Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 14d. 11:16 , atnaujinta: 2015 sausio 14d. 12:25

Vilniaus savivaldybės versija dėl užstrigusios registracijos į darželius: tai tyčinė ataka

Naujas vaikų darželis Santariškėse
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Naujas vaikų darželis Santariškėse

Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė, kodėl šiuo metu sustabdyta registracija į Vilniaus ugdymo įstaigas ir kokios yra pirminės tyrimo išvados, kas sutrikdė IT sistemas. Pirminiais duomenimis, tai buvo tyčinė ataka, nes sistema nebeveikė iki jos paleidimo likus 20 minučių.

E.miesto departamento direktorius Jonas Pidkovas teigė, kad aptikta įsiveržimo požymių. „Buvo atliktas kibernetinių paslaugų tiekimo įmonės „NRD CS“ vertinimas. Pateiktos pirminės išvados, kad aptikta neteisėtų veiksmų pėdsakų, jog buvo laužtasi į vilnius.lt portalą, užfiksuotos „brute force“ atakos, paprastai tariant, tai sistema, kuri bando atspėti sistemos administratoriaus slaptažodį, ir dėl to galbūt kažkokie asmenys galėjo įsibrauti į sistemą. Tai akivaizdi tyčinė ataka, nes sistemos darbas sutriko likus 20 minučių iki sistemos paleidimo“, – aiškino J.Pidkovas.

Savivaldybės atstovų teigimu, kibernetinei atakai pasitelkta programa, kuri „imitavo ataką iš užsienio“, daugiausia iš Kinijos.

Prašymus anuliuos

Šiuo metu visi savivaldybės specialistai, dirbę su sistema yra nušalinti. Įmonė, iš kurios buvo perkamos tam tikros paslaugos, taip pat buvo nušalinta. Dabar darbus atliks įmonės, kurios neturi darbo su Vilniaus savivaldybe patirties. 

Ketinama surinktą informaciją perteikti teisėsaugos sistemoms, šiuo metu ruošiamas kreipimasis į prokuratūrą.

Pateiktos pirminės išvados, kad aptikta neteisėtų veiksmų pėdsakų, jog buvo laužtasi į vilnius.lt portalą, užfiksuotos „brute force“ atakos, paprastai tariant, tai sistema, kuri bando atspėti sistemos administratoriaus slaptažodį, ir dėl to galbūt kažkokie asmenys galėjo įsibrauti į sistemą. Tai akivaizdi tyčinė ataka, – aiškino J.Pidkovas.

Gintaro Petronio, savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktoriaus, teigimu, visi prašymai, užregistruoti sausio 12 dieną, bus panaikinti ir registracija prasidės iš naujo.

„Kadangi sistemos tvarkytojai pateikė pažymą, kad registracija neveikė taip, kaip turėjo veikti pagal parametrus, todėl labai atsiprašome visų tėvų – objektyvu ir teisinga pradėti viską nuo pradžių. Anuliuosime atsitiktinius nestabiliai veikiant sistemai sausio 12 d. užregistruotus prašymus ir paskelbsime naują registraciją, prieš tai pasirūpinę apsauga nuo piktybinio kenkimo sistemai iš išorės“, – sakė G.Petronis.

Įžvelgia politinę kovą

Meras Artūras Zuokas kaltinimais savivaldybės darbuotojams nesišvaisto, bet prabilo apie gėrio ir blogio kovą bei politinę konkurenciją prieš rinkimus.

„Neabejoju, kad gėris laimės ir mes atlikdami reikiamus veiksmus, kreipdamiesi į teisėsaugos institucijas rasime, kas tai padarė. Aš norėčiau pažiūrėti tiems žmonėms į akis ir jeigu tai susiję su artėjančiais rinkimais, tai labai nemalonu, kad šių dienų politinėje erdvėje imamasi tokių veiksmų“, – kalbėjo A.Zuokas.

Tiesa, meras dar netvirtina, kad tai tikrai politinių oponentų darbas. Bet esą naivu tikėtis, kad užsienio valstybėms ar jų institucijoms būtų naudinga sukelti papildomo galvos skausmo keliems tūktančiams Vilniaus gyventojų ir pačiam merui. „Tai galėjo padaryti politiniai konkurentai, puikiai suprasdami, kad tai didžiausias smūgis man kaip miesto vadovui ir vienam iš kandidatų šiuose rinkimuose“, – kalbėjo A.Zuokas.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./E.miesto departamento direktorius Jonas Pidkovas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./E.miesto departamento direktorius Jonas Pidkovas

Kada sistema veiks – nežinoma

Kada pradės veikti sistema, nėra žinoma, vien vertinimui prireiks kelių savaičių. „Kai būsime garantuoti, kad sistema saugi, galima pradėti registraciją, informuosime ne mažiau nei prieš 24 valandas tėvus dėl prasidedančios registracijos“, – sakė A.Zuokas.

109 prašymai buvo užregistruoti. Visi jie bus peržiūrėti, pernai pateikti išliks, o naujieji bus anuliuoti.

Registracija į Vilniaus vaikų darželius turėjo prasidėti sausio 12-ąją, vidurnaktį. Tačiau iki paryčių prisiregistruoti bandę tėvai liko nieko nepešę, nes sistema neveikė. Tuomet daugelis lėkė ir laukė nuo 6 val. ryto prie Vilniaus savivaldybės durų, tikėdamiesi pateikti savo prašymus čia. Bet ir tai nepavyko – prašymai paprasčiausiai nebuvo priimami.

Ryte savivaldybė tėvų atsiprašė ir paskelbė, kad nė vienas prašymas pirmadienį nėra registruotas. Vėliau pranešta, kad atsižvelgiant į tėvų nepatogumus dėl sutrikusios registracijos į darželius, Vilniaus miesto savivaldybė tėvus, kurių vaikai lankys darželius ir lopšelius nuo šio rugsėjo, pirmąjį mėnesį atleis nuo vaiko ugdymui skirto mokesčio, tai yra 14,48 eurų (50 litų).

Ši suma sieks net per 100 tūkst. eurų, G.Petronis žada, kad savivaldybė tikrai suras tuos pinigus – greičiausiai iš mokinio krepšelio sutaupytų lėšų.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vilniaus savivaldybės atstovai
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vilniaus savivaldybės atstovai

Užstrigo Vilnius.lt, ne pati registracijos sistema

Bendrovės „Nacionalinis švietimo centras“, administruojančios registracijos į Vilniaus darželius sistemą, direktorius Marius Pugačiauskas 15min.lt sakė, kad pati sistema visą laiką veikė, veikia ji ir dabar. „Ne mūsų įmonė prižiūri Vilniaus savivaldybės tinklalapį. Iš Vilnius.lt tinklalapio iki mūsų sistemos niekas jau nesugebėjo ateiti, todėl mes, „Nacionalinis švietimo centras“, nesame susiję, nes darželių sistema veikė, tik jos tėvai nebegalėjo pasiekti“, – sakė direktorius.

Mes pasižiūrėjome, viską patikrinome, mūsų sistema veikia. Ką Vilnius.lt nusprendė daryti, nežinau, nes mes kaip ir nedarome šiuo metu nieko, viskas lyg ir veikia, – sakė M.Pugačiauskas.

M.Pugačiauskas teigė, kad sistema nebuvo apkrauta, visos problemos kilo pačiame tinklalapyje Vilnius.lt. „Mes pasižiūrėjome, viską patikrinome, mūsų sistema veikia. Ką Vilnius.lt nusprendė daryti, nežinau, nes mes kaip ir nedarome šiuo metu nieko, viskas lyg ir veikia. Tirti turėtų svetainę Vilnius.lt, mes net negalime daryti jokių tyrimų“, – kalbėjo bendrovės vadovas.

Registracijos į darželius sistema veikia ir šiuo metu, teigė M.Pugačiauskas, tik laikinai registravimas yra sustabdytas. „Nuo mūsų dabar niekas nepriklauso, mes tiesiog laukiame savivaldybės išvadų ar liepimo įjungti sistemą ir startuoti. Mes galime pažadėti, kad prasidėjus tam vadinamajam antrajam priėmimui šiais metais, dalyvausime – tiek aš, tiek mano programuotojai atvažiuosime ir prižiūrėsime sistemas“, – pažadėjo M.Pugačiauskas.

Pasipiktino ir per Naujuosius

Sausio 1 dieną jau buvo kilęs tėvų nepasitenkinimas, nes dalis tėvų spėjo pamatyti, jog registracijos į darželius sistema veikė ir galima buvo vaikus registruoti. Tuomet savivaldybė tikino, kad vyksta testavimas ir jokie prašymai nėra užregistruoti, bet tėvai tarpusavyje neslėpė įtarimų, kad tokiu būdu tiesiog norėta leisti kažkam pirmiesiems pateikti prašymus į perpildytus sostinės darželius.

Šiuo metu eilėje į sostinės darželius jau laukia 700 vaikų, tačiau pradėjus veikti Santariškių darželiui, o nuo rugsėjo įrengus ikimokyklines įstaigas Viršuliškėse ir Žirmūnuose eilė esą gerokai sutrumpės. Iš viso darželius Vilniuje lanko apie 27,5 tūkst. vaikų. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Diskriminacijos radaras. Homoseksualios poros kryžiaus keliai, norint gauti paskolą būstui

Sportas

Stiprus R.Meilutytės pareiškimas pasaulio čempionato starte – pirmu rezultatu į pusfinalį

Aktualu

„Brexit“ susitarimas greičiausiai pasmerktas žlugti: kas toliau?

24sek

Po ambicingo starto – Domanto Sabonio nuostaba ir atimtas džiaugsmas

Aktualu

Kaip kandidatai į prezidentus spręstų švietime užvirusią krizę?

„Ginčas“: „Žalgirio“ pravertos žaizdos – kaip gydyti „Rytą“?

Gyvenimas

Prekybos žmonėmis grimasos: miršti darbo vietoje Lietuvoje, bet mirtis registruota Ukrainoje

Gazas

„Peugeot 508“ testas: 700 km su puse bako ir 5 kelyje sutiktos lapės

Aktualu

Tomas Venclova: esu solidarus su mokytojais

Sportas

Startas: blokuojamas feisbukas, favoritas D.Rapšys, tamsusis arkliukas R.Meilutytė

Vardai

„Skamp“ 20-mečio koncertas iš arenos keliasi į kuklesnę erdvę: buksuoja bilietų pardavimai

Maistas

„Dainava“: į restoraną kaip į teatrą

Aktualu

Emmanuelis Macronas ramina protestus – žada kelti minimalų atlyginimą

Kultūra

Artūras Tereškinas: Apie erotines fantazijas ir vyrą su dviem pudeliais

Vardai

Paskelbti M.A.M.A 2018 nominantai: tarp lyderių – vienu hitu pasaulį užkariavęs Dynoro

Pasaulis kišenėje

Patarimai, ką daryti, kad kelionė į Izraelį nebūtų drungna

15min recenzija Kultūra

Talino kino festivalis: E.Jankausko debiutas „Čia buvo Saša“ – filmas, kurio verta laukti 2019 m.

Interviu Aktualu

M.Aliochina iš „Pussy Riot“ apie protesto svarbą: „Tylėdamas savo laisvę atiduodi kitam“

Gazas

Lietuvių debiutas pasaulio „SuperEnduro“ čempionate Lenkijoje

Gyvenimas

Įkvepiantys lietuviškos senatvės pavyzdžiai: drąsa pasakyti „ne“ vienatvei, ligoms ir apleistumui

Naujienos

Verslas

Diskriminacijos radaras. Homoseksualios poros kryžiaus keliai, norint gauti paskolą būstui

Verslas

Banko klientą išgąsdino „naujas“ mokestis: sumos – įspūdingos

Sportas

Stiprus R.Meilutytės pareiškimas pasaulio čempionato starte – pirmu rezultatu į pusfinalį

Aktualu

„Brexit“ susitarimas greičiausiai pasmerktas žlugti: kas toliau?

24sek

Po ambicingo starto – Domanto Sabonio nuostaba ir atimtas džiaugsmas

„Ginčas“: „Žalgirio“ pravertos žaizdos – kaip gydyti „Rytą“?

Aktualu

Orai.lt: vėl sulauksime sniego ir šlapdribos

Aktualu

Kaip kandidatai į prezidentus spręstų švietime užvirusią krizę?

Verslas

Kaip Turkija padeda Rusijai apraizgyti Europą dujų vamzdžiais

Gyvenimas

Prekybos žmonėmis grimasos: miršti darbo vietoje Lietuvoje, bet mirtis registruota Ukrainoje

Gazas

„Peugeot 508“ testas: 700 km su puse bako ir 5 kelyje sutiktos lapės

Aktualu

Tomas Venclova: esu solidarus su mokytojais

Sportas

Startas: blokuojamas feisbukas, favoritas D.Rapšys, tamsusis arkliukas R.Meilutytė

Vardai

„Skamp“ 20-mečio koncertas iš arenos keliasi į kuklesnę erdvę: buksuoja bilietų pardavimai

Aktualu

Emmanuelis Macronas ramina protestus – žada kelti minimalų atlyginimą

Vardai

Paskelbti M.A.M.A 2018 nominantai: tarp lyderių – vienu hitu pasaulį užkariavęs Dynoro

15min recenzija Kultūra

Talino kino festivalis: E.Jankausko debiutas „Čia buvo Saša“ – filmas, kurio verta laukti 2019 m.

Verslas

Seimas ruošiasi tvirtinti kitų metų valstybės biudžetą

24sek

L.Dončičius svaidė pro šalį, bet vis tiek mačą baigė pergale ir rekordu

Kultūra

Artūras Tereškinas: Apie erotines fantazijas ir vyrą su dviem pudeliais

Vardai

Ypatingos

07:15
07:03

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min