Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 02 05, 13:24

Alisa Miniotaitė: Toksiškos lyderystės spalvos

„Toksiškas“ reiškia nuodijantis. Nuodų poveikis platus: nuo fizinės, psichinės sveikatos iki skyriaus, komandos, organizacijos kultūros – santykių, gebėjimo dirbti kartu, kuriamo rezultato. Galima nuodyti tik žmogų, o galima nuodą it dujas paleisti visuomenėje – prasiskverbs ir į menkiausias nutolusias kerteles. Tokiam nuodui priskiriamas nepasitikėjimas, baimė.
Alisa Miniotaitė
Alisa Miniotaitė / ISM nuotr.

Lyderio toksiškumas (arba etika) gali reikštis visose lyderystės dedamosiose: paties lyderio mintyse, žodžiuose ir elgesyje (rodomame asmeniniame pavyzdyje), santykiuose su sekėjais, komandos kelyje į tikslą (būdas, kuriuo siekiamas tikslas), pats tikslas ir šio tikslo poveikis.

Toksiškas, nuodus skleidžiantis vadovas. Šiandien, kai darbo pasiūla didelė, žmonės greitai balsuoja kojomis – tokius vadovus apleidžia. Problema kyla, kai sekėjai turi mažai pasirinkimo (arba galvoja, kad jo neturi), kai buvimas šalia tokių lyderių brangiai apmokamas (pavyzdžiui, itin pelningose kompanijose, pasižyminčiose dideliu darbo užmokesčiu, konkurencija yra didesnė; tikslas pradeda pateisinti priemones).

Šiandien, kai darbo pasiūla didelė, žmonės greitai balsuoja kojomis – tokius vadovus apleidžia.

Toksiškas vadovo elgesys – tai darbuotojų apkalbėjimas, intrigų rezgimas, darbuotojų žeminimas, neigiamo grįžtamojo ryšio teikimas prie visų. Tyrinėjant, kodėl darbuotojai pakelia tokį vadovų elgesį, pastebėta, kad paprastai toks elgesys derinamas su apdovanojimais (piktą žodį maino pagyrimai; skiriamos premijos ir nepiniginiai pamaloninimai), kurie lyg ir atperka patirtą žalą, tačiau darbuotojo būsena tolydžiai prastėja.

Reikėtų pastebėti, kad ne su visais darbuotojais toksiškas vadovas įsivelia į tokius santykius. Dažnai liguistas agresoriaus-aukos ryšys mezgasi su į aukos vaidmenį linkusiais darbuotojais. Tai nėra pateisinimas vadovui, tačiau darbuotojas tokiame ryšyje irgi atlieka reikšmingą vaidmenį. Kuri tokius santykius, kokių (nesąmoningai) jautiesi vertas.

Mokytojas, kuris buvo nuožmus ir žeminantis, bet išmokė?

Lyderystėje dažniau ant svarstyklių dedami priemonių ir tikslo klausimai. Mokytojas, kuris buvo nuožmus ir žeminantis, bet išmokė? Vadovas, kuris išsireikalauja kumščiu? Regis šiandien jau beveik sutarta: tikslas priemonių nepateisina.

O kaip su bendraminčiais, kurie vieni kitus palaikydami, maloniai, besimėgaudami siekia toksiškų tikslų? Tikslų, kurie neatneša organizacijai, visuomenei gerovės ilgalaikėje perspektyvoje? Dažnai vienos interesų grupės tikslų?

Toksiški tikslai – pralobti kitų sąskaita, užtildyti kitaip kalbantį, griauti visuomenės tvarumo pamatą. Minties slopinimas kelia pavojų laisvei ir valstybei, baimė gimdo prievartą, o neapykanta grasina stabilumui – daug istorinių pavyzdžių rodo, kokia žala padaroma įaudrinus visuomenę tiek, kad bet koks tavo žodis reiškia stoti į vieną arba į kitą susipriešinusią grupę. Nesvarbu, ką pasakysi, iš karto būsi priskirtas, pavyzdžiui, arba karei, arba dešinei.

Lyderystę įvertina istorija.

Lyderystę įvertina istorija. Kokią naudą sukūrei? Kiek lyderių užauginai vesdamas pirmyn komandą? Ar tavo vadovavimo laikotarpiu kompanija suklestėjo? Tavo sprendimai silpnino ar stiprino valstybę? Koks tavo sprendimų ilgalaikis poveikis kitiems? Gal buvai nuodugniai viską apskaičiuojantis savo tikslų siekiantis verslininkas? O gal nuo bačkos spygaujantis, visuomenę audrinantis narcizas, tai yra, toksiškas lyderis?

Dr. Alisa Miniotaitė yra vadovavimo ir lyderystės ekspertė, UAB „Alisa Management Laboratory“ įkūrėja, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Lyderystės programos vadovė.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min