Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 17d. 07:00

Vilnietė apie mokamas mokinių spinteles: ar ir už suolų bei kėdžių nuomą mokėsime?

Mokyklinės spintelės
123RF.com nuotr. / Mokyklinės spintelės

Bent dalyje Vilniaus ir Lietuvos mokyklų mokiniai gali naudotis asmeninėmis spintelėmis – jose palikti vadovėlius, muzikos instrumentus ar sportinę aprangą. Vienur tokios spintelės tėvams nekainuoja, o kitur tenka jas nuomotis. Kaip pastebi vilnietė Laima, mokestis jai kelia klausimų. Esą galbūt kitais metais teksią ir suolus nuomotis. Mokykla tikina, kad ši paslauga papildoma, todėl mokama.

19 eurų per metus

Vilnietės Laimos (pavardė redakcijai žinoma) du vaikai šiemet perėjo iš privačios mokyklos į Simono Daukanto progimnaziją.

„Buvau nemaloniai nustebinta sužinojusi, kad mokykla neturi spintelių vaikams ir jas tėvai turi išnuomoti iš privačios firmos. Spintelės nuoma metams – apie 19 eurų. Už ką turėsime susimokėti kitais metais? Už naujų suolų ir kėdžių nuomą? Negana to, kad tėvai mokyklose turi pirkti uniformas ir vadovėlius, dar pasirodo, reikia pasirūpinti ir baldais“, – piktinosi moteris.

Ji paskaičiavo, kad jeigu jos vaikai progimnaziją lankys penkerius metus, tai per juos už spintelių nuomą, jei kaina nesikeis, susimokėti teks apie 190 eurų. Tad Laimai kilo klausimas, ar tiek pinigų neužtektų įsigyti net ne dvi, o keturias spinteles.

Spintelės nuoma metams – apie 19 eurų. Už ką turėsime susimokėti kitais metais? Už naujų suolų ir kėdžių nuomą?

Laima pripažįsta, kad spinteles turėti mokykloje nėra privaloma. „Klasės auklėtoja pasiūlė išnuomoti, kad vaikui nereiktų tampyti knygų ir maišelių su sporto apranga per visas pamokas. Visi žinome, kokios sunkios mūsų moksleivių kuprinės, kiek daug knygų kasdien vaikai turi tempti ant nugaros. Pavyzdžiui, mūsų vaikas po pamokų kasdien eina į sporto mokyklą, taigi jis nešasi kuprinę ir maišelį su sportine apranga. Tėvai rūpinasi vaikų sveikata ir šiuo tėvų rūpesčiu yra pasinaudojama.

Bet o gal ne visi tėvai turi galimybių tą spintelę išnuomoti? Kaip jausis vaikas, jeigu klasiokai turi spinteles, o tu neturi? Dar viena proga patyčioms. Mokykloje kiekviename aukšte pristatyta išnuomotų spintelių blokų...“, – piktinosi Laima.

Iki šiol jos vaikai lankė privačią mokyklą, kuri spinteles turėjo ir mokėti papildomai už jas neprašė.

Sauliaus Žiūros nuotr./Mokiniai
Sauliaus Žiūros nuotr./Mokiniai

Papildoma paslauga

Tačiau S.Daukanto progimnazijos direktorė Rita Lūžienė su mamos priekaištais nelinkusi sutikti. Direktorės teigimu, mokykla savo spintelių neturi, todėl mokinių tėvų komitetams palikta sprendimo teisė – nuomoti jas ar likti be spintelių.

Pasak mokyklos vadovės, progimnazijoje mokosi apie 1000 mokinių, tad mokykla turėtų įsigyti tiek spintelių, kiek yra vaikų. Tuomet iškiltų problema, kur tas spinteles statyti.

„Mokyklos ir bent jau nemaža dalis tėvų sutinka, kad mokyklos neprivalo saugoti asmeninių mokinių daiktų. Jeigu tėvams ar mokiniams to reikia, jie ir sprendžia šį klausimą. Mes tame net nedalyvaujame, tėvai turi firmos telefoną ir su ja tariasi. Turime – ir mes, ir kitos mokyklos – įvairios patirties. Mes galėtume nusipirkti tas spinteles, bet neturėtume kur jų statyti. Be to, tada mokiniai su tomis spintelėmis elgiasi baisiai, jas tenka prižiūrėti ir t.t.“, – kalbėjo direktorė.

Mes galėtume nusipirkti tas spinteles, bet neturėtume kur jų statyti.

Kai sumokami pinigai, tuomet spinteles prižiūri privati bendrovė. O ir jų nėra tiek daug, kad pritrūktų vietos joms pastatyti – visi moksleiviai spintelių nesinuomoja.

„Jeigu mokykla prisiimtų tokią prievolę, tai negalėtų būti, kad vieniems mokiniams yra, o kitiems nėra. Tada visiems. Turime 1000 mokinių, o pastatas yra pritaikytas 700-ams. Tai jau esu sakiusi, kad gal spinteles lauke statome, bet tai neleidžiama, mes esame Senamiesčio zonoje. Mokykloje tos vietos nėra“, – kalbėjo R.Lūžienė.

Anot direktorės, Vilniaus savivaldybėje ilgokai ginčytasi dėl šio dalyko, tačiau galų gale nuspręsta mokykloms leisti spręsti pačioms.

Savivaldybė: yra drabužinės

Vilniaus miesto savivaldybė stoja progimnazijos vadovybės pusėn. Jos atstovų teigimu, mama nėra teisi, kadangi S.Daukanto progimnazijos mokiniai mokyklinių uniformų nedėvi, vadovėliais naudojasi nemokamai. O individualiomis mokymosi priemonėmis – pratybų sąsiuviniais, rašymo priemonėmis, skaičiuotuvais ir kitomis – turi aprūpinti patys tėvai ar globėjai.

„Spintelės mokinių reikmėms susidėti nėra priskiriamos nei prie mokyklinių baldų, nei prie individualių mokymo priemonių. Tai papildoma paslauga, kuria laisvanoriškai gali pasinaudoti tėvai. Dalis progimnazijos tėvų, manančių, kad tokios spintelės jų vaikams yra būtinos, naudojasi šia paslauga ir nuomojasi spinteles pagal sutartinę nuomos kainą“, – teigiama Vilniaus savivaldybės komentare.

Spintelės mokinių reikmėms susidėti nėra priskiriamos nei prie mokyklinių baldų, nei prie individualių mokymo priemonių.

Anot savivaldybės atstovų, kitaip manantys tėvai šios paslaugos atsisako, nes progimnazijoje yra drabužinės, kur mokiniai gali pasidėti būtiniausius reikmenis.

Spintelės – būtinybė

Su dar kitokia situacija dėl spintelių susidūrė Kunigaikščio Gedimino progimnazija. Kaip sakė jos direktorius Rimantas Remeika, progimnazija atsikraustė į patalpas, kurių renovacijos projektas jau buvo parengtas ir įgyvendinamas, o pagal jį nebeliko rūbinių. Tad teko ieškoti alternatyvos – spintelės pasirodė geriausias variantas.

„Kai įsikėlėme į renovuotą mokyklą, pamatėme, kad vaikams nėra kur persirengti. Gavome spintelių iš „Aprangos“ labai gerų, nes jie keitė į naujas. Spintelės medinės, 1,8 m aukščio, erdvios, tačiau didelės – man mokykloje vietos trūksta pastatyti 700 spintelių. Tada prašiau tėvų pernai, kad gal rastų galimybę išsinuomoti pusmečiui, pažadėjau, kad kitais mokslo metais aprūpinsime spintelėmis vienaip ar kitaip.

Parašiau tokį projektą, kiek reikėtų spintelių, kiek jos kainuotų, kad mes iš dalies prisidedame – jau turime 300 spintelių medinių ir trūksta dar 400 spintelių, reikėtų nuomotis. Savivaldybė tam skyrė lėšų ir mes atsivežėme tų spintelių. Ir paskelbėme tėvams, kad visiems bus nemokamai“, – pasakojo R.Remeika.

Kunigaikščio Gedimino progimnazijos nuotr./Medinės spintelės Kunigaikščio Gedimino progimnazijoje
Kunigaikščio Gedimino progimnazijos nuotr./Medinės spintelės Kunigaikščio Gedimino progimnazijoje

Tačiau ir šioje mokykloje susidurta su problemomis. Keli aštuntokų tėvai išsakė pretenzijas, kad jų vaikai gavo ne metalines spinteles, o medines. Kažkas skundėsi, jog negali pasirinkti spintelės dydžio, tačiau tai esą buvo tik organizacinis nesklandumas – pasirinkti norimo dydžio spintelės progimnazijoje nebuvo galima.

Kunigaikščio Gedimino progimnazijos nuotr./Metalinės spintelės Kunigaikščio Gedimino progimnazijoje
Kunigaikščio Gedimino progimnazijos nuotr./Metalinės spintelės Kunigaikščio Gedimino progimnazijoje

Direktorius sako, kad jeigu galėtų, visas spinteles mokykloje statytų medines, nes jos esą ir patogesnės, ir ekologiškesnės. Tačiau vietos joms neužtenka.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:41
01:21
06:02

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min