Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilijampolės globos namuose seksualiai išnaudoti devyni globotiniai, bus tiriama darbuotojų veikla

Vilijampolės socialinės globos namuose vyksta tyrimas dėl smurto
Sauliaus Tvirbuto / 15min nuotr. / Vilijampolės socialinės globos namuose vyksta tyrimas dėl smurto
Šaltinis: BNS/15min
0
A A

Seksualinio prievartavimo Vilijampolės globos namuose tyrime nustatyti devyni nukentėjusieji, pradedamas ikiteisminis tyrimas dėl darbuotojų veiksmų.

„Atliekant intensyvius tyrimo teismus, galima sakyti, kad iš viso nustatyti devyni nukentėjusieji: keturi mažamečiai, keturi nepilnamečiai ir vienas pilnametis asmuo“, – ketvirtadienį per spaudos konferenciją kalbėjo Kauno apygardos prokuratūros 1-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Andrius Kiuršinas.

Jis neatmeta galimybės, kad nukentėjusiųjų daugės. Jauniausiam nukentėjusiajam yra 12 metų, vyriausiam – 20 metų. Visi nukentėjusieji yra berniukai.

Prokuroras kol kas negali pasakyti, kiek laiko šie nusikaltimai tęsėsi.

„Kadangi tiek įtariamasis, tiek nukentėjusieji yra žmonės su specialiaisiais poreikiais, labai sunku nustatyti iš jų kalbų apie laikotarpius, tikslias datas. Mums reikės tai patikrinti“, – sakė jis.

Tyrimas pradėtas gavus globos namų direktorės kreipimąsi. Teisėsauga turi įtarimų, kad darbuotojai netinkamai reagavo ir laiku nenustatė galbūt nusikalstamos veikos, todėl pradedamas tyrimas dėl darbuotojų veiksmų.

„Gauta duomenų, kuriuos reikia tikrinti, kad Vilijampolės globos namų darbuotojai galimai netinkamai atliko savo pareigas – neidentifikavo tokių įvykių, nesikreipė į teisėsaugos institucijas, tačiau tai yra preliminarūs duomenys, juos reikės tikrinti, todėl vakar priėmiau sprendimą pradėti ikiteisminį tyrimą dėl tarnybos pareigų neatlikimo“, – sakė A.Kiuršinas.

Jis pabrėžė, kad tyrimas inicijuojamas, siekiant nustatyti, ar darbuotojai galėjo žinoti apie netinkamą globotinio elgesį, kurie darbuotojai tai žinojo, kokių veiksmų jie ėmėsi ir ar šie veiksmai buvo tinkami.

„Tyrimo versijų bus daug: ar galėjo matyti ir nereaguoti, gal gavo informaciją ir nereagavo, gal netinkamai reagavo“, – sakė A.Kiuršinas.

Tariasi dėl psichiatrinės ekspertizės

Trečiadienį teismas mėnesiui leido suimti įtariamąjį, gyvenantį tuose pačiuose globos namuose. Jam pateikti įtarimai dėl keturių vaikų seksualinio prievartavimo. Pasak prokuroro, epizodų daugės, nes pateikiant įtarimus prokurorai neturėjo visos informacijos.

Prokuroro teigimu, šiuo metu tariamasi su specialistais dėl psichiatrinės ekspertizės įtariamajam skyrimo.

„Šiuo metu tariamasi su Vilniaus teismo psichiatrais, vaikų ir paauglių ekspertais. Manau, kad greitu metu bus gauta konsultacija ir mes spręsime, kokią ekspertizę atlikti – stacionarinę ar ambulatorinę“, – sakė prokuroras.

Kauno teisėsauga ikiteisminį tyrimą dėl seksualinio nepilnamečių išnaudojimo pradėjo pirmadienį, gavusi globos namų direktorės pranešimą. Tos pačios dienos vakarą pareigūnai sulaikė nepilnametį įtariamąjį.

Griežčiausia bausmė už seksualinį nepilnamečių prievartavimą – iki 13 metų nelaisvės, tačiau kadangi įtariamasis yra nepilnametis, maksimali jam skiriama bausmė negali viršyti 10 metų.

Skandalai nutilo tik laikinai

Vilijampolės socialinės globos namai skandaluose linksniuojami ne pirmą kartą.

2015 metų pradžioje užspringusi maistu mirė 26-erių įstaigos globotinė.

Vos po mėnesio teisėsauga pradėjo tyrimą dėl galimo smurto prieš įstaigos gyventojus – pranešta, kad auklėtiniai galimai buvo rišti prie lovų, buvo paviešinti vaizdo įrašai.

Skandalas įstaigą supurtė ir 2015 metų rugpjūtį, kai 11 metų berniukas iškrito per langą ir užsimušė. Buvo atliekamas tyrimas, tačiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) rugsėjį pranešė išvadas – dėl vienuolikmečio žūties Vilijampolės socialinės globos namuose: kaltų nėra. Esą globos namų vidaus veiklą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų nenustatyta.

Po šio skandalo atsistatydino įstaigos direktorius L.Butkus ir jo pavaduotojas Paulius Aukštikalnis. Po berniuko žūties įstaigoje lankėsi šalies prezidentė, išklausiusi nemažai darbuotojų nusiskundimų dėl netinkamo administracijos darbo ir požiūrio.

2015 metų gruodį pradėtas tyrimas dėl galimo dviejų nepilnamečių globos namų gyventojų išnaudojimo fiziniams darbams. Tuomet buvusi įstaigos darbuotoja pareiškė, jog vaikus iš globos namų kiemo išsivedė nepažįstamas vyras, o į globos namus grįžę vaikai teigė uždarbiavę: esą kasė žvyrą ir už tai gavo po 10 eurų.

Situacijos tyrimą atlikusi SADM pranešė, kad nenustatyta patikimų faktų ir įrodymų, kad vaikai būtų buvę išvežti ir dirbę. Nustatytas tik ne esminis pažeidimas – „tądien šie vaikai buvo savavališkai pasišalinę iš globos namų ir už juos atsakingi tiesiogiai dirbantys asmenys nesiėmė pakankamų priemonių, siekiant tam užkirsti kelią“.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min