę jau iššluoti.

I.Protasovo teigimu, už 36 kvadratinių metrų apartamentus dabar tektų mokėti 130–140 tūkst. eurų. Didesni apartamentai, suprantama, gerokai brangesni. Vis dėlto V.Uspaskicho investicija atrodo kaip ne vieno, o kelių apartamentų pirkimas.

I.Protasovo vadovaujamas verslas siūlo trijų tipų apartamentus: 36, 53 ir 72 kvadratinių metrų. Už 4 mln. eurų veikiausiai pavyktų įsigyti bent kelis apartamentus, net jei tai būtų patys didžiausi.

Nors V.Uspaskichas prisistato šios kompanijos akcininku, jo pavardė I.Protasovui nepasirodė girdėta.

Pasak jo, „Mai Khao Beach Condotel Company Limited“ yra daugiausiai vietinio kapitalo įmonė. Esą yra ir akcininkų iš užsienio, bet „nedidelis procentas“.

Milijonas karininkui-advokatui

Šių metų sausio 12 d. V.Uspaskichas atliko dar vieną sandorį, kurio pėdsakai veda į Tailandą. Šįsyk – tai ne nuoma ir ne apartamentai.

V.Uspaskichas deklaruoja daugiau nei milijoną eurų paskolinęs asmeniui, kuris aprašomas kaip „acting sub. lt. Saranyaphong Dawan“. 15min nepavyko rasti informacijos apie asmenį tokiu vardu. Tačiau trumpinys „sub. lt.“ Tailando kariuomenėje naudojamas subleitenanto laipsniui.

V.Uspaskichas patvirtino, kad šis asmuo – jo verslo partneris iš Tailando. Politikas pripažino, kad šis asmuo turi karinį laipsnį, tačiau šios aplinkybės nesureikšmino: „Koks skirtumas?“

Politiko teigimu, partnerių Tailande yra ir daugiau, o šis konkretus asmuo, nors ir su kariniu laipsniu, pirmiausia vadintinas advokatu.

Tarp kariuomenės ir valdžios Tailande galima dėti lygybės ženklą. Nuo 2014 metų Azijos šalį valdo karinė chunta. Įvesta griežta cenzūra, politiniai oponentai ir aktyvistai persekiojami ir sulaikomi. Būta ir pranešimų apie galimą politinių kalinių kankinimą.

V.Uspaskichas neatmeta galimybės Tailande investuoti ir daugiau. Esą tai priklausys nuo to, kaip klosis šis projektas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:49
49:40
01:06

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min