Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 sausio 28d. 12:00

Vokietijos ambasadorius: V.Rakučio pasisakymas apie Holokaustą – nepriimtinas

Matthiasas Sonnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Matthiasas Sonnas

Seimo konservatorių frakcijos atstovo istoriko Valdo Rakučio pasisakymas Holokausto tema, yra nepriimtinas, sako Vokietijos ambasadorius Matthias Sonnas.

Vokietijos ambasados „Facebook“ paskyroje trečiadienio vakarą paskelbtame komentare ambasadorius taip pat pabrėžė, kad Istorinė Vokietijos atsakomybė už nacių vykdytą Holokaustą išlieka dabar bei išliks ateityje.

„Labai šokiruoja tai, kad šis bendro supratimo iškraipymas kilo iš demokratiško Europos parlamento būtent Holokausto aukų atminimo dieną. Visiškai nepriimtina netgi užuominomis teigti, kad aukos yra kuo nors kaltos dėl savo pačių persekiojimo ir žudymo, vykdyto nacistinės Vokietijos okupacijos metu“, – teigia ambasadorius.

Visiškai nepriimtina netgi užuominomis teigti, kad aukos yra kuo nors kaltos dėl savo pačių persekiojimo ir žudymo.

M.Sonnas priminė, kad žydų terminas „Šoa“ turi itin tikslią reikšmę – masinį žmonių žudymą ne dėl to, ką jie pagalvojo, pasakė ar padarė, o dėl to, kas jie buvo, t.y. genocidą.

„Istorinė Vokietijos atsakomybė už Holokaustą išlieka ir dabar, išliks ir ateityje, ji apima ir kovą su bandymais nusikaltėlių kaltę perkelti aukoms“, – pabrėžė jis.

Ambasadorius sako esąs dėkingas užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui už „greitą pareiškimą“, kuriame aiškiai pasakyta, kad Vyriausybė ir jo partija „jokiu būdu netoleruos tokių šokiruojančių istorijos iškraipymų“.

„Vokietijos vardu šiandien noriu perduoti savo solidarumą ir gedulą Lietuvos žydų bendruomenei ir litvakams visame pasaulyje“, – tvirtino jis.

Parlamentinės Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas V.Rakutis trečiadienį paskelbtame tekste kalbėdamas apie nacių kolaborantus pasisakė ir apie žydų kolaboravimą su nacių ir sovietų režimais.

„Bet kaip gi su tais talkininkais? Kas tie žmonės, kurie perima baisias idėjas? Ar tai lietuvių tautos lyderiai, tokie kaip pirmasis savanoris Kazys Škirpa ar generolas Vėtra? O gal Antanas Smetona? Nepaisant didelio pastarųjų metų ažiotažo niekaip nepavyko įrodyti, kad holokaustą organizavo jie. Ne, tai visai kiti žmonės, dažnai neišsilavinę, linkę pasijusti svarbiais gavę šautuvą į rankas, kartais stipriai nukentėję nuo 1941 m. sovietinių represijų, kartais aklai vykdę įsakymus. Jie panašūs į stribus. Pažinkime juos, supraskime, kodėl jie taip darė.

Juk holokausto vykdytojų netrūko ir pačių žydų tarpe, ypač getų savivaldos struktūrose.

Juk holokausto vykdytojų netrūko ir pačių žydų tarpe, ypač getų savivaldos struktūrose. Mes turime garsiai įvardinti šiuos žmones ir pasistengti, kad panašių į juos neatsirastų vėl. Bet taip pat atsakyti į klausimą, kokios buvo pačių žydų pažiūros, kokios idėjos paskatino daliai žydų bendradarbiauti su sovietų valdžia, užimti svarbias pareigas represinėse sovietų struktūrose. Kartais priežasčių suvokimas leidžia suprasti ir pasekmes, nors ir nepateisina poelgių“, – rašė V. Rakutis.

BNS jis sakė šiuo tekstu norėjęs atskleisti platesnį Holokausto vaizdą, kad procese dalyvavo ne tik vokiečiai ir siekęs, kad tai daugiau nepasikartotų. Jis tvirtino neturintis jokių antisemitinių nuostatų.

„Aš tikrai nenorėjau sukelti problemų. Tikrai neturiu jokių antisemitinių nuostatų, kaip gaunu dabar visokių tokių laiškų. Labai šią tautą gerbiu“, – teigė Seimo narys.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Prof.Valdas Rakutis
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Prof.Valdas Rakutis

Antrojo pasaulinio karo metais Vokietijai okupavus Lietuvą, naciai ir vietos kolaborantai nužudė per 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. Lietuvos žydų.

Izraelis daugiau kaip 900 Lietuvos gyventojų yra suteikęs Pasaulio tautų teisuolio vardą už tai, kad rizikuodami gyvybe gelbėjo žydus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

03:45
19:56
13:58

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min