Dabar populiaru
Publikuota: 2009 lapkričio 23d. 06:10

Žlunga uostamiesčio paveldosaugos projektai

Pinigų skirta ir piliavietės archeologiniams tyrimams.
„15minučių“ nuotr. / Paraiška dėl piliavietės atstatymo buvo atmesta ir savivaldybė negaus prašytų 20 mln. Lt, už kuriuos planavo pradėti pilies atstatymą.

20 mln. Lt – tokios vertės Klaipėdos savivaldybės paraiška buvo atmesta Europos Sąjungos paramai gauti. Už šias lėšas ketinta pradėti piliavietės atstatymą. Uostamiesčio savivaldybės atstovai itin sunerimę, pasak jų, žlunga su paveldosauga susiję projektai.

Klaipėdos savivaldybės nuotr./Pilievietė.
Klaipėdos savivaldybės nuotr./Piliavietė.

„Gavome atsakymą iš Lietuvos verlso paramos agentūros, kad paraiška atmesta. Dar anksčiau buvo kreiptasi į prezidentę, kultūros ministrą, premjerą Andrių Kubilių, signalizavome apie blogą padėtį projektų, susijusių su paveldosauga: tai piliavietė, tabako fabrikas, Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus saugyklos, Etnokultūros centro kiemelis. Buvo sudaryta komisija, tačiau iki šiol neturime rezultatų, kodėl žlunga su paveldosauga susiję projektai”, - kalbėjo departamento direktorius Ričardas Zulcas.

Savivaldybė dar birželį kreipėsi į Kultūros vertybių apsaugos departamento (KVAD) Klaipėdos skyrių, kad šis išduotų sąlygas piliavietės techninio projekto parengimui. „Keturis mėnesius truko atsakymas, sąlygas gavome spalį, per tokį trumpą laiką nebuvo galima parengti techninioprojekto. Argumentas dėl atmestos paraikšos ir buvo – nėra techninio projekto. Daug kas rimtai nežiūrėjo į šį vertinimą, netikėjo, kad gausime neigiamą atskaymą, bet jis yra”, - tęsė R.Zulcas.


Buvo sudaryta komisija, tačiau iki šiol neturime rezultatų, kodėl žlunga su paveldosauga susiję projektai, - kalbėjo R.Zulcas.

Kreipsis į kitus fondus

Piliavietės atkūrimui savivaldybė ketina lėšų gauti dalyvaudama kitose finansavimo programose.
Anot direktoriaus, su šiuo projektu susiję archeologiniai tyrimai, padarytas didelis įdirbis, tad darbus būtina tęsti. Skaičiuojama, kad pilies atstatymui reikėtų apie 100 mln. Lt, ji būtų atkuriama etapais. Už planuotus gauti 20 mln.Lt ketinta atstatyti gynybinius įtvirtinimus, pylimus, kuriuose būtų įkurtos konferencijų salės, patalpos muziejams. Statinys iš išorės nebūtų matomas, nes būtų apsodintas veja. Planuota sutvarkyti ir prie piliavietės esančią aikštę.

„Erdvės turi būti naudojamos žmonėms ir buvo galimybė kažką pradėti daryti. Be to, pritraukus pinigus, žmonės turėtų darbo. Yra vietų, kurias verkiant reikia tvarkyti. Klaipėdoje matome vis daugiau turistų, esame kritikuojami, kad nesusitvarkome su senamiesčio pastatais”, - kalbėjo vicemerė Judita Simonavičiūtė.

Grėsmė menų erdvei

R. Zulcas baiminasi, kad toks pat likimas gresia ir dar vienam, tabako fabriko projektui. Numatyta, kad buvusio tabako gamyklos patalpose įsikurs menų atstovai. Pasak Investicijų ir plėtros skyriaus vedėjos Elonos Jurkevičienės, paraiška dėl tabako fabriko turi būti pateikta netrukus. Norint gauti 9 mln. Lt ES paramą, čia taip pat būtina pateikti techninį projektą. Šiuo metu jis yra KVAD ir dar nėra suderintas.
Painiava ir dėl Etnokultūros centro kiemelio. 1 mln. Lt vertės projektui KVAD pasiūlė pakeisti pavadinimą, tad procedūra užtruks.

Kaltės neįžvelgia

KVAD Klaipėdos skyriaus vedėjas Naglis Puteikis „15min” sakė, kad norėdama gauti projektavimo sąlygas paveldo objektui, savivaldybė privalėjo įvykdyti reikalavimus.

Egidijaus Jankausko/dienraščio „15 minučių“ nuotr./Naglis Puteikis vėl dirba Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vedėju.
N.Puteikis

„Birželį jie kreipėsi į mus, prašydami išduoti projektavimo sąlygas. Per devynias darbo dienas atsakėme, kokie reikalavimai. Kad turi būti tyrimų medžiaga pagrįstas piliavietės atsatymas ir visuomenės pritarimas. Jie šių sąlygų nenorėjo vykdyti, bet tai ne mūsų sugalvota. Kai pateikė tuos dalykus, spalį sąlygas išdavėme”, - sakė N.Puteikis.

Anot jo, svarbiems paveldo objektams būtinas visuomenės pritarimas, nes dėl Valdovų rūmų kilo daug ginčų.

„Priežastis – ne laikas. Dar vasarą buvo nustatyta techninio projekto parengimo laimėtoja, tai vyriausio Klaipėdos architekto Almanto Mureikos žmona, tačiau savivaldybė nesugebėjo susitarti dėl projekto parengimo termino, dė  to Ūkio ministerijai nesugebėjo pateikti atsakymo, kada bus projektas ir buvo išbraukti iš sąrašo. O  nesusidėrėjo, viena iš versijų, todėl, kad V.Mureikienė prašė milijono už techninį projektą, o savivaldybė nusileido iki 850 tūkst. Lt”, - teigė vedėjas ir tarybos narys N.Puteikis.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:10
01:09
03:07

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min