Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 sausio 7d. 20:07

„Vilmorus“ tyrimas atskleidė, kiek Lietuvos gyventojų pasigavo Rusijos propagandos virusą

Abėcėlė vaikams Kryme
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Abėcėlė vaikams Kryme
Lietuvos radijo ir televizijos komisijos užsakymu Visuomenės nuomonės tyrimų centras „Vilmorus“ gruodžio 5-14 d. atliko reprezentatyvią Lietuvos 15-74 m. amžiaus gyventojų apklausą, kurios metu aiškinosi, kaip lietuviai ir nelietuviai naudoja lietuvišką ir rusišką žiniasklaidą bei kaip šios žiniasklaidos veikia jų nuomonę.

Tyrimo metu (buvo apklausti 866 lietuviai ir 501 kitų tautybių gyventojas) nustatyta, kad dauguma gyventojų stebi naujienas kartą per dieną ir dažniau. Naujienomis Lietuvoje kartą per dieną ir dažniau domisi 68 proc. lietuvių ir 74 proc. nelietuvių, naujienomis pasaulyje atitinkamai 61 proc. ir 73 proc., t.y. nelietuviai domisi naujienomis, ypač įvykiais pasaulyje, kiek dažniau nei lietuviai.

Nelietuviai dažniausiai naudojasi  žiniasklaida rusų kalba. Rusijos televizijos kanalais bent kartą per dieną naudojasi 61 proc. respondentų, lietuviška televizija yra žiūrima maždaug du kartus rečiau (LTV – 31 proc., kitos televizijos lietuvių kalba – 33 proc.). Toliau pagal populiarumą seka „Russkoje radio“ – 27 proc., Rusijos internetinės naujienų svetainės – 23 proc., Lietuvos naujienų internetinės svetainės rusų kalba – 18 proc., svetainės lietuvių kalba – 17 proc.

Lietuviai naujienas dažniausiai stebi (kartą per dieną ir dažniau) per lietuvišką televiziją (LTV – 51 proc., kitos televizijos lietuvių kalba – 60 proc.), per Lietuvos radiją – 31 proc., lietuviškose internetinėse svetainėse – 29 proc., per įvairias lietuviškas radijo stotis – 23 proc. Rusiškų televizijų žinias žiūri (bent kartą per dieną) 13 proc. lietuvių.

Lietuviai apie įvykius Ukrainoje ir Rusijoje, nekalbant apie įvykius Lietuvoje, sužino iš lietuviškos žiniasklaidos. Pvz., apie įvykius Ukrainoje daugiausiai sužinoma iš lietuviškų TV (LTV – 56 proc., kitos TV – 56 proc.), iš lietuviškų internetinių svetainių – 31 proc., iš Lietuvos radijo – 28 proc.

Nelietuviai apie įvykius Ukrainoje pirmiausia sužino iš Rusijos TV kanalų – 58 proc., o tik po to iš lietuviškų televizijų (30 proc. LTV ir 38 proc. kitos lietuviškos televizijos). Dar daugiau iš rusiškų televizijų sužinoma apie įvykius Rusijoje – 69 proc. (iš LTV – 28 proc., iš kitų lietuviškų televizijų – 36 proc.).

Daugiau nelietuviai iš lietuviškų televizijų sužino apie įvykius Lietuvoje (iš LTV 49 proc., iš kitų lietuviškų televizijų – 56 proc.). Tačiau nemažas informacijos srautas gaunamas ir iš rusiškų televizijos kanalų – 46 proc.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Propaganda Rusijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Propaganda Rusijoje

Anketoje buvo pateiktas klausimas „Jūsų nuomone, kas kaltas dėl konflikto Ukrainoje?“

Lietuvių ir nelietuvių atsakymai smarkiai skiriasi. Dauguma lietuvių (55 proc.) nurodė, kad dėl konflikto Ukrainoje yra kalta Rusija, o tarp nelietuvių tokių buvo tik 16 proc.

Ukrainos kaltę nurodė 10 proc. lietuvių ir 26 proc. nelietuvių. Donecko ir Luhansko separatistus nurodė 18 proc. lietuvių ir 6 proc. nelietuvių. JAV ir Europos Sąjungos kaltę – atvirkščiai: tik 7 proc. lietuvių ir žymiai daugiau nelietuvių – 23 proc.

Nelietuviai, kurie žiūri tik rusišką TV (nežiūri lietuviškos TV), mano, kad dėl konflikto Ukrainoje kalta Rusija – 13 proc., kalta Ukraina – 35 proc. (1 proc. Donecko ir Luhansko separatistai, 23 proc. JAV ir Europos Sąjunga, 46 proc. neturi nuomonės).

Nelietuviai, kurie sužino naujienas ir iš lietuviškų TV kanalų, mano, kad dėl konflikto Ukrainoje kalta Rusija – 15 proc., kalta Ukraina – 15 proc. (11 proc. Donecko ir Luhansko separatistai, 11 proc. JAV ir Europos Sąjunga, 57 proc. neturi nuomonės). T.y. nelietuviai, žiūrintys ir lietuviškus kanalus, mažiau kaltina Ukrainą, JAV ir Europos Sąjungą, o daugiau – Donecko ir Luhansko separatistus.

Absoliuti dauguma (96 proc.) lietuvių dažniausiai stebi naujienas lietuvių kalba, rusų kalba – tik 15 proc. Nelietuviai atvirkščiai – 75 proc. dažniausiai seka naujienas rusų kalba, o lietuvių kalba ženkliai mažiau – 30 proc.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Propaganda
AFP/„Scanpix“ nuotr./Propaganda

Užfiksuotas ryšys tarp kalbos, kurios pagalba gaunama informacija (visais kanalais), ir įvykių Ukrainoje vertinimo. Nelietuviai, kurie naujienas dažniausiai sužino rusų kalba, dėl konflikto Ukrainoje kaltina Ukrainą – 27 proc., Rusiją – 12 proc. (4 proc. Donecko ir Luhansko separatistus, 25 proc. JAV ir Europos Sąjungą, 49 proc. neturi nuomonės).

Nelietuviai, kurie naujienas dažniausiai sužino rusų kalba, dėl konflikto Ukrainoje kaltina Ukrainą – 27 proc., Rusiją – 12 proc. (4 proc. Donecko ir Luhansko separatistus, 25 proc. JAV ir Europos Sąjungą, 49 proc. neturi nuomonės).

Nelietuviai, kurie sužino naujienas ir iš lietuviškų informacijos kanalų, dėl konflikto kaltina Ukrainą – 21 proc., Rusiją – 25 proc. (12 proc. Donecko ir Luhansko separatistus, 20 proc. JAV ir Europos Sąjungą, 46 proc. neturi nuomonės). T.y. besinaudojantys ir lietuviškais informacijos kanalais mažiau kaltina Ukrainą, JAV ir Europos Sąjungą, o daugiau – Donecko ir Luhansko separatistus, ir dvigubai dažniau Rusiją.

Daugiau kaip pusė lietuvių (51 proc.) mano, kad įvykiai Ukrainoje Lietuvos žiniasklaidoje yra atspindimi objektyviai (neobjektyviai – 25 proc.), taip manančių nelietuvių yra žymiai mažiau (32 proc.), nors ir daugiau nei nurodžiusių, kad atspindėjimas yra neobjektyvus (29 proc.).

Vertindami Rusijos žiniasklaidą, dauguma lietuvių (60 proc.) nurodė, kad ji, atspindėdama įvykius Ukrainoje, yra neobjektyvi. Tik 10 proc. lietuvių nurodė, kad ji objektyviai atspindi įvykius Ukrainoje. Nelietuvių atsakymai pasiskirstė maždaug vienodai: 30 proc. nurodė, kad atspindėjimas yra objektyvus ir 29 proc. – kad neobjektyvus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

26:55
01:14
01:25

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min