Dabar populiaru
Publikuota: 2016 sausio 20d. 14:05

Virginija Baltraitienė: Rinkos reguliavimo agentūra turi paaiškinti, kodėl nenutraukė miltų pirkimo, nors galėjo

Virginija Baltraitienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Virginija Baltraitienė

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė teigia, kad Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra (ŽŪMPRRA) turi nutraukti skandalingąjį miltų nepasiturintiems pirkimą, kuriame laimėtoju pripažinta „Malsena Plius“ produktą ketino parduoti du kartus brangiau nei rinkos kaina. Tačiau atsakomybės už tai iš Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) žinioje esančios agentūros vadovų V.Baltraitienė nereikalauja.

Antradienį 15min paskelbė, kad agentūra iš viešojo konkurso laimėtoju paskelbtos bendrovės planuoja įsigyti 900 tonų miltų, kurių viena tona įkainota 600 eurų. 

Tuo metu agentūros pirktas tyrimas parodė, kad rinkoje tokių miltų tonos kaina svyruoja nuo 300 iki 320 eurų, o nemokamoje informacijos sistemoje nurodoma 311–332 eurų už toną kaina. 

Dabar žemės ūkio ministrė gūžčioja pečiais, negalėdama suprasti, kodėl ŽŪMPRRA tiek ilgai tempė gumą. 

Dėl šio pirkimo agentūra kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą, kuri galutiniu sprendimu neleido nutraukti pirkimo.

Aiškėja, kad agentūra nutraukti konkursą galėjo senų seniausiai, todėl dabar žemės ūkio ministrė gūžčioja pečiais negalėdama suprasti, kodėl  ŽŪMPRRA tiek ilgai tempė gumą. 

Apie šį pirkimą V.Baltraitienė trečiadienio rytą kalbėjosi su agentūros generaline direktore Aldona Miliuviene. 

Įtarė kartelinį susitarimą 

V.Baltraitienė 15min sakė dar gruodį siūliusi agentūrai nutraukti miltų pirkimą. Jos teigimu, ištirti miltų rinkos kainas ŽŪMPRRA pasiūlė Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT). 

Čia jie turi pateikti paaiškinimus, kodėl nebuvo nutraukta ir kodėl jie tiek ilgai tempė.

„Tai buvo tarptautinis konkursas. Aiškiai pamatėme, kad siūlomos kainos žymiai didesnės. Tokių kainų niekur nėra, kokios yra pasiūlytos, – sakė ji. – Kadangi ne aš priimu tuos sprendimus, tiek valdybos pirmininkui, tiek rinkos reguliavimo tarnybos vadovei siūliau nutraukti pirkimą. Na, jie sugalvojo dar kartą kreiptis (į VPT – aut). Nežinau, čia jie turi pateikti paaiškinimus, kodėl nebuvo nutraukta ir kodėl jie tiek ilgai tempė.“

V.Baltraitienė 15min aiškino trečiadienį paprašiusi agentūros vadovės pateikti raštišką paaiškinimą, kodėl buvo delsiama. 

V.Baltraitienė sakė, kad šis konkursas apskritai keistai atrodo: jame dalyvavo tik du tiekėjai, kurie pasiūlė panašias – itin išpūstas kainas: „Ir tada sakiau, kad jūs kreipkitės į Konkurencijos tarybą, ar tai nėra kartelinis susitarimas – kainos buvo pasiūlytos labai panašios, didelės. Matau tikrai didelę problemą, galbūt visi mėgina manipuliuoti, kad čia skurstantiems reikia kuo greičiau nupirkti, bet negalima, kad būtų siūloma tokia kaina.“

123rf nuotr./Miltai
123rf nuotr./Miltai

Ministrė kartu pabrėžė, kad reikia taisyti Viešųjų pirkimų įstatymą, nes pagal dabartinį perkančioji organizacija negali nurodyti žemiausios ir aukščiausios kainos, už kurią bus perkamos prekės ar paslaugos. 

Dėl grikių priekaištų neturi – tik 20 proc. brangesni

15min taip pat skelbė, kad agentūra grikius vargstantiems taip pat nupirko itin brangiai. 

Agentūrai neužkliuvo, kad ji iš laimėtoju pripažinto grikių tiekėjo toną šių kruopų pirks už 1375 eurus, kai informacinėje kainų sistemoje nurodoma grikių rinkos kaina birželio–rugpjūčio mėnesiais svyravo nuo 765 iki 930 eurų.

Buvo žiūrima, kokios kainos  Europoje. Pasiūlytos 20 proc. didesnės.

Sutartis jau pasirašyta, brangiai įkainoti grikiai nupirkti. 

V.Baltraitienė sakė, kad norint nupirkti didelį kiekį grikių, šią prekę reikia vežti iš užsienio. Lietuvos augintojai augina nedidelius kiekius, kuriuos paprastai parduoda užsienyje. 

„Buvo žiūrima, kokios kainos Europoje. Pasiūlytos 20 proc. didesnės. Lyginant su praeitais metais, kaina buvo mažesnė, todėl ir paliko“, – paaiškino ministrė. 

Vargstantiems miltų teks palaukti

Jei  ŽŪMPRRA nuspręs iš naujo skelbti miltų įsigijimo konkursą, vargstantiesiems šio produkto gali tekti palaukti. 

V.Baltraitienės teigimu, dėl aiškinimųsi, ką daryti, prieš Kalėdas miltai varguoliams dalijami nebuvo.

Ministrės teigimu, bus stengiamasi spėti iki Velykų – tuomet būtų išdalintas didesnis kiekis. 

V.Baltraitienė aiškino daugiau skundų dėl pirkimų, susijusių su pagalba vargstantiems, negirdėjusi, o visi nupirkti produktai jau yra išdalinti. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie 15min