Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 28d. 09:00

Vilniečiai apie receptus kalio jodidui sužino atsitiktinai, vaistinėse jo nėra, bet žmonės raginami nepanikuoti

SAM įspėja vartoti tik nurodomą preparatą, o ne bet ką
SAM nuotr. / SAM įspėja vartoti tik nurodomą preparatą, o ne bet ką

Astravo atominė elektrinė paruošta veikti, bet įsigyti kalio jodido tablečių Vilniuje galimybių nėra. Net ir apie gautus el.receptus joms dažnas sužino atsitiktinai. Bent jau taip 15min pasakojo Naujosios Vilnios gyventojas Andrejus, gerokai nustebęs, kad esveikata.lt paskyroje tokį receptą turi. Be to, paaiškėjo, kad vaistinėse kalio jodido nėra, o kai bus – už jas esą teksią primokėti beveik du eurus. Vilniaus savivaldybė ramina, kad mokėti nereikės, tik teks palaukti.

El.receptas nekompensuojamam vaistui

Andrejaus atsiųstame el.recepte matome, kad jam išrašyti nekompensuojami vaistai – keturios 65 mg kalio jodido tabletės. Nurodoma, jog gerti jas reikia dukart per dieną. Receptą išrašė Naujosios Vilnios poliklinikos gydytoja. Analogišką receptą savo esveikata.lt paskyroje rado ir vyro sesuo – tokius receptus ta pati gydytoja išrašė ir jai, ir jos vaikams.

15min Andrejaus nuotr./Andrejui išrašytas el.receptas
15min Andrejaus nuotr./Andrejui išrašytas el.receptas

Būtent Andrejaus sesuo nusprendė patikrinti, ar galima šiuo receptu pasinaudoti, ir patraukė į arčiausiai namų esančią vaistinę. Ten ji teigia išgirdusi, kad šiuo metu tablečių nėra, bet kai bus – už įsigyjamas pagal receptą teksią primokėti beveik du eurus.

Tai gerokai nustebino šeimą, kurios nariai pastaruoju metu sako nuolat girdėję viešojoje erdvėje kalbas, kad jodo tabletės bus dalijamos nemokamai.

„Jeigu aš per vestuves išeinu į lauką ir duodu saldainių vaikams, vadinasi, juos dalinu. Bet jeigu duodu saldainių ir reikalauju euro, tai čia juk ne dalijimas, tiesa? Nesuprantu tokio dalijimo, kai sumokėti reikalaujama“, – piktinosi Andrejus.

Jeigu aš per vestuves išeinu į lauką ir duodu saldainių vaikams, vadinasi, juos dalinu. Bet jeigu duodu saldainių ir reikalauju euro, tai čia juk ne dalijimas, tiesa?

Tačiau dar labiau vyrą papiktino tai, kad apie el.receptą jis sužinojo visiškai atsitiktinai – norėdamas atlikti medicininę patikrą, nes baigėsi C kategorijos vairuotojo pažymėjimo galiojimo laikas. Kažką pasitikrinti jis ketino per esveikata.lt sistemą ir pamatė turintis receptą. Nuostaba išaugo tą receptą atsidarius, tuomet savo paskyrą pasitikrino ir Andrejaus sesuo.

Jo receptas galioja iki rugsėjo 15 d., sesers – keliomis dienomis trumpiau. Paklausinėjęs kaimynų Naujojoje Vilnioje ir paraginęs juos pasitikrinti, ar jiems neišrašyti tokie receptai, išgirdo, kad receptus gavę ir jie, tačiau irgi nė vienas nebuvo apie tai informuotas el.laišku, trumpąja žinute ar dar kaip nors.

O štai vyro vaikams, kurie šiuo metu gyvena Švenčionių rajone, visiškai šalia sienos su Baltarusija, Pabradėje esanti gydymo įstaiga tokių receptų nė neišrašė.

SAM nuotr./Kaip vartoti kalio jodidą?
SAM nuotr./Kaip vartoti kalio jodidą?

Vilniaus rajono savivaldybė tvirtina, kad kalio jodido preparatus jau yra išdalinusi savo gyventojams, tai buvo daroma per seniūnijas. Negavę tablečių gyventojai turi kreiptis į savo seniūniją, pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir gaus dviejų dienų dozę.

Spręsti turi savivaldybės?

Tačiau nemaža dalis vilniečių el.receptus turi, tik pasinaudoti jais retas galėjo, nes dauguma išgirsta vaistinėse tą patį atsakymą, kad preparato nėra.

Dar pirmadienį apie tai prabilo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Spaudos konferencijoje jis sakė, kad savivaldybės privalo pačios apsispręsti, kaip patogiau gyventojams išdalinti valstybės nupirktas kalio jodido tabletes. Esą galbūt mažesnėse tai bus daroma seniūnijose, o didesnėse – vaistinėse.

Plačiau skaitykite čia: Branduolinis kuras jau Astrave, bet jodo tablečių sulaukė ne visi: A.Veryga sako, kad dėl jų dalijimo turi apsispręsti savivaldybės.

Nori dalinti tik vaistinėse

Raminti vilniečius ėmėsi ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius, savo feisbuko paskyroje jis ketvirtadienį rašė: „Nors tikimybė maža (mums nepalanki vėjo kryptis pučia tik 16 dienų per metus), tačiau blogiausiam scenarijui dėl Astravo AE Vilnius ruošiasi. Šiandien VRM organizuotame pasitarime dėl savivaldybių pasirengimo reaguoti į galimą avariją Astravo AE, išdėsčiau 3 pagrindinius dalykus, kurie yra svarbūs Vilniui.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominė elektrinė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominė elektrinė

Ką turime žinoti? Vilniaus lokacija: branduolinės avarijos atveju Vilnius nepakliūna į skubių apsaugomųjų veiksmų zoną (iki 30 km nuo jėgainės), kur privalomas skubus reagavimas ir priemonių aktyvavimas, patenkame 100 km zoną, kur pagal planą miestui numatytos svarbiausios funkcijos: radiacinio fono stebėjimas, duomenų savalaikis fiksavimas, jodo profilaktika, gyventojų slėpimasis. Tačiau žmonių sveikatos ir saugumo zonomis popieriuje nenupaišysi.“

Anot mero, bandoma įrodyti Sveikatos apsaugos ministerijai, kad Vilniui netinka siūlomas būdas dalinti kalio jodido preparatą per seniūnijas: „Turime 700 tūkst. vilniečių, kelis šimtus vaistinių ir vos porą dešimčių seniūnijų. Kodėl Sveikatos apsaugos ministerijai vis dar kyla noras kalio jodido tabletes dalinti per seniūnus, kurie negali aptarnauti tokio kiekio žmonių ir negali pakonsultuoti profesionaliai apie vaistus? Turime protingą ir saugų sprendimą – dalinkime per vaistines.

Farmacijos įstatymas neleidžia? Tačiau įstatymas neleidžia dalinti tablečių ir per seniūnus, tačiau šį būdą ministerija kažkodėl vis dar siūlo. Galiausiai, jei įstatymas neleidžia protingų dalykų, tai pakeiskime jį – Seimas vasarą jau įrodė, kad labai norėdamas, gali įstatymus priimti per tris dienas. O čia itin svarbus reikalas, ne smėlio krūvos puolimas. Tikrai būtų galima pakeitimą jau pirmą rudens sesijos savaitę Seime ir padaryti.“

Turime 700 tūkst. vilniečių, kelis šimtus vaistinių ir vos porą dešimčių seniūnijų. Kodėl SAM vis dar kyla noras kalio jodido tabletes dalinti per seniūnus? Turime sprendimą – dalinkime per vaistines.

R.Šimašius teigia gavęs SAM patikinimą, kad pirmadienį bus ieškoma būdų, kaip elgtis su šių tablečių dalijimu vilniečiams.

Bus nemokamai

Vilniaus miesto savivaldybės administracija taip pat tikina, kad tabletės bus išdalintos ir pirkti jų niekam nereikia.

Savo komentare savivaldybės atstovai teigia, kad „Vilniaus miesto savivaldybė kalio jodido tabletes vilniečiams planuoja dalinti per vaistines pagal iš anksto nuotoliniu būdu išrašytą elektroninį receptą“.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Protestas prie prezidentūros dėl Astravo atominės elektrinės
Luko Balandžio / 15min nuotr./Protestas prie prezidentūros dėl Astravo atominės elektrinės

„Vilniaus miesto savivaldybei pavaldžios asmens sveikatos priežiūros įstaigos atsakingos už elektroninių receptų kalio jodido preparatams išrašymą prie šių įstaigų prisirašiusiems pacientams. Valstybinės ir privačios asmens sveikatos priežiūros įstaigos taip pat buvo kviečiamos prisidėti prie jodo preparatų dalijimo išrašant išankstinius elektroninius receptus. Tačiau jų dalyvavimas šiame procese yra savanoriškas“, – teigiama komentare.

Savivaldybė nurodo, kad dalis asmens sveikatos priežiūros įstaigų elektroninius receptus jau yra išrašiusios, todėl tiek pacientas asmeninėje e.sveikatos paskyroje gali matyti įrašus apie vizitą pas šeimos gydytoją ir išrašytą e.receptą, tiek vaistininkai gali matyti išrašytą e.receptą kalio jodido preparatui gauti.

Pirkti pagal e.receptą išrašytų kalio jodido preparatų nereikia, šie preparatai gyventojams bus išduodami nemokamai.

„Pirkti pagal e.receptą išrašytų kalio jodido preparatų nereikia, šie preparatai gyventojams bus išduodami nemokamai“, – užtikrina savivaldybė, spėdama, kad ligšioliniai nesusipratimai atsirado dėl to, jog buvo painiojami receptiniai ir be recepto parduodami tie patys vaistai.

Vilniaus savivaldybė žada, kad artimiausiu metu gyventojams praneš, kur atsiimti tabletes, pateiks vartojimo instrukciją ir kitą svarbią informaciją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min