Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2020 08 27

Vilniaus savivaldybė NVSC dėl informacijos apie Lukiškių fontano taršą apskundė VSD

Vilniaus savivaldybė pasiryžusi neatleisti Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC), kuris liepos 31-ąją paskelbė apie mikriobiologinę taršą Lukiškių aikštės fontane. Savivaldybė apskundė centrą Valstybės saugumo departamentui (VSD) dėl netinkamo šaltinio naudojimo, o paties NVSC prašoma paneigti jo pranešime nurodomą informaciją, nes ji esą neatitinka tikrovės.
Sausra Vilniuje
Lukiškių a. fontanas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Paskelbė apie taršą

Apie tai, kad vanduo Lukiškių aikštėje esančiame fontane yra užterštas fekaliniais mikroorganizmais, NVSC pranešė liepos 31 d.

„Pati savivaldybė organizavo laboratorinį vandens ištyrimą ir šiuos tyrimo rezultatus, NVSC reikalavimu, pateikė saugos įvertinimui. Tyrimais nustatyta, kad fontano vandenyje žarninių lazdelių (E.coli) koncentracija siekia 140 kolonijas sudarančių vienetų (KSV)/100 ml vandens, o žarninių enterokokų koncentracija – 91 KSV/100 ml vandens. Kadangi kitų svarbių mikroorganizmų nebuvo ieškota, todėl NVSC Vilniaus departamentas šiandien pradėjo platų Vilniaus mieste įrengtų fontanų vandens kokybės tyrimą.

Kadangi Lukiškių fontano vandenyje rasta fekalinių mikroorganizmų, darytina prielaida, kad šio fontano vanduo nėra tinkamai prižiūrimas.

Kadangi Lukiškių fontano vandenyje rasta fekalinių mikroorganizmų, darytina prielaida, kad šio fontano vanduo nėra tinkamai prižiūrimas. NVSC Vilniaus departamentas rekomendavo nedelsiant nutraukti Lukiškių aikštėje esančio fontano eksploatavimą ir imtis veiksmų fontano vandens mikrobiologinei taršai panaikinti: išvalyti ir išdezinfekuoti visa filtracijos sistemą, rezervuarą ir kitas talpyklas, vandens purkštukus, po to atlikti fontano vandens tyrimus“, – rašoma pranešime spaudai.

Visą pranešimą rasite čia.

NVSC nuogąstavo, kad netinkamai prižiūrimi šios rūšies įrenginiai gali kelti riziką visuomenės sveikatai, nes vandens purškimo metu susidaro aerozoliai, kurie gali būti įkvėpti, tai gali sukelti legioneliozę.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lukiškių aikštė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lukiškių aikštė

Rėmėsi abejotinu šaltiniu

Rašte, kurį gavo Vilniaus miesto savivaldybė, buvo nurodoma, kad „Lukiškių aikštės fontane karštosiomis dienomis gausu pačios jautriausios visuomenės grupės – vaikų“ ir pridėtos dvi nuorodos žiniasklaidoje, kurių straipsniais remiamasi darant tokią išvadą. Viena iš nuorodų yra sputniknews.lt publikuotas tekstas.

Tai ir tapo pretekstu savivaldybei kreiptis į VSD. „Vilniaus miesto savivaldybės administracija atkreipia dėmesį, kad Departamento rašte teikiant argumentus dėl Lukiškių fontano naudojimo, be kitų šaltinių, buvo vadovaujamasi ir pateikiama nuoroda į sputniknews.lt portale pateikiamą informaciją.

VSD prašome atkreipti NVSC dėmesį dėl naudojimosi tokių portalų informacijos turiniu ir jų turinio prieinamumo darbuotojams.

Remiantis viešai skelbiamu Lietuvos Respublikos Valstybės saugumo departamento ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos parengtu Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimu 2018, Rusijos informacinę politiką Lietuvoje vykdo jos finansuojami interneto portalai sputniknews.lt ir baltnews.lt, kurie siekia plėsti Rusijos įtaką Lietuvos informacinėje erdvėje, skleisti antivakarietiškas nuotaikas, formuoti Kremliui palankią viešąją nuomonę.

Atsižvelgdami į aukščiau išdėstytas aplinkybes bei įvertinę tai, kad Nacionalinis visuomenės sveikatos centras yra biudžetinė įstaiga, Lietuvos Respublikos Valstybės saugumo departamento prašome atkreipti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro dėmesį dėl naudojimosi tokių portalų informacijos turiniu ir jų turinio prieinamumo darbuotojams“, – rašoma savivaldybės rašte VSD.

Reikalaujama paneigti

Paties NVSC prašoma paneigti savo išplatinto pranešimo teiginius, kadangi jie, kaip teigiama rašte, „nėra grindžiami jokiais teisiniais argumentais ir teisės aktų reikalavimais“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lukiškių aikštės paplūdimys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lukiškių aikštės paplūdimys

„Šiuo atveju neaišku, kokie yra šie duomenys, kas tokius duomenis nustatė, kaip yra reglamentuojamas duomenų taikymas, kodėl šiuo atveju lauko fontanui turi būti taikomos Departamento rašte nurodomi reikalavimai, taikomi geriamam vandeniui ar baseinams ir pan. Tuo labiau, kad tame pačiame rašte Departamento konstatuota, kad „Lukiškių aikštėje įrengtas fontanas priskiriamas interaktyvių fontanų kategorijai, kurie pagal naudojimo būdą dar vadinami šlapiomis žaidimų aikštelėmis“, tačiau Lietuvos teisės aktai nenustato reikalavimų fontanų vandens kokybei.

Taigi akivaizdu, kad Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento pozicija nėra grindžiama galiojančių teisės aktų nuostatomis. Pažymėtina, kad šiuo atveju teisės aktai buvo taikomi selektyviai, objektyviai neįvertinus teisės aktų turinio, o viešai paskelbta informacija yra neteisinga ir klaidinanti“, – teigiama savivaldybės rašte NVSC.

Akivaizdu, kad NVSC Vilniaus departamento pozicija nėra grindžiama galiojančių teisės aktų nuostatomis.

Savivaldybė tvirtina besiimanti visų objektyviai būtinų priemonių, kad tiek Lukiškių aikštės, tiek kitų Vilniaus miesto fontanų vanduo būtų tinkamai prižiūrimas ir saugus bei nekeltų grėsmės visuomenės sveikatai. Todėl gavusi NVSC raštą savivaldybė atliko kontrolinius tyrimus ir esą jų metu rastas mikroorganizmų kiekis neviršijo maudykloms leistinų normų. Apie tai buvo pranešta ir NVSC.

„Vertinant pranešimo turinį, darytina išvada, kad Nacionalinis visuomenės sveikatos centras informaciją išplatino skubotai, objektyviai ir nešališkai neišanalizavęs visų aplinkybių bei negavęs visų paaiškinimų iš Savivaldybės, akivaizdžiai netinkamai interpretuodamas teisės aktų nuostatas ir jas taikydamas. (...)

Savivaldybės administracija, atsižvelgdama į aukščiau išdėstytas aplinkybes ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 2.44 str., Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui teikia reikalavimą paneigti visuomenę klaidinančią informaciją“, – teigiama rašte.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
IKEA tvarumo ir klimato ataskaitose – išradimai iš Lietuvos
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius