Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2012 spalio 13d. 23:29

Vilniaus priemiesčio gyventojai: Šalia sostinės gyvenantys lietuviai jaučiasi niekam neįdomi tautinė mažuma

Rastinėnai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Rastinėnuose gyvenantys lietuviai neišsikovoja savo vaikams darželio ir mokyklos.

Vilniaus priemiesčiu tapusiuose Rastinėnuose verda aistros dėl galimybės vaikus ugdyti valstybine lietuvių kalba. Nors buvusiuose kolektyviniuose soduose įsikūrė daug jaunų šeimų, čia nėra nei vaikų darželio, nei mokyklos, kur vaikai būtų mokomi lietuviškai. Vilniaus rajono savivaldybė aiškina, kad neturi galimybės gyventojams pasiūlyti tokių paslaugų, tačiau Rastinėnuose gyvenantys lietuviai tvirtina besijaučianti tarsi tautinė mažuma, kurios poreikių nepaisoma.

Kolektyviniai sodai aplink sostinę pastaraisiais metais tapo individualių namų kvartalais. Tačiau čia apsigyvenę naujakuriai, dažniausiai buvę vilniečiai, ne itin rūpi Vilniaus rajono, kurio teritorijoje sodai ir yra, valdžiai. Rajoną valdančios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) politikai bet kokį gyventojų prašymą įkurti naują lietuvišką darželio grupę ar bent pradinės mokyklos klasę atremia paprastais argumentais: tam nėra galimybių.

Kreipėsi į Prezidentūrą ir Vyriausybę

Apie Rastinėnų gyventojų problemas informuotos aukščiausios šalies institucijos. Prezidentūra, Vyriausybė, Generalinė prokuratūra kreipia gyventojus į Švietimo ir mokslo ministeriją (ŠMM) arba Vilniaus rajono savivaldybę. O iš pastarosios – jokio atsakymo.

Gyventojai viliasi, kad bent jau bus sureaguota į Prezidentūros kreipimąsi, kuriame Vilniaus rajono savivaldybės prašoma „pateikti informaciją, kaip savivaldybė koordinuoja ir kontroliuoja ikimokyklinio ugdymo prieinamumą, modeliuoja įstaigų tinklą, reguliuoja vaikų srautus. Kaip sudaromos sąlygos tėvams gauti išsamią informaciją prie laisvas vietas ikimokyklinio ugdymo įstaigose ir jose vykdomas programas valstybine kalba“.

Rastinėnuose gyvenanti Rosita Jasiūnaitė 15min.lt pasakojo, kad situacija gana paprasta – aplinkui yra net trys švietimo įstaigos lenkų ugdomąją kalba, bet gyventojai norėtų savo atžalas ugdyti gimtąją lietuvių kalba. Tokių grupių darželiuose trūksta. Kai kurie tėvai esą apimti nevilties, nes neturėdami kur palikti vaikų, negali grįžti į darbą, todėl buvo pasiryžę vaikus leisti į lenkišką darželį. Tačiau Rastinėnų darželyje ir jiems atsirado vos viena vieta.

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Buvę sodai tapo gyvenamųjų namų kvartalais
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Buvę sodai tapo gyvenamųjų namų kvartalais

Viltis – ikimokyklinė grupė Čekoniškėse

Už kelių kilometrų esančioje Sudervėje lietuviškas darželis perpildytas, laukiančiųjų – apie šimtą. Vilties spindulys nušvito ŠMM pažadėjus įkurti ikimokyklinio ugdymo grupę Čekoniškių vidurinės mokyklos patalpose, kurias ši nuomojo iš Buivydiškių pagrindinės mokyklos. Nuomos sutartis pasibaigusi, tad patalpos teisiškai vėl turi atitekti Buivydiškių mokyklai.

Tačiau, pasirodo, ne viskas taip paprasta. Buivydiškių mokyklos direktorė Vilma Aponaitė skėsčioja rankomis – jai Čekoniškių mokyklos direktorius pasakė, kad patalpų kol kas neužleis. „Teisiškai jis tokios teisės neturi, bet mes norime šį klausimą išspręsti gražiai ir taikiai, negalime veržtis į tas patalpas ir jas užiminėti savavališkai. Bandome derintis, kalbėtis, kreipėmės raštu, bet atsakymo nesulaukėme“, – pasakojo V.Aponaitė.

Ikimokyklinio ugdymo grupę tikėtasi turėti nuo rugsėjo, vėliau atidarymas nukeltas į spalį, tačiau ir spalis beveik įpusėjo, o sprendimo nematyti. Direktorė tvirtina, kad 12 vaikų grupė, kokią čia ir planuota turėti, būtų tikrai užpildyta, galbūt atsirastų ir daugiau vaikų.

Direktorius: Rastinėnų vaikai mums nepriklauso

Šiais laikais yra labai paprastas dalykas – konteineriniai pastatai. Tam reikėtų vienintelio dalyko – valstybei ar savivaldybei priklausančio nenaudojamo žemės sklypo, – įsitikinęs V.Mocerenko.

Čekoniškių mokyklos vadovas Dariušas Vasilevskis – kitos nuomonės: priestatas, teisiškai priklausantis Buivydiškių mokyklai, jiems būtinas, patalpomis naudojasi ir bendruomenė, o su ja niekas nesitarė dėl patalpų perėmimo.

Esą priestatas buvo statomas Čekoniškių mokyklai, tačiau vėliau atiteko Buivydiškių mokyklai, todėl situacija ir komplikavosi. Tačiau pats D.Vasilevskis atsakingas nesijaučia – už viską atsako savivaldybė, o į ją niekas dėl patalpų nesikreipė.

Čekoniškių vidurinėje mokykloje iš viso mokosi 99 moksleiviai, 5 lanko priešmokyklinę grupę. Direktorius priminė, kad iki šių metų buvo ir lietuviškos pradinės klasės, tačiau jose mokėsi vos du vaikai. „Aš turiu kitą prašymą dėl priešmokyklinio mišraus amžiaus ugdymo grupės mūsų mokykloje iš Čekoniškių, Šilėnų, Virbeliškių ir kitų kaimų gyventojų. Tos gyvenvietės priklauso mūsų teritorijai, o Rastinėnai ir Bubai – Rastinėnų mokyklos teritorijai. Todėl pagal teritorijų suskirstymo principus jie niekaip negali prašytis į mūsų patalpas“, – pareiškė D.Vasilevskis.

Direktoriui nepasirodė svarbu, kad Rastinėnuose nėra lietuviškos mokyklos, o ir darželio grupei vietos taip pat nerasta. Tačiau jo pozicijas gina ir Vilniaus rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Lilija Andruškevič, kurios teigimu, atėmus patalpas Čekoniškių mokykla negalės funkcionuoti – ten ir aktų salė, ir sanitariniai mazgai, ir bufetas.

Paklausta, tai ką gi daryti tėvams, neturintiems, kur į darželius leisti savo atžalų, L.Andruškevič pradėjo vardyti įstaigas: lietuviškos grupės yra Avižienių darželyje, Sudervėje. Avižieniuose šiuo metu dar statomas ir naujas darželis, kurį irgi galės lankyti lietuvių vaikai. Priminus, kad šiose įstaigose laukiančiųjų eilės itin ilgos, L.Andruškevič sakė nieko tėvams patarti negalinti. „Tiesiog trūksta patalpų“, – pareiškė rajono Švietimo skyriaus vadovė.

Norėtų konteinerinio darželio

Rastinėnuose gyvenantis Vilmantas Mocerenko įsitikinęs: trūksta ne galimybių, o noro. Gyventojai suskaičiavo, kad jau rytoj darželio grupę galėtų lankyti 20-25 vaikai, neskaičiuojant tų, kuriems jau laikas į priešmokyklinę klasę. Tačiau teigiamo atsakymo iš rajono savivaldybės nesitikima.

„Rajono savivaldybės požiūris yra toks, kad jie nemato galimybių atidaryti darželį Rastinėnuose. Nežiūrint to, kad šiais laikais yra labai paprastas dalykas – konteineriniai pastatai. Tam reikėtų vienintelio dalyko – valstybei ar savivaldybei priklausančio nenaudojamo žemės sklypo. Tokių, manau, tikrai rastų, jeigu gerai paieškotų. Gal net ir gerai ieškoti nereikėtų“, – įsitikinęs V.Mocerenko.

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Norint pastatyti konteinerinį darželį, Rastinėnuose tereikėtų surasti tuačią valstybinį sklypą.
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Norint pastatyti konteinerinį darželį, Rastinėnuose tereikėtų surasti tuščią valstybinį sklypą.

Vyras pasakojo pasikalbantis su Rastinėnų senbuviais, kurie prisipažįsta mielai leisiantys savo atžalas į lietuvišką darželį, jeigu tik toks bus. Tačiau garsiai esą apie tai kalbėti paprasčiausiai bijoma, ypač jeigu dirbama įstaigose, kurios pavaldžios rajono savivaldybei.

Tėvai savo vaikus veža į sostinės darželius, bet gyvenamąją vietą deklaravę Vilniaus rajone jie praktiškai neturi šansų patekti ir į Vilniaus ikimokyklinio ugdymo įstaigas, kuriose trūksta vietų ir Vilniaus vaikams. Tad tenka griebtis gudrybių: deklaruoti gyvenamąją vietą mieste, o kartais ir ieškoti pažinčių Vilniaus savivaldybės koridoriuose. Skaičiuojama, kad net apie šeštadalis miesto darželius lankančių gali būti iš rajono.

„Situacija tokia, kad jaučiamės kaip tautinė mažuma, gyvendami sostinės pašonėje – iki Vilniaus centro vos 25 km... Skambiai analizuojamos problemos apie lenkų tautinę mažumą Lietuvoje, bet lietuviams čia vietos irgi nėra“, – liūdnai konstatavo R.Jasiūnaitė.

Rajono merė: darželių trūksta ne tik Vilniaus rajone

Situacija tokia, kad jaučiamės kaip tautinė mažuma, gyvendami sostinės pašonėje. Skambiai analizuojamos problemos apie lenkų tautinę mažumą Lietuvoje, bet lietuviams čia vietos irgi nėra, – liūdnai konstatavo R.Jasiūnaitė.

Vilniaus rajono merei Marijai Rekst viskas atrodo gana paprastai – savivaldybė, atsižvelgdama į strateginius planus ir nustatytą eiliškumą, kasmet skiria finansavimą ikimokyklinio ugdymo įstaigų statybai (šiuo metu yra statomas vaikų darželis Avižieniuose), naujų grupių steigimui bei darželių renovacijai. Tačiau ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymo įstaigų bei grupių trūksta visoje Lietuvoje, o ne tik Vilniaus rajone.

Šiuo metu savivaldybė tvirtina neturinti galimybių nei Rastinėnuose, nei netoliese esančiose gyvenvietėse atidaryti ikimokyklinio ugdymo grupių. „Tėvų atstovai iš Bubų kaimo kartu su ŠMM atstovais, apsilankę Sudervės M. Zdziechovskio pagrindinės mokyklos Rastinėnų pagrindinio ugdymo skyriuje, turėjo galimybę įsitikinti, kad čia nėra jokios galimybės įsteigti ikimokyklinės ugdymo grupės. Vilniaus r. Čekoniškių vidurinės mokyklos reikmėms turimos patalpos yra panaudotos maksimaliai“, – pareiškė merė.

Daugiau optimizmo Rastinėnų gyventojams įpūsti stengiasi ŠMM Regioninių mokyklų skyriaus vedėjas Jonas Vasiliauskas. Ministerija šiuo metu Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose turi 14 mokyklų ir darželių, kuriuos lanko 3 tūkst. vaikų. Tačiau poreikis vis dar didžiulis – daugiau nei tūkstantis vaikų į šias įstaigas nepatenka, o tai maždaug tiek pat, kiek yra laukiančiųjų į Vilniaus ikimokyklinio ugdymo įstaigas.

Tad jeigu Vilniaus rajono savivaldybė neras būdų pagelbėti Rastinėnų ir Bubų kaimų vaikams, to galėtų imtis ministerija. Tik nežinia, kada tam bus rastas finansavimas. Šiemet vargu ar realu to tikėtis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Premjeras Saulius Skvernelis apie galimus konkurentus: „Tegul pasinervuoja“

15min tema Verslas

Sulieknėk, keliauk, atsinaujink, pirk – asmenines reklamas jau galima užčiaupti

24sek

Šaras ir CSKA: ar „Žalgiriui“ reikia nerimauti dėl rusų milijonų?

Vardai

15min studijoje – „Galapagų“ desantas: A.Barniškis-Blėka, V.Bareikis, „G&G Sindikatas“

Kultūra

Skelbiami pretendentai į „Sidabrines gerves“: daugiausia nominacijų pelnė „Stebuklas“ ir „Nuolankioji“

Vardai

Karališkos princo Harry ir Meghan Markle vestuvės skaičiais: kas kiek kainavo?

Aktualu

Teismo už kyšį laukiančio Eligijaus Masiulio fokusas: kitas teismas jau patvirtino, kad tai buvo paskola

24sek

Madridas pasitiko Eurolygos čempionus – gerbėjai maldavo Luką pasilikti

Aktualu

Nuo policijos sprukusio girto vairuotojo šou Kuršėnuose – šuolis per bėgius ir sužalota pareigūnė

22 kartus į Everestą užkopęs nepalietis pagerino savo paties pasiektą pasaulio rekordą

Gyvenimas

15min studijoje – pokalbis apie Vakarų Afrikos būgnų muziką ir kultūrą

Gyvenimas

Ekspertė paaiškino, kaip atsiranda priklausomybė nuo kavos: pražūtingas net vienas puodelis

Klajokliai elnių augintojai Mongolijoje siekia išsaugoti tradicijas

Aktualu

Ainius Lašas: Premjero racionalumo beieškant

Vardai

Pasišiaušęs Meghan Markle vestuvinis kuodas: nepavykusi šukuosena ar apgalvotas įvaizdis?

Pasaulis kišenėje

„Lonely Planet“ Vilnių pripažino viena karščiausių Europos kelionių krypčių

Aktualu

R.Kazėnienė paskirta laikinąja Kauno tardymo izoliatoriaus direktore

Mokslas.IT

Kas nutiktų, jei visi lėktuvo keleiviai prijungtų savo telefonus krautis?

Verslas

Oficialiai patvirtinta, kad „Caffeine“ kavinių tinklui ieškoma pirkėjo

Aktualu

Privačių universitetų kategorijoje stabiliu lyderiu išlieka ISM universitetas

Naujienos

Aktualu

Premjeras Saulius Skvernelis apie galimus konkurentus: „Tegul pasinervina“

15min tema Verslas

Sulieknėk, keliauk, atsinaujink, pirk – asmenines reklamas jau galima užčiaupti

Sportas

Į kovą dėl Baltijos taurės lietuviai stos apkarpytu sąrašu, bet nesumažinę ambicijų

Mokslas.IT

„Xiaomi Mi“ robotas siurblys: kaip kinai išvalė grindis ir nušluostė nosis

Aktualu

Kaune besiblaškiusio čiau čiau veislės šuns likimas nežinomas: nepavyko net jo pašauti

Maistas

Nidos receptas: kaip teisingai iškepti „steiką“?

Gazas

Susisiekimo ministerijai akibrokštas: kelius nutiesti prisižadėjusi įmonė neišasfaltavo 27 žvyrkelių

Vardai

15min studijoje – „Galapagų“ desantas: A.Barniškis-Blėka, V.Bareikis, „G&G Sindikatas“

Kultūra

Skelbiami pretendentai į „Sidabrines gerves“: daugiausia nominacijų pelnė „Stebuklas“ ir „Nuolankioji“

22 kartus į Everestą užkopęs nepalietis pagerino savo paties pasiektą pasaulio rekordą

Vardai

Karališkos princo Harry ir Meghan Markle vestuvės skaičiais: kas kiek kainavo?

Aktualu

Teismo už kyšį laukiančio Eligijaus Masiulio fokusas: kitas teismas jau patvirtino, kad tai buvo paskola

Klajokliai elnių augintojai Mongolijoje siekia išsaugoti tradicijas

24sek

Šaras ir CSKA: ar „Žalgiriui“ reikia nerimauti dėl rusų milijonų?

Gyvenimas

15min studijoje – pokalbis apie Vakarų Afrikos būgnų muziką ir kultūrą

Vardai

Pasišiaušęs Meghan Markle vestuvinis kuodas: nepavykusi šukuosena ar apgalvotas įvaizdis?

Pasaulis kišenėje

„Lonely Planet“ Vilnių pripažino viena karščiausių Europos kelionių krypčių

Aktualu

Nuo policijos sprukusio girto vairuotojo šou Kuršėnuose – šuolis per bėgius ir sužalota pareigūnė

Kultūra

15min konkursas: laimėkite knygą „Mažos pradžios. Kaip užsiauginti gyvenimą“

Aktualu

Ainius Lašas: Premjero racionalumo beieškant

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min