Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2016 spalio 10d. 21:00

Zenono Vaigausko fiasko: už „grybaujančią“ sistemą permokėta dvigubai?

Zenonas Vaigauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Zenonas Vaigauskas
Zenono Vaigausko vadovaujama Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) priversta raudonuoti ir atsiprašinėti. Tiek dėl nutekėjusių rinkėjų asmens duomenų, tiek dėl rinkimų rezultatų skelbimo, numetusio rinkėjus atgal į praėjusį amžių, kai rinkimų rezultatus VRK pirmininkas telefonu diktuoja televizijos laidos vedėjui. Ar galėjo būti kitaip? Galėjo.

Suprasti akimirksniu

  • VRK rinkimų informacinę sistemą rinkosi iš dviejų variantų. Laimėjo dvigubai brangesnis, bet, panašu, nebūtinai patikimesnis.
  • 5 mln. eurų vertės pasiūlymo triumfą nulėmė balai už kokybinius parametrus.
  • Viešųjų pirkimų tarnyba ketina pradėti tyrimą dėl VRK pinigų leidimo ypatumų.

Rinkimų naktį VRK ir jos pirmininkas tapo pajuokos objektu. Nepaisant visose gyvenimo srityse matomo technologinio progreso, rinkimų rezultatų skelbimas bloškė Lietuvą laiku atgal. Vietoj oficialių rezultatų, žiniasklaidoje ilgą laiką mirgėjo tik neoficialiais kanalais gauti skaičiai ir partijų štabus pasiekiantys skaičiai iš kai kurių apygardų.

Kai rezultatai galų gale pasirodė VRK puslapyje, tai buvo chaosas. Dalies duomenų sistemoje nebuvo, nors turėjo būti. Dalis suskaičiuotų balsų nebuvo rodoma. Sklaidydamas tik ką pasirodžiusią oficialią VRK statistiką, pasimetė ir ne vienus rinkimus gyvai nušvietęs Edmundas Jakilaitis, kuris tiesioginiame eteryje prisipažino nesuprantantis, kas vyksta su VRK duomenimis.

Visas šis chaosas – informacinėse sistemose, kurios turėjo veikti kaip Šveicariškas laikrodis. Na, bent jau pagal pirkinio kainą. Mat VRK galėjo turėti kitą paslaugų tiekėją. Ir dvigubai mažesne kaina. Bet pačios VRK parašyti balai nulėmė, kad rinkimams nupirktos informacinės sistemos, kurios VRK pavertė pajuokos objektu.

Vietoj pustrečio milijono – penki

15min jau rašė apie keistą VRK matematiką perkant informacinių technologijų (IT) paslaugas. Daug ir garsiai dabar linksniuojama bendrovė „iTree Lietuva“ VRK įsitvirtino keistomis aplinkybėmis. Iš pradžių VRK informacinės sistemos kūrimo konkurse ši įmonė dalyvavo su maždaug 3,44 mln. eurų vertės pasiūlymu, tačiau tai buvo per brangu. Nesulaukusi pakankamai gerų kainų, VRK pirkimą nutraukė, pakoregavo sąlygas ir paskelbė naują.

O ten „iTree Lietuva“ bei jos partnerė, bendrovė „Baltnetos komunikacijos“, jau triumfavo su beveik 5 mln. eurų pasiūlymu. Antroje vietoje – bendrovių „Algoritmų sistemos“ bei „Scytl Secure Electronic Voting“ pasiūlymas tą pačią paslaugą suteikti už dvigubai mažesnę kainą. Taip, teisingai. VRK vertinimu, pasiūlymas už beveik 5 mln. eurų – labiau priimtinas nei projektas su 2,57 mln. eurų kaina.

Viską nulėmė pirkimo komisijos surašyti balai, mat pirkimas buvo atliekamas pagal ekonominio naudingumo kriterijų. Ir nors kaina bendrame bale sudarė nemažą dalį, kokybinių parametrų vertintojai nulėmė, kad „Algoritmų sistemų“ pasiūlymas liko antroje vietoje.

Skirtumas tarp dviejų konkuravusių pasiūlymų pagal ekonominį naudingumą – 1,01 balo. O ar „iTree Lietuva“ pasiūlymas tikrai buvo geresnis – klausimas, kuris sekmadienio įvykių fone atrodo labai prasmingas.

VPT planuoja tyrimą

Panašu, kad VRK teks iš naujo aiškintis dėl to, kaip pasirinko IT paslaugų tiekėjus. Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktorė Diana Vilytė 15min patvirtino, kad planuojama atlikti šio pirkimo patikrinimą.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Diana Vilytė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Diana Vilytė

„Imsim, žiūrėsim, kas ten vyksta“, – sakė D.Vilytė.

Pasak jos, kol kas apie šios pernai pasirašytos sutarties vykdymą prieinama labai mažai informacijos, kas kelia papildomų klausimų.

„Ataskaitos apie sutarties įgyvendinimą neturim. Reikės žiūrėti, kokia yra situacija, ar yra darbai priimti, ar yra sumokėta“, – svarstė VPT vadovė.

Vertinti VRK pirkimo procedūrą, kurioje dvigubai brangesnio pasiūlymo triumfą nulėmė 1,01 balo skirtumas, pašnekovė kol kas nesiima.

Sekasi ne tik su VRK

Beje, „iTree Lietuva“ neseniai sudarė dar vieną sutartį su VRK. Šių metų vasarį bendrovė pasamdyta VRK informacinės sistemos prieglobos ir priežiūros paslaugų tiekimui. Pirmiausiai – tai „Rinkėjo puslapis“, pagarsėjęs asmens duomenų nuotekiu. Pusės milijono eurų vertės sutartis sudaryta trejų metų periodui.

Atvirų duomenų portalo FreeData.lt duomenimis, „iTree Lietuva“ sėkmingai pretenduoja ir į kitų valstybinių institucijų pinigus.

Vien su Nacionaline mokėjimo agentūra (NMA) prie Žemės ūkio ministerijos bendrovė 2014–2016 m. sudarė tris sutartis, kurių bendra vertė – 4 mln. eurų. Ir čia neapsieita be pigesnių pasiūlymų eliminavimo. Šiemet sausį NMA su „iTree Lietuva“ sudarė beveik 1,1 mln. eurų vertės IT paslaugų sutartį. Bendrovė „Tieto Lietuva“ tas pačias paslaugas siūlė daugiau nei 140 tūkst. eurų mažesne kaina, bet surinko daug prastesnius ekonominio naudingumo balus.

Dar 2 mln. eurų sutartį bendrovė turi su „Sodra“ – tiesa, čia sutartis sudaryta ne su viena įmone, o su tiekėjų grupe. Beje, čia „iTree Lietuva“ taip pat nuskilo – šiek tiek pigesnis konkurentų pasiūlymas iš konkurso buvo eliminuotas.

Skundėsi „problemine kokybe“ ir nenorėjo pigesnio varianto

Aiškindamasis dėl milijoninės sutarties su „iTree Lietuva“, Z.Vaigauskas akcentavo, esą 5 mln. eurų – maksimali suma, kurios VRK galbūt ir neišleis.

„Tai yra ketveriems metams, tas visas pasiūlymas. O jeigu konkrečiai išdėstyti per kitus metus, tai „Algoritmų sistemos“ eina su 1,8 mln. eurų, „iTree“ – su 2,3 mln. Ta pati pagrindinė dalis, taip kad skirtumas nėra toks jau baisiai didelis. Ten (ankstesniame pirkime, – aut. past.) buvo treji metai. Suprantat, metų skaičius kitas ir ten yra sudėti visi galimi rinkimai tuose penkiuose milijonuose“, – lygiai prieš metus 15min teigė VRK pirmininkas.

Tada jis tai pat nevengė užuominų, esą gerokai pigesnes paslaugas siūliusi kompanija „Algoritmų sistemos“ užsiima dempingu.

„Mano vertinimu, mums „Algoritmų sistemos“ nori pasiūlyti dempinguojančią kainą. Pirmą kartą, kada jie čia pas mus atėjo („Algoritmų sistemos“ jau yra teikusios paslaugas VRK, – aut. past.), irgi tą pačią problemą turėjome. Po to turime problemą ir aimanas: kad jiems žmonių trūksta, kad mažai mokame – ir kokybė iškart tampa probleminė“, – dėstė Z.Vaigauskas.

Tačiau dvigubai brangesnio pasiūlymo pasirinkimas VRK ir jos pirmininko neišgelbėjo nuo gėdos, kai nepavyko laiku paskelbti rinkimų rezultatų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min