Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 kovo 25d. 12:07 , Atnaujinta: 2020 kovo 25d. 12:41

Tuos, kurie karantino viešbučiuose girtauja, kabinėjasi, grasinama užrakinti, Vilniuje dėl izoliacijos – išimtys šeimoms

Remigijus Šimašius, Povilas Poderskis
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Remigijus Šimašius, Povilas Poderskis

Vilniaus miesto savivaldybė, nesulaukusi Vyriausybės sprendimo, jau nuo antradienio vakaro leidžia šeimoms su vaikais izoliuotis namuose, o ne savivaldybės numatytose patalpose, trečiadienį spaudos konferencijos metu pranešė Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Šią praktiką Vilnius, pasak jo, tęs ir toliau. Meras taip pat dėl griežtesnių priemonių įspėjo tuos, kurie viešbučiuose girtauja, nesilaiko rimties. Vilniaus miesto administracijos direktorius Povilas Poderskis teigė, kad trečiadienį 14 val. gali atsirasti ir daugiau išimčių dėl izoliuotųjų.

Žmonių, parvykusių iš užsienio priverstinei izoliacijai, savivaldybė pasiruošė per kelias valandas, tikino R.Šimašius.

„Ar viskas vyko sklandžiai? Tikrai, turbūt, ne iki galo sklandžiai“, – sutiko jis.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis merui antrino, bet atsakomybę už nepasirengimą priskyrė ne savivaldybei, o kitoms institucijoms: „Matėme visišką neįgalumą iš Visuomenės sveikatos centro, Vidaus reikalų ministerijos, kurie neskyrė nei apsaugos, nei gebėjo sukoordinuoti.“

Luko Balandžio / 15min nuotr./Remigijus Šimašius, Povilas Poderskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Remigijus Šimašius, Povilas Poderskis

Savivaldybė, pasak jo, iniciatyvos ėmėsi siekdama išvengti „didesnės humanitarinės krizės“.

„Ką matome iš izoliavimo pusės, bent jau vienoje vietoje pritrūko fizinės jėgos, kad mūsų sugrįžusios tautiečius iš užsienio sutramdytumėm. Noriu priminti, kad Valstybinio ekstremalios situacijos operacijų centro vadovo sprendimu pats centras turi užtikrinti apsaugą, deja, to nebuvo normaliai“, – apgailestavo R.Šimašius.

Taip jis kalbėjo apie konfliktą vienoje iš vietų, kur buvo apgyvendinti sugrįžę keliautojai. Čia naktį iš antradienio į trečiadienį įvyko muštynės, vienas asmuo buvo padurtas peiliu.

„Mes neišvengsime to, kad žmonės Lietuvoje yra įvairūs, ir emigrantai grįžtantys yra įvairūs. Yra labai šviesių atsakingų žmonių, ir yra tokių, kurie elgtis nelabai moka [...]. Akivaizdu, kad reikės imtis priemonių, kad tie žmonės, kuriems nepavyksta netriukšmauti, negirtauti, nesikabinėti prie kitų, turės būti aiški priemonė, kad juos kelti ne į geresnį viešbutį, bet į tokį, kur yra labiau užtikrinamas jų saugumas ir durys yra užrakintos vienareikšmiai viduj.

Čia Vidaus reikalų ministerija turės spręs tą dalyką, nes tai yra saugumo užtikrinimo klausimas“, – kalbėjo meras.

Jis teigė abejojantis, ar tiems, kurie „buriavosi koridoriuose, keikėsi, badėsi peiliais ir šūkavo“ derėtų leisti išvažiuoti karantinuotis namuose.

„Jeigu ir išvažiuoti, tai nebent į kitokio pobūdžio viešbutį“, – pridūrė meras.

Antradienį, anot R.Šimašiaus, žmonės, įkurdintiems savivaldybės patalpose, buvo duoti sausi maisto daviniai, trečiadienį taip pat beveik visi gyventojai gavo maisto.

„Šiandien devyniose iš dešimties vietų su maistu viskas tvarkoje. Viename užstrigimas ir vėlavimas, bet greitai tą išspręsime“, – žadėjo jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Remigijus Šimašius, Povilas Poderskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Remigijus Šimašius, Povilas Poderskis

Vilniaus miesto administracijos direktorius P.Poderskis vėliau patikslino, kad maitinimo kol kas negavo dviejuose viešbučiuose izoliuoti gyventojai.

Jis taip pat teigė norintis paneigti gandus, kad kambariuose gyvena aštuoni žmonės. Daugiausiai, pasak jo, viename kambaryje glaudžiasi penki asmenys, kurie, pavyzdžiui, ir keliavo kartu.

Visiems, kurie turi nusiskundimų, ar trūksta kokių nors daiktų, priemonių, vaistų, P.Poderskis pasiūlė kreiptis savivaldybės karštąją linija – telefonu 1664.

Vilniaus meras tikino, kad norinčių išsitirti dėl koronaviruso yra mažiau ir, pasak jo, taip yra dėl to, nes „nėra tikri, ar nebus ištraukti iš namų ir uždaryti kažkur kitur, kokios tos sąlygos bebūtų“.

Sprendimą leisti šeimoms su nepilnamečiais vaikais karantinuotis namuose, o ne savivaldybės numatytose patalpose, R.Šimašius teigė suderinęs su premjeru Sauliumi Skverneliu. Tokios šeimos, anot mero, į namus pateks, jei įsipareigos laikytis saviizoliacijos.

Šeimos su vaikais galės važiuoti namo.

„Tai nuo vakar vėlyviausio lėktuvo jau yra pritaikyta [...]. Ir šiandien ryte lygiai taip pat šeimos su vaikais galės važiuoti namo, jeigu turi tokias sąlygas, įsipareigoja jų laikytis, – dėstė miesto vadovas.

– Pagal operacijų centro vadovo įsakymą šitas variantas visiškai atitinka, nes mes galime paskirti patalpas, kurias mūsų vyriausiasis epidemiologas gali patikrinti, ar jos tinkamos.“

Pasak R.Šimašiaus, norėdami izoliuotis namie žmonės turės sutikti, kad jų buvimo vieta būtų tikrinama: „Žmonės turės turėti „gmail“ elektroninį paštą, per elektroninės valdžios vartus pasitvirtinti šį paštą, tada bus susieta jų mobiliam aparate buvimo vieta su jų buvimo vieta, ii galėsim paprašyti kart nuo karto atsiųsti identifikuojančias nuotraukas.“

Dėl kitų izoliuotų asmenų likimo bus sprendžiama po to, kai klausimą trečiadienį apsvarstys Vyriausybė, teigė R.Šimašius. Tačiau jis vylėsi, kad namo bus galima išleisti daugiau gyventojų.

Meras taip pat stebėjosi, kodėl sprendime dėl priverstinio izoliavimo pritaikytos išimtys diplomatams.

„Vakar irgi buvo padaryta išimtis, ir čia diriguoja viskam Visuomenės sveikatos centras, [...] mūsų sportininkams lengvaatlečiams. Federacija kadangi užsakė atskirą viešbutį, kurio mes nebuvom numatę, ten buvo leista į atskirą viešbutį išvažiuoti“, – dėstė R.Šimašius.

Jis sutiko, kad sportininkai galėtų gyventi geresnėmis sąlygomis, bet tuo pačiu esą turėtume neužmiršti ir šeimų su vaikais.

Šiek tiek kitaip apie išimtis kalbėjo P.Poderskis. Jis leido suprasti, jog savivaldybė visgi nelauks Vyriausybės sprendimo ir 14 val. tvirtins daugiau išimčių.

Jeigu asmuo turi vietą, kurioje jis gali karantinuotis, mes ją tvirtinsim kaip vietą, kurioje pagal savivaldybės nurodymą galima karantinuotis.

„Jeigu asmuo turi vietą, kurioje jis gali karantinuotis, mes ją tvirtinsim kaip vietą, kurioje pagal savivaldybės nurodymą galima karantinuotis, tvirtinsime tai administracijos direktoriaus įsakymu [...]. Pasirašę, pridavę savo kontaktus, savo lokacijas mums, žmonės galės karantinuotis. Prioritetas, visų pirma, yra šeimoms su vaikais“, – teigė jis.

Išimčių sąrašą P.Poderskis žadėjo pateikti viešai bei pateikti tiems, kurie izoliuoti viešbučiuose.

Antradienį įsigaliojo reikalavimas priverstinai izoliuoti iš užsienio parvykusius asmenis. Tuo metu žiniasklaidoje pasirodė pranešimai apie prastas sąlygas viešbučiuose, nerimaujant, kad ilgai bendrose patalpose turintys praleisti atvykėliai gali vienas nuo kito užsikrėsti.

Trečiadienio naktį viename Vilniaus viešbutyje kilo muštynės, vienas žmogus sužalotas peiliu.

„Šios nakties naujienos apie viešbutyje vykusias muštynes tarp į Lietuvą grįžusių emigrantų labai gerai iliustruoja, kad daliai žmonių vis dėlto būtinas privalomas karantinas paskirtose patalpose“, – feisbuke trečiadienį ryte pareiškė R.Šimašius.

Tuo pačiu jis pranešė, kad šeimos su vaikais viešbučiuose Vilniuje apgyvendinami nebebus – jiems esą bus leista karantinuotis namuose.

Meras sakė gavęs pažadą iš sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, kad tvarka, dėl kurios priverstinai izoliuojami visi iš užsienio sugrįžę gyventojai, keisis.

„Bus leidžiama karantinuotis namuose ar kitose pasirinktose ir tam tinkamose patalpose“, – vylėsi R.Šimašius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

Administracijos direktorius P.Poderskis BNS nurodė, kad antradienį į viešbučius karantinui perkelta apie 800 atvykusių žmonių, trečiadienį laukiama dar apie 200–300 atvykstančiųjų. Administracija dar renka informaciją, kiek šeimų ir kitų savivaldybių piliečių buvo išleisti.

Trečiadienį sveikatos apsaugos ministras A.Veryga pranešė, kad sprendimas dėl priverstinės izoliacijos savivaldybės numatytose patalpose atšauktas nebus, jis pažadėjo ieškoti išimčių besilaukiančioms moterims ir šeimoms su mažais vaikais.

TAIP PAT SKAITYKITE: A.Veryga po nakties neramumų tarp karantinuotųjų: ar aukosime kai kurių žmonių teises, ar rinksimės natūralią atranką

Ministras teigė, kad R.Šimašiaus iniciatyva šeimas su vaikais išleisti namo su juo nederinta.

„Noriu paprašyti mero prieš priiminėjant sprendimus pasitarti“, – ragino A.Veryga.

Jis taip pat pareiškė, kad grasinti sankcijomis merui R.Šimašiui nenorėtų.

Kai kuriems politikams kyla noras priimti savarankiškus sprendimus, o tai nėra gerai.

„Kai kuriems politikams kyla noras priimti savarankiškus sprendimus, o tai nėra gerai, kai šalyje ekstremali situacija, paskelbtas karantinas, yra Operacijų centras. Norėčiau paprašyti merų prieš priimant sprendimus pasitarti. Jau sakiau, kad su kai kuriais merais kalbėjomės, bet Vilniaus merui man nepavyko prisiskambinti, tad negaliu pakomentuoti, ką jis nusprendė ir ką jis ten daro“, – kalbėjo A.Veryga.

Sprendimą dėl priverstinės sugrįžusiųjų į Lietuvą izoliacijos jis priėmė teigdamas, jog gyventojai nesilaiko karantino režimo, taip siekiama užkirsti kelią viruso plitimui.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min