Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 16d. 08:59

Vilniui gresia nauja šiukšlių krizė – jei konkursai strigs, atliekų vežimo imsis „Grinda“

Šiukšlių krūvos Vilniaus Vingio parke
Mato Miežonio / 15min nuotr. / Šiukšlių krūvos prie konteinerių Vilniuje

Naujai išrinktai Vilniaus valdžiai teks tvarkytis su senomis problemomis. Pernai gegužę startavusi atliekų tvarkymo sistema strigo, vėliau įsibėgėjo, o tada vėl ėmė strigti. Liepą baigiasi sutartys su dviem iš trijų vežėjų, o ar iki to laiko pavyks turėti naujus, dar nėra aišku. Tačiau pasigirdo naujas siūlymas – kritinėje situacijoje esą padėti galėtų savivaldybės įmonės. Tik kad jos net šiukšliavežių neturi.

Pagal naują tvarką atliekų vežėjai dirbti pradėjo pernai gegužės 1-ąją, o jau liepos vidury du iš trijų konkursą laimėjusių vežėjų – „VSA Vilnius“ ir „Ecoservice“ – paskelbė, kad ketina nutraukti sutartis su sostinės savivaldybe, nes patiria nuostolių. Iš karto jos nepasitraukė, nes pagal sutartį numatyta, kad po tokio sprendimo privalo atliekas tvarkyti mieste dar metus.

Laimėtojus dar tik skelbs

Liepą metai baigsis, o Vilniaus savivaldybė vis dar neturi naujų konkurso laimėtojų.

„Šiuo metu tiekėjai dar tikslina savo pateiktus pasiūlymus, todėl laimėtojai dar nėra paskelbti. Apie laimėtojus planuojame paskelbti artimiausiu metu“, – 15min informavo Vilniaus miesto savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyrius.

Kiek plačiau apie vykstantį konkursą papasakojo Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis. Jo teigimu, dėl dviejų miesto zonų kol kas aiškumo dar trūksta, tebevyksta procedūros, tačiau dėl kitų dviejų situacija jau žinoma.

„Įvyko konkursas, kuriame buvo atrenkama, kas veš mišrias komunalines atliekas keturiose iš penkių miesto dalių. Primenu, kad vienoje dalyje galioja sutartis su esamu vežėju („Ekonovus“), tad konkurso ir nebuvo. Sunku kol kas apibendrinti, kaip atrodys bendras viso miesto vaizdas, tačiau jau žinome kelis dalykus. Verkių ir Žirmūnų dalyje vežėjas keisis – čia iš „Ecoservice“ zona pereis „Ekonovus“. Labai įdomu, kad šioje dalyje konkurse dalyvavo ir „Kauno švara“, tačiau jų kaina buvo didesnė nei laimėtojo. Taip pat žinome, kad Antakalnio ir Naujosios Vilnios zoną išlaikys „Ecoservice“. Abiem atvejais penktadienį išsiųstas kvietimas pasirašyti sutartį“, – sakė P.Poderskis.

Sunku kol kas apibendrinti, kaip atrodys bendras viso miesto vaizdas, tačiau jau žinome kelis dalykus. Verkių ir Žirmūnų dalyje vežėjas keisis, – sakė P.Poderskis.

Konkurso iš pirmo karto irgi nepavyko paskelbti, todėl procesas nusikėlė ir iki dabartinių vežėjų sutarties galiojimo pabaigos belikus apie trims mėnesiams nėra aišku, kas didžiojoje dalyje sostinės rajonų veš šiukšles. Taip pat – kaip keisis vežėjų teritorijos, ar jie spės iš vienų vietų savo konteinerius susirinkti, kitur pastatyti ir t.t.

Savivaldybės įmonių pagalba

Šie klausimai suguls ant vieno iš naujų Vilniaus vicemerų darbo stalo. Energetikos sritį, kuri apims ir atliekų tvarkymą, kuruos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) deleguojamas Valdas Benkunskas. Kol kas jis dar nėra vicemeras, nes jį šiame poste privalės slaptu balsavimu patvirtinti taryba, tačiau koalicija sudaryta, parašai sutartyje padėti, todėl staigmenų čia nebus.

V.Benkunskas neslepia, kad atliekų sistema bus vienas svarbiausių klausimų vos pradėjus eiti pareigas. Koalicijos darbų programoje irgi galima rasti tokį punktą: „Užtikrinti sklandžiai ir laiku teikiamą atliekų surinkimo paslaugą ekstremaliosios situacijos metu.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Šimašius ir Valdas Benkunskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Šimašius ir Valdas Benkunskas

Ar tai reiškia, kad ekstremali situacija gali susidaryti jau netrukus? Tokių kalbų pasigirsta, nors tikimasi situaciją vis dėlto suvaldyti. Bet, kaip sako V.Benkunskas, rizika, kad liepos vidury atliekų tvarkymas gali užstrigti, yra. Tada gali prireikti ir savivaldybės įmonių pagalbos, jeigu su vežėjais susitarimas nebus pasiektas laiku.

„Tada gali ir savivaldybės įmonės padėti. Avarinio vežimo saugiklis galėtų būti „Grinda“, jeigu matytume, kad su privatininkais stoja reikalai, tai savivaldybės įmonė galėtų tiesiog padėti“, – teigė V.Benkunskas.

Jo nuomone, tai nereiškia, kad „Grindai“ atliekų vežėjo funkcija liktų visam laikui – esą svarstoma tik apie vadinamąjį „gaisrų gesinimą“.

„Mums svarbu, kad vežėjai laikytųsi sutarčių, vykdytų savo pareigą, nebūtų prašoma po kelių mėnesių vėl perskaičiuoti kainas ar papildomus mokesčius. Reikia, kad praktika stabilizuotųsi, turėtume aiškią kainodarą, o iš vežėjų galėtume reikalauti kokybiškų paslaugų“, – kalbėjo V.Benkunskas.

Atliekų neveža

Vis dėlto „Grindai“ reikėtų gerokai pasiruošti, jeigu tektų įsikišti susidarius ekstremaliai situacijai. Šiuo metu ši Vilniaus savivaldybės bendrovė tokių paslaugų neteikia.

Sauliaus Žiūros nuotr./Vilniaus savivaldybės įmonė „Grinda“ atnaujino įrangą
Sauliaus Žiūros nuotr./Vilniaus savivaldybės įmonė „Grinda“ atnaujino įrangą

Įmonės interneto svetainėje rašoma, kad „Grinda“ valo, barsto ir plauna gatves, lokalizuoja ir šalina avarines situacijas, prižiūri ir eksploatuoja lietaus nuotekų tinklus, eksploatuoja smėlio, sniego ir grunto sąvartynus, surenka ir neutralizuoja kenksmingas chemines medžiagas, išveža ir utilizuoja bešeimininkes padangas, šalina grafičius nuo paminklų, paminklinių lentų, tiltų ir viadukų, organizuoja Vilniaus miesto paplūdimių darbą bei beglobių gyvūnų priežiūrą ir karantinavimą, teikia specializuotas sanitarines paslaugas ir atlieka centrinės dispečerinės funkcijas ir vidaus tinklų avarinės tarnybos veiklą.

Užuominos apie atliekų vežimą tarp nurodomų veiklų nėra.

P.Poderskis nepritaria

Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius P.Poderskis gana kategoriškas dėl tokių politikų norų pasitelkti panašių paslaugų neteikiančias savivaldybės įmones, siekiant suvaldyti ekstremalią padėtį atliekų vežimo srityje, jeigu tokia susidarytų.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Povilas Poderskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Povilas Poderskis

„Manau, kad savivaldybės įmonės turi koncentruotis į tą veiklą, kurią jau turi. Jos plėsti nėra nei prasmės, nei pagrindo. Rinkoje galima nusipirkti labai daug paslaugų, bet ir neretai būna noras valdžioje esantiems manyti, kad geriau pats viską padarysi negu rinka. Bet tai, kiek aš pamenu, vadinasi komunizmu, todėl pats stengiuosi taip nemąstyti ir pasitikėti savivaldybės paslaugų tiekėjais, kuriuos esame nusipirkę viešųjų pirkimų būdu. Gaisrams gesinti taip pat turime porą papildomų sutarčių, kurias esant reikalui galime aktyvuoti“, – sakė P.Poderskis.

Nuo pernai gegužės Vilniuje atliekas veža trys bendrovės: jau minėtos, kurios nutraukė sutartis, „Ecoservice“ ir „VSA Vilnius“ bei „Ekonovus“. Pastaroji sąlygomis buvo patenkinta ir sutarties nenutraukė. Ar visos šios bendrovės dalyvavo ir naujuosiuose konkursuose, ar atsirado dar papildomų konkurentų, kol kas neskelbiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

20:27
01:03
01:22

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min