Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 19d. 06:00 , Atnaujinta: 2018 rugsėjo 19d. 10:27

VSD atsakymai pasiekė NSGK, bet ne M.Puidoką ir kitus besikreipusius

Mindaugas Puidokas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Mindaugas Puidokas

Klausimus Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovui Dariui Jauniškiui vasarą surašę „valstiečiai“ Seimo nariai liko nieko nepešę. VSD atsakė, bet ne jiems, o Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK). Be to, visi atsakymai pažymėti grifu „slaptai“.

Dešimt Seimo narių „valstiečių“ su Mindaugu Puidoku priešakyje į VSD kreipėsi dar liepos pabaigoje.

Teigta, kad VSD užduoti klausimai susiję su „MG Baltic“ ir „Rosatom“ įtaka politikams, taip pat buvo klausta apie Mykolo Katkaus įtaką sprendžiant „Vilniaus prekybos“ akcininkų konflikto klausimus.

Vėliau šie klausimai dar papildyti virtine klausimų apie Seimo narės konservatorės Rasos Juknevičienės brolio verslą.

VSD atsakymų M.Puidokas 15min sakė iki šiol nesulaukęs.

Tačiau Seimą jie pasiekė dar rugsėjo pradžioje. Tik skirti atsakymai buvo ne klausimus suformulavusiems parlamentarams, o Seimo NSGK. Atsakymai pažymėti grifu „slaptai“. Su jais komiteto nariai galėjo susipažinti tik specialioje parlamento patalpoje, pasirašę, kad informacijos niekam neatskleis.

Trečiadienį apie VSD atsakymus už uždarų durų bus kalbama NSGK posėdyje.

Pats M.Puidokas apie tai sako išgirdęs tik iš 15min.

„Čia geras dalykas, bet iš tiesų NSGK pirmininkas manęs net neinformavo apie tai, tik iš jūsų sužinojau. Man irgi labai įdomu, išsiaiškinsiu. Tikrai nežinau. Žinau, kad VSD nusiuntė tuos atsakymus NSGK, bet su grifu „slaptai“ ir nei aš, nei bet kas kitas neturime teisės to komentuoti, o kad bus svarstoma, nežinojau“, – teigė M.Puidokas.

Jis teigė tikėjęsis VSD vadovo atsakymų sulaukti pats, nes taip pat turi leidimą dirbti su slapta informacija, tačiau pasirinkto būdo atsakyti nekomentavo.

„Aš pats negavau. (...) Sunku komentuoti, kodėl ne man, o NSGK atsakė, nes aš nesu tos nacionalinio saugumo sistemos darbuotojas, tai aš nežinau jų vidinių tvarkų“, – sakė Seimo narys.

NSGK pirmininko pavaduotoja R.Juknevičienė patvirtino, kad trečiadienį komitetas kalbės būtent apie M.Puidoko ir kitų Seimo narių departamento vadovui užduotus klausimus.

„Spręsime, ką toliau darome. Buvo prašymas VSD vadovui ateiti į Seimo tribūną, kodėl „valstiečiai“ to nebeprašo. Ar prašys, nežinia. Mane tie atsakymai, kurie yra, tenkina ir, manau, jie gali būti vieši. Tai gal ten kiti atsakymai turi pagrindo būti slapti, bet dėl manęs ir mano brolio, tai nežinau, kodėl turėtų būti įslaptinti“, – kalbėjo R.Juknevičienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rasa Juknevičienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rasa Juknevičienė

Seimo narė tikino, kad asmeniškai pati jau paprašė VSD atsakymo dalį, susijusią su ja ir jos brolio verslu, išslaptinti.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas „valstietis“ Vytautas Bakas BNS taip pat patvirtino, kad trečiadienį siūlys išslaptinti komitete gautus VSD atsakymus į parlamentarų užduotus klausimus.

„Aš nieko naujo toje pažymoje nematau, gal tik detaliau išdėlioti tie interesai. Bet tyrimo metu visus interesus matėme, valstybė žino, su kokiais iššūkiais susiduria (...). Ketinu šiandien žvalgybos tarnyboms komitete siūlyti, kad šitie atsakymai būtų išslaptinti ir pateikti visuomenei“, – BNS sakė V. Bakas.

Jis neatmeta, kad dalis atsakymuose pateiktos informacijos, kuri apima specialiųjų tarnybų operacijas, jų metodus, greičiausiai būtų palikta su įslaptinimo žyma.

„Siūlau išslaptinti tuos klausimus, kurie audriną visuomenę, kurie kyla dėl galimų nusišalinimų. Manau, kad dalis turėtų būti palikta (įslaptinta – BNS), nes dalis informacijos atsikartoja“, – aiškino jis.

Jo teigimu, NSGK parlamentinio tyrimo metu pakankamai aiškiai atskleidė „Rosatom“ veikimą ir interesus Lietuvoje, o dabar komitetas sieks aparti priemones, ką Seimas gali padaryti, kad kompanijų, „kurių veikla nesuderinama su šalies nacionalinio saugumo interesais“, Lietuvoje nebūtų, kaip į energetikos sektorių pritraukti „geriausias Vakarų kompanijas“.

Taip pat BNS V.Bakas nurodė nematantis priežasčių nuo klausimo svarstymo nusišalinti R.Juknevičienei, kurios brolis minimas dokumente.

V.Bakas sako, kad žvalgyba pati turėtų nuspręsti, ar procesuose, susijusiuose su šia informacija, turėtų dalyvauti ir departamento atstovė spaudai Aurelija Katkuvienė, kurios vyras M. Katkus taip pat minėtas klausimuose VSD.

Kol VSD direktoriaus atsakymai slapti, M.Puidokas atsisako minties D.Jauniškį kviesti į Seimo tribūną ir atsakinėti į Seimo narių klausimus viešai, nors toks pirminis planas buvo sukurtas dar vasarą.

Tuomet M.Puidokas kalbėjo, kad D.Jauniškis Seimo tribūnon galėtų stoti pirmomis rudens sesijos dienomis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Darius Jauniškis Seime
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Darius Jauniškis Seime

Taip pat neslėpta, kad VSD atsakymų pagrindu gali būti formuluojamos užduotys Seime buriamai naujai parlamentinio tyrimo komisijai.

15min antradienį kreipėsi į VSD su prašymu paaiškinti, kodėl atsakymų į klausimus sulaukė ne patys besikreipę parlamentarai, o NSGK.

VSD atstovė spaudai Aurelija Katkuvienė nurodė, kad dar antradienį VSD direktorius pateiks neįslaptintus atsakymus tiems Seimo nariams, kurie uždavė klausimus ir išdėstys visus argumentus, kodėl NSGK atsakymų su grifu „slaptai“ sulaukė anksčiau.

M.Puidokas antradienį popiet gavo VSD vadovo raštą, kuriame teigiama, kad atsakymai į jo ir dar dešimties Seimo narių klausimus parengti rugpjūčio 31 dieną ir perduoti NSGK, nes dauguma atsakymų paremti slapta VSD surinkta informacija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:37
01:19
02:26
Parašykite atsiliepimą apie 15min