Dirbančios mamos patiria dar didesnę nelygybę: nedarbo lygio skirtumas tarp mamų ir tėčių porose, auginančiose vaikus pakyla net iki 26 proc., kai bendras rodiklis yra 14 proc., – t. y. beveik dvigubai didesnis. Tai lemia ne tik mažiau karjeros galimybių, bet ir didina finansinę priklausomybę ir nemokamą darbą, kurį moterims tenka atlikti namuose, kai reikia prižiūrėti vaikus, rūpintis artimaisiais, tvarkyti buitį. Argi tai lyčių lygybė?
Nepaisant įgyto aukštojo išsilavinimo moterų dalyvavimas darbo rinkoje vis dar gana ribotas. Jos dažniau eina žemesnes, prasčiau apmokamas pareigas ir rečiau pasiekia vadovaujančius postus. Vadovų kabinetuose, valdybų posėdžiuose, politiniuose sprendimuose vis dar dominuoja vyrai. Europos Parlamente moterys sudaro vos 39 proc. narių, o nacionaliniuose parlamentuose – tik 33 proc. Ar tai lyčių lygybė?
Lyčių nelygybė neapsiriboja vien ekonomika. Krizės – nuo geopolitinių konfliktų iki augančių pragyvenimo kaštų – neproporcingai smogia moterims, paveikdamos jų psichinę bei fizinę sveikatą, ir didina smurto riziką. Seksualinis smurtas iki šiol plačiai paplitusi ir neretai nutylima problema. Ar tai lyčių lygybė?
Pažvelgus į šių metų Europos lyčių lygybės indeksą akivaizdu, kad tam tikrose srityse padaryta pažanga, bet apskritai situacija keičiasi per lėtai. Nors moterų padėtis priimant sprendimus šiek tiek pagerėjo, tačiau socialiniai, ekonominiai ir kultūriniai barjerai iki šiol riboja jų galimybes. Nepaisant to, kad universitetus baigia daugiau moterų nei vyrų, jos tebėra verčiamos atlikti tradicinius vaidmenis ir dažniau tampa smurto aukomis – tiek namuose, tiek darbe. Kiek moterims dar teks laukti tikrosios lygybės?
Lyčių lygybė – tai ne vien teisingumo klausimas. Tai vienas svarbiausių visuomenės gerovės ramsčių. Skaičiuojama, kad lyčių nelygybė ES ekonomikai kasmet kainuoja apie 370 mlrd. eurų. Be to, ji palaiko pasenusius stereotipus apie vyrų ir moterų vaidmenis, dėl to silpnėja socialiniai ir ekonominiai pagrindai. Kaip galime kalbėti apie moralę, jei smurtas prieš moteris iki šiol daro žalą ES reputacijai pasaulyje? Vien tik deklaruoti lygybę nėra jokios prasmės, reikia realių pokyčių.
Šių metų Tarptautinės moters dienos tema – Pagreitinkime pokyčius – nėra tik šūkis. Tai reikalavimas. Laikas kelti klausimą, kodėl vis dar diskutuojame apie lyčių lygybę, jau praėjo. Dabar svarbiausias klausimas – ką darysime, kad ji taptų realybe?
Laimė, nepradedame nuo nulio. 2024 m. Europos lyčių lygybės indeksas – ne tik ataskaita, bet ir aiškus kvietimas imtis veiksmų. Lyčių lygybė – tai ne vien skambios frazės. Kiekvienas iš mūsų turime savo vaidmenį. Nesvarbu, ar esate politikas, verslo lyderis, pedagogas ar tiesiog sąmoningas pilietis – kiekvieno iš mūsų sprendimai gali prisidėti prie lygybės siekio arba, atvirkščiai, jį stabdyti.
Turime mesti iššūkį išankstinėms nuostatoms, remti organizacijas, kovojančias už moterų teises, ir užtikrinti, kad kiekviena moteris galėtų realizuoti savo potencialą. Laikas abejingumą keisti į įsipareigojimą. Pagreitinkime pokyčius ir pagaliau paverskime lygybės pažadą tikrove.